Τα πάντα για τα τσοκ

'Όταν σου έγραφα βάλε ότι θέλεις κλείσε τα μάτια και ρίξε και θα πέσει, θα ανεβάσω βίντεο που ρίχνω αντίστοιχα σε βολή που λες έφυγε και η μπεκάτσα έχει πέσει, έχεις να δεις πολλά τέτοια ακόμη
Βαγγέλη ήδη έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη μου, είναι ένα εξαιρετικό τσοκ για συγκεκριμένη δουλειά.
 
Καλησπέρα παίδες.........
Προ ημερών αγόρασα δύο τσοκ μάρκας teague το ένα με σύσφιξη 4* και το άλλο με σύσφιξη 2*......... Δεν σας κρύβω ότι είχα υψηλές προσδοκίες από τα συγκεκριμένα "επώνυμα" τσοκ........ Τα δοκίμασα με δράμια 8 βολα 11/0 σε συγκεντρωτηρα,με 8βολα 12/0 και 6βολα 12/0.........
Αποτέλεσμα: άνθρακες ο θησαυρός........
Ντουφέκιες ανοιχτές χωρίς καλή κατανομή, χωρίς ομοιογένεια.........
Το 2* λίγο πιο κλειστή ντουφέκια από το 4*...... Μέχρι εκεί...........
Και κουβεντιάζοντας το πάθημα μου με την παρέα μου λέει ένας φίλος θα σου δώσω εγώ ένα τσοκακι καλό για μπάλες και μου δίνει ένα τσοκακι μπενελι 2* + 5 εκατοστά εσω-εξω..........
Για να μην του χαλάσω το χατίρι δοκιμάζω στην ίδια απόσταση,τα ίδια φυσίγγια και το αποτέλεσμα με εξέπληξε θετικά..........
Το 8βολο 12/0 κύκλος με άριστη κατανομή 45 εκατοστά και το 6 Βόλο κύκλο 33 εκατοστά διάμετρο..........
Το τσοκ φυσικά το "κατέσχεσα"...........
Απόσταση βολής 37 μέτρα......
Σε λίγο όπως πας (και με αυτούς που έμπλεξες) σε βλέπω με Benelli εσένα, απλά μας το φέρνεις σιγά σιγά.
 
Last edited:
Καννη benelli με εξωτ τσοκ,Ειχε ενα ατυχημα (σκασιμο,) την εκοψαν στο σημειο που εσκασε και προσαρμοσαν το μπροστινο κομματι που παιρνει τα εξωτ τσοκ.Το ολο εγχειρημα δεν πετυχε (εκεντρο) ,επισης ειχε ακομη ενα κομματι με διογκωση.Αναγκαστικα εφυγε ολο και προσαρμοστηκαν εσωτ τσοκ λεπτου τοιχωματος carlsonView attachment 83540View attachment 83541View attachment 83542
Δυσκολο το εγχειρημα που προσπαθησαν να κανουν αλλα μπραβο τους για την προσπαθεια,δυσκολο να πετυχεις την απολυτη ομοαξονικοτητα των δυο κομματιων.Η προσαρμογη εγινε με δημιουργια εσωτερικου σπειρωματος στο ενα κομματι(καννη) και εξωτερικου στο αλλο η με τορνιρισμα εσω-εξω και συγκολληση(γιατι δε βλεπω κολληση...)?
 
Δυσκολο το εγχειρημα που προσπαθησαν να κανουν αλλα μπραβο τους για την προσπαθεια,δυσκολο να πετυχεις την απολυτη ομοαξονικοτητα των δυο κομματιων.Η προσαρμογη εγινε με δημιουργια εσωτερικου σπειρωματος στο ενα κομματι(καννη) και εξωτερικου στο αλλο η με τορνιρισμα εσω-εξω και συγκολληση(γιατι δε βλεπω κολληση...)?
Λες μπραβο στον ασχετιδη που αφησε κομματι καννης με διογκωση που εκανε αυτο το εκτρωμα με εκεντρο τελειωμα και την ντουφεκια στον διαολο?τι να πω
 
