Όπλο που "σκοτώνει" πρασίνια σε κρύα

Όπλα προς επιλογή

  • Remington V3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 23 18,1%
  • Benelli SBE3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 32 25,2%
  • Mossberg 930 WATERFOWL ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 1 0,8%
  • Franchi Intensity ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 4 3,1%
  • Browning Maxus2 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Winchester SX4 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 10 7,9%
  • Beretta A400 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 26 20,5%
  • Breda 930i ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 0 0,0%
  • Fabarm XLR5 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Baikal MP-155 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 7 5,5%

  • Total voters
    127
  • Poll closed .
Ψήφισα κι εγώ !!! ... για τον ίδιο λόγο !!! :rolleyes: .yel.
Mossberg φυσικά ... τι άλλο ??? :cool: ... Αφού το λέει και το όνομα WATERFOWL ... σκέψη θέλει ?????:oops:
.yelling..sarcastic..big smile.
Την επόμενη εβδομάδα θα βάψω πράσινη μια πέρδικα και θα την παρουσιάσω στα υδρόβια Στέλιο...όχι για κανένα άλλο λόγο....απλά για να δικαιολογήσω την ψήφο μου.....very funny.
Πάντως ρε παιδιά απωθημένο το χω να πάω μια φορά στα υδρόβια....ωραία τα συνεφακια απ' τα πούπουλα της φασας...ωραία φάση η τούμπα που παίρνει ο λαγός και πέφτει.... ωραία και η φέρμα στην πέρδικα και στην μπεκατσα....
αλλά να ρίξεις σε ένα πράσινο και να το δεις να σκάσει κάτω όπως βλέπω σε βίντεο....άλλο πράγμα..
 
Ας πω κι εγω τη μαλακια μου επι του θεματος!
Μια χρονια στον Εβρο ανεβηκαμε απ τον Πυργο μια παρεα γιατι εδινε χιονια, παγους και αρνητικες θερμοκρασιες.
Τελικα μεχρι -8 έφτασε αλλα ειχε ενδιαφερον αρκετο...τα οπλα ηταν ως επι το πλειστον benelli παλιες m1, m2 , black eagle και 391 με κλειστα τσοκαρισματα κυριως briley.
Δεν μπορεσα να ξεχωρισω διαφορες στα σκοτωματα με την μικρη μου εμπειρια, ριχναμε οι περισσότεροι κουτουμανου και καββαθα φυσίγγια , αλλα την διαφορά την εκανε αυτος που ηταν πισω απ το οπλο.
Τουφεκουσαν τα πουλια και επεφταν με χρονοκαθυστερηση , ακουγες το φραπ πανω στα γερμανια και στα σφυριχταρια που διπλωναν ξερα. Ουτε κωνους ,ουτε φρενατα τσοκ ,ουτε ιδιογομωση... απλα το παπι επαιρνε καλα την ντουφεκια με 3αρια και 2αρια.
Ισως πλεον ριχνουμε πιο πολλες ευθυνες στα οπλα και στα φυσιγγια απ οσες τους αναλογούν
 
Ας πω κι εγω τη μαλακια μου επι του θεματος!
Μια χρονια στον Εβρο ανεβηκαμε απ τον Πυργο μια παρεα γιατι εδινε χιονια, παγους και αρνητικες θερμοκρασιες.
Τελικα μεχρι -8 έφτασε αλλα ειχε ενδιαφερον αρκετο...τα οπλα ηταν ως επι το πλειστον benelli παλιες m1, m2 , black eagle και 391 με κλειστα τσοκαρισματα κυριως briley.
Δεν μπορεσα να ξεχωρισω διαφορες στα σκοτωματα με την μικρη μου εμπειρια, ριχναμε οι περισσότεροι κουτουμανου και καββαθα φυσίγγια , αλλα την διαφορά την εκανε αυτος που ηταν πισω απ το οπλο.
Τουφεκουσαν τα πουλια και επεφταν με χρονοκαθυστερηση , ακουγες το φραπ πανω στα γερμανια και στα σφυριχταρια που διπλωναν ξερα. Ουτε κωνους ,ουτε φρενατα τσοκ ,ουτε ιδιογομωση... απλα το παπι επαιρνε καλα την ντουφεκια με 3αρια και 2αρια.
Ισως πλεον ριχνουμε πιο πολλες ευθυνες στα οπλα και στα φυσιγγια απ οσες τους αναλογούν
Γειά σου πατριωτακι. .. Τα είπες ολα..
 
