Ωτοασπίδες για το κυνήγι.

Σημερα δοκιμασα και γω τις Walkers, τις ωτοκαλυπτρες τις ηλεκτρονικες. Διαφορες απο τις Howard Leight ειδα καποιες, κυριως στο πως κοβουν τον ηχο, στο πως αυξανεται αναλογικα η ενταση των μικροφωνων, στο πως ακουγεται ο αερας, και κυριως στο οτι δεν γλυστρανε στο κεφαλι και δε σε πιεζουν τοσο ωστε να σε ενοχλουν.

Χαλαλι το εξοδο
Σε πολύωρο κυνήγι θα τις φοραγες Βικτωρα; Αυτές που έχω με κουράζουν μετά από 1 ώρα και σκέφτομαι να πάρω μικρές αλλά θα προτιμούσα να βρω κάποιες που να μην κουράζουν και να καλύπτουν όλο το αυτί.
 
Σημερα δοκιμασα και γω τις Walkers, τις ωτοκαλυπτρες τις ηλεκτρονικες. Διαφορες απο τις Howard Leight ειδα καποιες, κυριως στο πως κοβουν τον ηχο, στο πως αυξανεται αναλογικα η ενταση των μικροφωνων, στο πως ακουγεται ο αερας, και κυριως στο οτι δεν γλυστρανε στο κεφαλι και δε σε πιεζουν τοσο ωστε να σε ενοχλουν.

Χαλαλι το εξοδο
Οι Walker's είναι πολύ καλές τις ειχα φετος στο κυνήγι. Στο ενα αυτί ειχα απο κάτω και το ακουστικό απο το vhf και δε πίεζε καθόλου. Ακους γενικα ολους τους ηχους απο το περιβάλλον και κόβει καλα κατα τον πυροβολισμό. Το μονο αρνητικό ότι σε ζεστές μερες μετά απο ωρα ιδρώνει λίγο στα αυτιά.
Για το χειμώνα πάντως στα κρατάνε ζεστά :)
 
Πήγα σήμερα και παρήγγειλα τις proflex digital 1e γιατί έπειτα από ακοογραμα που έκανα τα πράγματα είναι χάλια. Το ήξερα βέβαια ότι δυστυχώς κάτι παίζει Αφού έχω εμβοή, αλλά διαπιστώθηκε ότι το αριστερό αυτί έχει σοβαρή απώλεια και σε λίγο καλύτερη κατάσταση είναι το δεξί. Ο άνθρωπος εκει μου είπε ούτε τρυπάνι δεν κανει να δουλέψω χωρίς ωτασπιδες.
 
Τα ιδια θα παθουμε ολοι μην φοβασε..δυστηχως ελαχιστοι το προσεχουν αυτο..κ το παραξενο ειναι που οσοι πανε σκοπευτηριο κ τις χρησιμοποιουν δεν τις βαζουν στο κυνηγι..
Περαστικα ευχομαι αν κ ξερω πως αυτο δεν διορθωνεται..
 
Τα ιδια θα παθουμε ολοι μην φοβασε..δυστηχως ελαχιστοι το προσεχουν αυτο..κ το παραξενο ειναι που οσοι πανε σκοπευτηριο κ τις χρησιμοποιουν δεν τις βαζουν στο κυνηγι..
Περαστικα ευχομαι αν κ ξερω πως αυτο δεν διορθωνεται..
Τάσο να ξέρεις πως πολλοί έχουν απώλεια και δε το γνωρίζουν. Κι εγώ ακούω κανονικά δεν δυσκολεύομαι κάπου, αλλά να που έχω θέμα και μάλιστα μεγάλο. Σε λίγο καιρό ισως να δυσκολεύομαι να ακούσω.
 
Πήγα σήμερα και παρήγγειλα τις proflex digital 1e γιατί έπειτα από ακοογραμα που έκανα τα πράγματα είναι χάλια. Το ήξερα βέβαια ότι δυστυχώς κάτι παίζει Αφού έχω εμβοή, αλλά διαπιστώθηκε ότι το αριστερό αυτί έχει σοβαρή απώλεια και σε λίγο καλύτερη κατάσταση είναι το δεξί. Ο άνθρωπος εκει μου είπε ούτε τρυπάνι δεν κανει να δουλέψω χωρίς ωτασπιδες.
Πριν από 4 χρονια που έκανα ακοογραμα μου βρήκε κι εμένα στο αριστερό αυτί πρόβλημα στις χαμηλές.οταν του είπα ότι κυνηγάω και πάω σκοπευτήριο μου είπε υποχρεωτικά ωτοασπιδες.επειδη για τις μικρες τα βαλαντια δε βγαίνανε πήρα τις ηλεκτρονικές τις μεγάλες.4 χρόνια τώρα η κατάσταση είναι αμετάβλητη τουλάχιστον.οποτε οι ωτοασπιδες είναι αναγκαιες
 
