Μάλλινη τάπα

Επειδή η diana λόγω υλικού δεν διαστέλλεται με αποτέλεσμα να έχουμε μεγάλες διαφυγές αερίων,αυξάνουμε το βάρος της πυρίτιδας ώστε να αντισταθμίσουμε την απώλεια αυτή.Κι εγώ είχα την εντύπωση ότι από couvette σε diana αυξάνουμε ~0.10,πάντα σε θεωρητικό επίπεδο μιας και δεν το έχω κανει.Ο Λάμπης αν διαβάσει ας τοποθετηθεί ...
Ευχαριστώ πολύ Πάρη.
 
Κωστή,κάποια στιγμή ο συνάδελφος Λάμπης,είχε γράψει ότι όταν χρησιμοποιούμε τη diana κατευθείαν πάνω στην πυρίτιδα ,αυξάνουμε το βάρος αυτής κατά 20%,αναφέροντας ένα παραδειγμα από 1.75 πάμε στο 2.10....

Ο Λαμπης ειναι καλος ιδιογομωτης και ψαγμενος...Οντως το ειχε γραψει αυτο...Αυτο που δεν ξερω ειναι
οι διαφορες στο 1,75χ34 με κουβετ στην πυριτιδα και το 2,10χ34 με ντιανα επανω στην πυριτιδα.
Απο την αλλη η ντιανα επανω στην πυριτιδα εχει μεγαλες διαφυγες...
Θα το δοκιμασω με την πρωτη ευκαιρια και θα σας πω !!!
 
Ο Λαμπης ειναι καλος ιδιογομωτης και ψαγμενος...Οντως το ειχε γραψει αυτο...Αυτο που δεν ξερω ειναι
οι διαφορες στο 1,75χ34 με κουβετ στην πυριτιδα και το 2,10χ34 με ντιανα επανω στην πυριτιδα.
Απο την αλλη η ντιανα επανω στην πυριτιδα εχει μεγαλες διαφυγες...
Θα το δοκιμασω με την πρωτη ευκαιρια και θα σας πω !!!
Είναι πολύ απλή η λύση του "μυστηρίου" ...,...
Οι πίνακες γόμωσης φυσιγγίων του gualandi και άλλοι αναφέρουν το βάρος της πυρίτιδας με πλαστική βυσματωση και δίπλα με μάλλινη το αναφέρουν σαν feltro.......
 
Ο Λαμπης ειναι καλος ιδιογομωτης και ψαγμενος...Οντως το ειχε γραψει αυτο...Αυτο που δεν ξερω ειναι
οι διαφορες στο 1,75χ34 με κουβετ στην πυριτιδα και το 2,10χ34 με ντιανα επανω στην πυριτιδα.
Απο την αλλη η ντιανα επανω στην πυριτιδα εχει μεγαλες διαφυγες...
Θα το δοκιμασω με την πρωτη ευκαιρια και θα σας πω !!!
Μαστρονίκο,από συγκεντρωτηρα σε diana αυτή η αλλαγή.Απο couvette σε diana κατά τι λιγότερο...
 
Μαστρονίκο,από συγκεντρωτηρα σε diana αυτή η αλλαγή.Απο couvette σε diana κατά τι λιγότερο...

Θα κανω 3 στησιματα ωστε να εχουμε ολοκληρωμενη εικονα Παρη μου !!!
Ενα με βυσμα στην πυριτιδα
Ενα με κουβετ στην πυριτιδα
Και ενα με ντιανα επανω στην πυριτιδα..
Με την ιδια πυριτιδα τα ιδια γραμμαρια σε σκαγια...με διαφορετικες δοσολογιες στην πυριτιδα.
 
Νομίζω ότι μεταξύ τους δεν υπαρχει ουσιαστική διαφορά. Σε σχέσει με την παραδοσιακή αυτές έχουν σταθερό ύψος και σταθερή Συμπίεσηιμότητα άρα και το αποτέλεσμα σου είναι πάντα πιο σταθερό.
Συμφωνώ για τη διαφορά των δύο σε σχέση με την μαλλινη. Ειδικά αν υπολογίσεις ότι δεν βρίσκεις σήμερα πραγματική μαλλινη με τις ιδιότητες της. Οσο αφορά στην μεταξύ των δυο σύγκριση σκέφτομαι μήπως το fsf σε σχέση με sfs λειτουργεί περισσότερο σαν αμορτισέρ όντας πιο ελαστικό και άρα ίσως να κάνει για πιο μακρινές βολές νοουμένου ότι θα χρησιμοποιήσουμε και πιο σκληρά σκάγια (λιγότερες αλλοιώσεις πιο μαζεμένη δέσμη)...
 
