Άδεια αγοράς κυνηγετικού όπλου

Για αδεια αγοράς η ανανέωση ακκο ένας μήνας.....
Τόσο λένε πως κάνει να βγει το ποινικο μητρώο....

Αν σου είπαν τόσο πολυ μην σου φανεί παραξενο..........
Αυτό παει,αναλόγως την.....όρεξη που υπάρχει..........
απιστευτο! εν ετη 2022 με τοση τεχνολογια και να πρεπει να περιμενεις ενα μηνα για το ποινκο μητρωο το οποιο φαινεται πανευκολα και μεσα σε λιγα λεπτα!
 
απιστευτο! εν ετη 2022 με τοση τεχνολογια και να πρεπει να περιμενεις ενα μηνα για το ποινκο μητρωο το οποιο φαινεται πανευκολα και μεσα σε λιγα λεπτα!
Ευτυχώς που έπεσα στα χέρια μίας Κυρίας με Κ κεφαλαίο και με εξυπηρέτησε όπως και παλαιότερα! Σε μία εβδομάδα ήμουν έτοιμος!
 
Ευτυχώς που έπεσαν στα χέρια μίας Κυρίας με Κ κεφαλαίο και με εξυπηρέτησε όπως και παλαιότερα! Σε μία εβδομάδα ήμουν έτοιμος!
Και εγω στα χερια μιας "κυριας" επεσα αλλα το δικο της Κ ειναι Καηκες!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 
Καλησπερα παιδια για πειτε εσας στην περιοχη σας ποσο καιρο σας παιρνει να βγαλετε αδεια αγορας οπλου?
Γιατι εμας εδω στο νησι μας κοροιδευουν ψιλο γαζι!

Και εδω μία απο τα ιδια!!!
20 ημερες εκανε να βγει το χαρτι.... το κωλοχαρτο...και τα δικαιολογητικα - χαρτι ψυχιατρου και
παθολογου τα ειχαν απο την προηγουμενη αγορα που ειχα κανει πριν ενα χρονο.
Και για οσους δεν το γνωριζουν αυτα τα δυο χαρτια ( παθολογου ψυχιατρου ) ισχυουν για 3 χρονια!!
Εξυπηρετηση σε φιλο κανω που αυτην την στιγμη ειναι σε μπαρκο !!!
 
Και εδω μία απο τα ιδια!!!
20 ημερες εκανε να βγει το χαρτι.... το κωλοχαρτο...και τα δικαιολογητικα - χαρτι ψυχιατρου και
παθολογου τα ειχαν απο την προηγουμενη αγορα που ειχα κανει πριν ενα χρονο.
Και για οσους δεν το γνωριζουν αυτα τα δυο χαρτια ( παθολογου ψυχιατρου ) ισχυουν για 3 χρονια!!
Εξυπηρετηση σε φιλο κανω που αυτην την στιγμη ειναι σε μπαρκο !!!
Νίκο, σημείωσε και γράψε μας μετά σε παρακαλώ τους κωδικούς των χαρτοσήμων κτλ και την αξία του καθενός για αγορά απο τράπεζα (νομίζω και ηλεκτρονικά γίνεται)
 
Νίκο, σημείωσε και γράψε μας μετά σε παρακαλώ τους κωδικούς των χαρτοσήμων κτλ και την αξία του καθενός για αγορά απο τράπεζα (νομίζω και ηλεκτρονικά γίνεται)

Καλημερα φιλε μου !!! Δεν κρατησα κωδικους....Μου εδωσε να πληρωσω 2 παραβολα με ιδιους κωδικους..
Τους πληρωσα σε καταστημα που ειναι εξιουσοδοτημενο να κανεις τις πληρωμες ΠΧ Δεη κτλ κτλ.
Ηταν ακριβως τα ιδια και τα δυο παραβολα...Οταν πληρωσα το πρωτο το συστημα δεν δεχοταν το
δευτερο....και το πληρωσα αλλη ημερα!! Του πηγα ( στο τμημα ) και εδωσα το πρωτο ενα...λεγοντας του οτι
το συστημα δεν δεχεται το δευτερο....Δεν πειραζει μου απαντησε ...με το ενα κανω την δουλεια μου...
πληρωσε αλλη ημερα το δευτερο και φερτο στο τμημα....Και ετσι εγινε!!
Το ποσό αστειο...2,05 ευρω το καθε ενα....Μου θυμησε δοσολογια της Τεκνα!!! :D
 
