Όπλο "πασπαρτού" - Σκοπευτήριο & Κυνήγι

Το έδωσα γιατι το χρησιμοποιούσα ελάχιστα το καλοκαίρι κυρίως που δεν ειχε κυνήγι το πήρε κολλητός μου που με έτρωγε δύο χρόνια να του το δώσω το μετάνιωσα.Εψαχνα για 690 και κυρίως 692 για να το αντικαταστήσω δεν βρήκα κάτι αξιόλογο και γύρισα στα γνώριμα,χαμηλό προφίλ αξιοπιστία βλητικη,ομορφια τι να θελω περισσότερο. Η μονη διαφορά με το Ε ειναι οτι ειναι 18,6 σε αυλο αντι 18,4 και οχι μομπαιλ αλλα hp τσοκ
 
Συγγνωμη αλλα πουλαει οπλο 7.200 ευρω με μπροστινο σκοπευτρο σπασμενο;
Και το κοντάκι είναι για δρόμο και δεν έχει αεριζόμενες πλαινές . Τό συγκεκριμένο σκόπευτρο κάνει 3,5 ευρώ.
Γενικά είνι υπερ εκτιμημένο. Μάλλον δεν έχει κάνει καλή αγορά και δεν τον παίρνει ..
 
λοιπόν , σας παρακολουθώ με μεγάλη προσοχή ,

όταν λοιπόν με το καλό βρείτο ΤΟ ΟΠΛΟ που ,

θα είναι ελαφρύ και δεν θα κλωτσάει ,
θα είναι ελαφρύ αλλά θα έχει τέτοια μέταλλα ( εξωγήινα ίσως ) που θα αντέχει σκοπευτική χρήση
θα είναι κοντόκαννο αλλά θα έχει σκοπευτική γραμμή μακρύκαννου
θα είναι ελαφρύ αλλά θα έχει σταθερότητα στην κίνηση σαν βαρύ καλοζυγισμένο σκοπευτικό
θα έχει όνομα βαρύ και μεταπωλητική αξία μεγάλη
θα είναι όμορφα σκαλισμένο στο χέρι
θα έχει σκανδάλη πούπουλο που θα κάνει σαν να σπάει μπισκότο
θα έχει αντιπρόσωπο με δικό του service και εγγύηση εφ΄όρου ζωής
και θα κοστίζει όσο ένα φτηνό αεροβόλο

ΤΟΤΕ ΦΩΝΑΞΤΕ ΜΕ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ.........sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
λοιπόν , σας παρακολουθώ με μεγάλη προσοχή ,

όταν λοιπόν με το καλό βρείτο ΤΟ ΟΠΛΟ που ,

θα είναι ελαφρύ και δεν θα κλωτσάει ,
θα είναι ελαφρύ αλλά θα έχει τέτοια μέταλλα ( εξωγήινα ίσως ) που θα αντέχει σκοπευτική χρήση
θα είναι κοντόκαννο αλλά θα έχει σκοπευτική γραμμή μακρύκαννου
θα είναι ελαφρύ αλλά θα έχει σταθερότητα στην κίνηση σαν βαρύ καλοζυγισμένο σκοπευτικό
θα έχει όνομα βαρύ και μεταπωλητική αξία μεγάλη
θα είναι όμορφα σκαλισμένο στο χέρι
θα έχει σκανδάλη πούπουλο που θα κάνει σαν να σπάει μπισκότο
θα έχει αντιπρόσωπο με δικό του service και εγγύηση εφ΄όρου ζωής
και θα κοστίζει όσο ένα φτηνό αεροβόλο

ΤΟΤΕ ΦΩΝΑΞΤΕ ΜΕ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ.........sarcastic..sarcastic..sarcastic.
ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!!
 
λοιπόν , σας παρακολουθώ με μεγάλη προσοχή ,

όταν λοιπόν με το καλό βρείτο ΤΟ ΟΠΛΟ που ,

θα είναι ελαφρύ και δεν θα κλωτσάει ,
θα είναι ελαφρύ αλλά θα έχει τέτοια μέταλλα ( εξωγήινα ίσως ) που θα αντέχει σκοπευτική χρήση
θα είναι κοντόκαννο αλλά θα έχει σκοπευτική γραμμή μακρύκαννου
θα είναι ελαφρύ αλλά θα έχει σταθερότητα στην κίνηση σαν βαρύ καλοζυγισμένο σκοπευτικό
θα έχει όνομα βαρύ και μεταπωλητική αξία μεγάλη
θα είναι όμορφα σκαλισμένο στο χέρι
θα έχει σκανδάλη πούπουλο που θα κάνει σαν να σπάει μπισκότο
θα έχει αντιπρόσωπο με δικό του service και εγγύηση εφ΄όρου ζωής
και θα κοστίζει όσο ένα φτηνό αεροβόλο