Πήγα σήμερα και παρήγγειλα τις proflex digital 1e γιατί έπειτα από ακοογραμα που έκανα τα πράγματα είναι χάλια. Το ήξερα βέβαια ότι δυστυχώς κάτι παίζει Αφού έχω εμβοή, αλλά διαπιστώθηκε ότι το αριστερό αυτί έχει σοβαρή απώλεια και σε λίγο καλύτερη κατάσταση είναι το δεξί. Ο άνθρωπος εκει μου είπε ούτε τρυπάνι δεν κανει να δουλέψω χωρίς ωτασπιδες.

καλορίζικες Τάσο έκανες καλή επιλογή !
 
Πήγα σήμερα και παρήγγειλα τις proflex digital 1e γιατί έπειτα από ακοογραμα που έκανα τα πράγματα είναι χάλια. Το ήξερα βέβαια ότι δυστυχώς κάτι παίζει Αφού έχω εμβοή, αλλά διαπιστώθηκε ότι το αριστερό αυτί έχει σοβαρή απώλεια και σε λίγο καλύτερη κατάσταση είναι το δεξί. Ο άνθρωπος εκει μου είπε ούτε τρυπάνι δεν κανει να δουλέψω χωρίς ωτασπιδες.
Με το καλό να τις πάρεις Τασο! Ποσό τις πήρες και πια ειναι η διαδικασία; Σου παίρνουν μέτρα; Σε ρωτάω γιατι ενδιαφέρομαι για τις ίδιες.
 
Με το καλό να τις πάρεις Τασο! Ποσό τις πήρες και πια ειναι η διαδικασία; Σου παίρνουν μέτρα; Σε ρωτάω γιατι ενδιαφέρομαι για τις ίδιες.
Ναι Γιάννη σου παίρνει μέτρα. Σου βάζει στα αυτιά σφουγγαρακι με κλωστή για να μην πάει το υλικό μέσα στο αυτί και με ένα τύπου πιστόλι σιλικόνης σε μικρογραφία σου βάζει ένα ρευστό γαλάζιο υλικό στο αυτί περιμένεις 5-6 λεπτά και στερεοποιειται. Όταν το βγάλει έχει τα μέτρα ακριβώς και την ανατομία του αυτιού και φτιάχνει τα εκμαγεια. Σε 3 ημέρες πας και τις παίρνεις. Είναι ακριβές, με τα χίλια ζόρια 450 τις πήρα, το σκέφτηκα το ξανασκεφτηκα να σου πω την αλήθεια αλλά μου είναι απαραίτητες. Δυστυχώς είχα δοκιμάσει στο παρελθόν ηλεκτρονικές κλασικές ωτοκαλυπτρες, αλλά δε τις μπορούσα. Ήταν βαριές με άθλιο ήχο και όταν επωμιζα έβρισκε το κοντακι επάνω.
 
Ναι Γιάννη σου παίρνει μέτρα. Σου βάζει στα αυτιά σφουγγαρακι με κλωστή για να μην πάει το υλικό μέσα στο αυτί και με ένα τύπου πιστόλι σιλικόνης σε μικρογραφία σου βάζει ένα ρευστό γαλάζιο υλικό στο αυτί περιμένεις 5-6 λεπτά και στερεοποιειται. Όταν το βγάλει έχει τα μέτρα ακριβώς και την ανατομία του αυτιού και φτιάχνει τα εκμαγεια. Σε 3 ημέρες πας και τις παίρνεις. Είναι ακριβές, με τα χίλια ζόρια 450 τις πήρα, το σκέφτηκα το ξανασκεφτηκα να σου πω την αλήθεια αλλά μου είναι απαραίτητες. Δυστυχώς είχα δοκιμάσει στο παρελθόν ηλεκτρονικές κλασικές ωτοκαλυπτρες, αλλά δε τις μπορούσα. Ήταν βαριές με άθλιο ήχο και όταν επωμιζα έβρισκε το κοντακι επάνω.
Καλορίζικες, καλή επιλογή και χαλάλη τα χρήματα που έδωσες. Η υγεία μας αξίζει πολλά .shake hands.
 
