Γυαλιά προστασίας.

Είναι πολύ εύκολο, πολύ πιο εύκολο απο ότι φαντάζεσαι.
Πολλά από τα άτομα που θα ενδιαφερθούν να πάρουν ραβδωτό δεν θα έπρεπε να κρατάνε ούτε λειόκαννο
Και επειδή έχουμε ελεύθερο κυνήγι που όπως πολύ σωστά έγραψες είναι εχθρός του ραβδωτού άς μείνει ως έχει
 
Σε ένα υποθετικό σενάριο ότι επιτρέπει το ραβδωτο καλό θα είναι να φέρει υποχρεωτικά διόπτρα με ελάχιστη μεγέθυνση ×4
Αν σου πεταχτεί μπροστά το θήραμα με ταχύτητα μέσα στο πυκνό η διόπτρα είναι ακατάλληλη , μόνο ντοτ σε σώζει .
 
Ο
Αν σου πεταχτεί μπροστά το θήραμα με ταχύτητα μέσα στο πυκνό η διόπτρα είναι ακατάλληλη , μόνο ντοτ σε σώζει .
Ο λόγος πού το αναφέρω δεν είναι για λόγους πρακτικούς αλλά για λόγους ασφαλείας, να μην έχουμε φαινόμενα spay and prey στα πυκνά με ότι συνεπάγεται αυτό.
 
Ο

Ο λόγος πού το αναφέρω δεν είναι για λόγους πρακτικούς αλλά για λόγους ασφαλείας, να μην έχουμε φαινόμενα spay and prey στα πυκνά με ότι συνεπάγεται αυτό.
Χάνεσαι εντελώς δεν μπορείς να δεις που είναι το θήραμα …
 
Πολλά από τα άτομα που θα ενδιαφερθούν να πάρουν ραβδωτό δεν θα έπρεπε να κρατάνε ούτε λειόκαννο
Και επειδή έχουμε ελεύθερο κυνήγι που όπως πολύ σωστά έγραψες είναι εχθρός του ραβδωτού άς μείνει ως έχει
Συμφωνω απολυτα.
Αρκετοι οχι ραβδωτο, οχι λειοκανο, ουτε σφεντονα δεν θα επρεπε να εχουν στην κατοχη τους.
Και συνηθως αυτοι δεν παθαινουν τιποτα. Τους ατυχεις που θα βρεθουν κοντα τους σακατευουν...
 
Συμφωνω απολυτα.
Αρκετοι οχι ραβδωτο, οχι λειοκανο, ουτε σφεντονα δεν θα επρεπε να εχουν στην κατοχη τους.
Και συνηθως αυτοι δεν παθαινουν τιποτα. Τους ατυχεις που θα βρεθουν κοντα τους σακατευουν...
Εάν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση πολύ φοβάμαι ότι θα έχουμε θύμα που είναι άσχετο με το κυνήγι, γιατί μέχρι τώρα σκοτώνουμε ο ένας τον άλλον
Και αν ο μη γένοιτο συμβεί, τότε να δείτε τι έχει να γίνει......topic.
 
Εάν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση πολύ φοβάμαι ότι θα έχουμε θύμα που είναι άσχετο με το κυνήγι, γιατί μέχρι τώρα σκοτώνουμε ο ένας τον άλλον
Και αν ο μη γένοιτο συμβεί, τότε να δείτε τι έχει να γίνει......topic.
Θα είναι σε προσφορά.Ραβδωτο με αλεξίσφαιρο γιλέκο.
 
Ρε φίλε και στο κυνήγι στην πένα είσαι. Γαμπρός!! Μπουφανιά σπετσιάλε!!!
Πολλές φορές κάνω μπάνιο και μετά πάω για κυνήγι.

Όσο πιο καλά αισθάνεσαι τόσο καλύτερα αποδίδεις.

Όταν βλέπω στο κυνήγι ρακένδυτους τύπους που έχουν να πλυθούν 6 χρόνια καταλαβαίνω τι κυνήγια κάνουν.

Αν κάποιος δεν σέβεται τον εαυτό του θα σεβαστεί τη φύση;

Και το όπλο του ακαθάριστο θα είναι και σκουπίδια θα πετάει και όσα βρει θα βαράει κτλ...

Και προς Θεού δεν εννοώ ότι κάποιος πρέπει να φοράει κάτι ακριβό.

Ας είναι καθαρός και ας φοράει ότι σηκώνει η τσέπη του.
 
Πολλές φορές κάνω μπάνιο και μετά πάω για κυνήγι.

