Walkie talkie

Μετά από καμιά δεκαριά baofeng, κατέληξα σε αυτόν, Yaesu FT-65E, και έχω πάψει πλέον εδώ και τέσσερα χρόνια να με απασχολεί το θέμα αυτό!. Ακριβούτσικος λίγο, αλλά ότι πληρώνεις πέρνεις!.

Μετά από αυτή την ανάρτηση πήρα και εγώ ένα ίδιο.δοκιμαστηκε στον ίδιο κυνηγοτοπο που με tyt και baofenk δεν άκουγες τίποτα τώρα μέρα με τη νύχτα απλός καμία σχέση. Σε σχέση με ICOM που δοκιμάστηκε του φίλου ένα κλικ πιο κάτω στη λήψη με λίγα παράσιτα κατά τα άλλα εργαλείο.
 
Καλησπερα παιδες ,

Δεν θελω κατι τελειο ισα ισα να μην χρειαζεται να παιρνω τηλεφωνο και για πιο αμεσση επικοινωνια σε αποσταση μαξ 1κμ . Αξιζει να τα παρω? Α και να μην χρειαζονται αδεια ραδιο..

https://www.bestprice.gr/item/2155028558/cobra-am-845-duo.html

Την συγκεκριμένη μάρκα δεν την ξέρω. Αλλά γενικά για την χρήση που θες μια χαρά κάνεις την δουλειά σου με walkie talkie. Χωρίς να χρειάζεται άδεια ραδιοερασιτεχνη. Εγώ έχω χρησιμοποιήσει πολύ κάτι midland που έχουμε στην ομάδα.
 
Την συγκεκριμένη μάρκα δεν την ξέρω. Αλλά γενικά για την χρήση που θες μια χαρά κάνεις την δουλειά σου με walkie talkie. Χωρίς να χρειάζεται άδεια ραδιοερασιτεχνη. Εγώ έχω χρησιμοποιήσει πολύ κάτι midland που έχουμε στην ομάδα.
Ευχαριστώ , τα μιτλαντ είναι και αυτά χωρίς άδεια ; Αν δεν σου κάνει κόπος ένα λινκ κταν
Μπορείς
 
Μετά από αυτή την ανάρτηση πήρα και εγώ ένα ίδιο.δοκιμαστηκε στον ίδιο κυνηγοτοπο που με tyt και baofenk δεν άκουγες τίποτα τώρα μέρα με τη νύχτα απλός καμία σχέση. Σε σχέση με ICOM που δοκιμάστηκε του φίλου ένα κλικ πιο κάτω στη λήψη με λίγα παράσιτα κατά τα άλλα εργαλείο.
Χαίρομαι που έκανες αυτή την επιλογή και εύχομαι να το ευχαριστηθείς!. Για τα παράσιτα να παίξεις λίγο με τα squelch (set 26) εγώ το έχω στο off. Εάν θέλεις να σου πώ τα βήματα, γράψε μου!.
 
Καλησπέρα, είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 και δεν έχω αποφασίσει ακόμα για πείτε καμιά γνώμη.
Πολύ καλά και τα δύο. Το TYT είναι 10 watt(στα χαρτιά)....το yaesu 5.....πιο δυνατή εκπομπή το πρώτο.....το πρώτο είναι πολύ αξιόπιστο εργαλείο......το δεύτερο είναι εγγύηση.... έχω το VX 170 και κλαίω το VX 150....που έχασα.....
 
Καλησπερα παιδες ,

Δεν θελω κατι τελειο ισα ισα να μην χρειαζεται να παιρνω τηλεφωνο και για πιο αμεσση επικοινωνια σε αποσταση μαξ 1κμ . Αξιζει να τα παρω? Α και να μην χρειαζονται αδεια ραδιο..

https://www.bestprice.gr/item/2155028558/cobra-am-845-duo.html
Μέσα στα πολύ πυκνά πιθανόν να μην πιάνει και σε μικρότερη απόσταση. Σε ανοιχτά κομμάτια δεν θα έχεις κάποιο θέμα. Έχουμε τα ίδια με τον φίλο που κυνηγάμε φασσα και όταν χωθουμε μέσα σε ρεματιές και ιδιαίτερα όταν δεν έχουν πέσει και τα φύλα από τα δέντρα δυσκολευόμαστε.. Στα θετικά είναι η μπαταρία του που κρατάει όλη μέρα.
 
Καλησπέρα, είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 και δεν έχω αποφασίσει ακόμα για πείτε καμιά γνώμη.
Αυτό είναι το entry level μοντέλο της yaesu.

Σημαντικές διαφορές:
Μεγαλύτερη μπαταρία ο Τιτάνας
Μεγαλύτερη ισχύ εκπομπής ο Τιτάνας.
Ο Τιτάνας είναι dual channel/dual band radio. Το yaesu δεν είναι! Τεράστιο μειονέκτημα. Και μόνο για αυτό δεν θα το έπαιρνα!
Δηλαδή ο Τιτάνας βλέπει δύο συχνότητες στην οθόνη του και ακουει ταυτόχρονα και τις δύο. Το yaesu όχι! Μόνο μία.
Το yaesu ίσως έχει καλύτερα ηχεία και καλύτερα φίλτρα.
 
