Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Eπειδη το αλλο θεμα εχει κλειδωθει ,αυτα εινα τα 3 σετ που θα δοθου μαζι με τα 250 φυσιγγιαView attachment 75560
ΩΧ κάποιοι θα χάσουνε τον ύπνο τους! Καλά χάθηκε να βάλεις κανένα άλλο λαδάκι;😝
Ασε που το καθαριστικο είναι top gun!
 
Θέλετε να με κάνετε να με διώξουν και από αυτό το θέμα λαδολάγνοι αλλά θα αντισταθώ :rolleyes:😵‍💫
Όχι κάτσε ... μου έδωσες ιδέα ... θα πλακώσω με το crud buster την φωλιά των τσοκ για να φύγει η μπίχλα από τα καμένα λάδια.
Μετά βέβαια θα πετσώσω ξανά λίγο λαδάκι. 😁
 
Όχι κάτσε ... μου έδωσες ιδέα ... θα πλακώσω με το crud buster την φωλιά των τσοκ για να φύγει η μπίχλα από τα καμένα λάδια.
Μετά βέβαια θα πετσώσω ξανά λίγο λαδάκι. 😁
Ένα σχόλιο θα κάνω μόνο και δε ξαναμιλάω 😇 , στα τσοκ δεν έχω βάλει ποτέ λάδι εννοείτε, ούτε γράσο, ούτε τίποτα.
Απλά τα ξεβιδώνω και τα καθαρίζω και αυτά και τη φωλιά τους μετά το κυνήγι.
Δεν είχα ποτέ των ποτών κανένα πρόβλημα. Ούτε να κολλάνε ούτε να σφηνώνουν, ούτε να ξεβιδώνουν, ούτε τίποτα.
Το λέω γιατί σας βλέπω να παλεύεται με γράσα και λάδια και άλλες βρωμιές στα καημένα τα τσοκ σας και όλο προβλήματα έχετε.
Εξαφανίζομαι από τη νήμα 🥷
 
Ένα σχόλιο θα κάνω μόνο και δε ξαναμιλάω 😇 , στα τσοκ δεν έχω βάλει ποτέ λάδι εννοείτε, ούτε γράσο, ούτε τίποτα.
Απλά τα ξεβιδώνω και τα καθαρίζω και αυτά και τη φωλιά τους μετά το κυνήγι.
Δεν είχα ποτέ των ποτών κανένα πρόβλημα. Ούτε να κολλάνε ούτε να σφηνώνουν, ούτε να ξεβιδώνουν, ούτε τίποτα.
Το λέω γιατί σας βλέπω να παλεύεται με γράσα και λάδια και άλλες βρωμιές στα καημένα τα τσοκ σας και όλο προβλήματα έχετε.
Εξαφανίζομαι από τη νήμα 🥷
Τα λάδια και τα γράσα στα τσοκ είναι για αυτούς που τα βιδώνουν μία φορά και τα ξανά βγάζουνε στο τέλος της σεζόν.
 
Εξαφανίζομαι από τη νήμα 🥷
Κάτσε βρε Νίντζα.
Έχω απορίες ... ένα δοχείο crud buster πόσο σε βγάζει περίπου ?
Να υποθέσω μετά τον καθαρισμό, λίπανση, ... ψεκάζεις σκανδαλοθήκη, εσωτερικό βάσης, κλείστρα, ουρά κάνης τσοκ, φωλιά τσοκ.
Ψεκάζεις και όλο το εξωτερικό του όπλου ?

Όταν είναι βρεγμένο το αφήνεις να στεγνώσει και μετά καθαρισμός, λίπανση, απολίπανση ?
Κάπου νομίζω την είχες γράψει την διαδικασία που ακολουθείς αλλά πες μας δυο λόγια στα γρήγορα.
 
Κάτσε βρε Νίντζα.
Έχω απορίες ... ένα δοχείο crud buster πόσο σε βγάζει περίπου ?
Να υποθέσω μετά τον καθαρισμό, λίπανση, ... ψεκάζεις σκανδαλοθήκη, εσωτερικό βάσης, κλείστρα, ουρά κάνης τσοκ, φωλιά τσοκ.
Ψεκάζεις και όλο το εξωτερικό του όπλου ?

Όταν είναι βρεγμένο το αφήνεις να στεγνώσει και μετά καθαρισμός, λίπανση, απολίπανση ?
Κάπου νομίζω την είχες γράψει την διαδικασία που ακολουθείς αλλά πες μας δυο λόγια στα γρήγορα.

Εγώ Μπιλ απολιπανση κάνω μόνο στην σκανδαλοθηκη που δεν μπαίνει εύκολα χέρι. Μπορείς να κάνεις και σε τσοκ πιστόνια κτλ αλλά δεν συμφέρει γιατί τελειώνει εύκολα το μπουκάλι
 
Έχω απορίες ... ένα δοχείο crud buster πόσο σε βγάζει περίπου ?
Εξαρτάται από τη χρήση. Μία σεζόν μπορεί να τη βγάλω με ένα μπουκάλι (είναι μεγάλο) ή να πάρω και δεύτερο.
Να υποθέσω μετά τον καθαρισμό, λίπανση, ... ψεκάζεις σκανδαλοθήκη, εσωτερικό βάσης, κλείστρα, ουρά κάνης τσοκ, φωλιά τσοκ.
Ψεκάζεις και όλο το εξωτερικό του όπλου ?
Καθαρίζω με λάδι ή νίτρο τη κάννη μετά ψεκάσω Crud Buster God για να φύγουν τα βρωμολαδα και να είναι καθαρή. Σκανδαλοθήκη καθαρίζεται μόνο με Crud Buster God. Κλείστρο και βάση επίσης. Δε χρειάζεται πολύ στο κάθε σημείο αλλά στο τέλος σε κάθε μέρος του όπλου έχει πάει Crud Buster God.
Μετά τον καθαρισμό ΤΕΛΟΣ. Δεν λιπαίνω τίποτα στο Benelli μου αλλά ούτε και στα Ρεμι. Σε άλλα όπλα που έχω λιπαίνω υποχρεωτικά.

Όταν είναι βρεγμένο το αφήνεις να στεγνώσει και μετά καθαρισμός, λίπανση, απολίπανση ?
Κάπου νομίζω την είχες γράψει την διαδικασία που ακολουθείς αλλά πες μας δυο λόγια στα γρήγορα.
Καθάρισμα με λάδια όπου χρειάζεται, ή χωρίς λάδια όπου δεν χρειάζεται όπως είπα πριν.
Μετά Καθάρισμα με Crud Buster God για να φύγουν τα προηγούμενα λάδια.
ΤΕΛΟΣ.

Στεγνό, καθαρό και έτοιμο για δράση.
Ψεκάστε-σκουπίστε τελειώσαμε!
 
Last edited:
Εγώ Μπιλ απολιπανση κάνω μόνο στην σκανδαλοθηκη που δεν μπαίνει εύκολα χέρι. Μπορείς να κάνεις και σε τσοκ πιστόνια κτλ αλλά δεν συμφέρει γιατί τελειώνει εύκολα το μπουκάλι
Μη ψεκάζεις με τις ώρες. 1-2 δευτερόπλεπτα ψεκασμα και η σκανδάλη είναι πεντακάθαρη.
 
Back
Top