Μάλλινη τάπα

Κανένα από αυτά δεν θα έχει ικανοποιητική εμφραξη δίχως την πρόσθετη πλαστική τάπα, ούτε και την σταθερότητα από βολή σε βολή. Δεν βλέπω το όφελος από την χρήση τέτοιας βυσματωσης ενώ υπαρχουν στην αγορά πολλά και διαφορετικά πλαστικά βύσματα που καλύπτουν κάθε ανάγκη.

Εχεις δικιο....Καποτε....εβαλα χαρτακι cal12 επανω στην πυριτιδα +κουβετ μετα...με μονο 0,05 πυριτιδα
περισσοτερη....
Το χαρτακι οσο και ακουγεται περιεργο κανει πολυ καλη εμφραξη...με αυτο το 0,05 περισσοτερη πυριτιδα
την ''ακουσα''...
Ξανα δοκιμαζω με χαρτακι cal12 0,5 του χιλιοστου...και παλι το σεταπ ''ζωηρο'' προς δυνατο βγηκε !!
Στην εμφραξη πρεπει να δινουμε μεγαλη προσοχη !!
 
Αγαπητέ Νίκο από τα γραφόμενά του καταλαβαίνω (αλλά μπορεί να κάνω λάθος) ότι αυτή η αύξηση 10% είναι όταν αλλάζει από πλαστικό συγκεντρωτήρα σε Ντιάνα εμφρακτήρα και αμορντισερ.

Αν όμως εγώ έχω ήδη αυξήσει την πυρίτιδα κατά 0,05γρ για να αλλάξω από πλαστικό συγκεντρωτήρα σε Κουβέτ+Ντιάνα, μετά όταν θα το ξαναλλάξω σε Ντιάνα σκέτο χωρίς κουβέτ τί αύξηση θα πρέπει να κάνω στην ήδη αυξημένη δόση; Δε νομίζω πάλι 10% επειδή απλά φεύγει το κουβέτ και μπαίνει σκέτη Ντιάνα.

Δηλαδή από πλαστικό συγκεντρωτήρα σε Ντιάνα ~ 10%
από Κουβέτ+ Ντιάνα σε Ντιάνα σκέτο = ???

Κατσε να πιω καφε να ξυπνησω :D
Ισως να εχεις δικιο.....αλλα διαβαζω ντιανα 18 χιλιοστα...οποτε πιστευω δεν υπαρχει χωρος για αμορτισερ.
Στησε με ΜΒ32 -1,95Χ34+ ντιανα 18 χιλιοστα σε Ν7 και δες τι κενο χωρο εχεις...
Ετσι θα βγει συμπερασμα εαν εχει αμορτισερ..και ποσα χιλιοστα !!

Μην το στησεις Θαλη μου...το εστησα εγω....δεν εχεις περιθωρειο για αμορτισερ...11 χιλιοστα κενο εχεις με ντιανα
18 +34 γραμ. σκαγια!!
 
Last edited:
Κατσε να πιω καφε να ξυπνησω :D
Ισως να εχεις δικιο.....αλλα διαβαζω ντιανα 18 χιλιοστα...οποτε πιστευω δεν υπαρχει χωρος για αμορτισερ.
Στησε με ΜΒ32 -1,95Χ34+ ντιανα 18 χιλιοστα σε Ν7 και δες τι κενο χωρο εχεις...
Ετσι θα βγει συμπερασμα εαν εχει αμορτισερ..και ποσα χιλιοστα !!
Νίκο νομίζω ο Λάμπης εννοούσε χωρίς αμορτισέρ. Έγραφε, από 20 μμ πλαστικό βύσμα σε Diana 18 μμ. Άλλαζε όμως τον κάλυκα από 12/70 σε 12/67 για να βγει η ίδια ογκομετρία.
 
Νίκο νομίζω ο Λάμπης εννοούσε χωρίς αμορτισέρ. Έγραφε, από 20 μμ πλαστικό βύσμα σε Diana 18 μμ. Άλλαζε όμως τον κάλυκα από 12/70 σε 12/67 για να βγει η ίδια ογκομετρία.

Ναι χωρις αμορτισερ ειναι,,,,,Το τσεκαρισα Βασιλη μου !!
 
Νίκο νομίζω ο Λάμπης εννοούσε χωρίς αμορτισέρ. Έγραφε, από 20 μμ πλαστικό βύσμα σε Diana 18 μμ. Άλλαζε όμως τον κάλυκα από 12/70 σε 12/67 για να βγει η ίδια ογκομετρία.

Να συμπληρωσω....Βασιλη εγω την ντιανα την ''αντιπαθω''....την βαζω μονο σαν προσθηκη ...και σε
σε διασπορας φυσιγγια...
Εχω κανει δοκιμες με ΝΤΙΑΝΑ χωρις και με αμορτισερ....ειδα τα χα'ι'ρια της...δεν γουσταρω σκορποχωρια
δινει...αλλα για να λεω και την αληθεια...ισως να συγχωρει σκοπευτικα λαθη...
Λεω για την ντιανα που κυκλοφορει στην Ελληνικη αγορα !!
 