Τα sfs ,fsf είναι σάντουιτς δύο υλικών το πρώτο δύο s με f στην μέση, το δεύτερο δύο f με s στη μέση. Τα s, f είναι από τα ιταλικά sughero, feltro, πρακτικά φελλός και κετσες από χαρτί, η διαφορά είναι στην συμπιεσιμοτητα. Μαλλινη τάπα ( μαλλί κατσικίσιο με το λίπος που εμπεριέχει) δεν υπάρχει, ότι κυκλοφορεί είναι φτηνή απομίμηση, η διαφορά με τα παραπάνω είναι ότι η γνήσια μαλλινη κάνει εμφραξη χωρίς την απαίτηση για πλαστικό εμφρακτικο.
Ισχύει αυτό που έγραψα στον Νίκο? " Οσο αφορά στην μεταξύ των δυο σύγκριση σκέφτομαι μήπως το fsf σε σχέση με sfs λειτουργεί περισσότερο σαν αμορτισέρ όντας πιο ελαστικό και άρα ίσως να κάνει για πιο μακρινές βολές νοουμένου ότι θα χρησιμοποιήσουμε και πιο σκληρά σκάγια (λιγότερες αλλοιώσεις πιο μαζεμένη δέσμη)... "
Συμφωνώ ότι δεν μπορούμε να βρούμε πραγματική μάλλινη. Προ 10ετιας είχα δοκιμάσει ένα φυσίγγιο με πολύ καλά αποτελέσματα, το είχα ρίξει και σε πίνακα και θεωρώ ότι στον πίνακα είναι ότι καλύτερο έχω δει. Ήταν το fob standard 32. 32 gr με Α1, με μάλλινη και οχι diana και χρήση πλαστικής φουστας πάνω από την πυρίτιδα. Θεωρώ ότι μάλλον είναι απαραίτητο για τις μαλλινες που βρίσκουμε σήμερα στην αγορά... Ποια η άποψη σου για αυτό?
 
Θα κανω 3 στησιματα ωστε να εχουμε ολοκληρωμενη εικονα Παρη μου !!!
Ενα με βυσμα στην πυριτιδα
Ενα με κουβετ στην πυριτιδα
Και ενα με ντιανα επανω στην πυριτιδα..
Με την ιδια πυριτιδα τα ιδια γραμμαρια σε σκαγια...με διαφορετικες δοσολογιες στην πυριτιδα.
Αυτό θα έχει πολύ ενδιαφέρον. Και σαν ταχύτητα να δούμε αλλά και σαν αποτύπωση στο στόχο. Τι πυρίτιδα σκέφτεσαι Νίκο;
 
Θα κανω 3 στησιματα ωστε να εχουμε ολοκληρωμενη εικονα Παρη μου !!!
Ενα με βυσμα στην πυριτιδα
Ενα με κουβετ στην πυριτιδα
Και ενα με ντιανα επανω στην πυριτιδα..
Με την ιδια πυριτιδα τα ιδια γραμμαρια σε σκαγια...με διαφορετικες δοσολογιες στην πυριτιδα.
Αν χρησιμοποιήσεις την ίδια ποσότητα πυρίτιδας σε όλα, θα βγει κάποιο συμπέρασμα ως προς την ικανότητα έμφραξης του καθενός, νομίζω.
 
Ισχύει αυτό που έγραψα στον Νίκο? " Οσο αφορά στην μεταξύ των δυο σύγκριση σκέφτομαι μήπως το fsf σε σχέση με sfs λειτουργεί περισσότερο σαν αμορτισέρ όντας πιο ελαστικό και άρα ίσως να κάνει για πιο μακρινές βολές νοουμένου ότι θα χρησιμοποιήσουμε και πιο σκληρά σκάγια (λιγότερες αλλοιώσεις πιο μαζεμένη δέσμη)... "
Συμφωνώ ότι δεν μπορούμε να βρούμε πραγματική μάλλινη. Προ 10ετιας είχα δοκιμάσει ένα φυσίγγιο με πολύ καλά αποτελέσματα, το είχα ρίξει και σε πίνακα και θεωρώ ότι στον πίνακα είναι ότι καλύτερο έχω δει. Ήταν το fob standard 32. 32 gr με Α1, με μάλλινη και οχι diana και χρήση πλαστικής φουστας πάνω από την πυρίτιδα. Θεωρώ ότι μάλλον είναι απαραίτητο για τις μαλλινες που βρίσκουμε σήμερα στην αγορά... Ποια η άποψη σου για αυτό?
Κανένα από αυτά δεν θα έχει ικανοποιητική εμφραξη δίχως την πρόσθετη πλαστική τάπα, ούτε και την σταθερότητα από βολή σε βολή. Δεν βλέπω το όφελος από την χρήση τέτοιας βυσματωσης ενώ υπαρχουν στην αγορά πολλά και διαφορετικά πλαστικά βύσματα που καλύπτουν κάθε ανάγκη.
 
