Όπλο "πασπαρτού" - Σκοπευτήριο & Κυνήγι

Παιδιά 2-3 τελευταίες ερωτήσεις για να χω όλα τα δεδομένα στο μυαλό μου από οικονομικής σκοπιάς:

Έστω ότι καταλήξω σε όπλο χωρίς δυνατότητα ρυθμίσεων στο κοντάκι....είτε ένα καλό μεταχειρισμένο όπως συμβουλεύετε είτε καινούργιο.....

1) αν βρω ένα σωστό καθ'όλα μεταχειρισμένο του οποίου όμως ο κάτοχος έχει ήδη επέμβει στο κοντάκι για να το φέρει στα μέτρα του....έχει δυνατότητα να "ξαναπειραχτεί" το ίδιο κοντάκι για να ρθει στα δικά μου μέτρα??? (Το ίδιο ισχύει και για εμάς τους ίδιους αν αλλάξει η σωματοδομή μας στο μέλλον)...ξαναπειράζεται ένα ήδη πειραγμένο κοντάκι?
2) και βασικά επειδή δε γνωρίζω καθόλου....πάμε ας πούμε στο δάσκαλο μας μετράει κ μας λέει το κοντάκι σου πρέπει να έρθει κατά τόσο από δω κατά τόσο απο κει κλπ........ο κοντακάς που θα αναλάβει να το φέρει επεμβαίνει στο υπάρχον κοντάκι ή φτιάχνει νέο απ την αρχή??? Ξέρω φαίνεται χαζή ίσως η ερώτησή μου αλλά δυσκολεύομαι να διανοηθώ πως σε ένα σχετικά ακριβό όπλο πχ 2-3.000€ με καλά ξύλα φτιάχνεται άλλο κοντάκι απ την αρχή και το original μένει στην άκρη...τι ισχύει? φαντάζομαι επεξεργάζεται το υπάρχον κοντάκι με μικροδιορθώσεις, σωστά? (εκτός αν είναι αλλού για αλλού τα μέτρα και δε μπορεί να κάνει τίποτα εκτός από νέο κοντάκι απ'την αρχή, αλλά εκεί μιλάμε για λάθος αγορά όπλου εξ αρχής)

Ρωτάω για να καταλάβω εάν συμφέρει/αξίζει το επιπλέον κόστος ενός όπλου με ρυθμιζόμενο κοντάκι εξαρχής, ή αν η δουλειά των μέτρων είναι απλή και οικονομική πηγαινοντας απλά σε έναν κοντακά.... Κ ξέρω θα μου πείτε αγόρασε όπλο που θα σου ρχεται απ την αρχή απόλυτα στα μέτρα σου....κ θα απαντήσω πως για να καταλάβεις μέσα σ ένα κατάστημα αν σου ρχεται απόλυτα το όπλο και χωρίς να το χεις καν τουφεκίσει ξανά και ξανά, νομίζω είναι ρεαλιστικά αδύνατο και απαιτεί είτε μεγάλη εμπειρία ή τον δάσκαλο μαζί στο κατάστημα....Και σίγουρα για μένα που δεν έχω καν σταθεροποιήσει την επώμισή μου κλάφτα Χαράλαμπε...

Ξεκινάω λοιπον με το δεδομένο πως αν πάρω όπλο με μη-ρυθμιζόμενη ράχη, είτε επιλέξω μεταχειρισμένο είτε καινούργιο, κατά 99% θα χρειαστεί να πάει σε μάστορα για μικροαλλαγές....σωστά? Αυτό, για να καταλάβω τελικά αν αξίζουν τα επιπλέον χρήματα ενός ρυθμιζόμενου κοντακιού εξαρχής, και επίσης πόσο ρίσκο μπορεί να έχω αν πάω σε μεταχειρισμένο που χει ήδη πειραχτεί
Τα ρυθμιζομενα στην ουσία μόνο λίγο την εικόνα αλλάζουν, δεν έχουν καμία σχέση με κοντακι φτιαγμένο στα μετρα σου, αλλά σιγά σιγά μπαίνουμε στον ωκεανό, ξεκινάμε από τα ρηχά για να μάθουμε κολυμπι
 
Αν μιλάγαμε για την Aston Martin των οπλων ναι μπορεί κάποιος να το σκεφτεί, αλλά τώρα μιλάμε αν θα πάρουμε καινούργιο BMW η μεταχειρισμένο Mercedes...
Γρηγόρη το έβαλα για να γελάσουμε, απλά τη βρίσκω πανέξυπνη αυτή τη διαφήμιση...
 
.very funny.
Γρηγόρη το έβαλα για να γελάσουμε, απλά τη βρίσκω πανέξυπνη αυτή τη διαφήμιση...
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό! Είναι τρομερά ευφυής! Και εννοείται ότι κάνει να βλέπεις το 'μεταχειρισμενο' πάσης φύσεως με άλλο μάτι....very funny.

