Παλιά φυσίγγια

Αλλα δυο διαφορετικα φυσίγγια στον "ίδιο" καλυκα...

Το πανω ειναι με συγκεντρωτηρα κ μολύβδινα σκάγια κ τα κάτω είναι διασποράς με ελικοειδη...

Ο συγκεντρωτηρας κ ο διασπορεας έχουν το ίδιο αμορτισερ αλλά το διασποράς φαίνεται ποιο πατημενο...

Fiocchi Hellas και Μαυρούλης οι κάλυκες....

IMG_20240103_183639.jpg
 
Αλλα δυο διαφορετικα φυσίγγια στον "ίδιο" καλυκα...

Το πανω ειναι με συγκεντρωτηρα κ μολύβδινα σκάγια κ τα κάτω είναι διασποράς με ελικοειδη...

Ο συγκεντρωτηρας κ ο διασπορεας έχουν το ίδιο αμορτισερ αλλά το διασποράς φαίνεται ποιο πατημενο...

Fiocchi Hellas και Μαυρούλης οι κάλυκες....

View attachment 84309
Ωρε ανάρτηση που ξέθαψες....χε χε...
Κουτουμάνος, δύναμη!!!
 
Ωρε ανάρτηση που ξέθαψες....χε χε...
Κουτουμάνος, δύναμη!!!
Τα διασπορας μου τα έδωσε ο φίλος χτες,
έριξε κ δυο για πλακα κ πηρε έναν κοτσυφα...

Μαζί ήταν κ κάτι χοντρά από παλιό λαγοκυνηγο τα οποία είναι γνωστά αλλά τα ξαναβαζω φωτο για να δουμε κατι..
Σκάγια ν3 και ν4 σε φυσίγγια των 32 κ των 34γρ....
Κάτι αδιανόητο για αρκετούς....σημερινούς λαγαδες......

Δυο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:

1) Δεν γνώριζε από γραμμάρια κ κοίταζε μόνο το νουμερο άρα κ ήταν τυχαία η επιλογή...

2) Γνώριζε από γραμμάρια αλλά πιθανόν να έδινε βάση στην σωστή σκοπευση κ οχι στα πολλα σκάγια..

Βέβαια οι παλαιοι λαγαδες που τον κυνηγουσαν με χάρτινα έκει μέσα κυμαίνονταν οι γομωσεις που γέμιζαν....
Μην ξεχνάμε κ τα 16αρια τότε που κυνηγουσαν λαγό με επιτυχια κ με γομωση κάτω από 32γρ...

Το jk6 είναι από την συνεργασία του Θεοδωρίδη με τον Χατζηγιάννη....

IMG_20240103_224311.jpg


IMG_20240103_224321.jpg
 
Δεν κοιταζανε γραμμάρια μόνο άμα ήταν καλό το φυσιγγι στο κυνήγι.
Ακριβως....ο πατερας μου ειχε κι ελεγε π.χ. για το Grande του Ζαγοραίου (33gr νομίζω), το Rottweil 34 (Δορκάς) και το Neo velox
(απο το 2000 κ πίσω) ολα σε Νο5.....σε λαγό κ υδρόβιο συγκεκριμένα).
Έπειτα επεσε στις διβασικές των Αφών Λάμπρου με τα γνωστα (καφέ/μπλε & bi Turbo) σε Νο4&5....σαν χθες τα θυμάμαι.
 
Ακριβως....ο πατερας μου ειχε κι ελεγε π.χ. για το Grande του Ζαγοραίου (33gr νομίζω), το Rottweil 34 (Δορκάς) και το Neo velox
(απο το 2000 κ πίσω) ολα σε Νο5.....σε λαγό κ υδρόβιο συγκεκριμένα).
Έπειτα επεσε στις διβασικές των Αφών Λάμπρου με τα γνωστα (καφέ/μπλε & bi Turbo) σε Νο4&5....σαν χθες τα θυμάμαι.
Και εμείς τα ίδια, ρίχναμε τότε τα 33γρ τα κόκκινα του ζωτου στα πάντα, μόνο νούμερο σκαγιου αλλάζαμε, σε όλα τα θηράματα, ούτε πρόβλημα τα είχαμε τότε με τα 33,34 γρ πάει δεν πάει τίποτα, δεν ασχολιομασταν, μόνο το κυνήγι μας κοιταγαμε.
 