Επειδή η diana λόγω υλικού δεν διαστέλλεται με αποτέλεσμα να έχουμε μεγάλες διαφυγές αερίων,αυξάνουμε το βάρος της πυρίτιδας ώστε να αντισταθμίσουμε την απώλεια αυτή.Κι εγώ είχα την εντύπωση ότι από couvette σε diana αυξάνουμε ~0.10,πάντα σε θεωρητικό επίπεδο μιας και δεν το έχω κανει.Ο Λάμπης αν διαβάσει ας τοποθετηθεί ...
Καλημέρα .
Ναί απολογούμαι για την μεγάλη αβλεψία (ίσως καί επικίνδυνη) για την ποσότητα σε DIANA κατευθείαν στην πυρίτιδα .
Λοιπόν η ορθή αύξηση κι'είμαι πεπεισμένος γι'αυτό είναι 10% πχ στο 1.75 με συγκεντρωτήρα 20μμ είναι 1.95 με DIANA 18 mm
σε κάλυκα 12/67 αντί 12/70 .
 
Ευχαριστούμε Λάμπη για την αποσαφήνιση.

Αν σε μια συνταγή έβαζες πχ 1,75 πυρίτιδα + Κουβέτ + Ντιάνα + Σκάγια
και αυτό ήθελες να το αλλάξεις σε: Χ Πυρίτιδα + Ντιάνα (ψηλότερη) + Σκάγια
Πόσο θα αύξανες την πυρίτιδα;
 
Καλημέρα .
Ναί απολογούμαι για την μεγάλη αβλεψία (ίσως καί επικίνδυνη) για την ποσότητα σε DIANA κατευθείαν στην πυρίτιδα .
Λοιπόν η ορθή αύξηση κι'είμαι πεπεισμένος γι'αυτό είναι 10% πχ στο 1.75 με συγκεντρωτήρα 20μμ είναι 1.95 με DIANA 18 mm
σε κάλυκα 12/67 αντί 12/70 .

Με προλαβες φιλε !!! Αν και στο 2,10..κοντρα δοση θα γινοταν...και πιθανοτερο να εψαχνα σκαγια στον
στοχο...
Θελω να πω επικινδυνο δεν θα ηταν...Τα γραμμαρια σκαγιων ειναι λιγα !!
 
Ευχαριστούμε Λάμπη για την αποσαφήνιση.

Αν σε μια συνταγή έβαζες πχ 1,75 πυρίτιδα + Κουβέτ + Ντιάνα + Σκάγια
και αυτό ήθελες να το αλλάξεις σε: Χ Πυρίτιδα + Ντιάνα (ψηλότερη) + Σκάγια
Πόσο θα αύξανες την πυρίτιδα;

Το γραφει Θαλη μου + 10% δλδ το 1,75 - παει 1,925 -1,95..
Να ξερεις ομως...οσο φορτωνεις πυριτιδα και στο στησιμο δεν υπαρχει αμορτισερ...η τουφεκια για κοντα..
γιατι θα σκορπισει...
 
Αγαπητέ Νίκο από τα γραφόμενά του καταλαβαίνω (αλλά μπορεί να κάνω λάθος) ότι αυτή η αύξηση 10% είναι όταν αλλάζει από πλαστικό συγκεντρωτήρα σε Ντιάνα εμφρακτήρα και αμορντισερ.

Αν όμως εγώ έχω ήδη αυξήσει την πυρίτιδα κατά 0,05γρ για να αλλάξω από πλαστικό συγκεντρωτήρα σε Κουβέτ+Ντιάνα, μετά όταν θα το ξαναλλάξω σε Ντιάνα σκέτο χωρίς κουβέτ τί αύξηση θα πρέπει να κάνω στην ήδη αυξημένη δόση; Δε νομίζω πάλι 10% επειδή απλά φεύγει το κουβέτ και μπαίνει σκέτη Ντιάνα.

Δηλαδή από πλαστικό συγκεντρωτήρα σε Ντιάνα ~ 10%
από Κουβέτ+ Ντιάνα σε Ντιάνα σκέτο = ???
 
Back
Top