Eννοειται πως δυστυχώς σήμερα με τη φρενίτιδα και την υπερευαισθησια για τα δικαιώματα των γυναικών και την διαμαρτυρία για την αντικείμενοποίηση τους στα πλαίσια του σεξ θα είχε απαγορευτεί σε μια ωρα...

Δυστυχώς o ερωτισμός στις διαφημίσεις (eroticism in ads) μετατράπηκε σε taboo ads και σημερα Σε απαγορευνενες διαφημισεις (banned ads)

topic.
 
Τα ρυθμιζομενα στην ουσία μόνο λίγο την εικόνα αλλάζουν, δεν έχουν καμία σχέση με κοντακι φτιαγμένο στα μετρα σου, αλλά σιγά σιγά μπαίνουμε στον ωκεανό, ξεκινάμε από τα ρηχά για να μάθουμε κολυμπι

Τότε Δημήτρη τα ρυθμιζόμενα ξεκάθαρα αποκλείονται ως υπερβολή και περιττά για μένα (και γλιτώνω και τα επιπλέον €, και το επιπλέον βάρος των +/- 200γρ οπότε ακόμα καλύτερα μιας κ μένω στα 3,5 κιλά μαξ που σκεφτόμουν εξαρχής)...είχα την εντύπωση πως σου διναν πλήρες εύρος ρυθμίσεων τα κοντάκια με ρυθμιζόμενες ράχες...cast...pitch...drop...τα πάντα... κ ότι δε θα χα το άγχος των μέτρων του κοντακιου σε ότι κ αν αγόραζα....αλλά θα μου πεις, αν ηταν ετσι όλοι θα διναν κάτι παραπάνω κ θα παιρναν εκδόσεις με ρυθμιζόμενα για χρήση σε σκοπευτήριο/κυνηγι με τα ποζε τους και δεν θα τρεχαν να τα σκάνε πολλαπλάσια σε κοντακάδες κ οπλουργούς......

Η λύση μονόδρομος λοιπόν είναι όσο πιο σωστό κοντάκι-σωστά μέτρα εξαρχής, που σημαίνει να χω μαζι κάποιον πραγματικά έμπειρο κατά την αγορά (τον ίδιο τον δάσκαλο ακόμα καλύτερα) ώστε ότι κ αν πάρω να ναι οοοοσο πιο κοντά στα μέτρα μου γίνεται.... ειδικά απ τη στιγμή που πηγαίνω για SP και όχι αυτογεμές...νομίζω αυτή είναι η μόνη ασφαλής λύση.

Παιδιά κ πάλι ευχαριστώ πολυ για την κουβέντα και τις απαντήσεις! Το χω ξαναπεί, παίζω σε πολλά φορουμς λόγω διαφόρων χομπυ αλλά εδώ μέσα γουστάρω πολύ το στυλ της κουβέντας που γίνεται χωρίς φαγωμάρες κ ανακατοσούρες!
Απ την όλη συζήτηση σε ότι αφορά την επιλογή όπλου για όσα ζητάω κρατάω:
- την Beretta 682 e gold sporting (71cm) με optima αν την βρω μεταχειρισμένη όπως πρέπει όταν έρθει η ώρα
- την αρχική μου σκέψη για browning 725 sporter II (71cm)

Προφανώς και οι δύο επιλογές με καλύπτουν και με το παραπάνω οπότε ίσως να μην το κουράσω άλλο το θέμα...σίγουρα πάντως θέλω ότι κ αν πάρω να ναι όπλο που να μπορώ να το κρατήσω για χρόνια και να ταιριάζει πάνω μου γάντι...είτε για σκοποβολή, είτε για γενικό κυνήγι....τύπου ψάχνω όπλο για γάμο κ όχι όπλο για γκόμενα...κάπως έτσι...εξού κ έχω βάλει ψηλά τον πήχη στην τιμή για τα δεδομένα μου.
Αν ωστόσο έχετε κάποια επιπλέον πρόταση να ρίξετε στο τραπέζι, feel free.....!

