Browning Maxus 2 vs Browning A5 vs Beretta A400 Upland vs Benelli Rafaello Powerbore

Ποιο θα επιλέγατε;

  • Browning Maxus 2

    Votes: 15 17,0%
  • Browning A5

    Votes: 5 5,7%
  • Beretta A400 Upland

    Votes: 34 38,6%
  • Benelli Rafaello Powerbore

    Votes: 34 38,6%

  • Total voters
    88
Οιωνος κάτσε με αυτά που έχεις
Φίλε μου περασε απο το μυαλό ειλικρινά 🤣
θα περίμενα να δω τι κάνει η νέα κάννη της benelli
Θα πανε στο Τριχιλιαρο αυτές πιστευω.. Δε τα δίνω τέτοιες εποχές..

Στα υπόλοιπα για σκαλισματα κλπ συμφωνώ αλλά περι ορέξεως..
 
Φίλε μου περασε απο το μυαλό ειλικρινά 🤣

Θα πανε στο Τριχιλιαρο αυτές πιστευω.. Δε τα δίνω τέτοιες εποχές..

Στα υπόλοιπα για σκαλισματα κλπ συμφωνώ αλλά περι ορέξεως..
Μα αυτό το δίλημμα έβαλα αντί να δώσεις 2000€+ τώρα και να πάρεις ένα καινούργιο όπλο μια από τα ίδια ΜΗΠΩΣ αξίζει να περιμένεις λίγο .Νεος είσαι για να πιάσεις τα ματαιοτης ματαιοτητων...
 
Μα αυτό το δίλημμα έβαλα αντί να δώσεις 2000€+ τώρα και να πάρεις ένα καινούργιο όπλο μια από τα ίδια ΜΗΠΩΣ αξίζει να περιμένεις λίγο .Νεος είσαι για να πιάσεις τα ματαιοτης ματαιοτητων...
Ποτε δεν αγοράζω κάτι όταν πρωτοβγαινει , το αφήνω να δοκιμαστει πρωτα και μετά κάνω κίνηση. Αυτό το κάνω γιατί βαριέμαι τις περιπέτειες. Όποτε θα χρειαστεί να περιμενω πολυ εγώ, θα πάει αρκετά πισω..
 
Ποτε δεν αγοράζω κάτι όταν πρωτοβγαινει , το αφήνω να δοκιμαστει πρωτα και μετά κάνω κίνηση. Αυτό το κάνω γιατί βαριέμαι τις περιπέτειες. Όποτε θα χρειαστεί να περιμενω πολυ εγώ, θα πάει αρκετά πισω..
Έτσι ειναι και αν η αγορά αποδειχθεί λάθος θα χαθούν πολλά λεφτά στη μεταπώληση.
 
Όπως πάνε η τιμές στη πυρίτιδες και στα φυσίγγια γενικά όλοι με δίκανο θα καταλήξουμε γιατί η καραμπίνες θα είναι ασύμφορες
γιατι δικανο Παναγιωτη κ οχι μονο 2 φυσιγγια μεσα?5-6 χρονια τωρα εγω μονο 2 μεσα, το τριτο στη τσιχλα το θεωρω περιτο.και εχω κ περιθωριο για ενα χοντρο σκαγι.
 
Last edited:
Σταυρο μαζευουμε όπλα για να έχουμε τα μοιράσουμε στα εγγόνια μας μεθαυριο. Να τους βάλουμε στο κλίμα. Εξάλλου κάθε πραμα στο καιρό του..
Διονυση αφου δεν καναμε τα παιδια μας κυνηγους πολλοι απο μας,φοβαμαι οτι το κυνηγι οπως ειναι σημερα δεν θα το δουν τα εγγονια.
 
Εγώ αγαπώ όλα τα όπλα.Δεν είμαι οπαδός καμίας εταιρίας.Ειμαι οπλοφιλος.Γι αυτό και όταν πρότεινα την Α400 δεν ανέφερα για υπεργ@ματη κάνη κτλ μόνο και μόνο επειδή το έχω.
Ας πάρει ο φίλος Διονύσης ότι τραβάει η ψυχούλα του και η τσέπη του.Νομιζω κατατέθηκαν οι απόψεις.Περισσοτερο θα μπερδευτεί από εδώ και έπειτα.
Απο κατανομες τι λεει η Α400; Εχεις τα μαμά ταοκ ή κάποιο aftermarket?
 
Απο κατανομες τι λεει η Α400; Εχεις τα μαμά ταοκ ή κάποιο aftermarket?
Δεν έχω κάνει κάποια δοκιμή και ούτε πρόκειται.Οσο έχω προλάβει να το κυνηγήσω
γτ είναι σχεδόν καινούργιο είμαι ικανοποιημένος απόλυτα.Μαμα τσοκ έχει και το 4αρι μόνιμα.Μακρια κοντά είναι πολύ κομπλε
 
