Aselkon τούρκικη καραμπίνα

Ο κάθε ένας όπως νομίζει .Αλλά φυσιολογικά δεν θα έπρεπε να ενισχύουμε και τη Γερμανία που τα μισά αυτοκίνητα στο δρόμο είναι δικά τους ,όπως και να πλέκουμε εγκώμια για το χειρότερα λαό του πλανήτη τους Άγγλους σχετικά με τα όπλα τους που σε ότι χειρότερο βρίσκονται από πίσω πάντα.Αγγλοι , Αμερικανοί και πρώην πρωσοι (Γερμανοί) σημερινοί που έχουν κάνει τα χειρότερα στο πλανήτη.Απλα μερικές φορές έχουμε επιλεκτικη μνήμη που σε συνεργασία με τους άχρηστους πολιτικούς μας αναγκάζει να διοχετεύουμε τα λεφτά μας σε ξενόφερτα προϊόντα ενώ θα μπορούσαμε να έχουμε δικά μας εάν ειμασταν ελεύθεροι που δεν είμαστε δυστυχώς.Ο κάθε ένας μπορεί να επιλέξει ότι θέλει ούτως ή άλλως η χειρότερη επιλογή γίνεται με την ψήφο του κάθε ενός καθώς την μελλοντική σου πορεία από εκεί την καθορίζεις.Εξαλου δε νομίζω πως αν χρειαστεί ποτέ που δε θα χρειαστεί να πολεμήσουμε ότι ο έχουν τουρκικά όπλα θα πολεμήσει λιγότερο ίσως μάλιστα σκοτώνει αντιπάλους με το δικό τους προϊόν..Η ευθύνη μας ανήκει αποκλειστικά στο ότι δεν υπάρχει ελληνικό όπλο ενώ υπάρχει ελληνικό μυαλό που θα μπορούσε να έχει κατασκευάσει.Οπως έχει κατασκευάσει και στο παρελθόν και τα ξεπουλησαμε αλλού επειδή ψηφίζουμε Έλληνες πολιτικούς όχι τίποτε άλλο.Ο ελληνισμός είναι τρόπος ζωής και μεγάλη ιδέα που δεν την αντέχουμε ούτε οι ίδιοι μάλλον .
+ 1000 !!!!!
 
Όσον αφορά την ποιότητα των Τούρκικων αποκλείεται να είναι άσχημα σε CNC τα βγάζουν η πρώτη ύλη τους θα έχει έστω και τις ελάχιστες προδιαγραφές, τα σχέδια γίνονται με λέιζερ και οι βαφές με σπρέι θα είναι εξίσου καλές, έχουν και μπόλικες καρυδιές αυτοί να κόβουν όλη μέρα οκ. Από εκεί και πέρα γιατί ένας Έλληνας να ενισχύσει την οπλοβιομηχανία της Τουρκίας ? Θα μου πεί κανείς μα ο όλος ο κόσμος αγοράζει από εκει και τι θα γίνει αμα αγοράσουν μερικοί έλληνες ; ξέρω εγω ίσως το βλέπω εθνικά το θέμα.
Με πρόλαβε ο Γιάννης (κυνηγός), αλλά μην νομίσεις ότι ήταν για μένα μια εύκολη επιλογή.
Το έχω γράψει δεκάδες φορές, μακάρι να ήταν κινέζικο, βραζιλιάνικο, ινδικό κλπ.
Ωστόσο (πάλι το ξανάπα) ας δούμε πόσα τούρκικα προϊόντα έχουμε στα σπίτια μας και ή δεν το ξέρουμε, ή κάνουμε πως δεν το ξέρουμε. Από δεκάδες ηλεκτρικές συσκευές μέχρι ρούχα και τρόφιμα, για να μην πω για αυτοκίνητα.
Ντροπή μας! Όλα μπορούσαμε να τα παράγουμε, αλλά δεν το κάνουμε. Εκεί είναι η μομφή, όχι στην αναγκαστική επιλογή όλων των προηγουμένων λόγω (τεράστιας) διαφοράς κόστους.
 
