Όπλο που "σκοτώνει" πρασίνια σε κρύα

Όπλα προς επιλογή

  • Remington V3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 23 18,1%
  • Benelli SBE3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 32 25,2%
  • Mossberg 930 WATERFOWL ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 1 0,8%
  • Franchi Intensity ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 4 3,1%
  • Browning Maxus2 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Winchester SX4 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 10 7,9%
  • Beretta A400 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 26 20,5%
  • Breda 930i ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 0 0,0%
  • Fabarm XLR5 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Baikal MP-155 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 7 5,5%

  • Total voters
    127
  • Poll closed .
Σου είπαν ποτέ πόσα γραμμάρια ατσάλινα ρίχνει η πλειοψηφία των κυνηγών έξω?
Τι να σου πω ρε Άλεξ, δεν έχω πάει και ποτέ στον βάλτο και δεν με ενδιαφέρει να μάθω τι παίζει,ούτε και έχω πέσει και ποτέ σε κουβέντα που να μιλάνε για ατσάλινα
Αν πάει να περάσει παντού το ατσάλι τότε θα ψαχτώ και τότε θα κάνω και προσωπικά δοκιμές για να δω τι γίνεται
 
Τι να σου πω ρε Άλεξ, δεν έχω πάει και ποτέ στον βάλτο και δεν με ενδιαφέρει να μάθω τι παίζει,ούτε και έχω πέσει και ποτέ σε κουβέντα που να μιλάνε για ατσάλινα
Αν πάει να περάσει παντού το ατσάλι τότε θα ψαχτώ και τότε θα κάνω και προσωπικά δοκιμές για να δω τι γίνεται
30-34γρ.Διευρυμενος γιοκ.
 
Σου είπαν ποτέ πόσα γραμμάρια ατσάλινα ρίχνει η πλειοψηφία των κυνηγών έξω?

Σου είπαν ποτέ πόσα γραμμάρια ατσάλινα ρίχνει η πλειοψηφία των κυνηγών έξω?
Αν δεν κάνω λάθος ένα φυσίγγι magnum με ατσάλινα σκάγια είναι.36 γραμμάρια
 
Εχω την εξης αποψη.
Ολα τα οπλα κανουν ''μπαμ''....Το φυσιγγιο ειναι αυτο που σκοτωνει....σε ολα τα οπλα και ολες τις καννες!!!

Γραψτε μου ποια θεωρειται ''χειροτερη'' και ποια ''καλυτερη'' καννη....
Θα δοκιμασω το ιδιο σεταπ και στις δυο καννες...
Στα οποια γραμμαρια θελετε....στα οποια μετρα και τσοκ....και σε οποιες θερμοκρασιες ...

Θα βαλω στοχους....θα μετρησω αρχικες στο V1,5 και μενουσες στο V.10 + διατρηση σε καθε νουμερο
σκαγιων....
Πιστευω οτι ετσι θα εχουμε μια ας πω μια ποιο ολοκληρωμενη εικονα...να τελειωσουμε με αυτο το θεμα
των οπλων και τις καννες...

Εαν εχετε να δωσετε και σεταπ....καλοδεχουμενα....Μακρια ομως απο ''διπατες'' πυριτιδες ( στρωματοποιησεις )
οχι γιατι κιοτευω να τα στησω....αλλα τετοια φυσιγγια το μεγαλυτερο ποσοστο κυνηγων δεν εχει
προσβαση...
Νορμαλ σεταπ....αυτα που μπορουν να βρουν οι φιλοι και οι συναδελφοι σε φυσιγγια εμποριου σε 12/70
και 12/76 καλυκες !!!
 
30-34γρ.Διευρυμενος γιοκ.
20170202183751fcggcg-jpg.55276

Αδυναμια τα χεις ελα πες με ποσα κουτια ξεκινας για εξω αχαχαχχαχαχαχα20170202183751FCGGCG.jpg
 
Ποιο ειναι το καλυτερο μαχαιρι? Αυτο που εχεις τι στιγμη που το χρειαζεσαι
Ποιο ειναι το καλυτερο πολυεργαλειο? Αυτο που εχεις τι στιγμη που το χρειαζεσαι
Ποιο ειναι το καλυτερο τζακετ? Αυτο που εχεις τι στιγμη που το χρειαζεσαι
Ποιο ειναι το καλυτερο οπλο? Αυτο που εχεις, αλλα ομως:
εχεις μαθει να επωμιζεις, εχεις φερει το κωλοκοντακο στα μετρα σου, εχεις κανει προπονησουλα, εχεις συμβουλευτει κανα δυο σοβαρους φιλους πως βαρας, κανεις και κανα μαθηματακι με ενα δασκαλο αν αντεχεις οικονομικα.
Πρεπει πρωτα να αποκλείσουμε οτι φταιμε εμεις και μετα κοιταμε τα αλλα.
Ολα αυτα πρωτος πρωτος εγω που εχω αλλαξει ενα οπλοβαστο οπλα.
 
