Όπλα με μεγάλη αποθήκη

Παιδιά όλα αυτά προφορικά ... αν θέλετε πάρτε και εσείς τηλέφωνο την ΣΚΟΕ αλλά έχετε την νομοθεσία μπροστά σας για να επισημάνετε τα σημεία προς διευκρίνηση.

ΣΚΟΕ Τηλ. (210) 6454522
 
Αν έχεις aguilla mini shell , τότε πόσα παίρνει η εργοστασιακή?
Δεν έχω δοκιμάσει..... παίρνει 6 απλά των 2 3/4 σίγουρα από αυτά που λες μπορεί 7 -8 ίσως και 9 ..... δεν ξέρω όμως αν θα λειτουργήσει με αυτά τα φυσίγγια....
 
Last edited:
Μόλις πάρουν από ένα παπάρι ΣΚΟΕ, ΚΣΕ και εμποράκοι θα το ευχαριστηθώ (αν επαληθευτούν τα χειρότερα σενάρια).
Είπαμε έχουμε μια λόξα αλλά δε θα πληρώνουμε νταβατζιλίκια.
Όλα για τα λεφτά γίνονται και νομίζουν οτι είμαστε πρόβατα.
Από μένα πάντως όπλο δεν παίρνουν αν δε μου το πληρώσουν. Το αγόρασα μόνος μου και δεν μου έδωσε κανείς καμία επιδότηση.
Προτιμώ να το κόψω παλιοσίδερα να γουστάρω κιόλας
 
Δεν έχω δοκιμάσει..... παίρνει 6 απλά των 2 3/4 σίγουρα από αυτά που λες μπορεί 7 -8 ίσως και 9 ..... δεν ξέρω όμως αν θα λειτουργήσει με αυτά τα φυσίγγια....
Το σχόλιο δεν εχει να κανει με την λειτουργικότητα ή μη του όπλου … εχει να κανει με την παρωδία που λέγεται κυα και όλους τους παρατρεχάμενους καλοταϊσμένους που αντί να λύσουν τα προβλήματα αντιθέτως βάζουν όλο και περισσότερα εμπόδια … Κατάντια !


1678823972132.gif
 
Μόλις πάρουν από ένα παπάρι ΣΚΟΕ, ΚΣΕ και εμποράκοι θα το ευχαριστηθώ (αν επαληθευτούν τα χειρότερα σενάρια).
Είπαμε έχουμε μια λόξα αλλά δε θα πληρώνουμε νταβατζιλίκια.
Όλα για τα λεφτά γίνονται και νομίζουν οτι είμαστε πρόβατα.
Από μένα πάντως όπλο δεν παίρνουν αν δε μου το πληρώσουν. Το αγόρασα μόνος μου και δεν μου έδωσε κανείς καμία επιδότηση.
Προτιμώ να το κόψω παλιοσίδερα να γουστάρω κιόλας
Δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά δυστυχώς δηλαδή αν σου πει ότι για να έχεις όπλο πρέπει να έχεις ενεργή άδεια η σκοποβολής η κυνηγιού τι θα κάνεις αναγκαστικά θα βγάλεις μια από της δυο συμφέρει και την ΚΣΕ και την ΣΚΟΕ γιατί βάση νόμου δεν μπορείς να έχεις όπλο για ασφάλεια στο σπιτι μόνο για της δυο χρήσεις που προανέφερα. Επίσης δίνουν και βήμα στα δικανα που μπορούν να τα χρησιμοποιήσεις παντού.
 
Δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά δυστυχώς δηλαδή αν σου πει ότι για να έχεις όπλο πρέπει να έχεις ενεργή άδεια η σκοποβολής η κυνηγιού τι θα κάνεις αναγκαστικά θα βγάλεις μια από της δυο συμφέρει και την ΚΣΕ και την ΣΚΟΕ γιατί βάση νόμου δεν μπορείς να έχεις όπλο για ασφάλεια στο σπιτι μόνο για της δυο χρήσεις που προανέφερα. Επίσης δίνουν και βήμα στα δικανα που μπορούν να τα χρησιμοποιήσεις παντού.
Αυτό που με εξοργίζει είναι αν δεν μπορώ να έχω όπλο αν δε βγάλω κάποια άδεια κυνηγίου η σκοπευτή. Αυτό έχει να κάνει με την ικανότητα μου να κατέχω όπλο;
 
Αυτό που με εξοργίζει είναι αν δεν μπορώ να έχω όπλο αν δε βγάλω κάποια άδεια κυνηγίου η σκοπευτή. Αυτό έχει να κάνει με την ικανότητα μου να κατέχω όπλο;
Κώστα, έχει να κάνει με την υποστελέχωση των υπηρεσιών που ασχολούνται με τα όπλα (αλλά και με άλλα θέματα που έχουν σχέση με το χρήμα).
Σου λέει, "αφού δεν είσαι κυνηγός, σκοπευτής -αλλά ούτε είσαι σε κάποιο σώμα ασφαλείας - και δεν μπορώ να σε τσεκάρω κάθε τρεις και λίγο το τί κάνεις με τα όπλα σου, δεν μπορείς να τα έχεις" ... Τέτοιοι είμαστε!
 
Απ' όσα διάβασα ώς τώρα εδώ βλέπω πώς οι "φωστήρες" (επιτήδειοι μάλλον) ΣΚΟΠΙΜΑ ανάκατεψαν την πρακτική σκοποβολή με λειόκαννο με τα αθλήματα πήλινου στόχου.
Η μεν πρώτη δεν έχει καμία κυνηγετική εφαρμογή - το μόνο όφελος (άν μπορεί να θεωρηθεί σαν τέτοιο) για έναν κυνηγό είναι η επαφή και η εξοικείωση με τον χειρισμό του όπλου και τίποτε άλλο. Τα σενάρια πρακτικής αποτελούν εξάσκηση στην μάχη εναντίον προσωπικού = ανθρώπων (κι άς τα λένε "ανδρείκελα", "φιγούρες" ή ότι άλλο).
Τα αγωνίσματα κινητού (πήλινου) στόχου όπως το σκήτ, το τράπ, το σπόρτινγκ κλπ προσφέρονται για εξάσκηση σε καταστάσεις που προσομοιάζουν το κυνήγι διαφόρων θηραμάτων.
Από που κι ως πού λοιπόν μπαίνουν στο ίδιο καλούπι αυτές οι δύο διαφορετικές δρατηριότητες;
 
αφού δεν είσαι κυνηγός, σκοπευτής -αλλά ούτε είσαι σε κάποιο σώμα ασφαλείας

Δηλαδη ένας αστυνομικός, στρατιωτικός, λιμενικός δε μπορεί να είναι και σκοπευτής πρακτικής σκοποβολής και κυνηγός; Γιατί θα πρέπει να έχει δύο διαφορετικά όπλα;[/QUOTE]
 
Μπερδεύτηκα μόνο που το διάβασα...
Koulis Mitsotakis GIF - Koulis Mitsotakis Giati Gelate Kurioi ...
 
Αυτό που με εξοργίζει είναι αν δεν μπορώ να έχω όπλο αν δε βγάλω κάποια άδεια κυνηγίου η σκοπευτή. Αυτό έχει να κάνει με την ικανότητα μου να κατέχω όπλο;
Πως ορίζεται η κατοχή πυροβολου όπλου ? Ανω των 18 ετών και μια επιστολή ιατρού που αναφέρει οτι δεν εχεις καποια ψυχολογικη πάθηση... ΕΥΡΩΠΗ 2023 !
 
Πως ορίζεται η κατοχή πυροβολου όπλου ? Ανω των 18 ετών και μια επιστολή ιατρού που αναφέρει οτι δεν εχεις καποια ψυχολογικη πάθηση... ΕΥΡΩΠΗ 2023 !
Στις άλλες χώρες ευρωπαϊκές ή μη έχει κάτι έξτρα?
Εκτός από κίνα που απαγορεύεται τελείως.
 
Back
Top