Τουρκικά όπλα

Γιατί όσοι ρίχνουν κάτι φυσίγγια φουρνέλα τι κάνουν…
Αρα , κατα τη γνωμη σου, δεν χρειαζεται τα οπλα να περνουν τραπεζα δοκιμων αφου ο κατοχος τους μετα την αγορα θα κανει οτι του κατεβει.
 
Αρα , κατα τη γνωμη σου, δεν χρειαζεται τα οπλα να περνουν τραπεζα δοκιμων αφου ο κατοχος τους μετα την αγορα θα κανει οτι του κατεβει.
Αυτό το λες εσύ.Εγώ μίλησα για φυσίγγια φουρνέλα που ξεπερνούν τα όρια ασφαλείας.Αμφιβάλεις ότι δεν υπάρχουν τέτοια φυσίγγια;
 
Αφού στις χώρες με CIP δοκιμάζονται και σφραγίζονται σημαίνει ότι αντέχουν , εκτός και αν πιστεύεται ότι εκεί πάνε άλλων προδιαγραφών και στις χώρες όπως η Ελλάδα υποδεέστερα.Και σε βίντεο από εργοστάσια παραγωγής δείχνουν τα όπλα να περνούν από βολές με φυσίγγια ειδικά για δοκιμές .
 
Last edited:
Αυτο ειναι ενα αλλο κομματι ομως.
Το οτι μπορει εγω να βαλω προβληματικο φυσιγγι, η οτι μπορει να τουφεκισω ενω ειναι η κανη γεματη λασπη δεν σημαινει οτι ο κατασκευστης εχει αλλοθι για το προιον του.
Άι αν είναι γεμάτη η κάνη με λάσπη τι φταίει ο κατασκευαστής
 
Η μόνη πιστοποίηση που παίρνουν αυτα τα όπλα είναι στην Ρωσία από την εθνική τράπεζα δοκιμών τους. Διαφορετικά δεν μπορούν να πωληθούν στην ρώσικη αγορά. Μέσα στη συσκευασία περιλαμβάνεται και το χαρτί από την τράπεζα δοκιμών.
Και σε Γαλλία και Αγγλία παίρνουν κανονικά γιατί απαγορεύεται να πουληθούν αλλιώς
 
Η πιστοποίηση ισχύει όταν Χρησιμοποιείς πιστοποιημένα πυρομαχικά όχι ότι να ναι!
Ακριβώς,τι να σου κάνει η δοκιμή με proof loads και οι σφραγίδες εάν βάλεις φυσίγγι με Bar που δεν ξέρει ούτε η μάνα τους πόσα είναι…
 
Εγινε κάτι που μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε όπλο. Αστοχία υλικού, φυσίγγι κλπ. Δε σημαίνει ότι έγινε επειδή το όπλο είναι τουρκικό. Εξάλλου πουλιέται νόμιμα στην Ελλάδα, χωρίς κρατικο έλεγχο. Ότι και να λέμε τώρα....Αν μπορεσει να αποδείξει ο άνθρωπος ότι δεν έφταιγε αυτός, το πολύ πολύ να του επισκευάσουν το όπλο και κατά πάσα πιθανότητα δε θα το ξαναχρησιμοποιήσει ποτέ η θα καταλήξει στο car.
 
Δηλαδη μου λες ότι αν πάρω όπλο από την Τουρκία έχω ακουμπήσει την σωματικη μου ακεραιότητα στα χέρια του βιομηχάνου;
Τα όπλα ου δεν παιρνούν από τράπεζα δοκιμών πιστοποιούνται από τον όπλο κατασκευαστή και τους τεχνικούς μηχανολόγους του εργοστασίου ,έτσι επιτρέπεται η πώληση τους στα υπόλοιπα κράτη που δεν έχουν τράπεζες δοκιμών το ίδιο συμβαίνει και με αμερικανικά όπλα όπου έχουν παρατηρηθεί ραγισμένες βάσεις .χωρίς απαραίτητα να είναι από χρήση φουρνελων .Φέρει την ευθύνη ο εκάστοτε κατασκευαστής .Από εκεί και πέρα ο κάθε ένας επιλέγει ότι γουστάρει.Παντως όπλα που ρισκάρουν την ασφάλεια των κατόχων δεν είναι εύκολο να κυκλοφορήσουν και μη μπερδεύουμε την αστοχία υλικού με την αδυναμία αντοχής κατασκευής δεν θα ρισκαριζε κάνεις .
 
Εγινε κάτι που μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε όπλο. Αστοχία υλικού, φυσίγγι κλπ. Δε σημαίνει ότι έγινε επειδή το όπλο είναι τουρκικό. Εξάλλου πουλιέται νόμιμα στην Ελλάδα, χωρίς κρατικο έλεγχο. Ότι και να λέμε τώρα....Αν μπορεσει να αποδείξει ο άνθρωπος ότι δεν έφταιγε αυτός, το πολύ πολύ να του επισκευάσουν το όπλο και κατά πάσα πιθανότητα δε θα το ξαναχρησιμοποιήσει ποτέ η θα καταλήξει στο car.
Οι περισσότεροι ξέρουμε ότι μετά από λύσιμο χρειάζεται προσοχή το πως θα κουμπώσει η αποθήκη (πάπια) με την κάνη στο σώμα.
Μου έτυχε στη Franchi προ ετών να μην είναι καλά κουμπωμένο. Ευτυχώς τυχαία το πρόσεξα το πρωί στο μισοσκόταδο, ενώ το είχα γεμίσει. Είχε 3-4 χιλιοστά κενό. Το έλυσα και το έβαλα σωστά. Παραδόξως, ίσως επειδή είχα σφίξει πολύ τη βίδα, δεν κούναγε.
Αν δεν το έπαιρνα χαμπάρι τι θα γινόταν;;;
Τώρα το κοιτάζω 3 φορές πριν γεμίσω.
σ.σ. Δεν υπεραμύνομαι της όποιας κατασκευής, δεν είμαι οπαδός. Χρήστης είμαι.
 
