Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Γιωργάρα δεν το έχω ρίξει ακόμα απλά το LM είναι μια σύσφιξη που μου αρέσει πολύ για αυτό ψάχνομαι.
Ναι Invector Plus φοράει.
Αφού φοράει inv+ φόρα το 3 μαμά και βάφτισε το lm (δεν θα απέχεις από την πραγματικότητα), τα μάτια σου στο θήραμα και θα με θυμηθείς. Τα λεφτά κάνε τα κάτι άλλο...:)
 
Μάκη η γνώμη σου μετράει πολύ και θα το έχω στο νου μου.;) .shake hands.
σ ευχαριστώ να σαι καλά
μιλάω με την σιγουριά την δική μου και των φίλων μου που έχουμε αυτό τον αυλό σε πάνω από 15 όπλα που πέρασαν η υπάρχουν στα χέρια μας
θέλω να πώ δηλαδή ότι η θεωρία λίγο πάνω λίγο κάτω δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα στο θήραμα θήραμα θήραμα θήραμα ;)
 
Εγω δεν του εδοσα πολλες ευκαιριες το ειχα και το δουλεψα λιγο κυριως στην εναρξη. Μονο με τα κλασικα ειχα επιτυχιες στις αποστασεις που ηθελα. Γενικα δεν μου αρεσε
Μάριε με μέτρα στο κοντάκι για τον "Τιραμόλα " , οδηγείσαι σε λάθος συμέρασμα και δεν εχεις σωστή εικονα για το τι κάνει το καθε τσοκ.
 
Last edited:
Μάριε με μέτρα στο κοντάκι για τον "Τιραμόλα " , οδηγείσαι σε λάθος συμέρασμα και δεν εχεις σωστή εικονα για το τι κάνει το καθε τσοκ.
συμφωνώ και συμπληρώνω ότι αν το όπλο δεν είναι στα μέτρα μας ότι τσοκ δοκιμαστεί θα έχει αστοχίες περισσότερες από τις ευστοχίες
αν όμως ζητάμε στην δοκιμή(κυνήγι πάντα)να δούμε τον τρόπο καταβολής θηράματος τότε μετά από πολλές δοκιμές,διαφορές στα τσόκ υπάρχουν και συμπέρασμα βγαίνει :)
 
Ναι ρε παιδια συμγωνω αλλοστε γι αυτο ξεκινησα με την παρεμβαση στο κοντακι και τους πινακες. Για καθαρα αντικειμενικους λογους αργησα. Αστοχιες με οδηγησαν σε αυτο και η βοηθεια του φορουμ. Αν ηταν αλλιως θα ακολουθουσα την πεπατημενη "ελα μωρε καλο ειναι, παρτο και βαρα"
 
Αφού με ξέρεις ρε φίλε έχω μανία με αυτά..sarcastic.
Γιωργάρα δεν το έχω ρίξει ακόμα απλά το LM είναι μια σύσφιξη που μου αρέσει πολύ για αυτό ψάχνομαι.
Ναι Invector Plus φοράει.
Αφού φοράει inv+ φόρα το 3 μαμά και βάφτισε το lm (δεν θα απέχεις από την πραγματικότητα), τα μάτια σου στο θήραμα και θα με θυμηθείς. Τα λεφτά κάνε τα κάτι άλλο...:)

Γιώργο αν η κάννη σου είναι 18,7 τότε είσαι μίση και κάτι σύσφιξη πάνω όπως στα λέει ο Γιώργος .. τουλάχιστον θεωρητικά! παίζει ρόλο και ο κώνος στην απόδοση . πχ εμένα ειναι 18.7 με μαμά κώνο 6+ εκατοστά και μαζεύει λίγο την διαφορά , εσένα λογικά θα ειναι μικρότερος αφού είναι καινούριο .
γενικά τα τσοκ όλων των κατασκευαστών ακομα κια τα midas που φτιάχνει η ίδια η εταιρία φτιάχνονται για αυλό 18,8 που συνήθως ειναι και όλα τα όπλα που πάνε Αμερική . στην Ευρώπη κυκλοφορούν συνήθως 18,7!
Μιας που ειχα φαει το κάψιμο παλαιότερα .. βάζω ποιο κάτω ένα πίνακα με τους υπολογισμούς μου για αυλό 18,8 και 18,7
*Αν το θες σε excel μου λές
 
Γιώργο αν η κάννη σου είναι 18,7 τότε είσαι μίση και κάτι σύσφιξη πάνω όπως στα λέει ο Γιώργος .. τουλάχιστον θεωρητικά! παίζει ρόλο και ο κώνος στην απόδοση . πχ εμένα ειναι 18.7 με μαμά κώνο 6+ εκατοστά και μαζεύει λίγο την διαφορά , εσένα λογικά θα ειναι μικρότερος αφού είναι καινούριο .
γενικά τα τσοκ όλων των κατασκευαστών ακομα κια τα midas που φτιάχνει η ίδια η εταιρία φτιάχνονται για αυλό 18,8 που συνήθως ειναι και όλα τα όπλα που πάνε Αμερική . στην Ευρώπη κυκλοφορούν συνήθως 18,7!
Μιας που ειχα φαει το κάψιμο παλαιότερα .. βάζω ποιο κάτω ένα πίνακα με τους υπολογισμούς μου για αυλό 18,8 και 18,7
*Αν το θες σε excel μου λές

Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ φίλε για τον πίνακα.
Ναι εμένα είναι 18,7 με 3,1 εκατοστά κώνο.
 
