Καρεκλάκι για το καρτέρι

Εγω αυτο εχω και βαδιζει στο 5ο ετος. Αλλα περα απο τα τρυγονια και τα μπασιματα της τσιχλας δεν το χρησιμοποιω σχεδον καθολου.View attachment 84070
Και εγω αυτο ακριβως χρησιμοποιουσα, μεχρι προσφατα. Ενω ειναι παρα πολυ πρακτικο, γιατι κουβαλας τα παντα ταυτοχρονα, καθομουν πολυ χαμηλα και με πιαναν τα μυοσκελετικα μου μετα απο ωρα. Ασε λογω κοιλιας, δεν προλαβαινα να σηκωθω εγκαιρως, πολλες φορες. Πλεον παιρνω και τα δυο. Χρησιμοποιω αυτο σαν σακιδιο και για τραπεζακι και καθομαι διπλα στο αλλο. Πολυτελεια!!
 
Και εγω αυτο ακριβως χρησιμοποιουσα, μεχρι προσφατα. Ενω ειναι παρα πολυ πρακτικο, γιατι κουβαλας τα παντα ταυτοχρονα, καθομουν πολυ χαμηλα και με πιαναν τα μυοσκελετικα μου μετα απο ωρα. Ασε λογω κοιλιας, δεν προλαβαινα να σηκωθω εγκαιρως, πολλες φορες. Πλεον παιρνω και τα δυο. Χρησιμοποιω αυτο σαν σακιδιο και για τραπεζακι και καθομαι διπλα στο αλλο. Πολυτελεια!!
Εγω μεγαλη κοιλια δεν εχω. Κιλα εχω κοιλια οχι. Αλλα δεν μπορω με τιποτα να τουφεκισω καθιστος. Στα μπασιματα το παιρνω γιατι τις βλεπω απο μακρια και στα τρυγονια για να καθομαι σε κανα ισκιο. Αν σκασει κοντα το τορτορι και του ριξω καθημενος 99,9% ειναι κλαμπανιζουαζ....
 
Ετσι ειναι, οπως τα λες. Για τη δουλεια που το θελεις, κανει 100% την δουλεια του, αυτο που εχεις. Δεν χρειαζεσαι το τριποδο. Το πηρα για ολοημερα καρτερια στις χοντρες και για φασες, που περνας ωρες καθιστος. Φετος στις φασες μου ειχαν ενωθει τα πλευρα με τα γονατα. Αυτη ηταν η αφορμη για να αποφασισω να το παρω. Μου πηρε 2 μερες να ισιωσω. Κοιτα διαφορα στο υψος στην φωτο.20231227_205050.jpg
 
Μου έκανα δώρο Χριστουγέννων, αυτό το ρυθμιζόμενο καρεκλάκι, από το Decathlon.
Ρυθμίζεις ξεχωριστά το μήκος των ποδιών και έτσι κάθεσαι και σε ότι ύψος σε βολεύει και σε οποιαδήποτε κλήση του εδάφους, ίσια.
Η τιμή του είναι λογική, 25 ευρώ και έχει βάρος, 1800γρμ. Στην πιο μεγάλη του ρύθμιση, έχει ύψος ανοιχτό, 75 εκατοστά και ρίχνεις άνετα καθιστός. Στην άκρη των ποδιών, έχει πλαστικές τάπες για να μην τρυπάει το χώμα. Είναι για μέχρι 110 κιλά. Η δόκιμη, με 100 κιλά, 3 πρωινά σερί στις κυριαρίνες, ήταν επιτυχέστατη.

https://www.decathlon.com.gr/el/p/1...7866&queryID=19f92e1a225646f6c474a007c6f4e446

View attachment 84068
Τα παλούκια πονάνε όταν κάθεσαι;
 
Βρήκα συγγενή στην Σουηδία και μπορεί να μου στείλει αυτή εδώ.
Είναι λιγo ακριβή αλλά θα την χρησιμοποιώ και για να ανεβαίνω στα ψηλά καρτερια μια που δεν έχω 4Χ4.
Και πολύ πιο άνετη από τις ...χτικιάρες που έχουν βάλει παραπάνω οι φίλοι.
Θα διαλέξω και στρωματάκι παραλλαγής και θα είμαι έτοιμος και για τον μεσημεριανό υπνάκο στο βουνο.
Τι λετε?

