Άδεια αγοράς κυνηγετικού όπλου

Αυτό αφορά στην άδεια κατοχής Νικόλα που δε θέλει σχεδόν τίποτα. Η άδεια αγοράς είναι το δυσκολο με τα πιστοποιητικά κλπ. Για την άδεια κατοχής ισχύει η αίτηση ηλεκτρονικά ήδη μέσω του σάιτ της Αστυνομίας νομίζω.
Και για άδεια αγοράς εχει βγει εφαρμογή το οποίο το είχα προσπαθήσει πριν κανένα χρόνο αλλά τελικά δεν δούλεψε. Είχε και ελλείψεις. Δεν ξέρω τώρα αν έχει βελτιωθεί και αν λειτουργεί. Το πρόβλημα τότε ήταν ότι πρέπει το όπλο να ελεγχθεί και από την αστυνομία οπότε είναι δώρο άδωρο. Αργά η γρήγορα πάντως θα γίνει και αυτό ηλεκτρονικά.
 
Αυτό αφορά στην άδεια κατοχής Νικόλα που δε θέλει σχεδόν τίποτα. Η άδεια αγοράς είναι το δυσκολο με τα πιστοποιητικά κλπ. Για την άδεια κατοχής ισχύει η αίτηση ηλεκτρονικά ήδη μέσω του σάιτ της Αστυνομίας νομίζω.
Συμφωνώ βρε Κώστα ως προς το ότι το διαδικτυακό αφορά μόνο (προς το παρόν έστω) σε ανανεώσεις Δελτίων Κατοχής κηνηγητικών όπλων, αλλά και για αυτά προαπαιτούνται πιστοποιητικά παθολόγου & ψυχιάτρου εντός 3ετής ισχύος από την έκδοσή τους καθώς και λευκό ποινικό μητρώο!! Δεν αλλάζει κάτι ως προς τα δικαιολογητικά...
Και επίσης, αυτά τα παραστατικά/δικαιολογητικά (πλην προφανώς του ποινικού μητρώου, το οποίο φαίνεται εσωτερικώς στην Αστυνομία), τα επισυνάπτεις σκαναρισμένα στην ηλεκτρονική φόρμα του εν λόγω συνδέσμου...
Εν πάση περιπτώσει, δεν βλέπω να "τσουλάει" αυτό το πράμα πάντως...
 
Last edited:
Επιτέλους! Τήνε έλαβα στα χέρια μου την άδεια αγοράς (2 ολόϊδια έντυπα) σήμερα πρωί!
Αμέσως μετά τα ταχυδρόμισα υπογεγραμμένα αυτά τα έντυπα στον προορισμό τους...
Η δικαννάρα μου καταφθάνει από ώρα σε ώρα, κι έτσι, ''ήρθε κι έδεσε'', που λέει και το λαϊκό γνωμικό!
Εάν όλα πάνε καλά, θα τον έχω ανά χείρας τον νέο μου ντούφεκο μες στην επόμενη βδομάδα...!
 
Επιτέλους! Τήνε έλαβα στα χέρια μου την άδεια αγοράς (2 ολόϊδια έντυπα) σήμερα πρωί!
Αμέσως μετά τα ταχυδρόμισα υπογεγραμμένα αυτά τα έντυπα στον προορισμό τους...
Η δικαννάρα μου καταφθάνει από ώρα σε ώρα, κι έτσι, ''ήρθε κι έδεσε'', που λέει και το λαϊκό γνωμικό!
Εάν όλα πάνε καλά, θα τον έχω ανά χείρας τον νέο μου ντούφεκο μες στην επόμενη βδομάδα...!
Νίκο ποιο όπλο πήρες
 
Καλορίζικο και καλότυχο να είναι πολύ ωραίο όπλο
Πριν ποσο καιρό την έκανες την παραγγελια
Δηλαδή ποσο κράτησε αναμονή

Σ' ευχαριστώ πολύ Χάρη!!
Πριν έναν χρόνο και βάλε την έκαμα την παραγγελιά...
Αλλά η αλήθεια είναι πως πήρε κι αρκετές, απρόοπτες αναβολές/καθυστερήσεις...
Αλλιώς, θα είχε έλθει πολύ νωρίτερα...
Αλλά δεν με πείραξε καθόλου.
Σάμπως δεν έχω όπλα να κάμω το κέφι μου...!
Κι εξάλλου, το καλό πράμα αργεί να γένει... ;):):D
 