Αφού στις χώρες με CIP δοκιμάζονται και σφραγίζονται σημαίνει ότι αντέχουν , εκτός και αν πιστεύεται ότι εκεί πάνε άλλων προδιαγραφών και στις χώρες όπως η Ελλάδα υποδεέστερα.Και σε βίντεο από εργοστάσια παραγωγής δείχνουν τα όπλα να περνούν από βολές με φυσίγγια ειδικά για δοκιμές .
Δεν νομίζω ότι σε μια τόσο μικρή αγορά, όπως η δική μας, θα μπει κατασκευαστής οιουδήποτε προϊόντος στη λογική της (υποτιθέμενης) β΄ διαλογής. Ότι πάει παντού έρχεται και εδώ.

Κατασκευαστικά σφάλματα και παραλήψεις θα υπάρχουν ωστόσο σταδιακά λιγοστεύουν. Και δεν είναι θέμα κρατικών ελέγχων. Φοβούνται μην χάσουν την αγορά και προσέχουν περισσότερο.
Πρόσφατα διαβάζουμε για κάποιες BMW που παίρνουν φωτιά εν κινήσει. Δεν απαξιώθηκε η ευφήμως γνωστή μάρκα.
 
Οι περισσότεροι ξέρουμε ότι μετά από λύσιμο χρειάζεται προσοχή το πως θα κουμπώσει η αποθήκη (πάπια) με την κάνη στο σώμα.
Μου έτυχε στη Franchi προ ετών να μην είναι καλά κουμπωμένο. Ευτυχώς τυχαία το πρόσεξα το πρωί στο μισοσκόταδο, ενώ το είχα γεμίσει. Είχε 3-4 χιλιοστά κενό. Το έλυσα και το έβαλα σωστά. Παραδόξως, ίσως επειδή είχα σφίξει πολύ τη βίδα, δεν κούναγε.
Αν δεν το έπαιρνα χαμπάρι τι θα γινόταν;;;
Τώρα το κοιτάζω 3 φορές πριν γεμίσω.
σ.σ. Δεν υπεραμύνομαι της όποιας κατασκευής, δεν είμαι οπαδός. Χρήστης είμαι.
Στην εφαρμογη της σωληνας αποθηκης προστιθετε κολλα σπειρωματων και καμια σχεση δεν εχει στη λυση αρμολογηση του οπλου το σειμιο αυτο ειναι κολλημενο κανενα δε λυνετε απο κει
 
Σε λίγο καιρό τα καταστήματα θα αλλάξουν και το εσωτερικό/εξωτερικό με νέες προδιαγραφές, πόρτες με χρονοκαθυστέρηση, φυσίγγια χωρίς να έχει πρόσβαση ο πελάτης και πολλά ακόμα. Πιστεύω σε λίγο καιρό θα αλλάξει και ο τρόπος αποστολής που είναι ξέφραγο αμπέλι.

Στο εξωτερικό στέλνουν όπλα με κούριερ; Όχι φαντάζομαι γιατί τα σκανάρουν
Στέλνουν και ο οδηγός της ups το αφήνει στην πόρτα και φεύγει ...
 
Δεν τα φέρνουν
Ξέρεις τι ωραία πλαγιά στέλνουν στην Αμερική.
Κατά λάθος ένα τέτοιο αγοράστηκε από τον Παπαδακη. Όταν μπορέσω θα το βγάλω φωτο να το δείτε. Για να Επιβεβαιώσω τα λόγια του φίλου που έγραψε χθες η προχθές στο τόπικ Μπερέτα για τους αντιπροσώπους. Τελικά έχουν δίκιο αυτοί που λένε ότι είναι θέμα αντιπροσώπου.
 
Δεν τα φέρνουν
Ξέρεις τι ωραία πλαγιά στέλνουν στην Αμερική.
Κατά λάθος ένα τέτοιο αγοράστηκε από τον Παπαδακη. Όταν μπορέσω θα το βγάλω φωτο να το δείτε. Για να Επιβεβαιώσω τα λόγια του φίλου που έγραψε χθες η προχθές στο τόπικ Μπερέτα για τους αντιπροσώπους. Τελικά έχουν δίκιο αυτοί που λένε ότι είναι θέμα αντιπροσώπου.
Άμα δείτε την ποιότητα που εξάγουν οι τούρκοι στις ΗΠΑ θα πάθετε πλάκα. Και για τα λεφτά που ζητανε για τα χειροποίητα δίκανα και την ποιότητα τους.
 
Back
Top