Παλιά φυσίγγια

Συνέχεια....
Η παραγωγή ήταν σε συνεργασία με το σύλλογο Ελλήνων οδοντιάτρων!
Ο κάλυκας είχε εισαχθεί για #6, εμείς γράψαμε 8 και μέσα είχε 8-9.
Μπαρουτακι (δραχμή τότε... φτήνια) μπόλικο, και πάτημα (στο λαιμό) πλούσιο!
 

Attachments

  • IMG20240121110755.jpg
    IMG20240121110755.jpg
    187,6 KB · Προβολές: 61
  • IMG20240121110804.jpg
    IMG20240121110804.jpg
    193,2 KB · Προβολές: 61
  • IMG20240121110659.jpg
    IMG20240121110659.jpg
    169,2 KB · Προβολές: 61
Ο κάλυκας είχε εισαχθεί για #6, εμείς γράψαμε 8 και μέσα είχε 8-9.
Λίγο το κακό..
Και στις μερες μας τα ίδια κ χειρότερα βλέπουμε δυστηχως....

Πάντως τα σκάγια σαν βάρος είναι σωστά..
33 ήταν τότε το συγκεκριμένο κ 34γρ ηταν το plus(αργότερα άλλαξε σε 34 και 35γρ αντίστοιχα)

Μπαρουτακι (δραχμή τότε... φτήνια) μπόλικο, και πάτημα (στο λαιμό) πλούσιο!
Δεν είναι θέμα δραχμής κ φτήνιας..
Και φυσικά δεν σημαίνει μη ασφαλή φυσίγγια η με αυξημένες πιεσεις....
Όλοι ξέρουμε πως οι δόσεις των παλαιοτερων πυριτιδων ήταν αυξημένες σε σχέση με το σήμερα...
Και είναι κ αρκετά δυσκολο να μιλήσει κάποιος με ακρίβεια για την πυρίτιδα κ τον τυπο της..

Ωστόσο κ εμενα μου εκανε εντυπωση γιατί σε ένα ίδιο είχα βρει 1,90Χ33 και στο plus 2,00Χ34 μιλάω για φυσίγγια του '94-95...
Και υποτίθεται πως τοτε η πυριτιδα ήταν η Rottweil κ προς τα τέλη της δεκατιας του '90 ανέλαβαν οι Ισπανικές...

Σαν φυσίγγια είχαν αποκτήσει μια φήμη από τα τρυγόνια μέχρι τον βάλτο....
 
Λίγο το κακό..
Και στις μερες μας τα ίδια κ χειρότερα βλέπουμε δυστηχως....

Πάντως τα σκάγια σαν βάρος είναι σωστά..
33 ήταν τότε το συγκεκριμένο κ 34γρ ηταν το plus(αργότερα άλλαξε σε 34 και 35γρ αντίστοιχα)


Σωστός!

Δεν είναι θέμα δραχμής κ φτήνιας..
Και φυσικά δεν σημαίνει μη ασφαλή φυσίγγια η με αυξημένες πιεσεις....
Όλοι ξέρουμε πως οι δόσεις των παλαιοτερων πυριτιδων ήταν αυξημένες σε σχέση με το σήμερα...
Και είναι κ αρκετά δυσκολο να μιλήσει κάποιος με ακρίβεια για την πυρίτιδα κ τον τυπο της..

Ήταν για γερά σφραγίσματα...και ειδικά με κανά δίκανο! Επικίνδυνα όχι αλλά "τσουχτερά"!!!! Πολύ μπαρούτι και πολύ πάτημα (δες το αμορτισέρ!!!!)

Ωστόσο κ εμενα μου εκανε εντυπωση γιατί σε ένα ίδιο είχα βρει 1,90Χ33 και στο plus 2,00Χ34 μιλάω για φυσίγγια του '94-95...
Και υποτίθεται πως τοτε η πυριτιδα ήταν η Rottweil κ προς τα τέλη της δεκατιας του '90 ανέλαβαν οι Ισπανικές...

Rottweil δεν είναι! Αλλά και να ήταν είναι πολύ ψηλά και για τοτε ακόμα!
Σαν φυσίγγια είχαν αποκτήσει μια φήμη από τα τρυγόνια μέχρι τον βάλτο....
 
Last edited:
Ήταν για γερά σφραγίσματα...και ειδικά με κανά δίκανο! Επικίνδυνα όχι αλλά "τσουχτερά"!!!! Πολύ μπαρούτι και πολύ πάτημα (δες το αμορτισέρ!!!!)
Δυστηχως τα περισσότερα Ελληνικά φυσίγγια έτσι ήταν τότε..
Και δεν είναι τυχαίο που οσα απέκτησαν φήμη είχαν καποιο απο αυτα τα χαρακτηριστικα....