ΤΟΤΕ ΦΩΝΑΞΤΕ ΜΕ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ.........sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Πάρε ρε φίλε ένα μπαικαλ κ πετα τις μπουρουχες
 
Γιώργο προφανώς αυτό που περιγράφεις φαντάζομαι πως δεν υπάρχει......ή αν υπάρχει μάλλον δεν θα το φτάνει η τσέπη μου ή θα ναι σε άλλο πλανήτη.....οπότε μαζί σου....Πούπουλο και ταυτόχρονα σταθερό προφανώς και δεν γίνεται...θέμα αδράνειας και φυσικής απλά.....όπως και πούπουλο και να μην κλωτσάει....το ίδιο.
Αλλά για κάποιον που δε θέλει να χει 3 διαφορετικά όπλα - άλλο για skeet άλλο για καρτέρια άλλο για περπατητά - (όπως εγώ), και που δεν πάει ούτε για πρωταθλητισμό, ούτε για να ξετινάξει και το τελευταίο θήραμα εκεί έξω (εγώ x2), η αλήθεια μπορεί να βρεθεί κάπου στη μέση με ένα τίμιο ποζε μέσης τιμής, με 71-76 κάνη και βάρος 3,5-3,6 kg...και να κάνω μια χαρά τη δουλειά μου και στο σκοπευτήριο και στα κυνήγια μου....απόλυτα άριστα δεν θα κάνει τίποτα απ τα δύο, αλλά θα τα κάνει και τα δύο τουλάχιστον πολύ καλά και σίγουρα με παραπάνω δυνατότητες απ αυτές που θα μπορώ εγώ να πλησιάσω.....τουλάχιστον για ένα μεγάλο διάστημα! Αυτό το όπλο θέμε! :)
 
Λοιπόν σας αφήνω να τα πείτε γιατί έκαψα εγκεφαλικά κύτταρα από χτες κ έβλεπα κάννες στον ύπνο μου....νομίζω μάζεψα φουλ συμβουλές οπότε όταν με το καλό βγω για την οπλότσαρκα που λέγαμε και καταλήξω, θα κάνω update το all around όπλο-νικητή!

Καλό βράδυ και καλή βδομάδα σε όλους! <3
 
Λοιπόν σας αφήνω να τα πείτε γιατί έκαψα εγκεφαλικά κύτταρα από χτες κ έβλεπα κάννες στον ύπνο μου....νομίζω μάζεψα φουλ συμβουλές οπότε όταν με το καλό βγω για την οπλότσαρκα που λέγαμε και καταλήξω, θα κάνω update το all around όπλο-νικητή!

Καλό βράδυ και καλή βδομάδα σε όλους! <3
Πριν το παρεις όμως, για να ξανά χρειαστείς οπλοτσαρκα........ :p
 
