Φθηνό όπλο με slug κάνη

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Σκέφτομαι να αγοράσω θα καραμπίνα καθαρά για το κυνήγι αγριόχοιρου. Τόσο καιρό κυνηγάω με μια παλιά beretta που δεν ρίχνει και πολύ σωστά τα μονοβολα καθώς δεν φτιάχθηκε για αυτή τη χρήση. Άρα λεω να πάρω ένα όπλο με slug κάνη. Έχω καταλήξει στη Stoeger m3000 που δείχνει για τα λεφτά της να κάνει τη δουλειά που θέλω (βολές σε κοντινές και μεσαίες αποστάσεις). Θέλω γνώμες αν την έχει καποιος και αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση πάλι οικονομική όμως εκεί στα 500 ευρώ. Ευχαριστώ πολύ και καλό μήνα
 
Last edited:
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Σκέφτομαι να αγοράσω θα καραμπίνα καθαρά για το κυνήγι αγριόχοιρου. Τόσο καιρό κυνηγάω με μια παλιά beretta που δεν ρίχνει και πολύ σωστά τα μονοβολα καθώς δεν φτιάχθηκε για αυτή τη χρήση. Άρα λεω να πάρω ένα όπλο με slug κάνη. Έχω καταλήξει στη Stoeger m3000 που δείχνει για τα λεφτά της να κάνει τη δουλειά που θέλω (βολές σε κοντινές και μεσαίες αποστάσεις). Θέλω γνώμες αν την έχει καποιος και αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση πάλι οικονομική όμως εκεί στα 500 ευρώ. Ευχαριστώ πολύ και καλό μήνα
Αν δε θες αποκλειστικά ημιαυτόματο τσέκαρε αυτό:
https://www.kalkantzakos.com/Product/838/870-express-deer-gun,-epanaliptiki-karampina-remington
https://www.kalkantzakos.com/Produc...rt-50ek.-slug,-epanaliptiki-karampina-benelli
 
Κορυφαία επιλογή
Και δωρεάν σεμινάριο!!
Η ρεμι ναι, είναι super. Θα βρει και το φυσιγγάκι του και θα είναι μάγκας. Εξάλλου τα μονόβολα τα ρίχνεις σημαδευτά. Δε χρειάζεσαι αυτογεμές. Φανταστείτε κάποιον να ρίχνει 3άρες μονόβολα.
 
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Σκέφτομαι να αγοράσω θα καραμπίνα καθαρά για το κυνήγι αγριόχοιρου. Τόσο καιρό κυνηγάω με μια παλιά beretta που δεν ρίχνει και πολύ σωστά τα μονοβολα καθώς δεν φτιάχθηκε για αυτή τη χρήση. Άρα λεω να πάρω ένα όπλο με slug κάνη. Έχω καταλήξει στη Stoeger m3000 που δείχνει για τα λεφτά της να κάνει τη δουλειά που θέλω (βολές σε κοντινές και μεσαίες αποστάσεις). Θέλω γνώμες αν την έχει καποιος και αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση πάλι οικονομική όμως εκεί στα 500 ευρώ. Ευχαριστώ πολύ και καλό μήνα
Δες και την M3000 Tactical με Ghost Ring σκοπευτικά
 
Χωρίς να θέλω να προσβάλω του κατόχους Μ3000
Ο κάθε άνθρωπος κανονίζει τα θέλω του σύμφωνα με τα χρήματα του και της ανάγκες του.
Είχα πάει στη beretta και το είδα και το έπιασα δεν αξίζει με τίποτα να δώσεις τα χρήματα αυτά όταν με εκατό ευρο παραπάνω θα πάρεις πολύ καλύτερο. Έστω και μεταχειρισμένο αυτό γενεά με αυτά τα χρήματα θα βρεις πολύ καλό οπλο.
 
Χωρίς να θέλω να προσβάλω του κατόχους Μ3000
Ο κάθε άνθρωπος κανονίζει τα θέλω του σύμφωνα με τα χρήματα του και της ανάγκες του.
Είχα πάει στη beretta και το είδα και το έπιασα δεν αξίζει με τίποτα να δώσεις τα χρήματα αυτά όταν με εκατό ευρο παραπάνω θα πάρεις πολύ καλύτερο. Έστω και μεταχειρισμένο αυτό γενεά με αυτά τα χρήματα θα βρεις πολύ καλό οπλο.
Με 100 euro παραπάνω ποιο είναι σε καινούριο?
 
Δες την Remington 870 deer gun που σου έβαλε ο Κωστής, ρίξε μια ματιά και στη Benelli super Nova slug. Η Τουρκάλα δε νομίζω να αντέξει βαριά χρήση για μεγάλο διάστημα, θα την πιάσει λόξυγκας. Γνώμη μου πάντα, μπορεί να κάνω και λάθος. Αν πάλι έχεις καταλήξει στη στογκερ να την πάρεις και να την ευχαριστηθείς!
 