Ναι Γιάννη σου παίρνει μέτρα. Σου βάζει στα αυτιά σφουγγαρακι με κλωστή για να μην πάει το υλικό μέσα στο αυτί και με ένα τύπου πιστόλι σιλικόνης σε μικρογραφία σου βάζει ένα ρευστό γαλάζιο υλικό στο αυτί περιμένεις 5-6 λεπτά και στερεοποιειται. Όταν το βγάλει έχει τα μέτρα ακριβώς και την ανατομία του αυτιού και φτιάχνει τα εκμαγεια. Σε 3 ημέρες πας και τις παίρνεις. Είναι ακριβές, με τα χίλια ζόρια 450 τις πήρα, το σκέφτηκα το ξανασκεφτηκα να σου πω την αλήθεια αλλά μου είναι απαραίτητες. Δυστυχώς είχα δοκιμάσει στο παρελθόν ηλεκτρονικές κλασικές ωτοκαλυπτρες, αλλά δε τις μπορούσα. Ήταν βαριές με άθλιο ήχο και όταν επωμιζα έβρισκε το κοντακι επάνω.
Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση Τάσο! Εκανες επένδυση,δεν υπάρχει πιο σημαντικό πράγμα από την υγεία.αν δεν τα δώσουμε τωρα θα τα δώσουμε με τόκο στους γιατρούς σε μερικά χρόνια.εχω και εγω σοβαρό θέμα ,πρέπει οπωσδήποτε να παρω για το κυνήγι.σκοπευτηριο βάζω τις κλασσικες δεν εχω θέμα αλλά στο κυνήγι δεν βολεύουν μπαίνω στα πυκνά γίνετε χαμός θελω τέτοιες οπως αυτές που πήρες.
 
Εγώ έχω τις soundz εδω και ενα χρόνο περίπου και χρησιμοποιώ μόνο αυτές πλεον κυνηγι και σκοπευτηριο. Ειδικά στο κυνηγι με βολεύουν πολυ δε χρειάζεται να τις βγάζω καθόλου ακούω κανονικότατα οτι χρειάζομαι ακόμα με τις ωτοασπίδες φορεμένες. Τωρα σκεφτομαι για τις custom soundz
 
Εγώ έχω τις soundz εδω και ενα χρόνο περίπου και χρησιμοποιώ μόνο αυτές πλεον κυνηγι και σκοπευτηριο. Ειδικά στο κυνηγι με βολεύουν πολυ δε χρειάζεται να τις βγάζω καθόλου ακούω κανονικότατα οτι χρειάζομαι ακόμα με τις ωτοασπίδες φορεμένες. Τωρα σκεφτομαι για τις custom soundz
Καλησπερα τις συγκεκριμενες σκεφτομαι να τις παρω και εγω για σκοπευτηριο και κυνηγι. Στο βουνο πως και δεν τις φορεσες?
 
Πήγα σήμερα και παρήγγειλα τις proflex digital 1e γιατί έπειτα από ακοογραμα που έκανα τα πράγματα είναι χάλια. Το ήξερα βέβαια ότι δυστυχώς κάτι παίζει Αφού έχω εμβοή, αλλά διαπιστώθηκε ότι το αριστερό αυτί έχει σοβαρή απώλεια και σε λίγο καλύτερη κατάσταση είναι το δεξί. Ο άνθρωπος εκει μου είπε ούτε τρυπάνι δεν κανει να δουλέψω χωρίς ωτασπιδες.
Αυτές εχω πάρει κι εγώ εδώ και δυο χρόνια Τάσο. Αργά βέβαια για μένα γιατί η ζημιά ξεκίνησε πριν το 2000 και τώρα το πρόβλημα είναι πολύ μεγάλο. Το χειρότερο στην περίπτωση των αυτιών απ ότι κατάλαβα μετά από χρόνια και όταν άρχισαν τα προβλήματα να φαίνονται ,ειναι καποιες ντουφεκιές που έκανα κοντά σε βράχους.Θυμάμαι τα αυτιά μου να βουίζουν . Ασε που υπήρξαν φορές που είχα πυροβολήσει απο το σπίτι.Απο κει και μετά όλα λειτουργούν προσθετικά και το πρόβλημα διογκώνεται .
Το δεξί αυτί μου είναι κυριολεκτικά καμένο αλλά το χειρότερο είναι οτι σε πρόσφατο ακουόγραμμα που έκανα ,το αριστερό που ήταν σε μέση κατάσταση,η ζημιά μεγάλωσε πολύ τα 3 τελευταία χρόνια και είμαι και λίγο προβληματισμένος ,αν τελικά οι ωτοασπίδες βοήθησαν ή όχι,Τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση που το πρόβλημα ήταν πολύ μεγάλο.
Πάντως έκανα αυτό που μπορούσα και βλέπουμε.
Οι μαλακίες ,η άγνοια και ο ωχ ωχαδερφισμός της νιότης ,κάποια μέρα πληρώνονται .
 
Back
Top