Remington Team

Δεν υπαρχει κανενα μαγικο ατσαλι, το ατσαλι της κανης πρεπει να εχει σκληροτητα οση χρειαζεται με μια ελαστικοτητα ωστε να μην σπαει. οσο σκληραινεις ενα ατσαλι τοσο πιο ακαμπτο γινεται αλλα ταυτοχρονα σπαει και πιο ευκολα, αυτα ειναι πραγματα πολυ γνωστα, αυτο που μπορει να αλλαζει σε μια κανη(απο αυτα που καταλαβαινω εγω) ειναι λιγο πιο ηπια σκληροτητα μεταλου με μεγαλυτερο παχος που κατα τη βολη αυτη να ταλαντωνει λιγοτερο, εκει ισως η επιχρωμιωση να μην ειναι αξιοπιστη, συν σωστη εσωτερικη διαμορφωση να δινει μια πολυ μικρη βλητικη βελτιωση.
Αυτα υποψιαζομαι εγω χωρις να μπορω να το ψαξω παραπερα......
Θάσου απαντήσω στο εξής .Η κρυογεννη επεξεργασία μετάλλου που έβαλε η beneli στο παιχνίδι με τις κανες Κριο .Έχει σκοπό να βελτίωση τη δομή του μεγάλου και να το κάνει όσο το δυνατόν ανεπηρέαστο και αυτό με τη σειρά του να μην επηρεάζει την ντουφέκια δηλ ότι βάζεις να βγάζει.Αυτο κάνει το όπλο να εξαρτάται η ντουφέκια κατά τεράστιο ποσοστό από τον αυλό και το τσοκ και όπως είδατε βελτιώθηκαν οι μπενελι με τις κρίο λόγο κρυογενικης γιατί οι κανες τις ήταν νερισωληνες χρωμιωμενοι.Οι αχρωμιωτες κανες πιο χοντρές με καλύτερη λείανση χωρίς χρώμιο παίζουν καθαρά λόγο φιλοσοφίας και αυτές ρόλο στη τελική τουφεκιά σαν σύνολο.Εκει είναι η διαφορά στην ποιότητα ντουφέκιας .Και αυτό κάνει και το αχρωμιωτο να έχει μια καλύτερη απόδοση λιγότερο εξαρτώμενη από το φυσίγγι.Σε τι ποσοστό για τους εξυπνακιδες κάθε φορά δε ξέρω και δε με ενδιαφέρει και το τι πιστεύει ο κάθε ένας τόσο απλά.
 
Οποίος αμφιβάλει για τη λέξη νερισωληνες παλαιότερα ας ρωτήσει κάποιο. Που είχε παλιά μπενελι με κανη από ατσάλι sent Etienne όταν είχαν συνεργασία για ένα φεγγάρι και μετά πήρε κανονική όπως οι περισσότερες και μετά καθίστε να δώσετε εξηγήσεις στο φαινόμενο κανη
 
Θάσου απαντήσω στο εξής .Η κρυογεννη επεξεργασία μετάλλου που έβαλε η beneli στο παιχνίδι με τις κανες Κριο .Έχει σκοπό να βελτίωση τη δομή του μεγάλου και να το κάνει όσο το δυνατόν ανεπηρέαστο και αυτό με τη σειρά του να μην επηρεάζει την ντουφέκια δηλ ότι βάζεις να βγάζει.Αυτο κάνει το όπλο να εξαρτάται η ντουφέκια κατά τεράστιο ποσοστό από τον αυλό και το τσοκ και όπως είδατε βελτιώθηκαν οι μπενελι με τις κρίο λόγο κρυογενικης γιατί οι κανες τις ήταν νερισωληνες χρωμιωμενοι.Οι αχρωμιωτες κανες πιο χοντρές με καλύτερη λείανση χωρίς χρώμιο παίζουν καθαρά λόγο φιλοσοφίας και αυτές ρόλο στη τελική τουφεκιά σαν σύνολο.Εκει είναι η διαφορά στην ποιότητα ντουφέκιας .Και αυτό κάνει και το αχρωμιωτο να έχει μια καλύτερη απόδοση λιγότερο εξαρτώμενη από το φυσίγγι.Σε τι ποσοστό για τους εξυπνακιδες κάθε φορά δε ξέρω και δε με ενδιαφέρει και το τι πιστεύει ο κάθε ένας τόσο απλά.
Αυτό με της crio κάνες που το έχεις δει ότι αποδίδουν καλύτερα; Γιατί ακόμη δεν το έχω εντοπίσει το ότι Ενισχύει την δομή του ατσαλιού για να αποφεύγεται η στρέβλωση από της επαναλαμβανόμενες τουφεκιές το καταλαβαίνω η power bore ναι σίγουρα θα έχουν το κάτι παραπάνω αλλά η απλές crio δεν το νομίζω. Και δεν έχει σχέση το πάχος του ατσαλιού αλλά η ποιότητα του τα ακριβά ατσάλια που χρησιμοποιούν στα όπλα έχουν λιγότερο βάρος λιγότερο πάχος αλλά περισσότερη αντοχή. Έχεις δει βελτιωμένη κάνη Benelli η οποία έχει αυλο 18,55 μεγαλύτερο κώνο και χώρις Χρώμιο να δεις πως είναι βλητικά; Άλλωστε η brow-which πήγαν σε Χρωμιωμένες κάνες γιατί το ζήτησαν οι πελάτες τους.
 