Όσο πιο καλά αισθάνεσαι τόσο καλύτερα αποδίδεις.

Όταν βλέπω στο κυνήγι ρακένδυτους τύπους που έχουν να πλυθούν 6 χρόνια καταλαβαίνω τι κυνήγια κάνουν.

Αν κάποιος δεν σέβεται τον εαυτό του θα σεβαστεί τη φύση;

Και το όπλο του ακαθάριστο θα είναι και σκουπίδια θα πετάει και όσα βρει θα βαράει κτλ...

Και προς Θεού δεν εννοώ ότι κάποιος πρέπει να φοράει κάτι ακριβό.

Ας είναι καθαρός και ας φοράει ότι σηκώνει η τσέπη του.
Αυτό Στέλιο να μην το λες.....

Η ενδυμασία κ τα υπάρχοντα του καθενός δεν υποδηλωνουν τίποτα για τον χαρακτήρα του κ την ψυχή του......
Εχουμε δει κ πως συμπεριφέρονται στον συνανθρωπο ορισμένα κουστουμαρισμενα κ γραβατοφορεμένα άτομα.......

Μην ξεχνάμε κ τους ηλικιωμένους που θα βγουν να κυνηγήσουν(συνήθως λαγό) με ένα λερωμένο τζιν κ ένα καρό πουκαμισο κ με 5-6 φυσίγγια στην τσέπη του πουκαμισου....
Πως μπορουμε να πουμε οτι δεν σέβονται το θήραμα?


Τωρα που είναι κ η συγκομιδή της ελιάς
Υπαρχουν αγρότες-κυνηγοι που έχουν όπλο μαζί τους μήπως κ προλάβουν να κάτσουν αργότερα σε κανα απογευματινό...
Τι να τους πουμε να πανε σπιτι να αλλάξουν κ να κάνουν ένα μπανιο να φυγουν τα λιόζουμα κ μετα να επιστρέψουν?
Όταν "παλευεις" με την φυση δεν γίνεται να είσαι στην πενα......

Τα ράσα δεν κάνουν τον παπα......

Θα στο πω κ αλλιώς....
Μην μου πεις οτι (κ εσυ) δεν εχεις ακουσει να σου λένε πως δεν σέβεσαι την περδικα γιατί δεν την κυνηγάς με σκυλο......
Ε δεν νομίζω να ισχυει κάτι τέτοιο..........

Βεβαιως υπάρχουν κ συνάδελφοι φιγουρατζηδες που βγαίνουν να κάνουν κυνηγησουν και κάνουν πασαρέλα διαφημιζονταν την ενδυμασία τους κ ότι άλλο.....

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καμια τέτοια περιπτωση.....
Αρκεί να υπάρχει σεβασμος απέναντι στον συνάδελφο κ το θήραμα.......
Και ξαναλέω ότι αυτό δεν είναι θέμα καθαρων η..άπλυτων ρουχων.........
 
Αυτό Στέλιο να μην το λες.....

Η ενδυμασία κ τα υπάρχοντα του καθενός δεν υποδηλωνουν τίποτα για τον χαρακτήρα του κ την ψυχή του......
Εχουμε δει κ πως συμπεριφέρονται στον συνανθρωπο ορισμένα κουστουμαρισμενα κ γραβατοφορεμένα άτομα.......

Μην ξεχνάμε κ τους ηλικιωμένους που θα βγουν να κυνηγήσουν(συνήθως λαγό) με ένα λερωμένο τζιν κ ένα καρό πουκαμισο κ με 5-6 φυσίγγια στην τσέπη του πουκαμισου....
Πως μπορουμε να πουμε οτι δεν σέβονται το θήραμα?


Τωρα που είναι κ η συγκομιδή της ελιάς
Υπαρχουν αγρότες-κυνηγοι που έχουν όπλο μαζί τους μήπως κ προλάβουν να κάτσουν αργότερα σε κανα απογευματινό...
Τι να τους πουμε να πανε σπιτι να αλλάξουν κ να κάνουν ένα μπανιο να φυγουν τα λιόζουμα κ μετα να επιστρέψουν?
Όταν "παλευεις" με την φυση δεν γίνεται να είσαι στην πενα......

Τα ράσα δεν κάνουν τον παπα......

Θα στο πω κ αλλιώς....
Μην μου πεις οτι (κ εσυ) δεν εχεις ακουσει να σου λένε πως δεν σέβεσαι την περδικα γιατί δεν την κυνηγάς με σκυλο......
Ε δεν νομίζω να ισχυει κάτι τέτοιο..........