Όλα είναι σωλήνες κύριοι την διαφορά την κάνει το πυρομαχικο και αυτός που ρίχνει πίσω από το όπλο,επειδή κυνηγάω αρκετά το παπί και το έχω κυνηγήσει μέχρι πάρα πολλά μείον θα πω πως αν δεν έχεις πυρομαχικο ότι σωλήνα και να έχεις οι διαφορές θα είναι απειροελάχιστες ανάξιες λόγου όποτε καλύτερα να ψάξετε άλλου τους λόγους που δεν πέφτουν και όχι στο όπλο σας!!
 
Δεν είδα μέσα την 391 οπτιμά που βρίσκεται πάνω από αρκετά όπλα τέλος πάντων όλα θα σκοτώσουν πάπια με όσο καλύτερο φυσίγγι τόσο καλύτερα εννοείται αλλά για όπλα χωρίς πειράγματα η Ρεμί θα ξεχωρίσει και όσο ζοριζουν οι συνθήκες θα αυξάνει τη διαφορά όπως δεν είδα και τη breda b12i την οποία δοκίμασε φίλος σε πίνακα με εξαιρετικά αποτελέσματα και όχι τυχαίος στο χώρο
 
λειψός ο κατάλογος όπλων προς ψήφιση, λείπουν:
1) όλα
2) κανένα
................
3) δεν με σκέφτηκες καθόλου εγώ τι να ψηφίσω δηλαδή αφού δεν έβαλες κανένα χαιβάν ντουφεκ με φαρμακωμένες κάννες ντηζαιντ ιν ιταλυ μηχαναιζντ ιν γιούροπ! χαθηκε να βάλεις κανα βουρσαν, κανα γλουγλου αλλά αυτά μόνο για γαλοπούλες κάνουν!
.yelling..yelling. .yelling. .yelling. .yelling.
 
V3 δε θέλω ούτε να μπω στο κόπο να σκεφτώ τι χρειάζεται για να λυθεί αυτό το όπλο. Maxus οπλαρα αλλά υπερεκτιμημένο.sx4 καλύτερα maxus one που βρίσκεις ακομη και κακός δεν έβαλες στη λίστα. Τέλος την 155 την υπεραγαπώ καθώς ήταν το πρώτο μου όπλο αλλά γενικά δεν... Νομίζω με καταλαβαίνετε.
 
Ακυρη η ψηφοφορια κυριοι...δεν αντιπροσωπευει την πραγματικοτητα.

Ειτε θα μπορουμε να βαλουμε πολλαπλους ψηφους (πχ εγω εχω 4 μαρκες απο αυτογεμη),
Η' να ψηφισουμε για οπλα που ΔΕΝ σκοτωνουν πρασινα (και συναφη) σε σχεση με την εμπειρια μας,
επισης με πολλαπλους ψηφους...μεχρι 5 ας πουμε!
 
Δεν είδα μέσα την 391 οπτιμά που βρίσκεται πάνω από αρκετά όπλα τέλος πάντων όλα θα σκοτώσουν πάπια με όσο καλύτερο φυσίγγι τόσο καλύτερα εννοείται αλλά για όπλα χωρίς πειράγματα η Ρεμί θα ξεχωρίσει και όσο ζοριζουν οι συνθήκες θα αυξάνει τη διαφορά όπως δεν είδα και τη breda b12i την οποία δοκίμασε φίλος σε πίνακα με εξαιρετικά αποτελέσματα και όχι τυχαίος στο χώρο
λειψός ο κατάλογος όπλων προς ψήφιση, λείπουν:
1) όλα
2) κανένα
................
3) δεν με σκέφτηκες καθόλου εγώ τι να ψηφίσω δηλαδή αφού δεν έβαλες κανένα χαιβάν ντουφεκ με φαρμακωμένες κάννες ντηζαιντ ιν ιταλυ μηχαναιζντ ιν γιούροπ! χαθηκε να βάλεις κανα βουρσαν, κανα γλουγλου αλλά αυτά μόνο για γαλοπούλες κάνουν!
.yelling..yelling. .yelling. .yelling. .yelling.
Λοιπόν τις τελευταίες ημέρες κάνω δουλειά βασικά από υπολογιστή οπότε γράφω συχνά για ξελαμπικάρισμα.
Εξάντλησα και τις 10 επιλογές που είχα διαθέσιμες παίδες ... δεν μου έδινε παραπάνω ... και τούρκικα θα έβαζα και πιο συγκεκριμένα μοντέλα κτλ
Μόλις είδα ότι είχα μόνο 10 έβαλα το "ή άλλη της ίδιας εταιρίας" δίπλα από κάθε όπλο.
Πέρα από την πλάκα που κάνουμε νομίζω ότι ακούγονται και ενδιαφέρουσες απόψεις ...

