Καρεκλάκι για το καρτέρι

Με λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο τώρα ανακάλυψα μια ενδιαφέρουσα επιλογή - πρόταση.

https://www.amazon.com/Black-Sierra-Elevation-Backrest-Lightweight/dp/B09M95YP5G

Δεν είναι πολύ ογκώδης, έχει τρία πόδια (καλύτερη στήριξη - τρία σημεία ορίζουν ένα επίπεδο που μας έλεγαν κάποτε στο σχολείο) και πλάτη.
 
Πήρα αυτό το καρεκλακι ( το τρίποδο που έχω αν ποιοτικό και στο ιδανικό ύψος πιανομαι στο 10λεπτο, άσε που με πιέζει στα γεννητικά όργανα) δυστυχώς δεν είναι για τα κιλά μου, πιο πολλή για εφήβους κάνει, είναι στενό και σε μέτριο ύψος. ( 20€ από ιντερνετικό κατάστημα)
View attachment 81219
Μετά πήρα αυτό, πάλι από ιντερνετικό, ακόμα χειρότερο ναι μεν πολλή ποιο άνετο αλλά πολλή χαμηλό (25 εκ ύψος καθίσματος) με αποτέλεσμα να την ακούω στα γόνατα όταν σηκώνομαι.....( 20€ και αυτό)
View attachment 81223
Με το πρώτο θα κάνεις δουλειά με τα άλλα αργείς να σηκωθείς.
 
Αφού ψακτηκα λίγο με τις διαστάσεις, βρήκα αυτό με ύψος καθίσματος 41 εκατοστά......
Τον περιμένω ακόμα.......
View attachment 81225
Εγώ μετά το ατύχημα επειδή έχω κάταγμα στην λεκάνη έχω πάρει μια καρέκλα κάμπινγκ πτυσσόμενη, λίγο ογκώδης σχετικά αλλά παναλαφρη με μέγιστο βάρος 120 κιλά,επειδή και από αυτήν ακόμα δυσκολεύομαι να σηκωθώ αγόρασα δύο φουσκωτά μαξιλάρια και τα βάζω ώστε να κάθομαι πιο ψηλά, πιστεύω είναι καλή λύση για χαμηλά καθίσματα.
 
( το τρίποδο που έχω αν ποιοτικό και στο ιδανικό ύψος πιανομαι στο 10λεπτο, άσε που με πιέζει στα γεννητικά όργανα)
Έτσι όπως τα λες είναι. Από την άλλη δεν βρίσκω καλύτερη λύση. Οπότε συμβιβάζομαι, 10 λεπτά καθιστός και μετά 5 λεπτά όρθιος και ξανά και ξανά μέχρι να ξημερώσει. Με το που αρχίσουν να κυκλοφορούν οι τσίχλες είμαι μόνιμα όρθιος.
 
Μπορεί να έχεις δίκιο Μάνο. Θα δούμε. Αν βγούνε θα πάρω άλλες, 40 λεπτά η μία έκανε και θα βάλω καρφάκι ή ξυλόκολα. Φοβάμαι μήπως το καρφάκι μου σπάσει/σχισει το ξύλο.
Η ξυλοκολα δεν πιάνει στο πλαστικό. Κόλλα δύο συστατικών θέλει.
Για να μην σχιστει το ξύλο κάνε προτρυπημα με τρυπανακι λίγο ψιλοτερο από το καρφάκι. Εγώ θα προτιμούσα ανοξείδωτη βίδα από κάτω πάντα.
 
Η ξυλοκολα δεν πιάνει στο πλαστικό. Κόλλα δύο συστατικών θέλει.
Για να μην σχιστει το ξύλο κάνε προτρυπημα με τρυπανακι λίγο ψιλοτερο από το καρφάκι. Εγώ θα προτιμούσα ανοξείδωτη βίδα από κάτω πάντα.
Ευχαριστώ πολύ.
Δεν πιστεύω όμως να χρειαστεί. Έχουν μπει πολύ σφιχτά τα ποδαράκια μέσα στις τάπες. Δε βγαίνουν με τίποτα.
 
Δυο πλαστικές καρέκλες η μια μέσα στην άλλη κόβουμε της πλάτες και ετημο το σκαμπο… αυτό κανο εγώ
Αυτο ακριβως εχω κανει για να καθομαι στο σπιτι επειδη πρεπει να καθομαι οσο πιο ψηλα γινεται και εχω δεσει τα ποδια της κατω καρεκλας μεταξυ τους με συρμα που ειναι για απλωμα ρουχων ωστε να μην υπαρχει κινδυνος να ανοιξουν η' να σπασουν, χωρις να κοψω τις πλατες βεβαια.
 
Η μαλακία του Αετού ούτε μία σεζόν δεν έβγαλε.
Σήμερα νόμιζα ότι έσπασε η βίδα. Αλλά τελικά δεν είχε σπάσει, απλά βγήκε από το μέταλλο στο οποίο έμπαινε μέσα με 2-3 πάσα, δεν έφτανε παραπάνω η βίδα.
Τέλος πάντων, θέλω να το αλλάξω όλο το σύστημα. Να αλλάζω αυτό το μεταλλικό σύστημα με τις 3 οπές που δέχεται τις βίδες και να πάρω ένα καινούργιο και καλύτερο και να βάλω τρεις μακρύτερες και ισχυρότερες βίδες. Ξέρει κανένας πως το λένε για να το ζητήσω και που τα πουλάνε; Σκέφτομαι να πάω στον Ρέππα στην Αθηνάς. Κάπου αλλού;

12.jpg
13.jpg









Μέχρι τότε θα τη βγάλω με αυτό που είχα φτιάξει μόνος μου και χρόνια τώρα δεν έχει πάθει τίποτα.