Βεβαιως υπάρχουν κ συνάδελφοι φιγουρατζηδες που βγαίνουν να κάνουν κυνηγησουν και κάνουν πασαρέλα διαφημιζονταν την ενδυμασία τους κ ότι άλλο.....

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καμια τέτοια περιπτωση.....
Αρκεί να υπάρχει σεβασμος απέναντι στον συνάδελφο κ το θήραμα.......
Και ξαναλέω ότι αυτό δεν είναι θέμα καθαρων η..άπλυτων ρουχων.........
Φίλε μου εγώ τόνισα ότι δεν μιλάω για το πόσο κοστίζει η ενδυμασία του καθενός.

Φυσικά δικαιολογείται ένας συνάδελφος που θα σχολάσει απ' τη δουλειά και θα πάει κυνήγι διότι διαφορετικά δεν προλαβαίνει.

Αν και προσωπικά εγώ ποτέ δεν θα πήγαινα μετά από μάζεμα ελιών για κυνήγι.

Τώρα που μιλάμε είμαι στο χωριό για ελιές.
Τα όπλα καθαρίστηκαν και λαδωθηκαν ακόμη και εσωτερικά των καννων.

Έχω μάθει να ξεχωρίζω τα πράγματα.
Δεν θα κραξω έναν μπάρμπα με το παλιό του τζιν και το κάρο του πουκάμισο.

Αν τον δω όμως πρωί πρωί με λερωμένα σκυσμενα ρούχα ένα μήνα απλητο καταλαβαίνω πολλά.

Και φυσικά υπάρχουν και τέτοιοι τύποι που μπορεί να σέβονται το θήραμα.

Αλλά εγώ δεν μιλώ για κάποια εξαίρεση αλλά για τον κανόνα αυτου του τύπου ανθρώπων.

Δεν αμφισβητώ ότι μπορεί κάποιος να χει το όπλο του και το αμάξι του ρημαδι και να σέβεται το θήραμα περισσότερο κι από μένα αλλά συνήθως δεν είναι έτσι.

Και όσα λέω τα υποστηρίζω με πράξεις.
Διότι κι εγώ με ένα φθηνό δικκανο κυνηγάω ακόμη και αν έχω και ακριβότερο.

Εννοώ δεν στέκομαι σε τιμές.

Όσο για το ότι κυνηγώ πέρδικα χωρίς σκύλο κάπου κάπου είναι παρεξηγησιμο....για παράδειγμα αν χάσω κάποιο τραυματισμενο πουλί και κάπου κάπου είναι πιο παληκαρισιο διότι τα κάνω όλα μόνος μου.

Καταλήγω στο ότι κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.
Με αυτό θέλω να πω ότι δε βιάζομαι να κραξω.

Κράζω εκεί που πιστεύω ότι πρέπει.
Όπως επίσης λέω μπράβο πολύ εύκολα όταν πιστεύω ότι ο άλλος το αξίζει.
 
Πολλές φορές κάνω μπάνιο και μετά πάω για κυνήγι.

Το έκανα κ εγώ κάποτε. Επειδή σηκωνομουν 2 ωρες πριν το ξυπνητήρι. Μπάνιο ξύρισμα γυάλισμα και όταν ξεκινούσαμε το περπατητο σερνομουν σαν το βοα
 
Έχω μάθει να ξεχωρίζω τα πράγματα.
Δεν θα κραξω έναν μπάρμπα με το παλιό του τζιν και το κάρο του πουκάμισο.

Αν τον δω όμως πρωί πρωί με λερωμένα σκυσμενα ρούχα ένα μήνα απλητο καταλαβαίνω πολλά.
Εγώ δεν θα καταλάβω τίποτα.....

Γιατί δεν εχω μάθει να ξεχωρίζω τους ανθρώπους κ την..ανθρωπιά με αυτό τον τρόπο....

Και όσα λέω τα υποστηρίζω με πράξεις.
Διότι κι εγώ με ένα φθηνό δικκανο κυνηγάω ακόμη και αν έχω και ακριβότερο.

Εννοώ δεν στέκομαι σε τιμές.
Δεν είπα κάτι τέτοιο.....
Αλλά κ να το έκανες δεν με αφορά δικαίωμα σου είναι....

Καταλήγω στο ότι κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.
Με αυτό θέλω να πω ότι δε βιάζομαι να κραξω.

Κράζω εκεί που πιστεύω ότι πρέπει.
Ας φροντίσουμε σαν κυνηγοί να κραξουμε τους λαθροθηρες κ την λαθροθηρία κ ας αφήσουμε στην άκρη τα υπόλοιπα.....
 
Back
Top