Καλημερα φιλε μου !!! Δεν κρατησα κωδικους....Μου εδωσε να πληρωσω 2 παραβολα με ιδιους κωδικους..
Τους πληρωσα σε καταστημα που ειναι εξιουσοδοτημενο να κανεις τις πληρωμες ΠΧ Δεη κτλ κτλ.
Ηταν ακριβως τα ιδια και τα δυο παραβολα...Οταν πληρωσα το πρωτο το συστημα δεν δεχοταν το
δευτερο....και το πληρωσα αλλη ημερα!! Του πηγα ( στο τμημα ) και εδωσα το πρωτο ενα...λεγοντας του οτι
το συστημα δεν δεχεται το δευτερο....Δεν πειραζει μου απαντησε ...με το ενα κανω την δουλεια μου...
πληρωσε αλλη ημερα το δευτερο και φερτο στο τμημα....Και ετσι εγινε!!
Το ποσό αστειο...2,05 ευρω το καθε ενα....Μου θυμησε δοσολογια της Τεκνα!!! :D
Το ένα είναι για την άδεια αγοράς και το άλλο για την άδεια κατοχής, που βγαίνει μετά την αγορά του όπλου. Γι' αυτό σου είπε ότι και με το ένα κάνει τη δουλειά του προς το παρόν ! Και τα δύο είναι ίδια. Στον ίδιο κωδικό 6025 με τιμή 2,04 €.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δεν δέχεται το σύστημα και τα 2 την ίδια μέρα !!! ... δεν μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση και δεν ξέρω ... αλλά αυτό μου φαίνεται παράλογο ... Αφού τα πληρώνεις, δεν σου τα χορηγούν δωρεάν !! Μπορεί βρε αδερφέ να θέλω να αγοράσω 2-3 όπλα μαζί, ή να ανανεώσω 2 άδειες μαζί !!! Γιατί να πρέπει να βγάλω τα παράβολα σε διαφορετικές μέρες ??? Αυτό είναι ... απ' τα άγραφα !!! .yel.
IMG_20220831_084426.jpg
Με την ευκαιρία, αυτό είναι το παράβολο για ανανέωση ΑΚΚΟ που έχει λήξει. Κωδικός 6193, το ποσό το συμπληρώνεις εσύ ... Τώρα νομίζω είναι 10,20 €. Πριν 3-4 χρόνια που ανανέωσα τις δικές μου ήταν 3 € οι κανονικές και 15 € οι ληγμένες, δηλ. το 5πλάσιο, οπότε τώρα 2,04 Χ 5 = 10,20 ... έτσι πρέπει να είναι ... ;)
IMG_20220831_084720.jpg
 
Τα παράβολα βγαίνουν πανεύκολα και από το TAXIS και πληρώνονται άμεσα με κάρτα από την ιστοσελίδα του ΤΑΧΙS όσα θέλεις το ένα μετά το άλλο. Έχω πληρώσει 12 παράβολα το ένα μετά το άλλο πέρυσι.
Επιβεβαιώνω. Έχω βγάλει 3 ταυτόχρονα για ανανέωση. Μπορείς να δεις κιόλας αν είναι «καμμένα».
 
Την άδεια αγοράς την βγάζει ο υπάλληλος της ασφάλειας στο γραφείο του μόλις κάτσει να ασχοληθεί με το θέμα. Βγαίνει σε λίγα λεπτά.
Τα ζώα όμως που κυβερνούν έχουν την εντύπωση ότι νομοθετούνε στη Σουηδία ή την Ελβετία και κάνουν νόμους που μόνο προβλήματα δημιουργούν στη λειτουργεία του κράτους.

