Απόψεις για μεταφορά σκύλου στο πορτ μπαγκάζ.

Για παρα πολυ καιρο και πριν την αποκτηση του καινουριου μου αυτοκινητου.
Σκεφτομουν και εγω τι θα εκανα ,με την μεταφορα των αγαπημενων μου σκυλων (τα δυο λαμπραντωρ)
Καινουριο κοσκινακι και ξερετε τωρα .... οχι μυρωδιες ,οχι τριχα να το ενα να το αλλο . . . . .
Αλλα λογο διαμονης σε πυκνοκατοικημενη περιοχη,η λυση για εξωτερικο σκυλοκουτο ναυαγησε .no.
Ουτε ομως υπηρχε και κατι, στην διαστασεις που ηθελα σε εμπορικο για μεσα. . . . . (καποιο πλαστικο)
Ετσι μια η καθημερινη μετακινηση μαζι τους, να να μεινει και λιγο χωρος για καμια μποτα τροφη νερο.
Να μην ζοριζονται κι'ολας γιατι ειναι δυο.think.
Ολα ηταν μονοδρομος για ειδικη κατασκευη......
Επιλογη υλικου η αγαπημενη μου σημυδα(κοντρα πλακε)

Επειδη η μεταφορα τους θα ηταν επι καθημερινης βασης ,και ολο τον χρονο....
Επρεπε να κανω στο πανω μερος του κουτιο οβαλ τρυπες με ρουτερ,
και πανω απο το υψος των καθισματων για τον καταλληλο αερισμο τους (ειδικα το καλοκαιρι)

Για την ομορφια του περιμετρικα χρησιμοποιηθηκε βεργα αλουμινιου για airbox 20mm με τις αναλογες πλαστικες γωνιες.
Αφου μονταριστηκε

και δοκιμαστηκε στο πορτ μπαγκαζ του αυτοκινητου (dacia duster)

Ηρθε και η ωρα για το βαψιμο. . . . . .
 

Τα ξυλα βαφτικαν πρωτα με βελατουρα για να κλεισουν οι ποροι, και να βγει καλυτερο αποτελεσμα.
Με υπομονη και καλη παρεα
Ηρθε και το τελικο χρωμα
Ξανα μανα μονταρισμα, αλλα επιτελους τελικο.tired.

Και μια τελικη δοκιμη στο αμαξι



Χρωσταω και μια φωτο με την πορτα και τα σκυλια μεσα .....
αλλα δυστυχως τωρα δεν τις βρισκω
 

Τα ξυλα βαφτικαν πρωτα με βελατουρα για να κλεισουν οι ποροι, και να βγει καλυτερο αποτελεσμα.
Με υπομονη και καλη παρεα
Ηρθε και το τελικο χρωμα
Ξανα μανα μονταρισμα, αλλα επιτελους τελικο.tired.

Και μια τελικη δοκιμη στο αμαξι



Χρωσταω και μια φωτο με την πορτα και τα σκυλια μεσα .....
αλλα δυστυχως τωρα δεν τις βρισκω
Μπράβο σου ωραία δουλειά έκανες ,σαν σκελετό έβαλες κάτι; Πόσο σου κόστισαν τα υλικά;
 
Μπράβο σου ωραία δουλειά έκανες ,σαν σκελετό έβαλες κάτι; Πόσο σου κόστισαν τα υλικά;
Ευχαριστω.
Απο οτι θυμαμαι 40Ε τα ξυλα, τα αλουμινια δυο βεργες και γωνακια 50Ε
Χρματα -μεντεσεδακια-συρτες κτλ. πρεπει να εφτασα 120Ε+
Σαν σκελετος ειναι τα ιδια τα αλουμινια,κολλημενα και βιδωμενα με τα ξυλα.
ολα μαζι ΦΙΞ
 

Τα ξυλα βαφτικαν πρωτα με βελατουρα για να κλεισουν οι ποροι, και να βγει καλυτερο αποτελεσμα.
Με υπομονη και καλη παρεα
Ηρθε και το τελικο χρωμα
Ξανα μανα μονταρισμα, αλλα επιτελους τελικο.tired.

Και μια τελικη δοκιμη στο αμαξι



Χρωσταω και μια φωτο με την πορτα και τα σκυλια μεσα .....
αλλα δυστυχως τωρα δεν τις βρισκω
Μπράβο! Ωραία δουλειά ....
 

Τα ξυλα βαφτικαν πρωτα με βελατουρα για να κλεισουν οι ποροι, και να βγει καλυτερο αποτελεσμα.
Με υπομονη και καλη παρεα
Ηρθε και το τελικο χρωμα
Ξανα μανα μονταρισμα, αλλα επιτελους τελικο.tired.