Last edited:
Αυτό με της crio κάνες που το έχεις δει ότι αποδίδουν καλύτερα; Γιατί ακόμη δεν το έχω εντοπίσει το ότι Ενισχύει την δομή του ατσαλιού για να αποφεύγεται η στρέβλωση από της επαναλαμβανόμενες τουφεκιές το καταλαβαίνω η power bore ναι σίγουρα θα έχουν το κάτι παραπάνω αλλά η απλές crio δεν το νομίζω. Και δεν έχει σχέση το πάχος του ατσαλιού αλλά η ποιότητα του τα ακριβά ατσάλια που χρησιμοποιούν στα όπλα έχουν λιγότερο βάρος λιγότερο πάχος αλλά περισσότερη αντοχή. Έχεις δει βελτιωμένη κάνη Benelli η οποία έχει αυλο 18,55 μεγαλύτερο κώνο και χώρις Χρώμιο να δεις πως είναι βλητικά; Άλλωστε η brow-which πήγαν σε Χρωμιωμένες κάνες γιατί το ζήτησαν οι πελάτες τους.
Έχεις μπερδευτεί λιγάκι ως αναφορά τη μπενελι .Η Κριό είναι μια επεξεργασία που δίνει την διαφορετικότητα στη δομή του ατσαλιού και αυτή είναι η μεγάλη της βελτίωση η power bore δεν είναι τίποτε παραπάνω παρά μια Κριό που έχει συγκεκριμένο αυλό 18.35 και λίγο τσιμπιμενο κώνο που κατά τη μπενελι είναι τα κατάλληλα γιαυτην .Έχω δει βελτιωμένες μπενελι Τις καλιστον που τις έφτιαχνε ο Σωτηρόπουλος καμία σχέση με τις απλές αλλά όχι Ρεμί επουδενί..Πάλι δεν κατάλαβες μπορεί να φτιάξουν κανη τσιγαροχαρτο και να αντέχει 3000 bar Δε σημαίνει ότι θα βγάζει καλύτερες ντουφέκιες μην συγχέεις την αντοχή με την απόδοση και την ελαστικότητα.Εχω ξαναγράψει ότι για μένα ο καλύτερος άθλος είναι ο 18.5 σε αχρωμιωτη κανη .Τώρα όπως γράφεις παραπάνω μπενελι αχρωμιωτη με 18.55 και κώνο ήταν η νύχτα με τη μέρα με την απλή αλλά και πάλι δεν είναι το ίδιο με το να ήταν από μαμά έτσι.Τελος πάντων το κουρασαμε αν και είναι ωραία η ανταλλαγή απόψεων .Προσωπικά θεωρώ τον 18.5 την αχρωμιωτη κανη με έναν κώνο μήκους γύρω στα 3.5 /4 εκ την ιδανικότερη κανη για μόλυβδο και μια μεγάλη γκάμα γραμαριων .Τώρα από κει και πέρα ο κάθε ένας έχει την σεβαστή πάντα άποψη του.Και να σου απαντήσω που έχω δει τι κάνουν οι Κριό είχα beneli centro, beneli becacia,2 beneli super sport και τις είχα κάψει άρα ξέρω μάλλον ποια κάνει τι, Την centro μετά από 10+ χρόνια κατοχής της έκανα κώνο στο ψιλακη και βελτιώθηκε ,της super sport τις πούλησα αφού την δεύτερη έφτασα στο όριο να δώσω κοντά στα 600 και να την αποχρωμιωσω κάνοντας κώνο που θα έβγαινε 10 εκ αλλά μετάνιωσα και έτσι ψαχτηκα σιγά σιγά και πήρα την guerini 18.4 μεγάλο κώνο αχρωμιωτη τσοκ Seminole η οποία την ερχόμενη σεζόν θα ολοκληρώσει τα τεστ στο τερέν σε μεγάλη γκάμα θηραμάτων .Οι κανες Κριο βγάζουν πιο σφιχτές ντουφέκιες από τις απλές κάνες και αποδίδουν πολύ καλά με πολύ σφιχτά τσοκ και χοντρό φυσίγγι .
 