Πιθανών να ζητουσε κ η τότε αγορά...
Λάκτισμα=δυνατό άρα κ καλό φυσιγγι...
Χωρίς λάκτισμα= αδυναμο φυσιγγι κ μισοριξιά.....

Οχι πως κ τώρα δεν υπάρχουν φυσίγγια στα ίδια γραμμάρια που μόνο για δικαννα δεν κάνουν..
Rottweil δεν είναι! Αλλά και να ήταν είναι πολύ ψηλά και για τοτε ακόμα!
Ναι δείχνει ότι είναι ψηλά κ μπορεί όντως να είναι...
Αλλά αυτό δεν μπορουμε να το πουμε με σιγουριά..
Εδώ τυχαίνει να μπερδευόμαστε με τις σημερινές πυριτιδες......
 
Τώρα πως βρέθηκε αυτό στην Κύπρο είναι άγνωστο! Ούτε αυτός που μου το έδωσε ξέρει. Ξέρει κάνεις κάτι για το συγκεκριμένο ;
 

Attachments

  • IMG_6075.jpeg
    IMG_6075.jpeg
    268,2 KB · Προβολές: 49
  • IMG_6074.jpeg
    IMG_6074.jpeg
    245,3 KB · Προβολές: 47
  • IMG_6073.jpeg
    IMG_6073.jpeg
    361,4 KB · Προβολές: 49
  • IMG_6072.jpeg
    IMG_6072.jpeg
    418,1 KB · Προβολές: 49
Συνέχεια....
Η παραγωγή ήταν σε συνεργασία με το σύλλογο Ελλήνων οδοντιάτρων!
Ο κάλυκας είχε εισαχθεί για #6, εμείς γράψαμε 8 και μέσα είχε 8-9.
Μπαρουτακι (δραχμή τότε... φτήνια) μπόλικο, και πάτημα (στο λαιμό) πλούσιο!
Το χρώμα πράσινο γιαληστερο???
 
Έχει ρίξει το μόνο ij18 USSR Rottweil ελληνικό - Πολυχρονάκη διάφανο, Κένταυρος μαύρο με 8mm μέταλλο και baikal κόκκινα. Καραβιες αλλά με το Κένταυρο ήταν Ανυπέρβλητο.
Το Rottweil σε νο 8 θυμάμαι τα κλωτσιδια που έτρωγα, αλλά ποιος νοιαζόταν ο κότσυφας έπεφτε όπου και αν ήταν, τα σκάγια του ήταν τα ποιο γιαλιστερα από όλα τα φυσίγγια, μιλαμε για το 1988- 1992 μετά πήραμε δίκαννο.
 
Έχει ρίξει το μόνο ij18 USSR Rottweil ελληνικό - Πολυχρονάκη διάφανο, Κένταυρος μαύρο με 8mm μέταλλο και baikal κόκκινα. Καραβιες αλλά με το Κένταυρο ήταν Ανυπέρβλητο.
Το Rottweil σε νο 8 θυμάμαι τα κλωτσιδια που έτρωγα, αλλά ποιος νοιαζόταν ο κότσυφας έπεφτε όπου και αν ήταν, τα σκάγια του ήταν τα ποιο γιαλιστερα από όλα τα φυσίγγια, μιλαμε για το 1988- 1992 μετά πήραμε δίκαννο.
Άσχετο με το θέμα αλλά τώρα το θυμήθηκα. Όταν πήρα το δικό μου μονό Baikal το 2008 (MADE IN RUSSIA, με αυλό 18,4) το πήγα μερικές φορές στο σκοπευτήριο για δοκιμές. Μια φορά είχε φέρει κάποιος κι ένα σοβιετικό (με το κοντό σπιρούνι, πιο στενή πάπια, και αν θυμάμαι καλά με ψάθες χαραγμένες στην πάπια και στη λαβή). Μου το έδωσε να ρίξω μερικές βολές, έριξα 3-4 και ... δεν ήθελα να ρίξω άλλες ... Η διαφορά στο κλώτσημα σε σχέση με το δικό μου ήταν η μέρα με τη νύχτα !!! Δε θυμάμαι με τι φυσίγγια, αλλά μάλλον 24 ή 28 γραμμάρια. Τα σκοπευτικά Fly-target ρίχναμε συνήθως εκείνη την εποχή ... Με το δικό μου ρίχνω άνετα και 32 και 34 γρ. Έχω ρίξει και πολλά 36 γρ. και δεν καταλαβαίνω τίποτα !!!
 
Back
Top