Όλα είναι σωλήνες κύριοι την διαφορά την κάνει το πυρομαχικο και αυτός που ρίχνει πίσω από το όπλο,επειδή κυνηγάω αρκετά το παπί και το έχω κυνηγήσει μέχρι πάρα πολλά μείον θα πω πως αν δεν έχεις πυρομαχικο ότι σωλήνα και να έχεις οι διαφορές θα είναι απειροελάχιστες ανάξιες λόγου όποτε καλύτερα να ψάξετε άλλου τους λόγους που δεν πέφτουν και όχι στο όπλο σας!!
Ευτυχώς το έγραψες εσύ για εμένα ...

Ανέκαθεν υποστηρίζω τα όπλα αερίων. Ανάμεσα τους επέλεξα τη Fabarm αν και κάτοχος A400 για τον απλούστατο λόγο πως είναι πιο vfm επιλογή.
Λεφτά υπάρχουν ... θέλουμε το πιο θανατερό όχι vfm :) δεν θα κάνουμε εκπτώσεις

Καλημέρα σε όλους τους βαλτοκυνηγούς ... :)
 
Όλα είναι σωλήνες κύριοι την διαφορά την κάνει το πυρομαχικο και αυτός που ρίχνει πίσω από το όπλο,επειδή κυνηγάω αρκετά το παπί και το έχω κυνηγήσει μέχρι πάρα πολλά μείον θα πω πως αν δεν έχεις πυρομαχικο ότι σωλήνα και να έχεις οι διαφορές θα είναι απειροελάχιστες ανάξιες λόγου όποτε καλύτερα να ψάξετε άλλου τους λόγους που δεν πέφτουν και όχι στο όπλο σας!!
Έγραψες‼️
 
λέω εγώ τώρα .cofee.
Μήπως το καλύτερο για την ελληνική πραγματικότητα :rolleyes:, είναι αυτό που θα ΑΝΤΕΞΕΙ με τις λιγότερες ζημιές μακροχρόνια, τους δυναμίτες (εμπορικούς ή ιδιογόμωσης) που συνήθως χρησιμοποιούνται ;
Με αυτό το κριτήριο θα ψήφιζα SBE 3, αλλά επειδή ποτέ δεν θα έριχνα τέτοια φυσίγγια ψήφισα Α400
 
λέω εγώ τώρα .cofee.
Μήπως το καλύτερο για την ελληνική πραγματικότητα :rolleyes:, είναι αυτό που θα ΑΝΤΕΞΕΙ με τις λιγότερες ζημιές μακροχρόνια, τους δυναμίτες (εμπορικούς ή ιδιογόμωσης) που συνήθως χρησιμοποιούνται ;
Με αυτό το κριτήριο θα ψήφιζα SBE 3, αλλά επειδή ποτέ δεν θα έριχνα τέτιεοια φυσίγγια ψήφισα Α400πραβω ρε φιλε ετσι ακριβως ειναι!!!
 
Ψηφισα sx4. Δεν εχω κυνηγησει ποτε υδροβια, αλλα εχω καταλαβει οτι θελουν ισχυρες γομωσεις και ατσαλινα σκαγια, οποτε ενα οπλο αεριων με διευρυμενο αυλο θα ειναι ιδανικο. Επισης την sx4 την ειχα και ξερω σιγουρα οτι ειναι αξιοπιστο. Την εχουν και πολλοι Αμερικανοι παπιοκυνηγοι. Τα αλλα τουφεκια δε τα ξερω, αλλα ειμαι σιγουρος οτι ολα θα κανουν δουλεια.
 
Back
Top