Όπλα με μεγάλη αποθήκη

Το γνωρίζει κάποιος ;
View attachment 68420
Είναι η διευκρινιστική εγκύκλιος που αφορά την νέα κυα για τα όπλα και την σκοποβολή. Δεν θα μπορεί πλέον όπλο με αποθήκη ή προέκταση αποθήκης να έχει διπλό ρόλο..... κυνηγετικό με μειωτηρα και εξάσκηση στο σκοπευτήριο. Θα πρέπει όποιος κατέχει τέτοιο όπλο να επιλέξει αν θα το έχει αποκλειστικά για την σκοποβολή (ουσιαστικά πρακτική σκοποβολή με λειοκανο ) ή για κυνήγι με την προβλεπόμενη από την νομοθεσία χωρητικότητα 3 φυσίγγια με την χρήση μειωτηρα εφόσον από κατασκευής μπορεί να δεχθεί περισσότερα.... Οποίος αποφασίσει να το κάνει σκοπευτικό θα πρέπει να παραδώσει την Ακκο και να πάρει σκοπευτική άδεια....θα πρέπει να πάρει μέρος στους προβλεπόμενους αγώνες για να διατηρήσει την σκοπευτική άδεια και φυσικά να έχει και να ανανεώνει την σκοπευτική - αθλητικη ταυτότητα (ΔΑΙ).....Σε αυτή την διαδικασία δεν εμπλέκονται τα λειοκανα δίκανα..... για άλλη μια φορά πήγαν να κάνουν κάτι καλό και απλά το περιεπλεξαν...... φυσικά με την παρότρυνση της ΣΚΟΕ και των αθλητών της πρακτικής σκοποβολής με λειοκανα....οι οποίοι είναι πολύ λιγότεροι από τους αθλητές - κυνηγούς.....
 
Θα βγει νέα κυα;
Δεν έχω τέτοια πληροφορία Γιώργο, απλά πήρα τηλέφωνο την αστυνομία και αυτοί είναι μπερδεμένοι ... σε ένα μήνα μου είπαν να ξαναπάρω για να μάθω νεότερα.
Λογικά θα πέσουν τηλέφωνα για την ερμηνεία του κειμένου ή άλλες διευκρινιστικές εγκύκλιοι.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι η λέξη "με δυνατότητα" !!!
Εμένα πχ (και πολλών άλλων) το όπλο έχει την δυνατότητα να πάρει μεγαλύτερη αποθήκη αλλά πρέπει να αλλαχθεί στοιχείο του όπλου δηλαδή η αποθήκη φυσιγγίων ... να ξεβιδώσει από τον κορμό και να τοποθετηθεί άλλη αποθήκη.
Εντάσσομαι σε αυτή την κατηγορία ή όχι.
Αυτό τους ρώτησα και δεν είχαν ιδέα.

Δυνατότητα να πάρουν μεγαλύτερη αποθήκη επίσης έχουν ΟΛΑ τα αυτογεμή με πατέντες από οπλουργούς.
Άλλο πρόβλημα αυτό ... και αυτοί εντάσσονται σε αυτή την νομοθεσία ?

1678779807493.png
 
Δυνατότητα να πάρουν μεγαλύτερη αποθήκη επίσης έχουν ΟΛΑ τα αυτογεμή
Ακριβώς. Είναι σαν να λέει όλες οι καραμπίνες.
Ελπίζω να το αλλάξουν. Το μόνο που προσφέρει είναι μεγαλύτερη συρρίκνωση στην αγορά
 
Ακριβώς. Είναι σαν να λέει όλες οι καραμπίνες.
Ελπίζω να το αλλάξουν. Το μόνο που προσφέρει είναι μεγαλύτερη συρρίκνωση στην αγορά
Άλλου είναι μάλλον η παγίδα μάλλον το πάνε σιγά σιγά να γίνει αυτό που είχε ακουστεί! Το επόμενο βήμα είναι για να έχεις όπλο στο σπιτι θα πρέπει να κατέχεις μια από της δυο άδειες η σκοπευτή η θήρας…
 