Δες την Remington 870 deer gun που σου έβαλε ο Κωστής, ρίξε μια ματιά και στη Benelli super Nova slug. Η Τουρκάλα δε νομίζω να αντέξει βαριά χρήση για μεγάλο διάστημα, θα την πιάσει λόξυγκας. Γνώμη μου πάντα, μπορεί να κάνω και λάθος. Αν πάλι έχεις καταλήξει στη στογκερ να την πάρεις και να την ευχαριστηθείς!
Από αντοχή η 870 δεν έχει αντίπαλο, όντως. Είναι φτιαγμένο για κακοποίηση στην κυριολεξία.
 
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Σκέφτομαι να αγοράσω θα καραμπίνα καθαρά για το κυνήγι αγριόχοιρου. Τόσο καιρό κυνηγάω με μια παλιά beretta που δεν ρίχνει και πολύ σωστά τα μονοβολα καθώς δεν φτιάχθηκε για αυτή τη χρήση. Άρα λεω να πάρω ένα όπλο με slug κάνη. Έχω καταλήξει στη Stoeger m3000 που δείχνει για τα λεφτά της να κάνει τη δουλειά που θέλω (βολές σε κοντινές και μεσαίες αποστάσεις). Θέλω γνώμες αν την έχει καποιος και αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση πάλι οικονομική όμως εκεί στα 500 ευρώ. Ευχαριστώ πολύ και καλό μήνα
Καλησπέρα Γιώργο ότι και αν διαλέξεις εύχομαι να το ευχαριστηθεις. Το 870 deer το έχω και αν εξαιρέσεις κάποια προβλήματα που αντιμετώπισα στην αρχή τωρα δουλεύει ρολόι. Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα που έχει είναι το κοντάκι του που είναι monte carlo επομιζεις και το μάτι βλέπει απευθείας τα σκοπευτικά. Επίσης δες και το maverick 88 με τη slug κάνη έχω με τα 71εκατοστα και είναι πολύ καλό όπλο επίσης αλλά δεν έχει κοντάκι montecarlo. Το deer το 2021το αγόρασα 600ευρω το maverick φέτος 350ευρω.
 

Attachments

  • IMG_20230608_213713_HDR.jpg
    IMG_20230608_213713_HDR.jpg
    120,8 KB · Προβολές: 53
  • IMG_20230608_213544_HDR.jpg
    IMG_20230608_213544_HDR.jpg
    141,2 KB · Προβολές: 53
Περνεις View attachment 78192μια καραμπίνα της αρεσκείας σου,με 61 εκατοστά κάνης της προσθέτεις σκοπευτικά ανοικτού τύπου και είσαι έτοιμος για μονοβολα και έχοντας τη δυνατότητα χρήσης οποιασδήποτε σύσφιξης για δράμια.......
Κάτσε να δούμε πρώτα θα σε βολέψει?
 
Κάτσε να δούμε πρώτα θα σε βολέψει?
Γιατί να μη με βολεύει???? Ποιος ο λόγος ?????? Τα ίδια σκοπευτικά τα έβαλα πέρυσι στην άλλη κανη που είναι μακρυά χωρίς πρόβλημα ακόμη και σε απογευματινό σε τσιχλοκοτσυφα τα δοκίμασα...........
Κι αυτή που είναι κοντουλα...........
Άσε που σήκωσα και το κοντάκι..........
Στο χέρι της είναι να μη βολεύει??????
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και την βοήθεια. Θέλω αποκλειστικά ημιαυτόματη γιατί έχω και μια μοσμπεργκ χραπα-χρουπα και δεν με βολεύει. Απλά την θέλω καθαρά για συγκεκριμένο κυνήγι. Αυτή που βρήκα έχει ανοιχτά σκοπευτικά και το ρινγκ. Είναι όπως στη φωτό. Την έπιασα στα χέρια μου την επώμισα και μου κάθεται αρκετά καλά. Επειδή μιλάμε για φθηνό όπλο και ουσιαστικά απομίμηση την benelli m2 αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην έχει τίποτα βίτσια και κολλήματα που μετα θα με κάνουν να μετανιώσω την αγορά. Αποτι έχω δει η κάνη της είναι αρκετά καλή κάτι που παίζει μεγάλο ρόλο.
 

Attachments

  • IMG_9196.jpeg
    IMG_9196.jpeg
    30,7 KB · Προβολές: 29
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και την βοήθεια. Θέλω αποκλειστικά ημιαυτόματη γιατί έχω και μια μοσμπεργκ χραπα-χρουπα και δεν με βολεύει. Απλά την θέλω καθαρά για συγκεκριμένο κυνήγι. Αυτή που βρήκα έχει ανοιχτά σκοπευτικά και το ρινγκ. Είναι όπως στη φωτό. Την έπιασα στα χέρια μου την επώμισα και μου κάθεται αρκετά καλά. Επειδή μιλάμε για φθηνό όπλο και ουσιαστικά απομίμηση την benelli m2 αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην έχει τίποτα βίτσια και κολλήματα που μετα θα με κάνουν να μετανιώσω την αγορά. Αποτι έχω δει η κάνη της είναι αρκετά καλή κάτι που παίζει μεγάλο ρόλο.
Εγώ για τα γουρούνια θα επερνα την stoger m3k ,αυτήν την έχει ο θείος μου και είναι πολύ καλό όπλο για τα λεφτά του.
 
Back
Top