Last edited:
Έχεις μπερδευτεί λιγάκι ως αναφορά τη μπενελι .Η Κριό είναι μια επεξεργασία που δίνει την διαφορετικότητα στη δομή του ατσαλιού και αυτή είναι η μεγάλη της βελτίωση η power bore δεν είναι τίποτε παραπάνω παρά μια Κριό που έχει συγκεκριμένο αυλό 18.35 και λίγο τσιμπιμενο κώνο που κατά τη μπενελι είναι τα κατάλληλα γιαυτην .Έχω δει βελτιωμένες μπενελι Τις καλιστον που τις έφτιαχνε ο Σωτηρόπουλος καμία σχέση με τις απλές αλλά όχι Ρεμί επουδενί..Πάλι δεν κατάλαβες μπορεί να φτιάξουν κανη τσιγαροχαρτο και να αντέχει 3000 bar Δε σημαίνει ότι θα βγάζει καλύτερες ντουφέκιες μην συγχέεις την αντοχή με την απόδοση και την ελαστικότητα.Εχω ξαναγράψει ότι για μένα ο καλύτερος άθλος είναι ο 18.5 σε αχρωμιωτη κανη .Τώρα όπως γράφεις παραπάνω μπενελι αχρωμιωτη με 18.55 και κώνο ήταν η νύχτα με τη μέρα με την απλή αλλά και πάλι δεν είναι το ίδιο με το να ήταν από μαμά έτσι.Τελος πάντων το κουρασαμε αν και είναι ωραία η ανταλλαγή απόψεων .Προσωπικά θεωρώ τον 18.5 την αχρωμιωτη κανη με έναν κώνο μήκους γύρω στα 3.5 /4 εκ την ιδανικότερη κανη για μόλυβδο και μια μεγάλη γκάμα γραμαριων .Τώρα από κει και πέρα ο κάθε ένας έχει την σεβαστή πάντα άποψη του.
η crio μέθοδος βοηθάει στην στρέβλωση δεν βλέπω τον λόγο να βοηθάει βλητικά το βλητικό κομμάτι ειναι θέμα διαμόρφωσης κανης και όχι επεξεργασίας μετάλλου! Αναφέρω το πάχος της κανης γιατί ποιο πάνω γράφεις η άχρωμιωτες κάνες που είναι ποιο χοντρές και εγώ ξέρω ότι υπάρχουν λεπτότερες κάνες αχρωμιωτες. Η kalliston είναι εξερετικα Τουφεκιά και στέκετε ανετα δίπλα σε μια Remington δες παράδειγμα πόσες πωλούνται στο διαδίκτυο από μια μεχρι καμία.
 
η crio μέθοδος βοηθάει στην στρέβλωση δεν βλέπω τον λόγο να βοηθάει βλητικά το βλητικό κομμάτι ειναι θέμα διαμόρφωσης κανης και όχι επεξεργασίας μετάλλου! Αναφέρω το πάχος της κανης γιατί ποιο πάνω γράφεις η άχρωμιωτες κάνες που είναι ποιο χοντρές και εγώ ξέρω ότι υπάρχουν λεπτότερες κάνες αχρωμιωτες. Η kalliston είναι εξερετικα Τουφεκιά και στέκετε ανετα δίπλα σε μια Remington δες παράδειγμα πόσες πωλούνται στο διαδίκτυο από μια μεχρι καμία.
Μη ξεχνάς ότι κυκλοφόρησαν και λίγες
 
Δηλαδή κάποια στιγμή συνομωτησαν όλες σχεδόν οι εταιρείες και βγάζουν μέτριες χρωμιωμένες κάννες και μόνο κάποιες Αμερικάνικες αντιστάθηκαν;Μας αρέσουν τα παραμυθακια μου φαίνεται.Και μην συγκρινουμε κάννες του κατοσταρικου με των αρκετών χιλιάδων ευρώ.
 
Back
Top