Baikal Team

Ηλια,με το porting,ότι δεις θα ειναι θετικό!
Ισως,το μονο αρνητικο να ειναι ενας ιδιαιτερος ήχος την ωρα της τουφεκιας.
Προσωπικα,δεν τον εχω ακουσει ποτέ.
Εχω κανει την επέμβαση σε 6-7 καννες!:)
Άρα έκλεισε και αυτό...ξύλα και πορτινγκ λοιπόν
 
Ηλια,παρε γνωμες!!!
Οσο πιο πολλες μπορεις!
Ειναι μια επεμβαση ,μη αναστρέψιμη! ;)
Κοίτα το κοντακι και τη πάπια θέλω σίγουρα να τα βελτίωσω...για στο πορτινγκ σκέφτομαι να το κάνω με τη νέα σεζόν αφού ρωτήσω οπλουργους και εδώ
 
Κοίτα το κοντακι και τη πάπια θέλω σίγουρα να τα βελτίωσω...για στο πορτινγκ σκέφτομαι να το κάνω με τη νέα σεζόν αφού ρωτήσω οπλουργους και εδώ
Σκέφτομαι ότι θα δώσεις κοντά την εμπορική αξία του όπλου και δουλειά δεν θα κάνεις. Θα έχεις ένα "ανακαινισμένο" κοντάκι με λάθος μέτρα και ένα porting που δεν θα σου δώσει τίποτα όσον αφορά το λάκτισμα.
Καλή επιτυχία ωστόσο :), όλα εμπειρίες είναι.
 
Λουις είναι πολύ πιθανόν να συμβεί αυτό που λέει ο Λούσο..όχι απαραίτητα φυσικά.. Θα μπορούσες να επενδυσεις σε τσοκακια εσω/έξω + 5 cm τουλάχιστον για να πάρουν βάρος οι κάνες ,αφού σου αρέσουν οι βαριές τουφεκιές, και ένα μαλακό πέλμα.. Έχω και μια πολύ ωραία συνταγή για το πολύ κρύο, 44 γρ. Τέκνα Ν μαλλινόταπο ρέλι, θα νομίζεις ότι ρίχνεις ένα απλό 36αρι ,είναι αργό φυσικά,θέλει μεγαλύτερη προσκόπευση ,αλλά αν το έχεις λίγο με το σημάδι θα σκορπάς τον θάνατο στα 40-50 μέτρα...
 
Baikal MP-133, επαναληπτική "χραπα-χρούπα"
latest

Με πρώτη ματιά διακρίνονται πολλά κοινά σημεία με την 153, τόσο για κοινή εργονομία όσο και εξοικονόμηση κόστους, κοινό φαινόμενο και σε άλλες μάρκες(π.χ. Benelli με την Nova).
Κρίμα που δεν εισάγονται... Αν δίναμε τις φωνές μας στους έμπορους, εν όψη αναμονής και της 156......
 
Σκέφτομαι ότι θα δώσεις κοντά την εμπορική αξία του όπλου και δουλειά δεν θα κάνεις. Θα έχεις ένα "ανακαινισμένο" κοντάκι με λάθος μέτρα και ένα porting που δεν θα σου δώσει τίποτα όσον αφορά το λάκτισμα.
Καλή επιτυχία ωστόσο :), όλα εμπειρίες είναι.
Είπε.κανείς ότι δεν θα είναι στα μέτρα μου το.κοντακι ?εννοείται αυτό...μα ποιος ο λόγος να το κάνω αν δεν φτιάξω στα μέτρα μου το κοντακι...απλά οι περισσότεροι λένε πως οι τρύπες στις κάνες μειώνουν το κλωτσιμα και αυξάνουν τη βλητικη του όπλου..όχι δραματικές αλλαγές αλλά γενικά ότι έχει διαφορά
 
Είπε.κανείς ότι δεν θα είναι στα μέτρα μου το.κοντακι ?εννοείται αυτό...μα ποιος ο λόγος να το κάνω αν δεν φτιάξω στα μέτρα μου το κοντακι...απλά οι περισσότεροι λένε πως οι τρύπες στις κάνες μειώνουν το κλωτσιμα και αυξάνουν τη βλητικη του όπλου..όχι δραματικές αλλαγές αλλά γενικά ότι έχει διαφορά
μειώνει την αναπήδηση του στομίου της κάνης ... Στο λάκτισμά δε θα δεις μεγάλη διαφορά..
 