Το εχω και εγω μεγαλη απορια αυτο με την νεα καννη της Benelli...αν η Benelli καταφερνε να καταριψει τον "μυθο"(το μυθος σε εισαγωγικα γιατι αλλοι το πιστευουν αλλοι οχι...εδω στο χωριο μου υπαρχει αυτος ο μυθος αν και τα τελευταια χρονια εχει ξεθωριασει καπως...) οτι οι καννες της "δεν σκοτωνουν" ή "δεν σκοτωνουν καλα" πιστευω οτι μετα σαν εταιρεια με τον μηχανισμο και το design που εχει απλα δεν θα ειχε αντιπαλο...Το φιλαρακι(πολυ δυνατο ντουφεκι εν αντιθεσει με εμενα...) που εχω και παμε παρεα για κυνηγι μου λεει συνεχεια "βαζουμε μισα-μισα να παρουμε μια..." και βαζουμε τα γελια...Το παληκαρι εχει την crio απο τις πρωτες με το σπειρωμα crio sport και δεν την αλλαζει με τιποτα αν και ολα τα προηγουμενα οπλα του ηταν beretta(303,390,391...) το μονο που μου λεει ακομα μερικες φορες "αν ειχε και τη σκανδαλη της beretta..."Παντως ακρη με τα οπλα δεν βγαζεις, οποτε κανεις την καυλ@ σου και οτι κατσει...
Εξω βρεχει απο τις τρεις (επιτελους...) ωραια βροχη ποτιστικη ...ελπιζω να ειναι καλο για τα γεωργικα αν και δεν ξερω αν ειναι καλο για τα δεντρα που ειναι πανω στην καρποδεση...
 
Απο κατανομες τι λεει η Α400; Εχεις τα μαμά ταοκ ή κάποιο aftermarket?
αποτι λεει κ ο φιλος πιο πανω οντως τεσσαρι μαμα επανω και τρυγονια κ τσιχλες. 2 τετοια hp τεσσαρια μεσα εξω εχω μονιμα στο ποζε στο σκοπευτηριο.
 
Αυτά του καφενείου
Εσυ μπορεις να το βλεπεις ετσι αλλα το ιδιο μπορει να ισχυριστει και η αλλη πλευρα...το βλεπεις και απο τα γραφομενα εδω μεσα οτι ειναι πολλοι που πιστευουν "αυτα του καφενειου" εγω δεν εχω μετοχες σε καμμια εταιρεια κατασκευης οπλων ουτε ειμαι οπαδος καποιας μαρκας....Ο σοφος λαος λεει οτι "οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια..." απο εκει και περα εγω ακουω ολες τις αποψεις και κραταω οσες ειναι συμβατες με τη λογικη μου...(οποτε παντα τιθεται και το θεμα της υποκειμενικοτητας...)
 
Αυτά του καφενείου
Αν το δεις καλυτερα και εμεις εδω μεσα ενα μεγαλο καφενειο ειμαστε,δεν ειμαστε καμμια επιστημονικη ενωση οποτε μην το χρησιμοποιεις υποτιμητικα γιατι τελικα τον εαυτο μας υποτιμουμε...
 
Το εχω και εγω μεγαλη απορια αυτο με την νεα καννη της Benelli...αν η Benelli καταφερνε να καταριψει τον "μυθο"(το μυθος σε εισαγωγικα γιατι αλλοι το πιστευουν αλλοι οχι...εδω στο χωριο μου υπαρχει αυτος ο μυθος αν και τα τελευταια χρονια εχει ξεθωριασει καπως...) οτι οι καννες της "δεν σκοτωνουν" ή "δεν σκοτωνουν καλα" πιστευω οτι μετα σαν εταιρεια με τον μηχανισμο και το design που εχει απλα δεν θα ειχε αντιπαλο...Το φιλαρακι(πολυ δυνατο ντουφεκι εν αντιθεσει με εμενα...) που εχω και παμε παρεα για κυνηγι μου λεει συνεχεια "βαζουμε μισα-μισα να παρουμε μια..." και βαζουμε τα γελια...Το παληκαρι εχει την crio απο τις πρωτες με το σπειρωμα crio sport και δεν την αλλαζει με τιποτα αν και ολα τα προηγουμενα οπλα του ηταν beretta(303,390,391...) το μονο που μου λεει ακομα μερικες φορες "αν ειχε και τη σκανδαλη της beretta..."Παντως ακρη με τα οπλα δεν βγαζεις, οποτε κανεις την καυλ@ σου και οτι κατσει...
Εξω βρεχει απο τις τρεις (επιτελους...) ωραια βροχη ποτιστικη ...ελπιζω να ειναι καλο για τα γεωργικα αν και δεν ξερω αν ειναι καλο για τα δεντρα που ειναι πανω στην καρποδεση...
Αυτό με τη σκανδάλη της beretta το πιστεύω κι εγώ. Στις καραμπίνες όμως, στα δίκανα δεν ξέρω. Δεν έχω δοκιμάσει δίκανο της
 
Αν το δεις καλυτερα και εμεις εδω μεσα ενα μεγαλο καφενειο ειμαστε,δεν ειμαστε καμμια επιστημονικη ενωση οποτε μην το χρησιμοποιεις υποτιμητικα γιατι τελικα τον εαυτο μας υποτιμουμε...
Την έκφραση κουβέντες καφενείου δεν την έχω βγάλει εγω και λέγεται για ανυπόστατες φήμες , μύθους που αναμασώνται.Εγω τις λίγες δοκιμές που έχω κάνει με τα όπλα μου benelli και Baikal πλάγιο με τα μαμα τσοκ και αφτερ μέχρι τα 35 μέτρα πήρα απόλυτα ικανοποιητικά αποτελέσματα.Οπλο που δεν σκοτώνει μπορεί να είναι μεμονωμένη περίπτωση όχι ολόκληρη παραγωγή μιας από τις μεγαλύτερες εταιρείες παραγωγής όπλων.
 
Back
Top