Και μια τελικη δοκιμη στο αμαξι



Χρωσταω και μια φωτο με την πορτα και τα σκυλια μεσα .....
αλλα δυστυχως τωρα δεν τις βρισκω
Ωραία δουλειά... .shake hands.
 

Και μία στην πράξη με τα σκυλιά μέσα

Και το πλαστικό γκαζόν βόλεψε πάρα πολύ..... :cool:
Όντως ωραία δουλειά και μπράβο σου. Δν βρήκες όμως box (πλαστικό κουτί μεταφοράς) που να σε καλύπτει? Από τον κεντρικό καθρέφτη βλέπεις πίσω?
 
Όρεξη και χρόνος να υπάρχει... ωραίο "cage" μπράβο.

Η μικρή μου έχει κλείσει την θέση της στα πόδια του συνοδηγού και δεν μπορεί κανένας να την εκθρονισει. Απλά μετά από κυνήγι στρωνω έναν μουσαμά για να μην τα κάνει όλα χάλια ιδικά άμα έχει λάσπες.
Κατά τα άλλα είναι πάντα μπιμπελο αφου μετά από κάθε εξόρμηση έχει μπάνιο γιατί κοιμάται δίπλα από το κρεβατι μου.
 
Όντως ωραία δουλειά και μπράβο σου. Δν βρήκες όμως box (πλαστικό κουτί μεταφοράς) που να σε καλύπτει? Από τον κεντρικό καθρέφτη βλέπεις πίσω?
Πλαστικα box στις διαστασεις που ηθελα δεν υπαρχουν(η αυτα που υπηρχαν δεν με καλυπταν) !!!!
Απο τον κεντρικο καθρεπτη βλεπω κατι ψιλα .....!!!!! Δεν με πειραζει χρησιμοποιω τους πλαγιους.
Αλλα ουτος η αλλος στα αμαξια μας η ορατοτητα στην οπισθεν δεν ειναι και πολυ καλη(σε σχεση με ΙΧ)
Ευτυχως υπαρχει το parktronic .sarcastic.
 
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους!!εδώ και δύο μήνες είμαι κάτοχος ενός αρσενικού Κουρτσχααρ!!!για την μεταφορά του επέλεξα ένα πλαστικό κουτί μεταφοράς το οποίο θα μπει στο Πορτ παγκαζ του Dacia duster!Οι διαστάσεις του είναι 90x50 και 60 ύψος!!ο σκύλος μπαινει άνετα μιας και είναι 6 μηνών!!λέτε να υπάρχει θέμα με τις διαστάσεις και να ήθελα μεγαλύτερο μιας και υπολογίζω ότι θα γίνει σχετικά μεγαλόσωμος!!
 
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους!!εδώ και δύο μήνες είμαι κάτοχος ενός αρσενικού Κουρτσχααρ!!!για την μεταφορά του επέλεξα ένα πλαστικό κουτί μεταφοράς το οποίο θα μπει στο Πορτ παγκαζ του Dacia duster!Οι διαστάσεις του είναι 90x50 και 60 ύψος!!ο σκύλος μπαινει άνετα μιας και είναι 6 μηνών!!λέτε να υπάρχει θέμα με τις διαστάσεις και να ήθελα μεγαλύτερο μιας και υπολογίζω ότι θα γίνει σχετικά μεγαλόσωμος!!
Καλησπέρα, να χαίρεσαι τον καινούριο φίλο!
Το κλούβί είναι οριακό κατά την γνώμη μου. Πάρε όσο πιο μεγάλο χωράει. Σκέψου ότι θα κάνει ταξίδια ωρών μέσα. μην είναι σαν σαρδέλα.
 
Επειδή το επόμενο μέγεθος θα είναι εξωφρενικά μεγάλο, γνώμη μου είναι όσο είναι μικρό το σκυλί πάρε το κουτί αυτό και στην πορεία μπορείς να το δώσεις άνετα και να πάρεις άλλο, αν δεις ότι τελικά δεν είναι αυτό που πρέπει. Ομως το αμέσως μεγαλύτερο είναι εξωφρενικά μεγάλο.
Βεβαια θα κοιτάξεις τι βολεύει το σκύλο.
Εννοείται ότι σε μεγάλα ταξίδια θα πρέπει να σταματάς τουλάχιστον καθε 2:30 με 3 ώρες το πολύ. να κατεβαίνει ο σκύλος 10 λεπτά να ξεμουδιάζει και να συνεχίζεις .
 