Φίλε Σκίρον. Είμαι ηλικιακά, 5κιλά κάτω και 5 πόντους πάνω από εσένα, με περίπου τα ίδια ενδιαφέρντα όσον αφορά την ορηβασία, αλλά εγώ τρέχω και στα βουνά. Είχα πριν μερικά χρόνια την ίδια σκέψη με εσένα, να φτιάξω ένα όπλο για όλα, σκοπευτήριο μονοσκάνδαλο, με σκητ κοντάκι και κυνήγι δισκάνδαλο με κυνηγετικό κοντάκι, ολα στο ιδιο οπλο και τα κατάφερα. Έψαξα για συγκεκριμένη μάρκα σκοπευτικού όπλου που να αλλάζει η σκανδαλοθήκη και εύκολα το κοντάκι. Πούλησα 6 όπλα και το αγόρασα. Σαν φερματζής κατά 99% των εξόδων μου σκέφτηκα να πάω στα 70 με 71 εκ καννών, έτσι και έκανα. Το βάρος του που είναι στα 3500 δεν το κοίταξα καθόλου και ας κυνηγάω πέρδικα όλη μέρα στα κατσάβραχα ή μπεκάτσα μέσα στον βρεγμένο λόγγο. Είχα και εγώ πριν 25 χρόνια μπει στο τρυπάκι του κοντού και ελαφριού τουφεκιού αλλά κάτι δεν μου καθόταν καλά, μέχρι που αγόρασα ένα σκητοτούφεκο 3,5 κιλών να το δοκιμάσω στο βουνό. Την επόμενη ημέρα αγγελεία και έφυγαν όλα τα όπλα και καλά που είχα, δεν ξανακοίταξα ποτέ ελαφρύ όπλο, ακόμα και το 20άρι που έχω, 3100 είναι σε βάρος πάνω σε σκοπευτικης γραμής τουφέκι. Θεορώ τον εαυτό μου αδύναμο γενικά αλλά αντοχής στο περπάτημα. Ποτέ δεν με κούρασε ή με προβλημάτισε κανένα από τα 5 σκοπευτικά βαριά όπλα που μετά απόκτησα ούτε στο περπάτημα ούτε όμως και στην κρίσιμη στιγμή της τουφεκιάς και ειδικά της δεύτερης τουφεκιάς! Απεναντίας, οι ντουμπλέδες που έχω κάνει έκτοτε είναι πλέον συνηθισμένοι. Για αυτό μια συμβουλή για το βάρος του όπλου, να μην σε απασχολήσει καθόλου!! Και μια συμβουλή για το μήκος των καννών, πάρε 75 ή 76εκ. Εγώ το μετάνιωσα που πείρα 70εκ και τώρα είμαι στην αναζήτηση κατασκευής νέας κάννης άνω των 76 εκ.
Και μία ατάκα του συγχωρεμένου πλέον καλύτερου κατασκευαστή καννών της Ιταλίας και όχι μόνο Λουτερότι,( φτιάχνουμε κάννες για παιδιά, γυναίκες από 1.40 μέτρα ύψος μέχρι και άντρες 2.10 ύψος, ουδέποτε τους ρωτήσαμε τι νούμερο παπούτσια φοράνε, για να φτιάξουμε το μήκος των καννών. Είμαστε υπέρ των μακριών για όλες τις χρήσεις!) Αυτό για το μήκος των καννών όσο αναφορά το ύψος μας!
 
Φίλε σ ευχαριστώ πολύ για την όμορφη και ουσιαστική απάντηση....:)

Πλέον έχει πέσει τόσο δυνατά η συμβουλή για 76cm έναντι 71cm, που αρχίζω να πιστέυω πως πρέπει να σας ακούσω.....εξάλλου και με το skeet να κολλήσω μιας κ αυτό με τραβάει πιο πολύ, μια χαρά κάνω τη δουλειά μου και με 76cm....και θα ναι κ περισσότερο "all around" σκοπευτικά αν μου την καρφώσει και το γυρίσω σε sporting. Αλλά όπως πολύ σωστά κατάλαβες (και φαίνεται κ απ τα μηνύματά μου), δεν είναι τόσο το μήκος που με απασχολεί ... στο κάτω κάτω ποζέ με 76εκ θα ναι το πολύ όσο το αυτεγεμές μου με 66εκ που μια χαρά μου κάθεται σαν μήκος οπότε δεν θα καταλάβω καν διαφορά μήκους...

Το επιπλέον βάρος λοιπόν είναι αυτό που με σκαλώνει και κοιτάω τόσο έντονα 71cm αντί για 76cm. Την 155 μου που ναι περίπου 3.300γρ, μετά από πολλές ώρες πεζοπορία στο βουνό την νιώθω βαριά στο αριστερό και με κουράζει...πόσο μάλλον που χω σχετικά αδύναμα χέρια κ είναι ένας λόγος κ αυτός. Βέβαια θα μου πεις οτι είναι κ φουλ μπροστοκούνα η Ρωσίδα και σε καμία περίπτωση δεν έχει το ζύγισμα ενός σωστού σκοπευτικού ποζέ...και στην τελική κάνε λίγη παραπάνω γυμναστική βρε αδερφέ να δυναμώσεις τα χέρια σου θα πει κάποιος άλλος κ θα χει δίκιο (το κάνω ήδη)....Απλά όλοι αυτοί οι παράγοντες με οδήγησαν να βάλω έναν πήχη βάρους γύρω στα 3.5 κιλά.....παραπάνω απ αυτό το βάρος νομίζω δεν πρέπει να ανέβω αφού θέλω να κάνω και τα κυνήγια μου με το ίδιο όπλο...και αν κατάλαβα σωστά και το δικό σου τελικά 3,5 κιλά που κ εγώ εκεί στοχεύω (γι αυτό και πχ στο 725 sporter που γλυκοκοίταζα έβαλα ως πρωτη επιλογή τα 71cm....θέμα βάρους ήταν κ όχι θέμα μήκους)

Όπως κ να χει, περιμένω να βγω να δω τις επιλογές μου από κοντά, και να τις νιώσω στα χέρια ώστε να χω πραγματική εικόνα...αλλιως δεν βγαινει άκρη και το παιδέυω τσάμπα!
 
