Άρβυλα ( Περιποίηση – Επιδιόρθωση )

Σκέφτομαι για να μην τα τρίβω με βούρτσα κ γδαρω το δέρμα να τα κάνω με το πιεστικο τι λέτε θα χαλάσουν? Συγνώμη αλλά είμαι άσχετος εγώ κοσμήματα φτιάχνω...
Όχι φίλε μην βάλεις πιεστικό! Πλησιμο με χλιαρό νερό κ σφουγγάρι μαλακό μέχρι να καθαρίσουν οι πόροι! Πάρε και ένα λίπος από τον Αγάπιο Φούσκα έχει πολύ καλά προϊόντα κ οικονομικά! Βάλτα να στεγνώσουν κ αφού στεγνώσουν Βάλτα στον ήλιο να ζεσταθούν! Έτσι θα καταφέρεις να μπει το λίπος πιο βαθιά! Με δυο χέρια θα χουν γίνει καινούργια!!!!
 
Δεν φαίνεται να έχει σοβαρό πρόβλημα το δέρμα, δεν μπορώ να ξέρω κι ολας. Δεν έχω όμως κ ιδιαίτερες απαιτήσεις διότι αν έχει πολλά νερά κ λάσπη φοράω γαλοτσα. Μόνο νερό ή κ σαπούνι? Κάποιο προϊόν για μετά κάποια πρόταση?
Φορατα οπως ειναι , sms 6, και βγες περπατημα μιση ωρα. Αν εχουν κολλημενη τη σολα με πολυουρεθανη (που δεν νομιζω τα συγκεκριμμενα) θα σου μεινουν στο χερι και οι δυο οι σολες μετα απο 10 χρονια . Αν αντεξουν προχωρα σε αυτα που σου ειπαν οι συναδελφοι :cool:
 
Φορατα οπως ειναι , sms 6, και βγες περπατημα μιση ωρα. Αν εχουν κολλημενη τη σολα με πολυουρεθανη (που δεν νομιζω τα συγκεκριμμενα) θα σου μεινουν στο χερι και οι δυο οι σολες μετα απο 10 χρονια . Αν αντεξουν προχωρα σε αυτα που σου ειπαν οι συναδελφοι :cool:
Not all Timberlands are born equal!

Ήταν ακριβά ή φτηνά;

Στο παρακάτω βίντεο γίνεται μία πολύ καλή χειρουργική σύγκριση των ακριβών και φτηνών Timberland και επίσης μας δίνει πολλές πληροφορίες για το πως είναι φτιαγμένα στο εσωτερικό τους αυτά τα μποτάκια.

 
Νομίζω ότι έκανα καλή δουλειά.Ευχαριστω για τις συμβουλές View attachment 21998View attachment 21999
Ωραίος φιλαράκι! Άστα να ζεσταθούν στον ήλιο κ το λίπος κ περνά τα ένα χέρι ακόμα! Έτσι θα απορροφήσει περισσότερο υλικό καί θά είναι πλήρως αδιάβροχο! Μπράβο!!! Καλοφορετα!!!
 
Εγώ λιώνω το λίπος που σκοπεύω να χρησιμοποιήσω και βάζω μέσα του λίγο κερί μέλισσας (1/6 με 1/10). Τα λιώνω μαζί καλά να ομογενοποιηθούνε και χρησιμοποιώ αυτό για το δέρμα. Το κερί αδιαβροχοποιεί πολύ καλύτερα από το λίπος. Αλλά για να μπει μέσα στο δέρμα θα πρέπει να είναι σε μικρή περιεκτικότητα. 'Ένα δέκατο κερί και εννιά δέκατα λίπος είναι η συνήθης συνταγή μου.
 
Έχω τα τελευταία χρόνια τα Meindl Nebraska GTX. Μέχρι πέρυσι όλα καλά και αδιάβροχα. Φέτος όμως βρέχονται τα πόδια. Πως μπορώ να καταλάβω αν φταίει το Goretex η μπάζει από τη σόλα;
 
Φορατα οπως ειναι , sms 6, και βγες περπατημα μιση ωρα. Αν εχουν κολλημενη τη σολα με πολυουρεθανη (που δεν νομιζω τα συγκεκριμμενα) θα σου μεινουν στο χερι και οι δυο οι σολες μετα απο 10 χρονια . Αν αντεξουν προχωρα σε αυτα που σου ειπαν οι συναδελφοι :cool:
δεν με ακουσες ;)
 
Εμένα είναι σχεδόν άθικτα και μου άνοιξε η σόλα χωρίς πολύ χρήση
Τώρα είμαι σε δίλημμα εάν αξίζει να τα φτιάξω ή να πάω σε καινούργιο και να τελειώνω View attachment 26671View attachment 26672
με 30-50 ευρώ αλλάζεις σόλα σε τέτοια άρβυλα(άλλαξα πρόσφατα)
αν είναι καλό το πάνω μέρος αξίζει τον κόπο, γιατί για να πάρεις καινούργια θες 150 ακόμα
 
με 30-50 ευρώ αλλάζεις σόλα σε τέτοια άρβυλα(άλλαξα πρόσφατα)
αν είναι καλό το πάνω μέρος αξίζει τον κόπο, γιατί για να πάρεις καινούργια θες 150 ακόμα
Σε καλή κατάσταση είναι και σκέφτομαι να τα φτιάξω για καθημερινή χρήση - αγροτικές δουλειές ή για εφεδρεία στο κυνήγι
Ξέρουμε κανέναν καλό για σολιασμα;
 
Σε καλή κατάσταση είναι και σκέφτομαι να τα φτιάξω για καθημερινή χρήση - αγροτικές δουλειές ή για εφεδρεία στο κυνήγι
Ξέρουμε κανέναν καλό για σολιασμα;
εξαρτάται από το που βρίσκεσαι
Ηράκλειο Κρήτης είμαι εγώ
 
Back
Top