Αselkon αναβραζων παιρνω οταν εχω πονοκεφαλο.

Ενα πραγμα δεν καταλαβαινω...
Αφου ειναι τοσο καλα και συναμα φθηνα, τι ειναι αυτο που σας κανει να το σκεφτεστε και δεν τα εχετε αγορασει ηδη ?
Αλλωστε, με τα λεγομενα σας, προκειται για επενδυση. Το παιρνεις πχ 700 ε τωρα και τα επομενα χρονια θα κανει μαλλον τα διπλα με ολα αυτα τα ¨προσοντα¨ που εχει. Μη μου πειτε οτι κολατε στην καταγωγη του...δεν θα το πιστεψω.

Αυτο που ξερω εγω, ειναι οτι ενα προιον που εχει ποιοτητα και τιμη, παει σφαιρα στην αγορα, ας ειναι και απο το Περου.
Αν θα επαιρνα τουρκικο θα επαιρνα αυτα που πωλουν τα παιδια εδω μεσα.
 
Αselkon αναβραζων παιρνω οταν εχω πονοκεφαλο.

Ενα πραγμα δεν καταλαβαινω...
Αφου ειναι τοσο καλα και συναμα φθηνα, τι ειναι αυτο που σας κανει να το σκεφτεστε και δεν τα εχετε αγορασει ηδη ?
Αλλωστε, με τα λεγομενα σας, προκειται για επενδυση. Το παιρνεις πχ 700 ε τωρα και τα επομενα χρονια θα κανει μαλλον τα διπλα με ολα αυτα τα ¨προσοντα¨ που εχει. Μη μου πειτε οτι κολατε στην καταγωγη του...δεν θα το πιστεψω.

Αυτο που ξερω εγω, ειναι οτι ενα προιον που εχει ποιοτητα και τιμη, παει σφαιρα στην αγορα, ας ειναι και απο το Περου.
Αν θα επαιρνα τουρκικο θα επαιρνα αυτα που πωλουν τα παιδια εδω μεσα.
Μη μου πειτε οτι κολατε στην καταγωγη του...δεν θα το πιστεψω.

Και όμως Παναγιώτη, να το πιστέψεις, τουλάχιστον όσον αφορά το άτομό μου. Έχω γράψει πολλά γι΄αυτό.
Φυσικά η άποψή σου σεβαστή, αλλά καλό είναι να μην ισοπεδώνουμε τα πάντα. Υπάρχουν ευαισθησίες.....
Καλή Χρονιά με υγεία, ευτυχία και ευημέρια.
 
Μη μου πειτε οτι κολατε στην καταγωγη του...δεν θα το πιστεψω.

Και όμως Παναγιώτη, να το πιστέψεις, τουλάχιστον όσον αφορά το άτομό μου. Έχω γράψει πολλά γι΄αυτό.
Φυσικά η άποψή σου σεβαστή, αλλά καλό είναι να μην ισοπεδώνουμε τα πάντα. Υπάρχουν ευαισθησίες.....
Καλή Χρονιά με υγεία, ευτυχία και ευημέρια.
Δεν μιλω προσωπικα. Ειναι σεβαστη η επιλογη του καθε ανθρωπου.
Δεν με αφορα.
Αλλα, οτι κατι ειναι καλο, πολυ καλο, αλλα δεν ¨περπατα¨ λογω καταγωγης, συγνωμη αλλα δεν ειμαστε παιδακια να κοροιδευομαστε.
Το ξαναλεω και επιμενω , το καλο και φθηνο δεν το σταματα τιποτα!
Τρεχει με χιλια και σαρωνει!
Αν θελετε να μιλαμε τη γλωσσα της λογικης... αλλιως να μιλαμε περι ανεμων και υδατων.

Καλη χρονια με υγεια!
 