Δυσκολο το εγχειρημα που προσπαθησαν να κανουν αλλα μπραβο τους για την προσπαθεια,δυσκολο να πετυχεις την απολυτη ομοαξονικοτητα των δυο κομματιων.Η προσαρμογη εγινε με δημιουργια εσωτερικου σπειρωματος στο ενα κομματι(καννη) και εξωτερικου στο αλλο η με τορνιρισμα εσω-εξω και συγκολληση(γιατι δε βλεπω κολληση...)?
Ένας επαγγελματίας πρέπει να έχει τις γνώσεις και να κρίνει ποια λύση θα επιλέξει για την ορθή αποκατάσταση.Εκ´του αποτελέσματος λοιπόν βγαίνει και το συμπέρασμα.Μπορεί αυτή η κριτική να ακούγεται αυστηρή αλλά φυσικά ο πελάτης τα τεχνικά αυτής της βαθμίδας δεν τα ξέρει.
 
Last edited:
Καλησπέρα παίδες.........
Προ ημερών αγόρασα δύο τσοκ μάρκας teague το ένα με σύσφιξη 4* και το άλλο με σύσφιξη 2*......... Δεν σας κρύβω ότι είχα υψηλές προσδοκίες από τα συγκεκριμένα "επώνυμα" τσοκ........ Τα δοκίμασα με δράμια 8 βολα 11/0 σε συγκεντρωτηρα,με 8βολα 12/0 και 6βολα 12/0.........
Αποτέλεσμα: άνθρακες ο θησαυρός........
Ντουφέκιες ανοιχτές χωρίς καλή κατανομή, χωρίς ομοιογένεια.........
Το 2* λίγο πιο κλειστή ντουφέκια από το 4*...... Μέχρι εκεί...........
Και κουβεντιάζοντας το πάθημα μου με την παρέα μου λέει ένας φίλος θα σου δώσω εγώ ένα τσοκακι καλό για μπάλες και μου δίνει ένα τσοκακι μπενελι 2* + 5 εκατοστά εσω-εξω..........
Για να μην του χαλάσω το χατίρι δοκιμάζω στην ίδια απόσταση,τα ίδια φυσίγγια και το αποτέλεσμα με εξέπληξε θετικά..........
Το 8βολο 12/0 κύκλος με άριστη κατανομή 45 εκατοστά και το 6 Βόλο κύκλο 33 εκατοστά διάμετρο..........
Το τσοκ φυσικά το "κατέσχεσα"...........
Απόσταση βολής 37 μέτρα......
Βαγγελη ειναι αλλα τσοκ για δραμια αστα τα teague για σκαγια
 
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα τα τσοκακια τα μαύρα της Remington έχουν διαφορά στην ποιότητα από τα ασημί/inox γνωρίζει κάποιος; Επίσης το συγκεκριμένο τσοκ μπορεί να ρίξει δράμια με ασφάλεια; Από 000 έως BB επιχαλκωμενα και απλά μολύβδινα. Είναι turkey super full.
 

Attachments

  • Remington-Accessories-Remington-Choke-12-Gauge-Turkey-Extra-Full_1cf97f11-8961-4340-95d8-b7ac...jpeg
    Remington-Accessories-Remington-Choke-12-Gauge-Turkey-Extra-Full_1cf97f11-8961-4340-95d8-b7ac...jpeg
    41,2 KB · Προβολές: 19
Πόσες μοίρες είναι οι τρύπες ;
Γύρω στις 23° ή παραπάνω
35,αν θυμάμαι...
45 σύμφωνα με τον κατασκευαστή: KICK’S chokes are diagonally ported at a 135° angle away from the shooter, which reduces the side blast which is common with other types of porting. Because of the sharp angle of the ports, the leading edge acts as a braking system, slowing the wad down in order to provide superior patterning.

Δηλαδή 180 - 135 = 45 !!! ;)
 
Back
Top