Last edited:
Φίλε σ ευχαριστώ πολύ για την όμορφη και ουσιαστική απάντηση....:)

Πλέον έχει πέσει τόσο δυνατά η συμβουλή για 76cm έναντι 71cm, που αρχίζω να πιστέυω πως πρέπει να σας ακούσω.....εξάλλου και με το skeet να κολλήσω μιας κ αυτό με τραβάει πιο πολύ, μια χαρά κάνω τη δουλειά μου και με 76cm....και θα ναι κ περισσότερο "all around" σκοπευτικά αν μου την καρφώσει και το γυρίσω σε sporting. Αλλά όπως πολύ σωστά κατάλαβες (και φαίνεται κ απ τα μηνύματά μου), δεν είναι τόσο το μήκος που με απασχολεί ... στο κάτω κάτω ποζέ με 76εκ θα ναι το πολύ όσο το αυτεγεμές μου με 66εκ που μια χαρά μου κάθεται σαν μήκος οπότε δεν θα καταλάβω καν διαφορά μήκους...

Το επιπλέον βάρος λοιπόν είναι αυτό που με σκαλώνει και κοιτάω τόσο έντονα 71cm αντί για 76cm. Την 155 μου που ναι περίπου 3.300γρ, μετά από πολλές ώρες πεζοπορία στο βουνό την νιώθω βαριά στο αριστερό και με κουράζει...πόσο μάλλον που χω σχετικά αδύναμα χέρια κ είναι ένας λόγος κ αυτός. Βέβαια θα μου πεις οτι είναι κ φουλ μπροστοκούνα η Τουρκάλα και σε καμία περίπτωση δεν έχει το ζύγισμα ενός σωστού σκοπευτικού ποζέ...και στην τελική κάνε λίγη παραπάνω γυμναστική βρε αδερφέ να δυναμώσεις τα χέρια σου θα πει κάποιος άλλος κ θα χει δίκιο (το κάνω ήδη)....Απλά όλοι αυτοί οι παράγοντες με οδήγησαν να βάλω έναν πήχη βάρους γύρω στα 3.5 κιλά.....παραπάνω απ αυτό το βάρος νομίζω δεν πρέπει να ανέβω αφού θέλω να κάνω και τα κυνήγια μου με το ίδιο όπλο... (άρα το 725 sporter που γλυκοκοίταζα το ξεχνάμε σε 76cm γιατί θα βαρύνει πολύ)
Με συγχωρείς για την άσχετη, με το θέμα σου, ερώτηση..... η 155 είναι Τουρκάλα; :oops:
 
Είχα δανειστεί πριν 3-4 χρόνια ένα Finn Classic 512 από φίλο στο Βερολίνο και όλοι με ρωτούσαν που βρήκα το Krieghoff K-32. Ψάχνοντας τώρα είδα ότι δεν βγαίνει πλέον από την Τικκα, αλλά υπάρχει σε απόθεμα σε μαγαζιά ως Marocchi προϊόν. Στην Γερμανία το λένε και το Krieghoff του φτωχού. Ισως είναι μία ευκαιρία και εναλλακτική λύση για όσους ψάχνουν προσιτά, ελαφριά αλλά στιβαρά όπλα ακριβείας για άθλημα και κυνήγι. Εγώ το σκέφτομαι να πάρω ένα με 71cm κάννες εδώ στην Ελλάδα, και για απόθεμα, τα "ανταλλακτικά" σετ καννών στη Γερμανία.
 
