Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Και εγώ μαζί σου είμαι Νίκο!
Ισως να μην κατάλαβες τι θέλω να πω...

Ειναι πολυ σπάνιο για ενα εμπορικό φυσιγγι που παραγεται συνεχόμενα κ για πολλα χρονια να μην βρεθεί κ κάτι "σκάρτο" πανω του....
Εδώ καπιοι τα αλλάζουν κάθε μήνα που λέει ο λόγος.......

Πάμε στα ιταλικά Μaionchi που στην χώρα μας άφησαν ένα όνομα κ στην γείτονα χώρα ακόμα τα ψάχνουν κ τα νοσταλγούν.....
Καποτε ανοιξες ένα baby magnum κ δεν σου αρεσε απο αυτα που είδες κ είχες δίκιο σε αυτό!
Θα αναρωτηθει κανεις μα καλά τους πως άφησε ιστορία η maionchi με τα "ψέματα"??

Θέλω να πω ότι μέχρι ένα σημείο το καθετί μπορεί να δικαιολογηθει.....
Το θέμα είναι να μην συμβαίνει συχνά...

Όσο για τα σκαγια που λες το εχουμε δει όλοι μας, άλλα γράφει το (οποιοδήποτε) φυσιγγι κ αλλά έχει μέσα...
Και φαντάσου τι θα γινόταν κ παλαιοτερα που το αφαξιμο των φυσιγγιων δεν ήταν στην μόδα..

Μην συγκρίνεις τα εμπορικά φυσίγγια με τα δικά σου, αυτό είναι "λάθος"......

Τασο δεν τα συγκρινω με τα δικα μου...Τα κρινω ομως οπως κρινω και τα δικα μου....και αν μη τι αλλο
θελω οταν αγοραζω....αυτο που γραφει στην συσκευασια του να υπαρχει και στο φυσιγγιο.!!!
Τα πληρωνω φιλε....Δεν μου τα χαριζουν....!!!
Τωρα δεν νομιζω να με θεωρεις παραλογο που θελω αυτο που πληρωνω....αυτο να αγοραζω!!!
 
Πάνω στην αλλαγή υπήρχαν υλικά στοκ που τα έπιασε στα χέρια του ο άσχετος και γέμιζε πυρ κατά βούληση.
Αυτό το ξέρω..
Αλλά το συγκεκριμένο δεν είναι από εκείνη την περιοδο κ ειμαι σίγουρος για αυτό, αλλιώς κ θα το έλεγα...

Μην σου κανει εντυπωση..
Πεσμου ποιος δεν έχει κάνει τα δικά του.......

Όλοι έχουν ποιοτητα κλπ μέχρι αποδείξεως του εναντίου....

Τασο δεν τα συγκρινω με τα δικα μου...Τα κρινω ομως οπως κρινω και τα δικα μου....και αν μη τι αλλο
θελω οταν αγοραζω....αυτο που γραφει στην συσκευασια του να υπαρχει και στο φυσιγγιο.!!!
Τα πληρωνω φιλε....Δεν μου τα χαριζουν....!!!
Τωρα δεν νομιζω να με θεωρεις παραλογο που θελω αυτο που πληρωνω....αυτο να αγοραζω!!!
Και ποιος θέλει το αντίθετο από αυτό που αγοράζει?
Αλλά δυστηχως αυτό δεν είναι πάντοτε εφικτό....
 
Αυτό το ξέρω..
Αλλά το συγκεκριμένο δεν είναι από εκείνη την περιοδο κ ειμαι σίγουρος για αυτό, αλλιώς κ θα το έλεγα...

Μην σου κανει εντυπωση..
Πεσμου ποιος δεν έχει κάνει τα δικά του.......

Όλοι έχουν ποιοτητα κλπ μέχρι αποδείξεως του εναντίου....


Και ποιος θέλει το αντίθετο από αυτό που αγοράζει?
Αλλά δυστηχως αυτό δεν είναι πάντοτε εφικτό....

Τασο μου , αυτα τα ξερεις ???
Νομιζω κυκλοφορησε και διαφημηστικο βιντεο...με εναν πολυ καλο Ελληνα σκοπευτη....Νομιζω πρωταθλητης
στην σκοποβολη...Δεν θυμαμαι το ονομα του...οπως επισεις δεν θυμαμαι εαν εδειχνε στο βιντεο στα 80 μετρα
ή στα 100 εσπαγε το δισκακι ??
Μηπως θυμασαι εσυ ??
Το εχεις δει το βιντεο ??