Είπε.κανείς ότι δεν θα είναι στα μέτρα μου το.κοντακι ?εννοείται αυτό...μα ποιος ο λόγος να το κάνω αν δεν φτιάξω στα μέτρα μου το κοντακι...απλά οι περισσότεροι λένε πως οι τρύπες στις κάνες μειώνουν το κλωτσιμα και αυξάνουν τη βλητικη του όπλου..όχι δραματικές αλλαγές αλλά γενικά ότι έχει διαφορά
Είπε.κανείς ότι δεν θα είναι στα μέτρα μου το.κοντακι ?εννοείται αυτό...μα ποιος ο λόγος να το κάνω αν δεν φτιάξω στα μέτρα μου το κοντακι...απλά οι περισσότεροι λένε πως οι τρύπες στις κάνες μειώνουν το κλωτσιμα και αυξάνουν τη βλητικη του όπλου..όχι δραματικές αλλαγές αλλά γενικά ότι έχει διαφορά
κοίτα Λουις επειδή σε έχουμε ζαλίσει και εμείς με τις εξυπνάδες μας..κάνε τις βελτιώσεις που θέλεις, και θα γίνει το όπλο και καλύτερο και πιο μπάνικο! Απλά αυτά που θα κάνεις μόνο σε πραγματικούς γνώστες του αντικειμένου.. Όσο αφορά το λάκτισμα/κλωτσιμα για να κλείσουμε το θέμα αυτό.. Το λάκτισμα δημιουργείτε στην θαλάμη του όπλου την στιγμή που καίγεται η πυρίτιδα και δημιουργούνται πιέσεις να φύγουν τα σκάγια,εδώ δεν βοηθάει τίποτε,ούτε τσοκ ούτε τρύπες.. Εδώ βοηθάει μόνο ένα μαλακό πέλμα και φυσικά ένα μαλακό φυσιγγι(σκοτώνουν και αυτά πολύ καλά) . Όταν γίνεται η έκρηξη στο στόμιο της κάνης,όσο πιο δυνατό το φυσίγγι τόσο πιο έντονη η έκρηξη, σου ανεβάζει την κάνη προς τα πάνω και χαλάει και την κατανομή των σκαγιών.. Εδώ βοηθάει το πορτινκ (τρύπες)
 
Είπε.κανείς ότι δεν θα είναι στα μέτρα μου το.κοντακι ?εννοείται αυτό...μα ποιος ο λόγος να το κάνω αν δεν φτιάξω στα μέτρα μου το κοντακι...απλά οι περισσότεροι λένε πως οι τρύπες στις κάνες μειώνουν το κλωτσιμα και αυξάνουν τη βλητικη του όπλου..όχι δραματικές αλλαγές αλλά γενικά ότι έχει διαφορά
και κάτι τελευταίο.. το τρύπημα μιας κάνης δεν είναι κάτι απλό όσο απλό και αν ακούγεται.. Μπορεί κάποιος να σου κάνει σωστά την κλήση και το σημείο αλλά να μην τρυπήσει σωστά και να κάψει την κάνη,έτσι θα σου χαλάσει την ομοιωμορφια της σκληρότητας στο μήκος της κάνης και εκεί μπορεί να δεις πολύ αρνητικά αποτελέσματα...
 
κοίτα Λουις επειδή σε έχουμε ζαλίσει και εμείς με τις εξυπνάδες μας..κάνε τις βελτιώσεις που θέλεις, και θα γίνει το όπλο και καλύτερο και πιο μπάνικο! Απλά αυτά που θα κάνεις μόνο σε πραγματικούς γνώστες του αντικειμένου.. Όσο αφορά το λάκτισμα/κλωτσιμα για να κλείσουμε το θέμα αυτό.. Το λάκτισμα δημιουργείτε στην θαλάμη του όπλου την στιγμή που καίγεται η πυρίτιδα και δημιουργούνται πιέσεις να φύγουν τα σκάγια,εδώ δεν βοηθάει τίποτε,ούτε τσοκ ούτε τρύπες.. Εδώ βοηθάει μόνο ένα μαλακό πέλμα και φυσικά ένα μαλακό φυσιγγι(σκοτώνουν και αυτά πολύ καλά) . Όταν γίνεται η έκρηξη στο στόμιο της κάνης,όσο πιο δυνατό το φυσίγγι τόσο πιο έντονη η έκρηξη, σου ανεβάζει την κάνη προς τα πάνω και χαλάει και την κατανομή των σκαγιών.. Εδώ βοηθάει το πορτινκ (τρύπες)
Μου λες πράγματα που γνωρίζω...δεν είμαι άσχετος μια.γνώμη ζήτησα παιδιά...αλήθεια δεν κατάλαβα τι λάθος ρώτησα......
 