Αν λοιπόν είναι ένας ο υπάλληλος στο τμήμα ασφάλειας της περιοχής σου, ο οποίος είναι επιφορτισμένος με τα όπλα, τότε αυτός μόνο ο υπάλληλος έχει:
Να βγάλει τις άδειες αγοράς λειόκαννων για κυνηγούς
Να βγάλει τις άδειες αγοράς λειόκαννων για σκοπευτές
Να βγάλει τις άδειες κατοχής λειόκαννων για τους παραπάνω
Να βγάλει τις νέες άδειες από τις μεταβιβάσεις των λειόκαννων
Να ελέγχει τους φακέλους για ληγμένες άδειες λειόκαννων
Να βγάλει τις άδειες αγοράς πιστολιών για ατομική ασφάλεια.
Να θεωρεί κάθε εξάμηνο (ευτυχώς τώρα πρόσφατα έγινε κάθε χρόνο) τις άδεις οπλοφορίας για ατομική ασφάλεια.
Να κάνει τις ανανεώσεις για τις άδειες για ατομική ασφάλεια κάθε 3 χρόνια (ευτυχώς έγινε 5) σε κάθε πιστόλι
Να ελέγχει τους φακέλους του καθενός με τέτοια άδεια.
Να κάνει τις άδειες για αγορά πυρομαχικών σε όποιον θέλει να αγοράσει φυσίγγια.
Να βγάζει τις άδειες για τα σκοπευτικά πιστολια/τυφέκια.
Να τις θεωρεί κάθε εξάμηνο όλες
Να βγάζει τις άδειες για αγορά φυσιγγίων του κάθε σκοπευτή
Να βγάζει άδειες για αγορά/εισαγωγή φυσιγγίων για τα καταστήματα, συλλόγους, σωματεία συνεχώς ...
Να δέχεται και να τακτοποιεί τα χαρτιά που του στέλνουν τα καταστήματα, σωματεία κτλ...
Να στέλνει και να λαμβάνει από το εσωτερικό τους ταχυδρομείο τα έγραφα από τις αιτήσεις που πηγαίνουν στη ΓΑΔΑ.
Να ειδοποιεί τηλεφωνικά όλους τους ενδιαφερόμενους ότι ήρθε ή απορρίφτηκε η αίτησή τους.
Και ένα σωρό άλλες δουλειές σχετικές με το όπλα τις οποίες δε γνωρίζω αλλά είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν
Και σα να μην έφταναν όλα αυτά, τον επιφορτίζουν και με ένα σωρό άσχετες ή εξωτερικές δουλειές συχνά πυκνά ώστε να μην μπορεί να ασχοληθεί με τα όπλα στο γραφείο του.

Άρα το πόσο χρόνο χρειάζεται πρακτικά για να βγει μια άδεια αγοράς είναι κάτι που εξαρτάται από πολλές πολλές παραμέτρους.
 
Κι άμα βρε παίδες,
πέσουμε (κι ας είμεθα ευγενέστατοι) σε κάνα "κακό στραβόξυλο" διοικητή ΑΤ (υπάρχουνε δυστυχώς και τέτοιοι), ο οποίος αρνείται με το ''έτσι θέλω'' ("κατάχρηση εξουσίας") να μας υπογράψει το γαμημένο το έντυπο της αδείας αγοράς κυνηγητικού όπλου, το οποίο μάς το έχει ήδη ετοιμάσει η καλή η κοπέλα, η οποία εκτελεί χρέη γραμματέως στο Τμήμα, κατόπιν φυσικά σχετικής αιτήσεώς μας, μαζί με όλα τα παραστατικά/δικαιολογητικά μας...,
τότες λοιπόν, τι σκατά μπορούμε να κάνουμε ρε γαμώτο μπέλα του...!!!???
 
