Φυσίγγια για τρυγόνι

Ρίχνεις κάνεις τα jb έριξα τα τα zenith και μου φάνηκαν πολύ κομπλέ καμία γνώμη έχει κανείς για τα καφέ και τα κομαντο
Απο j&b εχω ριξει τα light και τα comando.Τα light πολυ καλα στους περισοτερους καιρους,ζοριζονται λιγο στην πολυ υγρασια.Τα comando πολυ καλα αλλα μονο σε κρυο.Με ηπιες καιρικες συνθηκες πολλα αιματα,πολλα ζωντανα και τραυματισμενα.Τα εριξα σε νουμερο 8.Θα ειχα δοκιμασει και τα καφε αλλα τα βρισκω πολυ ακριβα και δεν τα εχω παρει!
 
Απο j&b εχω ριξει τα light και τα comando.Τα light πολυ καλα στους περισοτερους καιρους,ζοριζονται λιγο στην πολυ υγρασια.Τα comando πολυ καλα αλλα μονο σε κρυο.Με ηπιες καιρικες συνθηκες πολλα αιματα,πολλα ζωντανα και τραυματισμενα.Τα εριξα σε νουμερο 8.Θα ειχα δοκιμασει και τα καφε αλλα τα βρισκω πολυ ακριβα και δεν τα εχω παρει!
Καλό το καφέ αλλά δυνατό θέλει κρύο το έχω ρίξει με τη ,browning 2000 χειμώνα σε τσίχλες και έβγαινε δέσμη με πούπουλα και έμενε στον αέρα πέρναγαν τα 9 άρια στα 20 μέτρα διαμπερές με φουλ βέβαια.
 
Καλό το καφέ αλλά δυνατό θέλει κρύο το έχω ρίξει με τη ,browning 2000 χειμώνα σε τσίχλες και έβγαινε δέσμη με πούπουλα και έμενε στον αέρα πέρναγαν τα 9 άρια στα 20 μέτρα διαμπερές με φουλ βέβαια.
Χειρότερο απ' το καφέ λαμπρό?😂
 
Τσάμπα πράγμα μπαινει μέσα ρε γαμωτο!!!!!!
Πάντως για μας στην Κέρκυρα Ηλία...έτσι όπως έχουν καταντήσει τα περάσματα τρυγόνιου...με ένα κουτί βγάζεις μια 5ετια...
3€ τη χρονιά...τζάμπα βγαίνει...😄😄😄
 
Πάντως για μας στην Κέρκυρα Ηλία...έτσι όπως έχουν καταντήσει τα περάσματα τρυγόνιου...με ένα κουτί βγάζεις μια 5ετια...
3€ τη χρονιά...τζάμπα βγαίνει...😄😄😄
Ναι μονο στην Κερκυρα ειναι Σπυρο!!! Μεχρι τωρα 2 ατομα εχουμε καψει 11 φυσιγγια. 4/4 εγω και 0/7 ο ξαδερφος με τις 3 να ειναι σε ενα πουλι.!!! Και παμε καθε μερα , εγω λογω αδειας συνηθως πρωι βραδυ...
 
Πάντως για μας στην Κέρκυρα Ηλία...έτσι όπως έχουν καταντήσει τα περάσματα τρυγόνιου...με ένα κουτί βγάζεις μια 5ετια...
3€ τη χρονιά...τζάμπα βγαίνει...😄😄😄
Μεχρει τέλη σεμπτεβρη αν έχω βαρεση 3/4 θα είμαι οκ .sarcastic.
 