εικόνα_Viber_2021-09-15_13-56-11-079.jpg
 
Ακριβώς εκεί που είπε ο Φάνης(Lavrentis)...

Για εμενα ένα απο τα καλυτερα.........

Μήπως έχεις κ κάνα κόκκορα?
Να σφάξουμε κ κάτι που να τρώγεται 😂😂



Iσως να έχεις κρατήσει από το μπλε που είχες σφάξει..

Σε γενικές γραμμές από όσα Λάμπρου εχω σφαξει έμεινα πολυ ευχαριστημένος από την εμφάνιση των σκαγιων,ασχέτως που κάποτε τα νουμερα δεν ήταν κ τα σωστά αλλά αυτό κ που δεν έχει συμβεί....

Οχι όμως κ απο τα πολυ........χοντρα......
Το εχω ξαναπεί...

Λάμπρου μπλε μηδενικά 5/0...
(S4 στο 1,50γρ αν θυμάμαι καλά γιατί ειχα πεταξει την πυριτιδα) η εταιρία έδινε 56 τεμάχια σε αυτό το νουμερο, βρήκα 50..
Αλλά αυτό δεν έχει καμια σημασία........

Στραπατσαρισμένα, πλακέ κλπ........
τι να διαλέξεις κ που να βάλεις παχυμετρο..
Εκτός αυτου ο συγκεντρωτηρας γερνει μονόμπαντα από το πατημα....

Θεώρησα πως όσο χοντραίνει ένα σκαγι τοσο πιο ευκολη είναι κ η "στρογγυλαδα" του..
Ίσως να κάνω λάθος.. Ίσως να έτυχε....

Το ερώτημα είναι ένας που θα πηγαινε για χήνες τι αποτέλεσμα θα είχε...
Δεν λεω πως δεν θα επερνε πουλια......
Αλλά.....αλλά.....

View attachment 70796
View attachment 70797
Σε πολλά παλια φυσίγγια τα χοντρά σκάγια ήταν έτσι ακόμα και σε ιμπεριαλ και αμερικανικά...
Μήπως από τα χρόνια επίδει το μολύβι είναι μαλακό μέταλλο και επίδει ήταν πατημένα πήραν μετά τα χρόνια αυτό το σχήμα; ;;;
 
Τασο μου , αυτα τα ξερεις ???
Νομιζω κυκλοφορησε και διαφημηστικο βιντεο...με εναν πολυ καλο Ελληνα σκοπευτη....Νομιζω πρωταθλητης
στην σκοποβολη...Δεν θυμαμαι το ονομα του...οπως επισεις δεν θυμαμαι εαν εδειχνε στο βιντεο στα 80 μετρα
ή στα 100 εσπαγε το δισκακι ??
Μηπως θυμασαι εσυ ??
Το εχεις δει το βιντεο ??

View attachment 70826
Το έχω δει το βίντεο με τον Μαυρομμάτη...

Αλλά αλίμονο αν κάτσω να εντυπωσιαστω από αυτό το γεγονός κ να τρέξω να φορτωσω αυτά τα φυσίγγια....

Σε πολλά παλια φυσίγγια τα χοντρά σκάγια ήταν έτσι ακόμα και σε ιμπεριαλ και αμερικανικά...
Δεν εχω εμπειρία από τέτοια σκαγια..

Άλλο ενα παλιό fiocchi PL3 ν4/0 είχα ανοίξει κάποτε κ τα σκαγια ήταν μια χαρά.....
Μήπως από τα χρόνια επίδει το μολύβι είναι μαλακό μέταλλο και επίδει ήταν πατημένα πήραν μετά τα χρόνια αυτό το σχήμα; ;;;

Όσο κ μαλακό να είναι το μολυβι δεν προκειται να το τσακίσει το πλαστικό.......
 
Last edited:
Μπορεί να είχε άλλο καρτέρι παρακάτω.Εδω στα 50 μέτρα και μπερδευομαστε ποιός το πήρε.Φαντασου τι γίνεται στα 100.

Δεν παλευεσαι ρε φιλαρα μου!!! :)
Οταν εχω τα ''σκοτάδια'' μου....σε διαβαζω και ανοιγει η καρδια μου !!:cool:
Σοβαρα ,,,το βιντεο το εχεις δει ??
Μπορεις να το ανεβασεις ??
 