Κι άμα βρε παίδες,
πέσουμε (κι ας είμεθα ευγενέστατοι) σε κάνα "κακό στραβόξυλο" διοικητή ΑΤ (υπάρχουνε δυστυχώς και τέτοιοι), ο οποίος αρνείται με το ''έτσι θέλω'' ("κατάχρηση εξουσίας") να μας υπογράψει το γαμημένο το έντυπο της αδείας αγοράς κυνηγητικού όπλου, το οποίο μάς το έχει ήδη ετοιμάσει η καλή η κοπέλα, η οποία εκτελεί χρέη γραμματέως στο Τμήμα, κατόπιν φυσικά σχετικής αιτήσεώς μας, μαζί με όλα τα παραστατικά/δικαιολογητικά μας...,
τότες λοιπόν, τι σκατά μπορούμε να κάνουμε ρε γαμώτο μπέλα του...!!!???

ΟΥ...... Μπλεξεις Νικολα μου !!!
 
Κι άμα βρε παίδες,
πέσουμε (κι ας είμεθα ευγενέστατοι) σε κάνα "κακό στραβόξυλο" διοικητή ΑΤ (υπάρχουνε δυστυχώς και τέτοιοι), ο οποίος αρνείται με το ''έτσι θέλω'' ("κατάχρηση εξουσίας") να μας υπογράψει το γαμημένο το έντυπο της αδείας αγοράς κυνηγητικού όπλου, το οποίο μάς το έχει ήδη ετοιμάσει η καλή η κοπέλα, η οποία εκτελεί χρέη γραμματέως στο Τμήμα, κατόπιν φυσικά σχετικής αιτήσεώς μας, μαζί με όλα τα παραστατικά/δικαιολογητικά μας...,
τότες λοιπόν, τι σκατά μπορούμε να κάνουμε ρε γαμώτο μπέλα του...!!!???
Προσφυγή Νικόλα μόνο. Αν πλήρεις τα δέοντα όμως δεν μπορεί να μην τη χορηγήσει. Στη κρίση του είναι αν έχει αμφιβολίες για τα ιατρικά, να ζητήσει περαιτέρω εξέταση και ιατρικά πιστοποιητικά νομίζω. Αυτά είναι τα κακα της δοτης εξουσίας σε ακατάλληλους λειτουργους
 
Πάντως, κάτι έχουνε βγάλει λίαν προσφάτως για διαδικτυακή/ηλεκτρονική έκδοση Δελτίων Κατοχής & Αδειών Αγοράς (το δεύτερο θα έρθει σε λίγο καιρό, δεν είν' έτοιμο ακόμη...)!!
Έτσι, θα βγαίνουν τα χαρτιά απευθείας από τα Κεντρικά της Αστυνομίας, και θα αποφεύγονται διάφορες κωλο-αναποδιές & κωλο-καθυστερήσεις...

Ορίστε κι ο σχετικός σύνδεσμος:
www.gov.gr/upourgeia/upourgeio-prostasias-tou-polite/ellenike-astunomia/adeia-katokhes-kunegetikou-oplou
 
Πάντως, κάτι έχουνε βγάλει λίαν προσφάτως για διαδικτυακή/ηλεκτρονική έκδοση Δελτίων Κατοχής & Αδειών Αγοράς (το δεύτερο θα έρθει σε λίγο καιρό, δεν είν' έτοιμο ακόμη...)!!
Έτσι, θα βγαίνουν τα χαρτιά απευθείας από τα Κεντρικά της Αστυνομίας, και θα αποφεύγονται διάφορες κωλο-αναποδιές & κωλο-καθυστερήσεις...

Ορίστε κι ο σχετικός σύνδεσμος:
www.gov.gr/upourgeia/upourgeio-prostasias-tou-polite/ellenike-astunomia/adeia-katokhes-kunegetikou-oplou
Αυτό αφορά στην άδεια κατοχής Νικόλα που δε θέλει σχεδόν τίποτα. Η άδεια αγοράς είναι το δυσκολο με τα πιστοποιητικά κλπ. Για την άδεια κατοχής ισχύει η αίτηση ηλεκτρονικά ήδη μέσω του σάιτ της Αστυνομίας νομίζω.
 
Back
Top