Άλλου είναι μάλλον η παγίδα μάλλον το πάνε σιγά σιγά να γίνει αυτό που είχε ακουστεί! Το επόμενο βήμα είναι για να έχεις όπλο στο σπιτι θα πρέπει να κατέχεις μια από της δυο άδειες η σκοπευτή η θήρας…
α γειά σου ;)
 
Άλλου είναι μάλλον η παγίδα μάλλον το πάνε σιγά σιγά να γίνει αυτό που είχε ακουστεί! Το επόμενο βήμα είναι για να έχεις όπλο στο σπιτι θα πρέπει να κατέχεις μια από της δυο άδειες η σκοπευτή η θήρας…
Διαφορετικά κατάσχεση ...
Κοινώς για να έχεις όπλο πρέπει να πληρώνεις ΣΥΝΕΧΩΣ.
 
Λοιπόν αυτό που μου είπαν προφορικά από ΣΚΟΕ είναι το εξής.

Αν το αυτογεμές ΔΕΝ ΦΕΡΕΙ προέκταση αποθήκης μπορώ να κρατήσω την ΑΚΚΟ και να ρίχνω σκοπευτήριο κανονικά.

Τα όπλα (σύμφωνα με αυτούς) που εμπίπτουν στην νομοθεσία αυτή είναι τα αυτογεμή ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ή που θα μετατρέψουμε ΝΑ ΕΧΟΥΝ προέκταση αποθήκης.
Αυτά που φέρουν δηλαδή προέκταση αποθήκης (όχι όσα έχουν την δυνατότητα να φέρουν).
Τότε θα πρέπει να επιλέξουμε άδεια ΑΚΚΟ ή ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗ.

Αυτά μου είπαν.
Σύμφωνα με αυτούς ήταν ξεκάθαρο ... επίσης συμπλήρωσαν ότι αν υπάρχει κάποιο θέμα θα εκδοθεί δεύτερη διευκρινιστική.
 
Λοιπόν αυτό που μου είπαν προφορικά από ΣΚΟΕ είναι το εξής.

Αν το αυτογεμές ΔΕΝ ΦΕΡΕΙ προέκταση αποθήκης μπορώ να κρατήσω την ΑΚΚΟ και να ρίχνω σκοπευτήριο κανονικά.

Τα όπλα (σύμφωνα με αυτούς) που εμπίπτουν στην νομοθεσία αυτή είναι τα αυτογεμή ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ή που θα μετατρέψουμε ΝΑ ΕΧΟΥΝ προέκταση αποθήκης.
Αυτά που φέρουν δηλαδή προέκταση αποθήκης (όχι όσα έχουν την δυνατότητα να φέρουν).
Τότε θα πρέπει να επιλέξουμε άδεια ΑΚΚΟ ή ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗ.

Αυτά μου είπαν.
Σύμφωνα με αυτούς ήταν ξεκάθαρο ... επίσης συμπλήρωσαν ότι αν υπάρχει κάποιο θέμα θα εκδοθεί δεύτερη διευκρινιστική.

Βασίλη είναι πως θα ερμηνεύσει ο καθένας την ΚΥΑ..... και πως ο κάθε αστυνομικός που θα κληθεί να σε ελέγξει θα γνωρίζει επακριβώς τις όποιες διευκρινίσεις..... και η απάντηση που σου έδωσαν ήταν προφορική.....ας το κάνουν αυτόματα διευκρίνιση για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις....να στείλουν έγγραφο που να το αποσαφηνίζει.....αν είναι έτσι και εγώ μπορώ με την m 4 να παίξω πρακτική και μετά να βάλω το μειωτηρα και να πάω κυνήγι.... είναι εργοστασιακή η αποθήκη χωρίς προέκταση...
 