Όσον αφορά την ποιότητα των Τούρκικων αποκλείεται να είναι άσχημα σε CNC τα βγάζουν η πρώτη ύλη τους θα έχει έστω και τις ελάχιστες προδιαγραφές, τα σχέδια γίνονται με λέιζερ και οι βαφές με σπρέι θα είναι εξίσου καλές, έχουν και μπόλικες καρυδιές αυτοί να κόβουν όλη μέρα οκ. Από εκεί και πέρα γιατί ένας Έλληνας να ενισχύσει την οπλοβιομηχανία της Τουρκίας ? Θα μου πεί κανείς μα ο όλος ο κόσμος αγοράζει από εκει και τι θα γίνει αμα αγοράσουν μερικοί έλληνες ; ξέρω εγω ίσως το βλέπω εθνικά το θέμα.
Εθνικά το θέμα ? Πολύπλευρο το ζήτημα... να υποθέσω δεν σου αρέσει να κρατας όπλο του "εχθρου" και να πληρώνεις τα λεφτα σου σε αυτον ?
 
Τα δουλεμενα λεφτά του ο καθένας, τα δίνει όπου γουστάρει και όσα έχει τη δυνατότητα και δε χρειάζεται να απολογείται σε κανένα.
Δε θα κάνει υπομονή 2 χρόνια να πάρει ένα παλιοτουφεκο για να κάνει την καύλα του.
 
Δεν μιλω προσωπικα. Ειναι σεβαστη η επιλογη του καθε ανθρωπου.
Δεν με αφορα.
Αλλα, οτι κατι ειναι καλο, πολυ καλο, αλλα δεν ¨περπατα¨ λογω καταγωγης, συγνωμη αλλα δεν ειμαστε παιδακια να κοροιδευομαστε.
Το ξαναλεω και επιμενω , το καλο και φθηνο δεν το σταματα τιποτα!
Τρεχει με χιλια και σαρωνει!
Αν θελετε να μιλαμε τη γλωσσα της λογικης... αλλιως να μιλαμε περι ανεμων και υδατων.

Καλη χρονια με υγεια!
Μην κοιτάς Ελλάδα που δεν αγοράζουνε για τους δικούς μας λόγους για δες στην Αγγλία και Αμερική ποσά πουλάνε
 
Έχει βγάλει και θα καινουρια η aselkon που μοιάζει με την browning A5
Για αυτήν είχα ανοίξει συζήτηση στο αντίστοιχο θέμα (τούρκικα όπλα) . Πραγματικά πολύ όμορφο ( Χ5 λέγεται το μοντέλο). Υπάρχει και ένα βίντεο από έναν βαλκάνιο σλαβόφωνο (δεν γνωρίζω χώρα) , μόλις το βρω θα το ανεβάσω εδώ. Φαίνονται πάντως πολύ προσεγμένα όπλα.
 
Αselkon αναβραζων παιρνω οταν εχω πονοκεφαλο.

Ενα πραγμα δεν καταλαβαινω...
Αφου ειναι τοσο καλα και συναμα φθηνα, τι ειναι αυτο που σας κανει να το σκεφτεστε και δεν τα εχετε αγορασει ηδη ?
Σκέφτονται το car.gr που θα πουλιούνται τζάμπα μετά από λίγα χρόνια.
 