και κάτι τελευταίο.. το τρύπημα μιας κάνης δεν είναι κάτι απλό όσο απλό και αν ακούγεται.. Μπορεί κάποιος να σου κάνει σωστά την κλήση και το σημείο αλλά να μην τρυπήσει σωστά και να κάψει την κάνη,έτσι θα σου χαλάσει την ομοιωμορφια της σκληρότητας στο μήκος της κάνης και εκεί μπορεί να δεις πολύ αρνητικά αποτελέσματα...
Σκεφτόμουν να το κάνω στον ηφαίστο που έχει πείρα πάνω σε αυτά...και το ποζε του ξάδερφος μ.έτσι το έχει κάνει ολοκληρωτική ανακατασκευή και δεν το αφήνει από τα χέρια του...εγώ δεν θέλω να κάνω ολοκληροολοκληροτικη ανακατασκευή μιας και δεν θέλω να τα βάλω με.το εργοστάσιο και να ανοίξω τους άυλους και να βγάλω το χρώμιο...πιστεύω πως ο κατασκευαστής τα έφτιαξε έτσι για κάποιο.λόγο...απλά.έλεγα να.κάνω τρύπες και να.φτιάξω το.κοντακι και τη πάπια
 
Σκεφτόμουν να το κάνω στον ηφαίστο που έχει πείρα πάνω σε αυτά...και το ποζε του ξάδερφος μ.έτσι το έχει κάνει ολοκληρωτική ανακατασκευή και δεν το αφήνει από τα χέρια του...εγώ δεν θέλω να κάνω ολοκληροολοκληροτικη ανακατασκευή μιας και δεν θέλω να τα βάλω με.το εργοστάσιο και να ανοίξω τους άυλους και να βγάλω το χρώμιο...πιστεύω πως ο κατασκευαστής τα έφτιαξε έτσι για κάποιο.λόγο...απλά.έλεγα να.κάνω τρύπες και να.φτιάξω το.κοντακι και τη πάπια
Ηλια,κανε αυτο που θα σε ευχαριστησει!
Μονο παρε γνωμες...
Το εργοστασιο,φτιαχνει κατι με βαση τις γενικες αναγκες και την γενικοτερη πολιτικη και σχεδιασμο του.
Στα αυτοκινητα,τις μηχανες κλπ,δεν γινονται βελτιωσεις και παρεμβασεις?
Αν ειναι μεσα στα πλαισια ασφαλειας,κανε το καλυτερο που μπορείς!
Για σενα το κανεις!;)
 
Το κοντακι είναι στο πρόγραμμα έτσι κι άλλιως να το φτιάξω αν και δεν έχω θέμα ιδιαίτερο...

με το κοντακι και τη πάπια που θα φτιάξω να κάνω και τρύπες ?

Κοίτα το κοντακι και τη πάπια θέλω σίγουρα να τα βελτίωσω...

Είπε.κανείς ότι δεν θα είναι στα μέτρα μου το.κοντακι ?εννοείται αυτό...μα ποιος ο λόγος να το κάνω αν δεν φτιάξω στα μέτρα μου το κοντακι...
Καλώς φίλε μου, δεν κατάλαβα ότι αναφερόσουν σε μέτρα όταν έγραφες τα παραπάνω. Νόμιζα οτι αναφερόσουν μόνο σε φινίρισμα και λέπτυνση της πάπιας.
 
Σκεφτομαι να παρω το mp27 με σταθερα τσοκ κ θα ηθελα να μου πει οποιος το εχει τι φυσιγγια "παιζει" καλυτερα για τσιχλα,φασσα,τρυγονι κ λαγο
τσίχλες: J&B commandos 32gr. Φοβερό φυσιγγι.. Τρυγόνι: Wolf junior 30gr ,Wolf sporting 28gr. και Prince 28gr φάσα: Wolf doublex 4-6 στο κρύο όμως γιτι θα σου φύγουν τα σαγόνια, και labor feltro 34gr θα πάθεις πλάκα με το τι σκότωμα κάνει.. Λαγό δεν ξέρω δεν κυνηγάω..
 
Back
Top