Δεν κοιταζανε γραμμάρια μόνο άμα ήταν καλό το φυσιγγι στο κυνήγι.
Όσοι γέμιζαν(και γέμιζαν αρκετοί) τα κοίταζαν σίγουρα....
Αλλά δεν χρησιμοποιουσαν αυξημένες γομωσεις, συνήθως 32-34γρ για όλα τα θηράματα κ αναλόγως αν ήταν χειμώνας η καλοκαίρι...


Και εμείς τα ίδια, ρίχναμε τότε τα 33γρ τα κόκκινα του ζωτου στα πάντα, μόνο νούμερο σκαγιου αλλάζαμε, σε όλα τα θηράματα, ούτε πρόβλημα τα είχαμε τότε με τα 33,34 γρ πάει δεν πάει τίποτα, δεν ασχολιομασταν, μόνο το κυνήγι μας κοιταγαμε.
Αυτο μάλλον ειναι κ το καλυτερο......

Ένα δοκιμασμένο φυσιγγι με μια γομωση ικανή να "πιάσει" ολα τα θηράματα κ αλλαγή μόνο στο νουμερο των σκαγιων....

Αν το φυσιγγι αυτό χαλάσει την συνταγή τότε ξαναδοκιμαζουμε κ στο επόμενο σταματάμε....
Δεν γίνεται κ αλλιώς....
Για εμπορικά μιλάμε....
 
Τα διασπορας μου τα έδωσε ο φίλος χτες,
έριξε κ δυο για πλακα κ πηρε έναν κοτσυφα...

Μαζί ήταν κ κάτι χοντρά από παλιό λαγοκυνηγο τα οποία είναι γνωστά αλλά τα ξαναβαζω φωτο για να δουμε κατι..
Σκάγια ν3 και ν4 σε φυσίγγια των 32 κ των 34γρ....
Κάτι αδιανόητο για αρκετούς....σημερινούς λαγαδες......

Δυο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:

1) Δεν γνώριζε από γραμμάρια κ κοίταζε μόνο το νουμερο άρα κ ήταν τυχαία η επιλογή...

2) Γνώριζε από γραμμάρια αλλά πιθανόν να έδινε βάση στην σωστή σκοπευση κ οχι στα πολλα σκάγια..

Βέβαια οι παλαιοι λαγαδες που τον κυνηγουσαν με χάρτινα έκει μέσα κυμαίνονταν οι γομωσεις που γέμιζαν....
Μην ξεχνάμε κ τα 16αρια τότε που κυνηγουσαν λαγό με επιτυχια κ με γομωση κάτω από 32γρ...

Το jk6 είναι από την συνεργασία του Θεοδωρίδη με τον Χατζηγιάννη....

View attachment 84336


View attachment 84337
οσα γρ και να δουλεψεις αν δεν σκοπεύεις πανε τσαμπα ,πιστεύω πως ειχε την 2 επιλογή κανει σε αυτο το φορτίο η προσκόπευσεις ειναι οικειεςγια τους περισσότερους,οι ποιο πολλοι μενουμε πισω απο καποια απόσταση και μετα στην σκόπευση ,με αυτον τον συνδυασμό μετριαζεται η κατάσταση και γινεται δουλειά άσχετος που στα χαρτια φενονται τετοια φυσίγγια να υστερουν.
 
Θέλω να πάω πολλά χρόνια πριν,όταν πρωτοκυκλοφόρησαν τα Λάμπρο μπλέ.Κάλυκας με ψηλό μέταλλο που στο πλάι έγραφε Super Fiocchi,κωνικός πυθμένας εσωτερικά από χαρτί και κεντρική σύντηξη στο αστεροειδές κλείσιμο.Φωτό από όποιον έχει ακόμα καλοδεχούμενες.
νομίζω ότι τέτοιο κάλυκα είχε χρησιμοποιήσει και η ΔΟΡΚΑΣ στα Condor.
 
Back
Top