1703710255322.png
https://interestingengineering.com/transportation/swedish-maker-creates-8-rotor-flying-chair
 
Εγώ θα έβαζα μισό εκατοστό μακρύτερες βίδες όχι κατσαβιδιου με κάποιες ροδελες για να σφιξουν και ίσως λίγη κόλλα σπειρωμάτων.
Επειδή κάθε βίδα βίδωνε μέσα στο μέταλλο με 2-3 βόλτες και όλο το βάρος το άντεχαν αυτά τα 2-3 χιλιοστά, πλέον έχουν ψιλοχαλάσει και τα πάσα στο θηλυκό και μεγαλύτερες βίδες να πάρω δε βιδώνουν πιο βαθιά μέσα. Πρέπει να αλλαχτεί και το θηλυκό.
Η όλη κατασκευή ήταν ΓΤΠΚ (για το πέος στον συγκεκριμένο Νομό)
 
Επειδή κάθε βίδα βίδωνε μέσα στο μέταλλο με 2-3 βόλτες και όλο το βάρος το άντεχαν αυτά τα 2-3 χιλιοστά, πλέον έχουν ψιλοχαλάσει και τα πάσα στο θηλυκό και μεγαλύτερες βίδες να πάρω δε βιδώνουν πιο βαθιά μέσα. Πρέπει να αλλαχτεί και το θηλυκό.
Η όλη κατασκευή ήταν ΓΤΠΚ (για το πέος στον συγκεκριμένο Νομό)
Έχει μ@λ@κι@ σύνδεσμο ,άμα έχεις εργαλεία και άλλες βίδες με διπλά παξιμάδια για να μην λασκαρουν τα μόνα φτιάχνεται.
 
Σκηνακι και ομοιοματα στην πλατη , στο ενα χερι το οπλο στο αλλο η καρέκλα ... 2 με 3 χλμ περπάτημα και 15 λεπτά προετοιμασία .
Αφού δεν είναι για την Ελλάδα θεωρητικά αν βαρεσεις καμιά 10ρια παπιά θα κάνεις 2 δρόμους.
 
Βιδώνουν κι άλλο οι βίδες από ότι φαίνονται;
Όχι δεν πάνε άλλο. Έχουν τερματίσει. Ούτε μισό εκατοστό δεν είναι μέσα στο θηλυκό. Για αυτό δε ξέρω πόσο θα κρατήσει. Θέλω να βρω ένα ίδιο θηλυκό καλύτερο, μεγαλύτερο και ισχυρότερο, αλλά δε ξέρω αν υπάρχει κάπου. Στο ίντερνετ δε βρισκω.
 
Όχι δεν πάνε άλλο. Έχουν τερματίσει. Ούτε μισό εκατοστό δεν είναι μέσα στο θηλυκό. Για αυτό δε ξέρω πόσο θα κρατήσει. Θέλω να βρω ένα ίδιο θηλυκό καλύτερο, μεγαλύτερο και ισχυρότερο, αλλά δε ξέρω αν υπάρχει κάπου. Στο ίντερνετ δε βρισκω.
Βάλε από ένα παξιμάδι και ροδέλα για να μην έχει παίξιμο.
 
Εκανα την μαθηματικη πραξη, με την νεα νομισματικη μοναδα, που χρησιμοποιω. Τιμη τσιχλοφυσιγγου 2023. Σημερα κερασα την οικογενεια σουβλακια, 20 ευρω. 2 κουτια φυσιγγια, φυγαν για πλακα. Λεω λοιπον, δεν αξιζει 2μιση κουτια φυσιγγια, να καθομαι ανετα; Αν συνυπολογισεις, οτι ημουν πολυ καλο παιδι φετος, ετσι προεκυψε το καινουριο δωρο του Αη βασιλη!
Δεν αγοραζουμε πλεον σουβλακια Δημητρη
Εδω για 5 ατομα μια πιττα σουβλακι ο καθε ενας και μια μεριδα πατατες ειναι 35 ευρα!(βαζω το φτηνοτερο)
Τα φτιαχνουμε μονοι μας!!!!
Και με την διαφορα περνεις τα δυο πακετα φουσεκια
Δεν θα μας τρελανουν αυτοι
Με ΥΓΕΙΑ το δωρο φιλε μου .love.
 
Παντός το καλύτερο για εμένα καρεκλάκι είναι αυτό που τα πόδια είναι προς πίσω σε σχήμα Π χαμηλά γιατί δεν βυθίζεται μέσα στο χώμα όλα τα τρίποδα που έχω βυθίζονται και μερικές φορές μονοπαντα από τα καλύτερα είναι το πλαστικό που έχω πάρει από τα jambo γίνετε βαλιτσάκι και έχει χειρολαβή άνετο όταν κάθεσαι και δεν βουλιάζει.
 
Back
Top