Εχω την εξης αποψη.
Ολα τα οπλα κανουν ''μπαμ''....Το φυσιγγιο ειναι αυτο που σκοτωνει....σε ολα τα οπλα και ολες τις καννες!!!

Γραψτε μου ποια θεωρειται ''χειροτερη'' και ποια ''καλυτερη'' καννη....
Θα δοκιμασω το ιδιο σεταπ και στις δυο καννες...
Στα οποια γραμμαρια θελετε....στα οποια μετρα και τσοκ....και σε οποιες θερμοκρασιες ...

Θα βαλω στοχους....θα μετρησω αρχικες στο V1,5 και μενουσες στο V.10 + διατρηση σε καθε νουμερο
σκαγιων....
Πιστευω οτι ετσι θα εχουμε μια ας πω μια ποιο ολοκληρωμενη εικονα...να τελειωσουμε με αυτο το θεμα
των οπλων και τις καννες...

Εαν εχετε να δωσετε και σεταπ....καλοδεχουμενα....Μακρια ομως απο ''διπατες'' πυριτιδες ( στρωματοποιησεις )
οχι γιατι κιοτευω να τα στησω....αλλα τετοια φυσιγγια το μεγαλυτερο ποσοστο κυνηγων δεν εχει
προσβαση...
Νορμαλ σεταπ....αυτα που μπορουν να βρουν οι φιλοι και οι συναδελφοι σε φυσιγγια εμποριου σε 12/70
και 12/76 καλυκες !!!
Κάτσε ντε πολύ βιαστικός είσαι ... τις καλές κάνες τις ξέρουμε ... ψάχνουμε να βρούμε τις άχρηστες τώρα.
Να δω ποιος θα απαντήσει για να προτείνει ΤΗΝ ΠΙΟ ΑΧΡΗΣΤΗ από όλες αυτές που κυκλοφορούν.
😂
🤣
 
Ποιο ειναι το καλυτερο οπλο? Αυτο που εχεις, αλλα ομως:
εχεις μαθει να επωμιζεις, εχεις φερει το κωλοκοντακο στα μετρα σου, εχεις κανει προπονησουλα, εχεις συμβουλευτει κανα δυο σοβαρους φιλους πως βαρας, κανεις και κανα μαθηματακι με ενα δασκαλο αν αντεχεις οικονομικα.
Στα 70+μ όμως δεν χρειάζονται τίποτα από όλα αυτά ... όλοι στην τύχη στηρίζονται ... όποιος πετάξει περισσότερες κοτρόνες βαράει το πουλί.
beer

Με εμπορικά μιλάω ... μην βαράτε ...
 
Ξανά στα φυσίγγια καταλήγει η συζήτηση παρόλο που ο φίλος εδώ έθεσε κάποιους όρους που αφορούν την διαχείριση.ενα πράγμα δλδ αποκομμένο από τα στοιχεία φυσίγγι και τον κυνηγό με την επομηση του τις σκοπευτικές του ικανότητες.

Λοιπόν αν μιλήσουμε για τα παραπάνω με την V 3 που είναι μέσα στις επιλογές,πήρα πουλιά και με ψηλά νούμερα,εμπορικά φυσίγγια σε αποστάσεις αν όχι οριακές ,απαγορευτικές με το μανισιο ic.

Συνήθως κυνηγούσα με στενά τσοκαρισματα φουλ και ** με άλλα δύο β2000 και μια.500 κολονιαλ φουλ.


Όλα τα όπλα σκοτώνουν,μπενελι σε συνθήκες Έβρου ,βόρειας Ελλάδας σε δύσκολες καιρικές συνθήκες και οριακά πουλιά κλάνουν και το ξέρουν όλοι αυτό.


Όλα τα όπλα σκοτώνουν ,με τα ιταλικά που μπαίνουν παραπάνω σκασιματα και σταθερότητα δεν θα δεις.
 
Έχει φουσκώσει πολύ το πράγμα με τις ν3 εδώ μέσα λες και όλοι είμαστε που παραμελούμε τα όπλα και βαράμε τόσα δα πουλιά λες και θέλουμε κάτι το οποίο δεν θέλει συντήρηση ποτέ,λες και υπάρχει τέτοιο πράγμα στον κόσμο.