Λύθηκαν αρκετές απορίες μου σχετικά με τις συσφίξεις με τα πινακάκια. .shake hands.
Γιώργο συμπληρωματικά σου βαζω και το πίνακα που αφορά μόνο τα calsons
που φαίνεται σε όλες τις συσφίξεις η διαφορά 18,8 (που κατασκευάζονται ) και 18,7 που έχεις
 
Τα Browning οσο καλα ειναι τα οπλα, τοσο ασχημα ειναι τα μαμισια τσοκ που το συνοδευουν. Πραγματικα αλλου γι αλλου, τα φτειαχνει μια γαλλικη εταιρεια ασχετη με το αντικειμενο. Το gun-tests ειχε ανεβασει μια συγκριτικη σε 7 τσοκ με ενα Cittori και αυτο που εγραψε για τα μαμισια ηταν το εξης.

Browning Invector Plus Flush Choke Tubes, $30
These types of tubes have already been replaced with extended chokes in most cases and their performance on the pattern target was a clear indication they are not as good as the newer tube models. Constriction of the modified choke was just .737 of an inch and the improved cylinder choke measured .750 of an inch – more open than the bore of the barrel. The number of hits in the 30-inch circle and the 20-inch circle with the modified choke was 266 and 178 respectively. The improved cylinder choke landed 178 and 96 hits respectively. In both cases the number of hits was less than any of the other chokes in the test. Combined with four target-sized holes with the modified choke and six with the improved cylinder, these chokes received very low marks in performance.

Τα εχουν αλλαξει αλλα παλι χωλαινουν. Προσωπικα αν τωρα αγοραζα Browning το πρωτο που θα αγοραζα θα ηταν ποιοτικα τσοκακια.
 
Screenshot_20180319-111105.png
pattemanster mid 40μετρα 32γρ 8νουμερο
 
Γιώργο αν η κάννη σου είναι 18,7 τότε είσαι μίση και κάτι σύσφιξη πάνω όπως στα λέει ο Γιώργος .. τουλάχιστον θεωρητικά! παίζει ρόλο και ο κώνος στην απόδοση . πχ εμένα ειναι 18.7 με μαμά κώνο 6+ εκατοστά και μαζεύει λίγο την διαφορά , εσένα λογικά θα ειναι μικρότερος αφού είναι καινούριο .
γενικά τα τσοκ όλων των κατασκευαστών ακομα κια τα midas που φτιάχνει η ίδια η εταιρία φτιάχνονται για αυλό 18,8 που συνήθως ειναι και όλα τα όπλα που πάνε Αμερική . στην Ευρώπη κυκλοφορούν συνήθως 18,7!
Μιας που ειχα φαει το κάψιμο παλαιότερα .. βάζω ποιο κάτω ένα πίνακα με τους υπολογισμούς μου για αυλό 18,8 και 18,7
*Αν το θες σε excel μου λές

Θυμάμαι που το είχες βάλει παλιά Χρήστο και έλεγα που να το ψάχνω τώρα. .sarcastic.
 
Δε μπορεις να κανεις αλλιως με τα οπλα αυτα, της browning εννοων. Θα παρεις αναγκαστικα αφτερ μαρκετ τσοκ καθως τα δικα της ειναι τοσο φθηνα και κακοφτιαγμενα που παρατηροντας τα και σε διαφορετικα μοντελα οπλων, μεγαλυτερης η χαμηλοτερης αξιας, εχουν διαφορα και στο κοψιμο και στην γεωμετρια. Αν θυμαμαι καλα στις μαξους το μοντ δεν προεξηχε καθολους απο την καννη, οστοσο ειχε ενα ξυσιμο κωνικο απο τη μεση ως τις εσωχες για το κλειδι.
Ειναι λογικο, η παραγωγη της εταιριας εχει διεθνοποιηθει σε μεγαλη κλιμακα ξεπερνοντας τις απαιτησεις της αμερικανικης αγορας, ακομα και στο στιλ των οπλων, κυριως των αυτογεμων. Δεν εισπρατει αραγε η browning απο τις μεγαλες εταιριες τσοκ απο την πωληση του σχεδιου τσοκ, την επονυμια ινβεκτορ πλας, κλπ κλπ? Τα μαμα τσοκ εχω ακουσει πως τα χρησιμοποιει κοσμος διχως να χει παρατηρησει καποιο προβλημα, ακριβως γιατι δεν εχει ασχοληθει με ποιοτητες κατανομης κλπ κλπ. Εξου και οι καφεδολογιες, "τα browning δεν κανουν για χαμηλες γομωσεις, σκορποσκαγιαζουν κλπ" ριχνοντας τις ευθυνες στον διευρυμενο αυλο, ετσι αυθαίρετα .
Παλι καλα ομως, τα οπλα αυτα με τις δυνατοτητες που δινουν τα διαφορα τσοκ της αγορας ανεβαινουν τοσο πολυ που χαριζουν στιγμες, με τουφεκιες απο αλλον πλανητη!
Μπορει να ψηλοτουφεκαω, και δεν ειμαι ο μονος, αλλα τα patternmaster τελικα ειναι τα τσοκ της browning και δεν εχει κανει απο την πειρα που χω απο τα ανακοντα, αλλα απο τα σκοτωματα και την συνολικη αποδοση, πραγμα που εχουν παραδεχτει παρα παρα παρα πολλοί κυνηγοι και σκοπευτες.my man.
 