Φίλε σ ευχαριστώ πολύ για την όμορφη και ουσιαστική απάντηση....:)

Πλέον έχει πέσει τόσο δυνατά η συμβουλή για 76cm έναντι 71cm, που αρχίζω να πιστέυω πως πρέπει να σας ακούσω.....εξάλλου και με το skeet να κολλήσω μιας κ αυτό με τραβάει πιο πολύ, μια χαρά κάνω τη δουλειά μου και με 76cm....και θα ναι κ περισσότερο "all around" σκοπευτικά αν μου την καρφώσει και το γυρίσω σε sporting. Αλλά όπως πολύ σωστά κατάλαβες (και φαίνεται κ απ τα μηνύματά μου), δεν είναι τόσο το μήκος που με απασχολεί ... στο κάτω κάτω ποζέ με 76εκ θα ναι το πολύ όσο το αυτεγεμές μου με 66εκ που μια χαρά μου κάθεται σαν μήκος οπότε δεν θα καταλάβω καν διαφορά μήκους...

Το επιπλέον βάρος λοιπόν είναι αυτό που με σκαλώνει και κοιτάω τόσο έντονα 71cm αντί για 76cm. Την 155 μου που ναι περίπου 3.300γρ, μετά από πολλές ώρες πεζοπορία στο βουνό την νιώθω βαριά στο αριστερό και με κουράζει...πόσο μάλλον που χω σχετικά αδύναμα χέρια κ είναι ένας λόγος κ αυτός. Βέβαια θα μου πεις οτι είναι κ φουλ μπροστοκούνα η Ρωσίδα και σε καμία περίπτωση δεν έχει το ζύγισμα ενός σωστού σκοπευτικού ποζέ...και στην τελική κάνε λίγη παραπάνω γυμναστική βρε αδερφέ να δυναμώσεις τα χέρια σου θα πει κάποιος άλλος κ θα χει δίκιο (το κάνω ήδη)....Απλά όλοι αυτοί οι παράγοντες με οδήγησαν να βάλω έναν πήχη βάρους γύρω στα 3.5 κιλά.....παραπάνω απ αυτό το βάρος νομίζω δεν πρέπει να ανέβω αφού θέλω να κάνω και τα κυνήγια μου με το ίδιο όπλο...και αν κατάλαβα σωστά και το δικό σου τελικά 3,5 κιλά που κ εγώ εκεί στοχεύω (γι αυτό και πχ στο 725 sporter που γλυκοκοίταζα έβαλα ως πρωτη επιλογή τα 71cm....θέμα βάρους ήταν κ όχι θέμα μήκους)

Όπως κ να χει, περιμένω να βγω να δω τις επιλογές μου από κοντά, και να τις νιώσω στα χέρια ώστε να χω πραγματική εικόνα...αλλιως δεν βγαινει άκρη και το παιδέυω τσάμπα!

Πολλές φορές συγκρίνουμε τα αυτογεμή με τα δίκαννα για το μήκος των καννών τους για το θέμα του μπροστόβαρων τάσεων που έχουν τα αυτογεμή, είναι λάθος! Τα περισσότερα σκοπευτικά όπλα ζυγίζουν τέλεια με 76 κάννες ενώ τα αυτογεμή μόνιμα θα είναι έντονα μπροστόβαρα ακόμα και με κοντές κάννες και μόνιμα θα κουράζουν το αριστερό χέρι για αυτούς που το κουβαλάνε με αυτό.
Ένα ποζέ 3500 με 76 κάννες θα τρελένεσαι να το κρατάς και όταν το επωμίζεις θα λες δεν μου γλυτώνει τίποτα.
Καλή αναζήτηση στην εύρεση του!
 
Είχα δανειστεί πριν 3-4 χρόνια ένα Finn Classic 512 από φίλο στο Βερολίνο και όλοι με ρωτούσαν που βρήκα το Krieghoff K-32. Ψάχνοντας τώρα είδα ότι δεν βγαίνει πλέον από την Τικκα, αλλά υπάρχει σε απόθεμα σε μαγαζιά ως Marocchi προϊόν. Στην Γερμανία το λένε και το Krieghoff του φτωχού. Ισως είναι μία ευκαιρία και εναλλακτική λύση για όσους ψάχνουν προσιτά, ελαφριά αλλά στιβαρά όπλα ακριβείας για άθλημα και κυνήγι. Εγώ το σκέφτομαι να πάρω ένα με 71cm κάννες εδώ στην Ελλάδα, και για απόθεμα, τα "ανταλλακτικά" σετ καννών στη Γερμανία.
Καλο οπλο το εχει φιλο μου και κανει ολα τα κυνηγια παρολο που εχει πολλα οπλα και ακριβοτερα στον οπλοβαστο του
 
Back
Top