Λοιπόν ορισμένοι φίλοι είναι πάρα πολύ επιρεασμενοι από αυτά που διαβάζουν εδώ και μάλιστα από άτομα που όχι μόνο δεν έχουν τουφεκισει το όπλο,αλλά και δεν το έχουν δει καν από κοντά.


Είναι ένα όπλο το βγάζει εσωτερικά αρκετή καπνα και είναι από τα πιο βρώμικα οπλα ακόμα και με λίγα φυσίγγια. Ένας καθαρισμός της κάννης και των πιστονιων εξωτερικά της αποθήκης κλπ είναι αρκετός για να βγάλεις την σεζόν.μεσα σε μια σεζόν αν ρίχνεις πολύ φυσίγγι είναι αρκετές 3 φορές να την λύσεις εξονυχιστικά .τόσο τεμπέληδες είμαστε δλδ?

Λοιπόν ατέλειες υπάρχουν ,σημεία που θέλουν προσοχή και συντήρηση όπως σε όλα τα όπλα ναι οκ υπάρχουν.

Μην γράφουμε όμως μαλακίες για βαλιτσακια με εργαλειάκια και ΣΙΑ γιατί τα διαβάζουν και άλλα μέλη του φόρουμ και τα ξαναλένε copy paste. χωρίς να ξέρουν καν αντικειμενικά τι θα πει τουφεκιά σκάσιμο,δύναμη κρούσης πάνω στα πουλιά,τι θα πει δεν ξέρω τι ρίχνω.


Μια καραμπίνα τους χιλιαρικου είναι αλλά η μπενελι ούτε θέλει ούτε μπορεί να φτάσει τέτοια απόδοση. Καλύτερα να ξέρω πως μπορώ να ρηξω ένα φυσίγγι από την έναρξη ως το τέλος και να έχω στο αμάξι τα εργαλεία πάρα 15 διαφορετικά φυσιγγια με φόβο "μήπως ανέβει ο ήλιος ψηλά" ή " που είναι η Σ4 γιατί έβρεξε και καλό Νοέμβρη μήνα"
 
Ας πω κι εγω τη μαλακια μου επι του θεματος!
Μια χρονια στον Εβρο ανεβηκαμε απ τον Πυργο μια παρεα γιατι εδινε χιονια, παγους και αρνητικες θερμοκρασιες.
Τελικα μεχρι -8 έφτασε αλλα ειχε ενδιαφερον αρκετο...τα οπλα ηταν ως επι το πλειστον benelli παλιες m1, m2 , black eagle και 391 με κλειστα τσοκαρισματα κυριως briley.
Δεν μπορεσα να ξεχωρισω διαφορες στα σκοτωματα με την μικρη μου εμπειρια, ριχναμε οι περισσότεροι κουτουμανου και καββαθα φυσίγγια , αλλα την διαφορά την εκανε αυτος που ηταν πισω απ το οπλο.
Τουφεκουσαν τα πουλια και επεφταν με χρονοκαθυστερηση , ακουγες το φραπ πανω στα γερμανια και στα σφυριχταρια που διπλωναν ξερα. Ουτε κωνους ,ουτε φρενατα τσοκ ,ουτε ιδιογομωση... απλα το παπι επαιρνε καλα την ντουφεκια με 3αρια και 2αρια.
Ισως πλεον ριχνουμε πιο πολλες ευθυνες στα οπλα και στα φυσιγγια απ οσες τους αναλογούν
Σπύρο μιας και είσαι πατριώτης σίγουρα θα έχεις ακούσει ιστορίες για τον συγχωρεμένο τον Καββαθά που καθόταν μπροστά στις φυλάχτρες στα πανιά του Μόρφη και σκότωνε κάτι γερμάνια που φαίνονταν στον αέρα σαν σταυρουδάκια και όχι μια φορά στην τύχη αλλά επανειλημμένα…Δεν νομίζω αυτοί οι άνθρωποι τότε να ήξεραν ούτε από κώνους ούτε από φρένα…Είχαν απλά τεράστια εξοικείωση με το αντικείμενο και αντίληψη…Αλλιώς ντουφέκαγαν με 5-6 μποφόρ βοριά και χιόνι,αλλιώς με άπνοια,αλλιώς με τον νοτιά και πάει λέγοντας…Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι το 90% της δουλειάς την έκανε εκείνος που ήταν πίσω από το ντουφέκι!!!
 
Back
Top