Ότι δεν είναι pmr χρειαζεται αδεια. Τα pmr επικοινωνούν σε συχνότητες των UHF στα 446mhz και έχουν σταθερή κεραία,με ισχύ 0,1-0.5 watt
Όλα τα υπόλοιπα vhf uhf που αναφερετε θελουν αδεια.
Μπορεί κάποιος να πάρει ένα φορητό uhf και να του περασει τις συχνοτητες του pmr χωρις προβλημα.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι όταν κάποιος δεν ξέρει από συχνότητες και βάζει κάτι τυχαίο πιστεύοντας ότι με ένα μικρό φορητό δεν ενοχλεί κανέναν.. Λόγο τις δουλειάς μου και επειδή είμαι κάτοχος άδειας έχω ακούσει ανθρώπους να μιλάνε μέσα σε συχνότητες που δεν πρέπει και να δημιουργούν πρόβλημα από απόσταση μεγαλύτερη των 200 χλμ από ένα φορητό των 5w
 
Ότι δεν είναι pmr χρειαζεται αδεια. Τα pmr επικοινωνούν σε συχνότητες των UHF στα 446mhz και έχουν σταθερή κεραία,με ισχύ 0,1-0.5 watt
Όλα τα υπόλοιπα vhf uhf που αναφερετε θελουν αδεια.
Μπορεί κάποιος να πάρει ένα φορητό uhf και να του περασει τις συχνοτητες του pmr χωρις προβλημα.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι όταν κάποιος δεν ξέρει από συχνότητες και βάζει κάτι τυχαίο πιστεύοντας ότι με ένα μικρό φορητό δεν ενοχλεί κανέναν.. Λόγο τις δουλειάς μου και επειδή είμαι κάτοχος άδειας έχω ακούσει ανθρώπους να μιλάνε μέσα σε συχνότητες που δεν πρέπει και να δημιουργούν πρόβλημα από απόσταση μεγαλύτερη των 200 χλμ από ένα φορητό των 5w
Το uhf ακόμα και αν το ρυθμίσουμε να παίζει στα 8 κανάλια των pmr, δεν παύει να είναι παράνομο χωρίς τη χρήση άδειας. Απλώς το αναφέρω για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Έχω το κλασικό Baofeng UV5R και το δουλεύω με την παρέα αποκλειστικά στα 8 κανάλια των pmr. Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις θα αλλάξουμε συχνώτητα αλλά και πάλι θα παίξουμε στις επιτρεπόμενες.
 
Το uhf ακόμα και αν το ρυθμίσουμε να παίζει στα 8 κανάλια των pmr, δεν παύει να είναι παράνομο χωρίς τη χρήση άδειας. Απλώς το αναφέρω για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Έχω το κλασικό Baofeng UV5R και το δουλεύω με την παρέα αποκλειστικά στα 8 κανάλια των pmr. Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις θα αλλάξουμε συχνώτητα αλλά και πάλι θα παίξουμε στις επιτρεπόμενες.
Και έχεις απόλυτο δίκιο.
Μπορεί να πάρει το uhf να περασει τις συχνοτητες του pmr μπορει να μην ενοχλεί κανέναν αλλά θα είναι παράνομος
 
Και έχεις απόλυτο δίκιο.
Μπορεί να πάρει το uhf να περασει τις συχνοτητες του pmr μπορει να μην ενοχλεί κανέναν αλλά θα είναι παράνομος
Αν έχεις οπτική επαφή με τον απέναντι ή δεν είσαι σε δίσβατο μέρος, ίσως η επιλογή με το transmit power στο low να είναι καλύτερα ώστε να μην ενοχλείς και να μην σε ακούνε από αρκετά μακριά. Αν δεν κάνω λαθος το uv5r στο low δίνει έξοδο 1watt.
 
Αν έχεις οπτική επαφή με τον απέναντι ή δεν είσαι σε δίσβατο μέρος, ίσως η επιλογή με το transmit power στο low να είναι καλύτερα ώστε να μην ενοχλείς και να μην σε ακούνε από αρκετά μακριά. Αν δεν κάνω λαθος το uv5r στο low δίνει έξοδο 1watt.
Υπάρχουν ειδικά στα βουνά αναμεταδότες που το σήμα που παίρνουν με 1w το στέλνουν σε όλη την Ελλάδα.. υπάρχουν αναμεταδότες που παίζουν και στα vhf και στα uhf με διαφορετικες συχνοτητες
ρίξε μια μάτια εδώ
https://svforum.gr/forums/topic/20-συχνότητες-και-θέση-επαναληπτών-vhf-uhf-στην-ελλάδα/

Και μην ξεχνάμε και τους κυβερνητικούς αναμεταδότες...
 
Back
Top