Μάλλινη τάπα

Καλησπέρα σε όλους. Έχει δοκιμάσει κάποιος τα παρακάτω μαλλινόταπα;
Σκέφτομαι να τα χρησιμοποιήσω για φάσες σε πλαγιόκαννο BRNO, Full choke and Extra Full choke.

- F2 Classic fiber ( https://www.kalkantzakos.com/Product/6072/f2-classic-fiber,-fusiggia-b-p-baschieri-pellagri )
- NSI Classica fiber ( https://www.kalkantzakos.com/Product/3222/classica-fibre,-fusiggia-nsi-nobel-sport )
- Eley Zenith ( https://www.kalkantzakos.com/Product/7700/zenith-copper-game-shot,-fusiggia-eley )
Πολύ καλό και το master hp nsi που λέει ο φίλος αλλά και για τα eley λένε καλά λόγια, θα έβαζα και το lambro feltro 34gr , πολύ καλό και δυνατό. Άμα μπορείς κοίταξε και το jk6 ( ch6) του Κενταύρου είναι πάρα πολύ καλό δεν ξέρω άμα το βγάζει ακόμα μόνο. (Να ξέρεις το μαλινοταπο δεν είναι διασπορας, άμα δεν είσαι πάνω στο πουλί γεια σας!)
 
Αν βαράς με συγκετροτηρα είσαι οκ.. στην μαξους που έχω 4αστρα στα μπασίματα και μετά το 5 απανο μόνιμα….μέτρα δεν λεο γιατί κάποιοι θα διαφωνήσουν και δεν έχω όρεξη για @@@@@@
....για πες γιατι εχει ενδιαφερον να ακουσω την αποψη σου μιας κ οι κανες ειναι ιδιες (σωστα..;;)
 
Γεια σας, είμαι ο Ανδρέας από Κύπρο. Κυνηγώ κυρίως μπεκάτσα και πιο λίγο πέρδικα.
Πρόσφατα άρχισα να ασχολούμαι με ιδιογόμωση. Γενικά πάντοτε ήμουν θιασώτης της μάλλινης τάπας, συνήθως στα 32 γραμμάρια.
θα ήθελα να μου πεί κάποιος που έχει δοκιμάσει τις τάπες SFS και FSF εντυπώσεις αλλά και εάν η μία προορίζεται για πιο μακρινές, πιο συγκεντρωτικές βολές (υπό προυποθέσεις παντοτε :) ). Συγκρίνοντας τες με την παραδοσιακή μάλλινη τάπα, ποιές οι διαφορές??
 
Τα sfs ,fsf είναι σάντουιτς δύο υλικών το πρώτο δύο s με f στην μέση, το δεύτερο δύο f με s στη μέση. Τα s, f είναι από τα ιταλικά sughero, feltro, πρακτικά φελλός και κετσες από χαρτί, η διαφορά είναι στην συμπιεσιμοτητα. Μαλλινη τάπα ( μαλλί κατσικίσιο με το λίπος που εμπεριέχει) δεν υπάρχει, ότι κυκλοφορεί είναι φτηνή απομίμηση, η διαφορά με τα παραπάνω είναι ότι η γνήσια μαλλινη κάνει εμφραξη χωρίς την απαίτηση για πλαστικό εμφρακτικο.
 
η διαφορά με τα παραπάνω είναι ότι η γνήσια μαλλινη κάνει εμφραξη χωρίς την απαίτηση για πλαστικό εμφρακτικο.
H Diana θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί χωρίς πλαστικό εμφρακτικό;
Ρωτάω διότι κάνει πάρα πολύ στενή επαφή με τον κάλυκα, πιο στενή από τη μάλλινη (κετσέ).
 
Βεβαίως....κ τσιμπας πυριτιδα κιολας 0.05
Κωστή,κάποια στιγμή ο συνάδελφος Λάμπης,είχε γράψει ότι όταν χρησιμοποιούμε τη diana κατευθείαν πάνω στην πυρίτιδα ,αυξάνουμε το βάρος αυτής κατά 20%,αναφέροντας ένα παραδειγμα από 1.75 πάμε στο 2.10....
 
Κωστή,κάποια στιγμή ο συνάδελφος Λάμπης,είχε γράψει ότι όταν χρησιμοποιούμε τη diana κατευθείαν πάνω στην πυρίτιδα ,αυξάνουμε το βάρος αυτής κατά 20%,αναφέροντας ένα παραδειγμα από 1.75 πάμε στο 2.10....
Ο Λάμπης γνώστης της ιδιογόμωσης, κ τον παρακολουθουσα στα γραφόμενα του, αλλα εγω προσωπικα ΔΕΝ θυμαμαι να ειχε γραψει κατι τετοιο...τελος παντων, εμενα προσωπικα, μου φενεται τεταστεια η αυξηση αυτή κ δεν θα το επιχειρουσα ΚΑΝ.
 
Κωστή,κάποια στιγμή ο συνάδελφος Λάμπης,είχε γράψει ότι όταν χρησιμοποιούμε τη diana κατευθείαν πάνω στην πυρίτιδα ,αυξάνουμε το βάρος αυτής κατά 20%,αναφέροντας ένα παραδειγμα από 1.75 πάμε στο 2.10....
Σαν πολύ ακουγεται...πρώην γέροντα 🙂!!
Πάρα πολύ!
Μπορεί να είχε διαφοροποιήσει κι άλλες παραμέτρους όπως κλείσιμο,καψουλι...
3-5% παραπάνω πυρίτιδα,από το βάρος που χρησιμοποιούμε σε πλαστικό κυαθιο η πλαστικό εμφρακτηρα,είναι μια λογική προσέγγιση...
Ανάλογα και στην πυρίτιδα βέβαια.
 
Πάρη μου φαίνεται τεράστια η αύξηση από 1,75 σε 2,10 για τα ίδια γραμμάρια σκαγιών.
Σκεφτείτε το jk που γέμιζε ο Κένταυρος με συγκεντρωτηρα στο 1.75 με τη diana σε χοντρά νούμερα πρέπει να το είχε στο 2.20.Δωστε μου 5'...
 
Για ποιόν λόγο τέτοια αύξηση;
Επειδή η diana λόγω υλικού δεν διαστέλλεται με αποτέλεσμα να έχουμε μεγάλες διαφυγές αερίων,αυξάνουμε το βάρος της πυρίτιδας ώστε να αντισταθμίσουμε την απώλεια αυτή.Κι εγώ είχα την εντύπωση ότι από couvette σε diana αυξάνουμε ~0.10,πάντα σε θεωρητικό επίπεδο μιας και δεν το έχω κανει.Ο Λάμπης αν διαβάσει ας τοποθετηθεί ...
 
Back
Top