Εγώ με τα μαμά της πάντως μια χαρά...ενα brilley αγόρασα κ το μετάνιωσα...ic m f το γεγονός ότι είναι ανοιχτά...δεν τα κάνει ακαταλληλα! Τα 8.5/10 του φουλ μπορεί να μην αγγίζει το 70% αλλά έχει φοβερες ισοκατανομες!
 
Εγώ με τα μαμά της πάντως μια χαρά...ενα brilley αγόρασα κ το μετάνιωσα...ic m f το γεγονός ότι είναι ανοιχτά...δεν τα κάνει ακαταλληλα! Τα 8.5/10 του φουλ μπορεί να μην αγγίζει το 70% αλλά έχει φοβερες ισοκατανομες!
Ναι μια χαρα θα σαι, φυσικα σκοτωνουν και αυτα. Αλλα δεν ανταποκρινονται στις δυνατοτητες αυτων των καννων.
 
Mια χαρα ειναι και τα μαμα τσοκακια απλα ειναι λιγο πιο ανοιχτα, αυτο δεν σημαινει
οτι δεν εχουν καλη αποδοση η δεν σκοτωνουν καλα.
Οσο για τα ανακοντα που αναφερονται απο πολλους για τα καλυτερα...
δεν ειναι ετσι προσωπικη μου γνωμη, εχω δοκιμαση κι εχω κανει κι εγω παρα πολλα πειραματα
με διαφορων ειδων τσοκακια,
π.χ το μαμα τσοκακι φουλ * αστερι της browning μπορει στον πινακα
να εβαζε λιγοτερα σκαγια απο το λονγκ της πατερνμαστερ αλλα
ηταν πολυ καλυτερο σε αποδοση και σε σκοτωματα στην τσιχλα.
 
Mια χαρα ειναι και τα μαμα τσοκακια απλα ειναι λιγο πιο ανοιχτα, αυτο δεν σημαινει
οτι δεν εχουν καλη αποδοση η δεν σκοτωνουν καλα.
Οσο για τα ανακοντα που αναφερονται απο πολλους για τα καλυτερα...
δεν ειναι ετσι προσωπικη μου γνωμη, εχω δοκιμαση κι εχω κανει κι εγω παρα πολλα πειραματα
με διαφορων ειδων τσοκακια,
π.χ το μαμα τσοκακι φουλ * αστερι της browning μπορει στον πινακα
να εβαζε λιγοτερα σκαγια απο το λονγκ της πατερνμαστερ αλλα
ηταν πολυ καλυτερο σε αποδοση και σε σκοτωματα στην τσιχλα.
Καλά ...η τσίχλα...δεν ειναι κ μετρο σύγκρισης...αλλα θα συμφωνήσω...κ το δικό μου λάιτ μπριλευ 3/4 τσοκ 6-7%μεγαλύτερη συγκέντρωση...αλλα απο ισοκατανομή...ανεμοδούρα
 
Τουλάχιστον στα δικά μου που είναι από τις παλιες μαξους το 3 και το 4 είναι μεγαλο χαλι σε κατανομές ειδικα το 3 . Σε σχέση με τα Carlson's η μέρα με την νύχτα . Με τα τρουλοκ δεν έχω στησει πίνακα αλλά κάποιες βολές σε τενεκέ και παλιες κυψέλες αλατιερα εβγαλε και το cr και το mid.
 
Οι αποκλίσεις όπως τις έβαλε ο Χρήστος νομίζω βοηθάνε στο να διαλέξει τι θέλει ο καθένας. Μην κολλάμε τι γράφει απ έξω. Ας λέει 3* και ας το χρησιμοποιείτε για 4*. Εγώ αν διάλεγα 2 τσοκ θα ήταν ένας μιδας και ένα κικς.
 
Back
Top