Last edited:
Σ' ευχαριστώ πολύ Χάρη!!
Πριν έναν χρόνο και βάλε την έκαμα την παραγγελιά...
Αλλά η αλήθεια είναι πως πήρε κι αρκετές, απρόοπτες αναβολές/καθυστερήσεις...
Αλλιώς, θα είχε έλθει πολύ νωρίτερα...
Αλλά δεν με πείραξε καθόλου.
Σάμπως δεν έχω όπλα να κάμω το κέφι μου...! Κι εξάλλου, το καλό πράμα αργεί να γένει... ;):):D
Είσαι Γκουερινακιας και εσυ ε
Έτσι και ένας φιλος πριν ένα χρόνο πέρσι το Μάρτιο παράγγειλε το Maxum και ακόμα δεν ήρθε πολύ καθυστέρηση λέμε να είσαι κα@λομ@ιν@σ να το πάρεις και να σε στον πάγο
Εγώ ήθελα να παρω το Essex θα καθυστερούσε
Το Magnus το είχε σε 66 δεν το θελα
Άρπαξα το sumit και ησύχασα
 
Απλά κουκλί.Λαιτ είναι ατσάλινο η εργκαλ;

Το επέλεξα ergal Παναγιώτη. Εξ ου και το ''light'' στο όνομα του μοντέλου... Ειδικό κράμα αλουμινίου είναι με κωδικό 7075, αεροναυπηγικού τύπου... Βέβαια, τα κλειδιά στη μπάσκουλα και οι πείροι είναι ατσάλινοι, για εξτρά αντοχή στις τριβές, καθώς κι ένα ένθετο στον καθρέπτη της μπάσκουλας για τον ίδιο λόγο... Mε κάννες 71εκ. είναι, αλλά σίγουρα κάτω από 3 κιλά...
 
Last edited:
Επιτέλους! Τήνε έλαβα στα χέρια μου την άδεια αγοράς (2 ολόϊδια έντυπα) σήμερα πρωί!
Αμέσως μετά τα ταχυδρόμισα υπογεγραμμένα αυτά τα έντυπα στον προορισμό τους...
Η δικαννάρα μου καταφθάνει από ώρα σε ώρα, κι έτσι, ''ήρθε κι έδεσε'', που λέει και το λαϊκό γνωμικό!
Εάν όλα πάνε καλά, θα τον έχω ανά χείρας τον νέο μου ντούφεκο μες στην επόμενη βδομάδα...!
Με το καλό να το πάρεις και καλά κυνήγια να έχεις
 
Εγώ ήθελα να παρω το Essex θα καθυστερούσε

Και το Guerini Essex έχω Χάρη! Παλιό μοντέλο δεν παράγεται πια... Premium κομμάτι κι αυτό με πλούσιο bullino σκάλισμα, ολόκληρες πλάκες κι ανώτατης βαθμίδος ξύλινα μέρη...!! Το κυνήγησα αποκλειστικώς κι εντατικώς επέρυσι ('21-'22) κι έκαψα με δαύτο σχεδόν 5.000 φουσέκια συνολικά...!!!

Ετούτο είναι:

7.jpg8.jpg9.jpg11.jpg
 
Και το Guerini Essex έχω Χάρη! Παλιό μοντέλο δεν παράγεται πια... Premium κομμάτι κι αυτό με πλούσιο bullino σκάλισμα, ολόκληρες πλάκες κι ανώτατης βαθμίδος ξύλινα μέρη...!! Το κυνήγησα αποκλειστικώς κι εντατικώς επέρυσι ('21-'22) κι έκαψα με δαύτο σχεδόν 5.000 φουσέκια συνολικά...!!!

Ετούτο είναι:

View attachment 68649View attachment 68650View attachment 68651View attachment 68652
Πολύ ωραία όπλα βγάζει και είναι και σοβαρή εταιρεία
Γι'αυτό και εδραιώθηκε και στην Αμερική σε σύντομο χρονικό διάστημα
 
Και το Guerini Essex έχω Χάρη! Παλιό μοντέλο δεν παράγεται πια... Premium κομμάτι κι αυτό με πλούσιο bullino σκάλισμα, ολόκληρες πλάκες κι ανώτατης βαθμίδος ξύλινα μέρη...!! Το κυνήγησα αποκλειστικώς κι εντατικώς επέρυσι ('21-'22) κι έκαψα με δαύτο σχεδόν 5.000 φουσέκια συνολικά...!!!

Ετούτο είναι:

View attachment 68649View attachment 68650View attachment 68651View attachment 68652
Νίκο καλορίζικο. Να είσαι γερός να το λιώσεις
 
Και το Guerini Essex έχω Χάρη! Παλιό μοντέλο δεν παράγεται πια... Premium κομμάτι κι αυτό με πλούσιο bullino σκάλισμα, ολόκληρες πλάκες κι ανώτατης βαθμίδος ξύλινα μέρη...!! Το κυνήγησα αποκλειστικώς κι εντατικώς επέρυσι ('21-'22) κι έκαψα με δαύτο σχεδόν 5.000 φουσέκια συνολικά...!!!

Ετούτο είναι:

View attachment 68649View attachment 68650View attachment 68651View attachment 68652
5000 φυσίγγια σε μια σεζον; .very shoked.
 
Back
Top