Καλημέρα καλή χρονιά να έχουμε.Το ιδανικό είναι να μπορείς να αγοράσεις το γνήσιο με όλη την τεχνογνωσία και την εμπειρία του εργοστασίου που το συνοδεύει,από κει και πέρα όταν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα κατά κάποιο τρόπο ρισκάρεις με λίγα χρήματα και ότι σου τύχει(θα μου πεις και αν τα χάσεις?) Είναι αυτό που είπε ο Κόλλιας η περιμένεις δύο χρόνια η ρισκάρεις.Ετσι έγινε και με τις stoeger γέμισε ο τόπος και καμιά στο car και μην μου πείτε είναι η beretta από πίσω γιατί ούτε τεστ πιέσεων δεν περνάει, και το γνώριζαν όλοι παρόλα αυτά μια χαρά πωλήσεις έκανε!Οποίος αγοράζει κατά την γνώμη μου ένα φτηνό όπλο και του βγει λειτουργικό γιατί να το δώσει για να πάρει 300€? Θα το λιώσει και θα πάει για πέταμα, έτσι έγινε και με τα Baikal όταν είχαν 250€ και τα beretta 1500€και τώρα όλοι έχουν ένα super pose Baikal για καβάνζα η κάνω λάθος? Τώρα στο πατριωτικό κομμάτι γιατί το κρατάμε με τους Τούρκους και με τους Ιταλούς και τους Γερμανούς τα ξεχάσαμε? και δεν μιλάω μόνο για όπλα,αυτοκίνητα,ηλεκτρικές συσκευές κτλ.Ποιος κυνηγός δεν θα έπαιρνε ένα Merkel μόνο και μόνο για την καταγωγή του και την γερμανική ποιότητα του?
 
Εθνικά το θέμα ? Πολύπλευρο το ζήτημα... να υποθέσω δεν σου αρέσει να κρατας όπλο του "εχθρου" και να πληρώνεις τα λεφτα σου σε αυτον ?
Ναι εθνικά, με ενοχλεί περισσότερο ότι αυτοί έχουν παραγωγή και εμείς όχι, από εκεί και πέρα αν θα λέει πάνω made in turkey ή made in china μου είναι αδιάφορο πλέον... τα είδαμε και το 2014 στην Ουκρανία με το εμπάργκο όπλων απο ΕΕ και Αμερική οι ουκρανοί ούτε φυσοκάλαμο δε μπορούσαν να παράγουν.
Πόσα Baikal έβλεπες παλιότερα στο car?τώρα που έφτασαν να έχουν 700€ το απλό super pose ξεφυτρώνουν σιγά σιγά.
Baikal έχει και η κουτσή μαρία δε πρόκειται να τελειώσουν ποτέ όλοι έχουν και από ένα, είτε ως κύριο είτε ως δεύτερο-τρίτο κυνηγετικό, είναι τόσα πολλά που δε πρόκειται ποτέ να πάρουν ιδιαίτερη αξία, στο car κάποιοι βάζουν αγγελίες ζητώντας υψηλά ποσά και τις έχουν εκεί μήνες-χρόνια μέχρι να κατεβάσουν τη τιμή ή να της αφαιρέσουν εντελώς.
 
Παλικάρια για πείτε γνώμες?
Δοκιμασμένες στα 1500 barView attachment 84134

Τα δουλεμενα λεφτά του ο καθένας, τα δίνει όπου γουστάρει και όσα έχει τη δυνατότητα και δε χρειάζεται να απολογείται σε κανένα.
Δε θα κάνει υπομονή 2 χρόνια να πάρει ένα παλιοτουφεκο για να κάνει την καύλα του.
Κωστα εχει κανενα 550 το συγκεκριμενο? Η μ1 εχει 800 στον καλκατζακο .Εχω την εντυπωση οτι κανει δοσεις εαν ημουν στην θεση του Νικου θα επαιρνα την Μ1
 
Κωστα εχει κανενα 550 το συγκεκριμενο? Η μ1 εχει 800 στον καλκατζακο .Εχω την εντυπωση οτι κανει δοσεις εαν ημουν στην θεση του Νικου θα επαιρνα την Μ1
Βάγγο καλημέρα έχω δύο benelli την crio και την μ2,όπως είπα σε παραπάνω μήνυμα επειδή μοιάζει με τις καινούργιες Rafaello και μόνο για αυτό το σκέφτηκα!!και ένα ακόμη πιο βασικό 2500€ δεν έχω!!!!χαχα. για αυτό την χαλβαδιασα,η benelli για μένα είναι κορυφή και σε μηχανισμό και σε ομορφιά.
 
Back
Top