Βλέποντας τις τουφεκιές και άλλων κυνηγών στο βουνό φέτος κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το τρυγόνι όπως και πολλά άλλα θηράματα δεν έχουν ένα φυσίγγι. Γενικότερα είναι συναρτήσει πολλών παραγόντων, με σημαντικότερο κατά τη γνωμη μου το μέρος που κυνηγάμε. Και εξηγούμαι περισσότερος κόσμος έριχνε πρώτη τουφεκιά από 10-20 μέτρα και δεύτερη μετά τα 40, σε αυτές τις περιπτώσεις θα έλεγα ότι η καλύτερη επιλογή φυσιγγίου είναι ένα 9αρι πρώτο και 7-7,5 για δεύτερο. Οι εταιρείες τώρα όπως πολύ σωστά έγραψε ο @ΛΑΜΠΗΣ συνήθως βγάζουν στα εξειδικευμένα φυσίγγια τους για το τρυγόνι το νο 7-8 , θεωρώ πως στόχος είναι να πετύχουν την δεύτερη και τρίτη τουφεκιά. Η πρώτη είτε 9 είτε 7 αν είσαι πάνω στον στόχο θα πέσει όπως πρέπει, αλλά σε τουφεκιές άνω των 40 μέτρων το 9 ίσως και να μην δουλέψει.
Καταλήγω ότι ο συνδυασμός φυσιγγίων θα μας δώσει τα καλύτερα αποτελέσματα είτε αυτό λέγεται νο σκαγιων είτε κυαθιο κλπ.
 
Ναι μονο στην Κερκυρα ειναι Σπυρο!!! Μεχρι τωρα 2 ατομα εχουμε καψει 11 φυσιγγια. 4/4 εγω και 0/7 ο ξαδερφος με τις 3 να ειναι σε ενα πουλι.!!! Και παμε καθε μερα , εγω λογω αδειας συνηθως πρωι βραδυ...
Μεχρει τέλη σεμπτεβρη αν έχω βαρεση 3/4 θα είμαι οκ .sarcastic.
Γιαυτό λέω βρε παιδιά...στο τρυγόνι και δη στο περασματιαρικο δεν αξίζει να κοίτας τιμή...
Από τη στιγμή που ένα φυσίγγι σε καλύπτει (ψυχολογικά κυρίως) το παίρνεις και το ευχαρίστιεσαι...
Παρεμπιπτόντως το "σύγχρονο" Λάμπρο καφέ στα ψιλά νούμερα είναι ωραίο για το Σεπτεμβριατικο τρυγονι...
 
Last edited:
Παρεμπιπτόντως το "σύγχρονο" Λάμπρο καφέ στα ψιλά νούμερα είναι ωραίο για το Σεπτεμβριατικο τρυγονι...
"Σύγχρονο" Νέο Velox VS "σύγχρονο" Lambro Καφέ;;;
(Ερώτηση προς όλους)
 
Last edited:
Βγάζουν το φυσιγγι τους για καθαρό passing,σε ανοιχτό πεδίο.
Όχι Γιάννη δεν το πιστεύω αυτό, ποιο passing τρυγόνιου στην Ελλάδα και την Ιταλία; ότι βίντεο έχω δει από Ιταλία είναι σε χωράφια με πουλιά που είναι εκεί για φαγητό νερό passing έχει Αργεντινή και ν.αφρικη αλλά ακόμα και εκεί θεωρώ ότι θες ένα ψιλό Σκάγι σε πρώτες τουφεκιές
 
Το αγαπημένο μου 9αρακι μέχρι 40 το πάει ξάπλα και όχι μόνο τη τρυγόνα αλλά και άλλα πολλά πτηνά .Το πρώτη ντουφεκιά στα 15/20 και δεύτερη στα 40+ εάν δεν ρίχνεις σε ντουφεκισμένο είδη πουλί που έχει σφίξει και επιταχύνει δείχνει ότι θέλεις λίγο προπόνηση για να έχεις επιτυχημένους ντουμπλεδες και με πολλές πιθανότητες να ρίχνεις άσκοπα δεύτερη.Οπως και να έχει εγώ προσωπικά έχω κατεργησει το 8 και το 7 σαν νούμερα είσαι πολύ πιο κερδισμένος από το 9 να πηγαίνεις στο ίδιο φυσίγγι σε 6αρι γιατί όσο και Άργος να είσαι μετά έχεις καταβολή και στα 50 μέτρα με 6 .Ένα 9αρι με σωστή κατανομή σαρώνει μέχρι 40 μέτρα.
 
Back
Top