Thanks everyone!
Αργύρης
 
Δεν συχνάζω στα σκοπευτηρια, επομένως η γνώμη μου θα αφορά μόνο το γενικό κυνήγι. Ο κανόνας λέει ότι στο γενικό κυνήγι που και στεκόμαστε και περπατάμε το όπλο δεν πρέπει να είναι ούτε βαρύ ούτε ελαφρύ πολύ, ούτε κοντοκαννο ούτε μακρυκαννο αρα λοιπόν ένα όπλο με 71 εκ καννες είναι ότι πρέπει. Την τελευταία φορά που επωμισα όπλα και sporting και κυνηγετικά ανάμεσα από αρκετά επέλεξα το 690 το κυνηγετικό , γενικά στα beretta μου φάνηκε πιο ωραία, ίσως πιο ελαφριά η αίσθηση στα χέρια και πιστεύω πως αν πήγαινα σε σκοπευτικο, μάλλον beretta θα επέλεγα πιθανόν το 692. Επειδή όμως εγώ δεν ασχολούμαι με το σκοπευτήριο και όσα sporting δοκίμασα τα απέκλεισα λόγω βάρους καλύτερα για τα sporting όπλα να πάρεις γνωμες από όσους τα κατέχουν. Να έχεις πάντα υπόψιν σου ότι το βάρος των όπλων πολλές φορές διαφέρει των προδιαγραφών. Το δικό μου το έδινε 3,2 βάρος και στη ζυγαριά είναι 3,370. Αν κατι ανάλογο συμβεί σε όπλο Σπόρτινγκ που τα χαρτιά γράφουν 3,5 καταλαβαίνεις αυτόματα ότι μιλάμε για βαρύ όπλο που δεν ευνοεί περπατητα κυνηγια κι επειδή σε κουράζει αλλά κι επειδή είναι πιο αργό στην επωμιση. Το ζυγισμα σαφώς και παίζει ρόλο αλλά σε διαφορετικά όπλα π.χ καραμπίνα με δικαννο. Όταν πιάνεις στα χέρια 2 δικαννα ίδιας κατηγορίας το βάρος είναι...βάρος.
 
Φίλε σ ευχαριστώ, έχω ήδη καταλήξει στα 71cm κάνη οπότε συμφωνούμε...εξάλλου μ αυτό το μήκος θα μαι ευέλικτος και για το γενικό κυνήγι που κάνω, αλλά και για το σκοπευτήριο (ειδικά απ τη στιγμή που με τραβάει το skeet περισσότερο απ όλα)...και γενικά τα 71 εκ μου κάθονται καλύτερα στις διαστάσεις μου οπότε το θέμα μήκος έχει κλείσει...(υπόψιν το αυτογεμές μου είναι 66αρι κ με βόλευε μια χαρά)

Τώρα το βάρος είναι μεγάλο θέμα, αν πάω σε ελαφρύ δε θα κάνει για σκοποβολή...αν πάω σε βαρύ δεν θα κάνει για περπάτημα....και σίγουρα ότι κ αν γράφει σε κάθε site για το βάρος του κάθε μοντέλου (αλ'αντ'άλλων όπως ήδη έχω επισημάνει κ εγώ) θα τριπλοτσεκάρω με επίσημα specs και επιτόπου δοκιμή φυσικά για να μαι σίγουρος.
Όπως το είχα αρχικά στο μυαλό μου για ένα "all arounder" όπλο, είχα ως ιδανικό ταβάνι βάρους τα 3.500γρ ALL IN (με φορεμένα τα τσοκ δηλαδή και με 2 φυσίγγια μέσα)....αλλά απ το λίγο που είχα ψάξει το μόνο sporting από browning/beretta που είχα δει με max budget 2.500€ και ικανοποιούσε αυτό το όριο βάρους, ήταν το 686 silver pigeon 1 sporting της beretta (3.180γρ άδειο με 71cm κάνη)....Μετά έτυχε κ έπιασα στα χέρια μου το 725 sporter 1 με 71 κάνη ενός φίλου στο χωριό και παρόλο που ήταν βαρύτερο μου άρεσε απίστευτα πολύ και κόλλησα μ αυτό....δε μου φάνηκε καθόλου βαρύ συγκριτικά με την καραμπίνα μου που ναι φουλ μπροστόβαρη (baikal mp155 66cm)...αλλά το κράτησα μόνο λίγα λεπτά...δεν περπάτησα μαζί του με τις ώρες για να δω αν θα την πάλευα ή αν θα με έκοβε τελικά.

Με άλλα λόγια οι περισότερες επιλογές που βλεπω σε εκδόσεις sporting με κάνη 71cm (πχ 725 sporter II) αφορούν σε όπλα 3,5kg περίπου άδεια....που όπως λες με φορεμένα τσοκ κ φυσίγγια μάλλον θα φτάσουμε 3,7kg.....Ακριβώς γι αυτό άνοιξα το παρόν ποστ και γραψα σε κατεβατό όλα τα δεδομένα μου για να δω τι επιλογές έχω...
 
Last edited:
66 αυτογεμές = με 81 αλληλεπίθετο .
Το έχουμε πεί στο παρελθόν με αποδείξεις.
Πάντα μιλάμε για μήκος κ σκοπευτική γραμμή όχι για βάρος.