Σκεφτείτε το εξής σενάριο ...
Θέλω να αγοράσω ένα όπλο για πρακτική σκοποβολή με αποθήκη 10 φυσιγίων.
Πάω αστυνομία μου εκδίδει την άδεια αγοράς, το αγοράζω και πάω αστυνομία να το δηλώσω.
Τι θα μου εκδόσει ??? Α.Κ.Κυνηγετικού.Ο. μέχρι σήμερα ...
Μα το όπλο αυτό δεν είναι κυνηγετικό, δεν θα πάω ποτέ για κυνήγι, ούτε είμαι κυνηγός, ούτε σκοπεύω να γίνω, μόνο για σκοπευτήριο το θέλω.

Δεύτερο σενάριο.
Με σταματάει η αστυνομία τον Ιούνιο και βλέπει το όπλο αυτό στο πίσω κάθισμα ξετάπωτο και 10 κουτιά φυσίγγια.
Που ξέρει τι έχω στο μυαλό μου να κάνω ? (Bill @Pointerman εδώ κολάς εσύ με την Μ4)
Αν τους πεις "πάω σκοπευτήριο" και έχεις την αποθήκη θα σου ζητήσουν ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ σκοπευτική άδεια, αν δεν έχεις τοποθετήσει την αποθήκη θα τους δείξεις την ΑΚΚΟ.
Αν έχεις κοτσάρει την μεγάλη αποθήκη και τους δείξεις την ΑΚΚΟ, ενώ τους έχεις πει ότι πας σκοπευτήριο θα σε γραπώσουν γιατί το όπλο αυτό φέρει μεγάλη αποθήκη και έχει δηλωθεί κυνηγετικό.

Το όλο μπέρδεμα γίνεται για τις μεγάλες αποθήκες και για τον χαρακτηρισμό κυνηγετικού ή σκοπευτικού και όχι λειόκανου.
Αυτά τουλάχιστον βγάζουν νόημα στο μυαλό μου.

Σίγουρα θα πρέπει να ξεκαθαρίσει το θέμα (γραπτώς) απλά σας λέω τι μου είπαν.
 
Last edited:
Μα αυτό ακριβώς λέω και εγώ Βασίλη....η εργοστασιακή αποθήκη της m4 είναι 6 φυσίγγια..... όπως 4 είναι της m2 , Rafaello και των περισσοτέρων αυτογεμων.....το θέμα είναι ότι οι σκοπευτές χρειάζονται μεγαλύτερες αποθήκες 8-10-12 φυσιγγίων . Ένας κυνηγός που θα βγάλει το μειωτηρα στο κυνήγι είναι παράνομος ούτως ή άλλως..... στο σκοπευτήριο όμως μπορεί να ρίξει έστω και για προπόνηση ή εξοικείωση είτε πρακτική σκοποβολή είτε Σπόρτινγκ είτε σκητ..... απλά δε θα μπορούσε να έχει αξιώσεις για μετάλλια.....με τον τρόπο αυτό τώρα απλά απομάκρυναν ακόμη και αυτούς που θα ήθελαν να εμπλακούν με την σκοποβολή καθώς τους βάζει σε επιπλέον έξοδα αλλά κατ επέκταση τίθενται και θέματα ασφαλούς χρήσης.....οι νέοι κυνηγοί που αγοράζουν ένα κυνηγετικό όπλο πώς θα εκπαιδευτούν;
 
Σκεφτείτε το εξής σενάριο ...
Θέλω να αγοράσω ένα όπλο για πρακτική σκοποβολή με αποθήκη 10 φυσιγίων.
Πάω αστυνομία μου εκδίδει την άδεια αγοράς, το αγοράζω και πάω αστυνομία να το δηλώσω.
Τι θα μου εκδόσει ??? Α.Κ.Κυνηγετικού.Ο. μέχρι σήμερα ...
Μα το όπλο αυτό δεν είναι κυνηγετικό, δεν θα πάω ποτέ για κυνήγι, ούτε είμαι κυνηγός, ούτε σκοπεύω να γίνω, μόνο για σκοπευτήριο το θέλω.