Το έχω δει το βίντεο με τον Μαυρομμάτη...

Αλλά αλίμονο αν κάτσω να εντυπωσιαστω από αυτό το γεγονός κ να τρέξω να φορτωσω αυτά τα φυσίγγια....


Δεν εχω εμπειρία από τέτοια φυσιγια..

Άλλο ενα παλιό fiocchi PL3 ν4/0 είχα ανοίξει κάποτε κ τα σκαγια ήταν μια χαρά.....


Όσο κ μαλακό να είναι το μολυβι δεν προκειται να το τσακίσει το πλαστικό.......
Μακάρι να είχε πάθει ανακοπή εκείνος ο λαγός...
 
Το έχω δει το βίντεο με τον Μαυρομμάτη...

Αλλά αλίμονο αν κάτσω να εντυπωσιαστω από αυτό το γεγονός κ να τρέξω να φορτωσω αυτά τα φυσίγγια....


Δεν εχω εμπειρία από τέτοια φυσιγια..

Άλλο ενα παλιό fiocchi PL3 ν4/0 είχα ανοίξει κάποτε κ τα σκαγια ήταν μια χαρά.....


Όσο κ μαλακό να είναι το μολυβι δεν προκειται να το τσακίσει το πλαστικό.......

Δεν ειπα για το να εντυπωσιαστεις
Το ειπα για κατα ποσον ειναι ΑΛΗΘΕΙΑ αυτα που λενε στο βιντεο...
Δεν εντυπωσιαστηκα και τα αγορασα.....Τα αγορασα για την ''αληθεια'' τους...

Και εφοσον το αγορασα...το ''ξεσκονισα''.....
Εαν σου ανεβασω δοκιμη στα 36,5 μετρα...και μετα με φουλ τσοκ στα 80 μετρα...τοτε θα καταλαβεις
τι πιθανοτητες εχει ο σκοπευτης να σπασει το δισκακι...και ας ειναι και ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ !!!
 
Δεν βλέπω τσόντες θείο...

Και καλα κανεις !!!
Με 67% στα 36,5 μετρα.....που να τα βρεις τα 80 και 100 μετρα...??? :cool:
Μας δουλευουν ψιλο γαζι....και το χειροτερο υποτιμουν την νοημοσυνη μας !!

Εχω δοκιμες μεχρι τα 80 μετρα....Αυριο θα το ριξω στα 100 μετρα να δω εαν ο στοχος θα εχει ΕΝΑ σκαγι
επανω του !!!
 
Και καλα κανεις !!!
Με 67% στα 36,5 μετρα.....που να τα βρεις τα 80 και 100 μετρα...??? :cool:
Μας δουλευουν ψιλο γαζι....και το χειροτερο υποτιμουν την νοημοσυνη μας !!

Εχω δοκιμες μεχρι τα 80 μετρα....Αυριο θα το ριξω στα 100 μετρα να δω εαν ο στοχος θα εχει ΕΝΑ σκαγι
επανω του !!!
Σε ανηκτο πεδιο ρηχτο.αν ειναι βουνο προσεξε τα κατσικια σε ακτινα 300 μετρα περιμετρος,γιατη και εκει τα κοβο να πανε .big smile. .very funny.
 
Εννοείται Π.Σ....
Για τα σκαγια των Αφων Λάμπρου μιλάγαμε...
Σε καλυκα lambro france....


Καλά που μου το θυμισες Φάνη,πάω να φτιάξω ενα φραπέ ώρα του είναι...

Όσο για το συγκεκριμένο φυσίγγι περιμενε κ θα ακουσεις τα δικά σου... 😂😂
Εγώ ποτέ δεν το έβαλα στο όπλο μου...ήταν όμως ένα παλικάρι, καλή του ώρα, βοσκός από ορεινή αιτωλοακαρνανια , μιλάμε έρωτας για το Λαμπρό ( τονιζε στο ο ) το καφέ...ούτε το καλύτερο ρεμινγκτον που λέει ο λογος, βέβαια να μην είμαι και άδικος, πόσο φυσιγγια να είχε ρίξει ο άνθρωπος....άσε που τώρα έφαγα φλασια και νομίζω ότι τα έριχνε με μπαικαλ μονοκανο, όχι η μασέλα και το σαγόνι μαζί με τον ώμο θα του φεύγανε
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top