Φαντάζομαι το λες λόγω του ότι στο ποζέ, εφόσον λείπει ο μηχανισμός "γκουμούτσα" του αυτογεμούς, έρχεται αισθητά πιο "κοντό" το όπλο σαν συνολικό μήκος και σκοπευτική γραμμή κατ επέκταση...(συγκρίνοντας ίδια μήκη κάνης πάντα). Είχα στο μυαλό μου πως ίσχυε πιο πολύ κάτι σε 66 αυτογεμές = 76 αλληλεπίθετο, αλλά I get your point :)

***Εντομεταξύ, αν κ δεν σχολιάστηκε καθόλου ως επιλογή....το 686 Silver Pigeon 1 Sporting...πώς και δεν ακούστηκε σαν πρόταση? Είναι και πιο οικονομικό, και σαφώς πιο ελαφρύ για "all around" όπλο....γεμάτο (με φορεμένα τσοκ κ φυσίγγια) πάει γύρω στα 3.5 κιλά...ούτε ελαφρύ ούτε βαρύ οπότε θεωρητικά θα κανε και για σκοπευτήριο και για κυνήγι....οκ, δεν έχει ρυθμιζόμενη σκανδάλη, νομίζω δεν έχει καν επιλογέα, κ η σκανδάλη είναι αδρανείας....αλλά δεν παύει να στηρίζεται σε πολύ αξιόπιστη πλατφόρμα....υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που δεν μου το προτείνετε?
 
Αργύρη να τα πιάσεις τα όπλα, δεν είναι μόνο το βάρος ως απόλυτος αριθμός που σε ενδιαφέρει αλλά το ζύγισμα. Καλο και το 686 που λες να το δεις κι αυτό. Πάμε βόλτα για όπλα την Τρίτη το απόγευμα αν θες.
 
Μάνο θα χρειαστώ οπωσδήποτε βοήθεια, οπότε σίγουρα θα έχεις μήνυμά μου να βγούμε να δούμε παρέα τι μου κάθεται καλύτερα! ;) Θέλω λίγο χρόνο ακόμα (είμαι σε φάση αλλαγής δουλειάς κ τρέχω αδιανόητα αυτό το διάστημα), αλλά όταν θα μαι ετοιμοπόλεμος (ελπίζω σύντομα) θα σου πω! Thanks φίλε!
 
Φαντάζομαι το λες λόγω του ότι στο ποζέ, εφόσον λείπει ο μηχανισμός "γκουμούτσα" του αυτογεμούς, έρχεται αισθητά πιο "κοντό" το όπλο σαν συνολικό μήκος και σκοπευτική γραμμή κατ επέκταση...(συγκρίνοντας ίδια μήκη κάνης πάντα). Είχα στο μυαλό μου πως ίσχυε πιο πολύ κάτι σε 66 αυτογεμές = 76 αλληλεπίθετο, αλλά I get your point :)

***Εντομεταξύ, αν κ δεν σχολιάστηκε καθόλου ως επιλογή....το 686 Silver Pigeon 1 Sporting...πώς και δεν ακούστηκε σαν πρόταση? Είναι και πιο οικονομικό, και σαφώς πιο ελαφρύ για "all around" όπλο....γεμάτο (με φορεμένα τσοκ κ φυσίγγια) πάει γύρω στα 3.5 κιλά...ούτε ελαφρύ ούτε βαρύ οπότε θεωρητικά θα κανε και για σκοπευτήριο και για κυνήγι....οκ, δεν έχει ρυθμιζόμενη σκανδάλη, νομίζω δεν έχει καν επιλογέα, κ η σκανδάλη είναι αδρανείας....αλλά δεν παύει να στηρίζεται σε πολύ αξιόπιστη πλατφόρμα....υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που δεν μου το προτείνετε?
Είχα το 686 Ε sporting ρυθμιζόμενο,και αγόρασα το 686 sporting ρυθμιζόμενο,εάν σου λέει αυτό κάτι δεν υπάρχει αυτή την στιγμή σε καινούργιο δικανο στην αγόρα ποιό value for money πρόταση για μένα
 
Πάμε βόλτα για όπλα την Τρίτη το απόγευμα αν θες.
ΑΥΤΕΣ είναι βόλτες!!
Να πάτε και μία από του Χατζιώτη...και αν κοιμηθείτε το βράδυ να μου το πείτε...

Όπλότσαρκες... :p
Μου θυμίζει άλλες τσάρκες στα πολύ νιάτα μου:cool:
 
Είχα το 686 Ε sporting ρυθμιζόμενο,και αγόρασα το 686 sporting ρυθμιζόμενο,εάν σου λέει αυτό κάτι δεν υπάρχει αυτή την στιγμή σε καινούργιο δικανο στην αγόρα ποιό value for money πρόταση για μένα
Γιατί έδωσες το ένα και πήρες το άλλο; Τι διαφορά έχουν;
 
Back
Top