14.jpg
 
Βρες ηλεκτροκόλληση και κόλησε στην ίδια γωνία τα κεφάλια των 3βιδων του αετού,πέρασε τα ποδαρικά και από την άλλη βάλε ροδέλα παξιμάδι! Έτοιμος κ αναβαθμισμένος ο αετός! Ένα αντίστοιχο το έχω 20-25 χρόνια,μόνο το τρίγωνο πανί έχω αλλάξει...
 
Μου έκανα δώρο Χριστουγέννων, αυτό το ρυθμιζόμενο καρεκλάκι, από το Decathlon.
Ρυθμίζεις ξεχωριστά το μήκος των ποδιών και έτσι κάθεσαι και σε ότι ύψος σε βολεύει και σε οποιαδήποτε κλήση του εδάφους, ίσια.
Η τιμή του είναι λογική, 25 ευρώ και έχει βάρος, 1800γρμ. Στην πιο μεγάλη του ρύθμιση, έχει ύψος ανοιχτό, 75 εκατοστά και ρίχνεις άνετα καθιστός. Στην άκρη των ποδιών, έχει πλαστικές τάπες για να μην τρυπάει το χώμα. Είναι για μέχρι 110 κιλά. Η δόκιμη, με 100 κιλά, 3 πρωινά σερί στις κυριαρίνες, ήταν επιτυχέστατη.

https://www.decathlon.com.gr/el/p/1...7866&queryID=19f92e1a225646f6c474a007c6f4e446

1703699213024.png
 
Η μαλακία του Αετού ούτε μία σεζόν δεν έβγαλε.
Σήμερα νόμιζα ότι έσπασε η βίδα. Αλλά τελικά δεν είχε σπάσει, απλά βγήκε από το μέταλλο στο οποίο έμπαινε μέσα με 2-3 πάσα, δεν έφτανε παραπάνω η βίδα.
Τέλος πάντων, θέλω να το αλλάξω όλο το σύστημα. Να αλλάζω αυτό το μεταλλικό σύστημα με τις 3 οπές που δέχεται τις βίδες και να πάρω ένα καινούργιο και καλύτερο και να βάλω τρεις μακρύτερες και ισχυρότερες βίδες. Ξέρει κανένας πως το λένε για να το ζητήσω και που τα πουλάνε; Σκέφτομαι να πάω στον Ρέππα στην Αθηνάς. Κάπου αλλού;

View attachment 84063
View attachment 84064









Μέχρι τότε θα τη βγάλω με αυτό που είχα φτιάξει μόνος μου και χρόνια τώρα δεν έχει πάθει τίποτα.

View attachment 84065
Εγώ θα έβαζα μισό εκατοστό μακρύτερες βίδες όχι κατσαβιδιου με κάποιες ροδελες για να σφιξουν και ίσως λίγη κόλλα σπειρωμάτων.
 
Μου έκανα δώρο Χριστουγέννων, αυτό το ρυθμιζόμενο καρεκλάκι, από το Decathlon.
Ρυθμίζεις ξεχωριστά το μήκος των ποδιών και έτσι κάθεσαι και σε ότι ύψος σε βολεύει και σε οποιαδήποτε κλήση του εδάφους, ίσια.
Η τιμή του είναι λογική, 25 ευρώ και έχει βάρος, 1800γρμ. Στην πιο μεγάλη του ρύθμιση, έχει ύψος ανοιχτό, 75 εκατοστά και ρίχνεις άνετα καθιστός. Στην άκρη των ποδιών, έχει πλαστικές τάπες για να μην τρυπάει το χώμα. Είναι για μέχρι 110 κιλά. Η δόκιμη, με 100 κιλά, 3 πρωινά σερί στις κυριαρίνες, ήταν επιτυχέστατη.

https://www.decathlon.com.gr/el/p/1...7866&queryID=19f92e1a225646f6c474a007c6f4e446

View attachment 84068
Μητσο σου εχω κατι πιο στιβαρο. Λιγο βαρυ αλλα δεν χαλαει ποτε...705.jpg
 
Έχει το πρακτικερ με 6€ πλαστικά σκαμπό μην πληρώνεται μαλακιες 20& 30€
Εκανα την μαθηματικη πραξη, με την νεα νομισματικη μοναδα, που χρησιμοποιω. Τιμη τσιχλοφυσιγγου 2023. Σημερα κερασα την οικογενεια σουβλακια, 20 ευρω. 2 κουτια φυσιγγια, φυγαν για πλακα. Λεω λοιπον, δεν αξιζει 2μιση κουτια φυσιγγια, να καθομαι ανετα; Αν συνυπολογισεις, οτι ημουν πολυ καλο παιδι φετος, ετσι προεκυψε το καινουριο δωρο του Αη βασιλη!
 
Back
Top