Το χαρτονάκι Gualandi white over-powder pad, όταν χρησιμοποιείται με συγκεντρωτήρες κοντής φούστας, όπως τον Gualandi Bior-Pallettoni 20mm, δημιουργεί πολύ αποτελεσματική έμφραξη.
Λευτέρη, αυτά που έγραψες, είναι τα ίδια με τα χαρτάκια cal12 που χρησιμοποιούμε για την ογκομετρία ή είναι άλλο προϊόν; Στο site πάντως φαίνονται ίδια.
 
Το χαρτονάκι Gualandi white over-powder pad, όταν χρησιμοποιείται με συγκεντρωτήρες κοντής φούστας, όπως τον Gualandi Bior-Pallettoni 20mm, δημιουργεί πολύ αποτελεσματική έμφραξη.

Λευτερη μου....Εαν κανεις τετοια εμφραξη....δεν χρειαζεται το 0,05 επιπλεον πυριτιδα....
Αυτο ειδα με το χαρτακι cal12...που εναι 1 χιλιοστο . Το over-powder ειναι 2 χιλιοστα παχος απο εκει
αρχιζει...εχει και ποιο χοντρα.
Αυτο εχω δει εγω στις δικςε μου δοκιμες....Εαν κανω λαθος διορθωσε με φιλε !!!
 
Αύξηση της πυριτιδας δικαιολογειται όταν η βυσμάτωση δεν παρέχει καλή εμφραξη, δηλαδή όταν έχουμε διαφυγες αερίων. Αυτό συμβαίνει όταν δεν χρησιμοποιουμε πλαστικό εμφρακτικο υλικό, όταν σε οποιοδήποτε στήσιμο προσθέτουμε couvette η στεγανοποιηση είναι εξίσου καλή με οποιονδήποτε πλαστικό βύσμα.
 
Αυτά Νίκο είναι τα "σωστά" overpowder, που χρησιμοποιούνται επάνω στην πυρίτιδα ή σαν πρόσθετα για να αναπληρώσουν κενά.
Αυτά που έβαλα στο πιο πάνω link, είναι αυτά που συνήθως χρησιμοποιούνται επάνω από τα σκάγια στα ρελιαστά κλεισμένα φυσίγγια αντί για τζαμάκι.
 
Αυτά Νίκο είναι τα "σωστά" overpowder, που χρησιμοποιούνται επάνω στην πυρίτιδα ή σαν πρόσθετα για να αναπληρώσουν κενά.
Αυτά που έβαλα στο πιο πάνω link, είναι αυτά που συνήθως χρησιμοποιούνται επάνω από τα σκάγια στα ρελιαστά κλεισμένα φυσίγγια αντί για τζαμάκι.

A' γεια σου....Τωρα συνενοηθηκαμε φιλε μου !!! :)
 
Αυτά Νίκο είναι τα "σωστά" overpowder, που χρησιμοποιούνται επάνω στην πυρίτιδα ή σαν πρόσθετα για να αναπληρώσουν κενά.
Αυτά που έβαλα στο πιο πάνω link, είναι αυτά που συνήθως χρησιμοποιούνται επάνω από τα σκάγια στα ρελιαστά κλεισμένα φυσίγγια αντί για τζαμάκι.
Λευτέρη, γιατί τα ονομάζει overpowder όμως, εφόσον είναι για επάνω από τα σκάγια;
 
Ευχαριστούμε Λάμπη για την αποσαφήνιση.

Αν σε μια συνταγή έβαζες πχ 1,75 πυρίτιδα + Κουβέτ + Ντιάνα + Σκάγια
και αυτό ήθελες να το αλλάξεις σε: Χ Πυρίτιδα + Ντιάνα (ψηλότερη) + Σκάγια
Πόσο θα αύξανες την πυρίτιδα;
1.87 -1.90
 
1.87 -1.90

Καλημερα καλε μου φιλε !!!
Ξερω το παραπονο σου....και εχεις δικιο....Απο την αλλη φιλε μου....εμενα και σε αλλους φιλους μας λείπεις !!!
Ασε το παραπονο....να κυλισει ''σαν το νερο στον τζιγκο''....και αρχισε να γραφεις...
Ατομα σαν και σενα....τα χρειαζομαστε...
Παρε παραδειγμα εμενα....Εχω ακουσει εδω μεσα...οσα δεν εχει ακουσει αλλος...αλλα συνεχιζω και γραφω...
Βαλε αυτο το παραπονο στην ακρη καλέ μου φιλε...και αρχισε να γραφεις για το καλο ΟΛΩΝ ΜΑΣ.... !!! :)
 
Back
Top