Δεύτερο σενάριο.
Με σταματάει η αστυνομία τον Ιούνιο και βλέπει το όπλο αυτό στο πίσω κάθισμα ξετάπωτο και 10 κουτιά φυσίγγια.
Που ξέρει τι έχω στο μυαλό μου να κάνω ? (Bill @Pointerman εδώ κολάς εσύ με την Μ4)
Αν τους πεις "πάω σκοπευτήριο" και έχεις την αποθήκη θα σου ζητήσουν ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ σκοπευτική άδεια, αν δεν έχεις τοποθετήσει την αποθήκη θα τους δείξεις την ΑΚΚΟ.
Αν έχεις κοτσάρει την μεγάλη αποθήκη και τους δείξεις την ΑΚΚΟ, ενώ τους έχεις πει ότι πας σκοπευτήριο θα σε γραπώσουν γιατί το όπλο αυτό φέρει μεγάλη αποθήκη και έχει δηλωθεί κυνηγετικό.

Το όλο μπέρδεμα γίνεται για τις μεγάλες αποθήκες και για τον χαρακτηρισμό κυνηγετικού ή σκοπευτικού και όχι λειόκανου.
Αυτά τουλάχιστον βγάζουν νόημα στο μυαλό μου.

Σίγουρα θα πρέπει να ξεκαθαρίσει το θέμα (γραπτώς) απλά σας λέω τι μου είπαν.
Μπερδεύτηκα μόνο που το διάβασα...
 
Μα αυτό ακριβώς λέω και εγώ Βασίλη....η εργοστασιακή αποθήκη της m4 είναι 6 φυσίγγια..... όπως 4 είναι της m2 , Rafaello και των περισσοτέρων αυτογεμων.....το θέμα είναι ότι οι σκοπευτές χρειάζονται μεγαλύτερες αποθήκες 8-10-12 φυσιγγίων . Ένας κυνηγός που θα βγάλει το μειωτηρα στο κυνήγι είναι παράνομος ούτως ή άλλως..... στο σκοπευτήριο όμως μπορεί να ρίξει έστω και για προπόνηση ή εξοικείωση είτε πρακτική σκοποβολή είτε Σπόρτινγκ είτε σκητ..... απλά δε θα μπορούσε να έχει αξιώσεις για μετάλλια.....με τον τρόπο αυτό τώρα απλά απομάκρυναν ακόμη και αυτούς που θα ήθελαν να εμπλακούν με την σκοποβολή καθώς τους βάζει σε επιπλέον έξοδα αλλά κατ επέκταση τίθενται και θέματα ασφαλούς χρήσης.....οι νέοι κυνηγοί που αγοράζουν ένα κυνηγετικό όπλο πώς θα εκπαιδευτούν;
Αν έχεις aguilla mini shell , τότε πόσα παίρνει η εργοστασιακή?
 
Λοιπόν αυτό που μου είπαν προφορικά από ΣΚΟΕ είναι το εξής.

Αν το αυτογεμές ΔΕΝ ΦΕΡΕΙ προέκταση αποθήκης μπορώ να κρατήσω την ΑΚΚΟ και να ρίχνω σκοπευτήριο κανονικά.

Τα όπλα (σύμφωνα με αυτούς) που εμπίπτουν στην νομοθεσία αυτή είναι τα αυτογεμή ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ή που θα μετατρέψουμε ΝΑ ΕΧΟΥΝ προέκταση αποθήκης.
Αυτά που φέρουν δηλαδή προέκταση αποθήκης (όχι όσα έχουν την δυνατότητα να φέρουν).
Τότε θα πρέπει να επιλέξουμε άδεια ΑΚΚΟ ή ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗ.

Αυτά μου είπαν.
Σύμφωνα με αυτούς ήταν ξεκάθαρο ... επίσης συμπλήρωσαν ότι αν υπάρχει κάποιο θέμα θα εκδοθεί δεύτερη διευκρινιστική.
Δηλαδή εγώ που έχω βάλει προσθήκη τι γίνεται?
 
Δηλαδή εγώ που έχω βάλει προσθήκη τι γίνεται?
Αν ισχύουν αυτά που μου είπαν δεν την πάς σκοπευτήριο με την αποθήκη ή την δηλώνεις σκοπευτική.
Αν όμως θες, βγάζεις την αποθήκη και την πας σκοπευτήριο με την ΑΚΚΟ.
 
Back
Top