Last edited:
Επειδή το επόμενο μέγεθος θα είναι εξωφρενικά μεγάλο Γνώμη μου είναι όσο είναι μικρό ο σκυλί πάρε το κουτί αυτό και στην πορεία μπορείς να το δώσεις άνετα και να πάρεις άλλο αν δεις ότι τελικά δεν είναι αυτό που πρέπει. Ομως το αμέσως μεγαλύτερο είναι εξωφρενικά μεγάλο.
Βεβαια θα κοιτάξεις τι βολεύει το σκύλο.
Εννοείται ότι σε μεγάλα ταξίδια θα πρέπει να σταματάς τουλάχιστον καθε 2:30 με 3 ώρες το πολύ. να κατεβαίνει ο σκύλος 10 λεπτά να ξεμουδιάζει και να συνεχίζεις .
Συμφωνώ!! το συγκεκριμένο τομέα πήρα από γνωστό πενήντα ευρώ και είχε αγοραστεί αρχές του Απρίλη εντελώς αχρησιμοποίητο οπότε το πολύ πολύ στο μέλλον αν είναι στριμωγμένος θα πάρω το αμέσως επόμενο απλά θα είναι οριακό σαν διάσταση που το έψαχνα για το αμάξι ίσως γιατί σκάρτα 100 εκατοστά είναι το πλάτος στον χώρο των αποσκευών στο duster.
 
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους!!εδώ και δύο μήνες είμαι κάτοχος ενός αρσενικού Κουρτσχααρ!!!για την μεταφορά του επέλεξα ένα πλαστικό κουτί μεταφοράς το οποίο θα μπει στο Πορτ παγκαζ του Dacia duster!Οι διαστάσεις του είναι 90x50 και 60 ύψος!!ο σκύλος μπαινει άνετα μιας και είναι 6 μηνών!!λέτε να υπάρχει θέμα με τις διαστάσεις και να ήθελα μεγαλύτερο μιας και υπολογίζω ότι θα γίνει σχετικά μεγαλόσωμος!!
Εγώ συνήθως χρησιμοποιώ τρέιλερ αλλά για την μεταφορά στον κτηνίατρο ή για ένα σκύλο πήρα αυτό. Είναι 100χ60χ66 και χωράει άνετα 2 σεττερ ή ποιντερ. Το χειμώνα ίσως και 3 . Νομίζω ότι στο duster
χωράει άνετα IMG_20230319_115857.jpg
 
Ο σκύλος δεν πρέπει να κολυμπάει στο κουτί, στροφές-λακουβες γίνεται μπαλάκι.
Οπότε ξεκίνα με αυτό που πήρες και ανάλογα την ανάπτυξη του βλέπεις.
Μπορείς να φτιάξεις στα μέτρα που βολεύει εσένα και το σκύλο από κόντρα πλακέ θαλάσσης (πιο βαρύ).
Η καλύτερη βέβαια λύση είναι ο σκύλος εκτός αυτοκινήτου.
Όπως και να χει μη ξεχνάς αυτό που είπε ο Δημήτρης, αρκετές στάσεις στη διαδρομή.
 
Εγώ συνήθως χρησιμοποιώ τρέιλερ αλλά για την μεταφορά στον κτηνίατρο ή για ένα σκύλο πήρα αυτό. Είναι 100χ60χ66 και χωράει άνετα 2 σεττερ ή ποιντερ. Το χειμώνα ίσως και 3 . Νομίζω ότι στο duster
χωράει άνετα View attachment 71467
Αυτό είναι το πιο βολικό, ειδικά αν έχουμε δύο σκυλιά, το έχω κ εγώ... Ωστόσο με αυτό χάνουμε το χώρο του πορτμπαγκάζ πολύ...
Επειδή έχω κ εγώ το duster, θα πρότεινα στον Βάγγο ένα κουτί που να είναι μακρόστενο... Μπαίνει στη μία άκρη του πορτμπαγκάζ κ κερδίζεις όλο τον υπόλοιπο χώρο... Βγάζεις κ την εταζιερα από πάνω κ έχεις τρομερούς χώρους...
 
Αναλογα τι τον βολεύει τον καθένα.
Για εμενα το καλυτερο ειναι μεσα στο αυτοκινητο αν είναι εκπαιδευμένο.
Αναλογα και τι κυνήγια κανεις βεβαια.
Μια φορα είχα πάει βάλτο και ο σκύλος από μαύρος, εγινε ασημένιος από την λασπη λες και ήταν βαιμαρανερ.
 
Back
Top