Ένδυση

Μερινό μαλλινα είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις, το έχω ξαναγράψει. Τα 100% είναι πολύ ακριβά, αυτά τι ποσοστό μερινό έχουν;
Ιδέα δεν εχω, απλά είδα την τιμή, είδα ότι είναι και από Αυστραλία και τα πήρα.....πριν λίγες μέρες που τα παρέλαβα και δοκίμασα το πάνω, μου φάνηκε αρκετά δροσερό, τώρα θα δώ τον χειμώνα αν αξίζουν
 
εγω δεν ιδρωνω ποτε , μαλλον και συ και μας ταιριαζουν τετοια ισοθερμικα. Για οσους ιδρωνουν πολυ ομως δεν κανουν . Αυτοι θελουν με μηδεν βαμβακι στη συνθεση.
Ακριβώς, δεν ιδρώνω εύκολα. Το συγκεκριμένο ισοθερμικό με κρατάει στεγνό στο περπάτημα , το φοράω με ένα ψηλό fleece όσο κρύο και να κάνει.
 
Μερινό μαλλινα είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις, το έχω ξαναγράψει. Τα 100% είναι πολύ ακριβά, αυτά τι ποσοστό μερινό έχουν;
Ακριβώς!αποβάλουν στο μεγιστο δυνατο τον ιδρώτα, άρα δε παγωνει επάνω σου οπότε δε ξεπαγιάζεις... Δε βρωμάς σαν τραγί και στεγνώνουν ποιο γρηγορα απο οτιδηποτε άλλο.Για κυνηγια με εντονη κινητικότητα σε συνδυασμο με ψύχος και αέρα είναι μονοδρομος... Σε στατικο κυνήγι υπάρχουν επιλογες για όλα τα βαλάντια και γούστα αλλα και πάλι τις θερμομονωτικές ιδιοτητες του μερίνο δε τις βρίσκεις πουθενά...
 
Ελα Κυπρο να φας κλεφτικο αυτα τα 4-5 χρονων Παντελη ;)
Μη λες τέτοια Χρύσανθε θα παίρνει το αεροπλάνο κάθε λίγο και θα είναι κατω ο παντελής είναι καλοφαγάς ε θα παίρνει και εμένα για συνοδεία ε .my man.
Έχετε βρει το αδύναμό μου σημείο, ε; :cool:
 
Aυτό λέγεται οφτό ή κάνω λάθος?
Ηταν τέλειο!
Ναι Φιλε
Οφτο κλεφτικο λεγεται
Οφτο γιατι ψηνεται κλειστο στον ξυλοφουρνο πλεον για ωρες
Κλεφτικο γιατι προερχετε απο τους κλεφτες του 1821
Επερναν το σφακτο που ηταν μεγαλο γερικο ζωο , εσκαβαν ενα λακο στο χωμα που μεσα αναβαν τα ξυλα ωστε να μην φαινετε η φωτια το βραδυ και οταν στοιβαζονταν το καρβουνο εβαζαν μεσα το κρεας και το σκεπαζαν
Ψηνοταν στον αυτοσχεδιο φουρνο για ωρες και οταν το ανοιγαν ηταν ετοιμο
Τοτε δεν υπηρχε το αλουμινοχαρτο
Το κρεας εμπαινε πανω σε χλωρα φυλλα χαρουπιας κατα προτιμηση η οποιου αλλου σχετικα πλατυφυλλου διαθεσιμου δεντρου υπηρχαν φυλλα(οχι συκια)
Η εκδοση του ψησιματος με φυλλα χαρουπιας χρησιμοποιητε ακομη σημερα και λεγετε συρτο οφτο κλεφτικο γιατι δεν μπαινει σε ταψι τυλιγμενο στο αλουμινοχαρτο
Το ζωο απαραιτητα πρεπει να ειναη μεγαλο σε ηλικια
Ο φουρνος πυρωνετε νωρις το πρωι μπαινει το κρεας σε μεριδες με πατατα κλεινετε ο φουρνος και θα βγει μετα απο 4-6 ωρες αναλογα τον ξυλοφουρνο
Παγωμενη μπυρα συνοδεια απαραιτητα!!!

Με τον ιδιο τροπο στο χωμα οι ψαροντουφεκαδες δοκιμαστε να φτιαξετε μεγαλο ροφο!!!
 
Back
Top