Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Low-density polyethylene sheathing materials have water vapor permeabilities on the order of 10−8 at 22°C. High-density polyethylenes have permeabilities about one-third to one-sixth that of the low-density polyethylene.

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/j.1538-7305.1967.tb01064.x
Το υλικό του κάλυκα το γνωρίζουμε; Είναι όντως πολυαιθυλένιο; Αν ναι, υψηλής πυκνότητας ή χαμηλής πυκνότητας; Λίγο δύσκολο να βγάλουμε συμπέρασμα.
 
Το υλικό του κάλυκα το γνωρίζουμε; Είναι όντως πολυαιθυλένιο; Αν ναι, υψηλής πυκνότητας ή χαμηλής πυκνότητας; Λίγο δύσκολο να βγάλουμε συμπέρασμα.

https://barrier.norner.no/calculators/wvtr-calculator

Έκανα μερικούς υπολογισμούς ... για εμένα είναι μηδαμινό το ποσοστό υγρασίας που περνάει από το πλαστικό του κάλυκα είτε είναι LDPE ή HDPE.

Δεν νομίζω ότι έκανα λάθος ...
Κάντε τους δικούς σας υπολογισμούς.
Βάλτε πολλές ημέρες για να πάρετε κάτι μη μηδενικό.
 
https://barrier.norner.no/calculators/wvtr-calculator

Έκανα μερικούς υπολογισμούς ... για εμένα είναι μηδαμινό το ποσοστό υγρασίας που περνάει από το πλαστικό του κάλυκα είτε είναι LDPE ή HDPE.

Δεν νομίζω ότι έκανα λάθος ...
Κάντε τους δικούς σας υπολογισμούς.
Βάλτε πολλές ημέρες για να πάρετε κάτι μη μηδενικό.
Όντως φαντάζει απίθανο. Αν μου έλεγαν να υποθέσω, θα περίμενα από το καψούλι, αλλά μέσα από το πλαστικό...;
 
Δεν νομίζω πως το φαινόμενο της αυξημένης υγρασίας με θετική θερμοκρασία κατά πλειοψηφία ότι επηρεάζει την μπαρούτι μέσα στον κάλυκα ,το πρόβλημα βρίσκεται στην υγρή ατμόσφαιρα που είναι χειρότερο από το να βρέχει και αυτό ξεκινάει να επηρεάζει από την θαλάμη και μετά όχι όταν βγει η γόμωση από την κάνη.θελει φυσίγγι με αυξημένες αρχικές το οποίο δεν συνιστάται σε νορμάλ καιρό και ένας ιδιογομωτης μπορεί να το φτιάξει με οποιαδήποτε μπαρούτι.Η διαφορά της διβασικης είναι ότι έχει μεγαλύτερο ποσοστό νιτρογλυκερινης όχι ότι είναι αδιάβροχη που σημαίνει ότι με μικρότερη ποσότητα παράγει μεγαλύτερο έργο και παράγει τέτοιο έργο που όταν έχουμε νορμάλ καιρό δεν μας χρειάζεται.Προσωπικα όταν γέμιζα με g3000 αγαπημένη μου μπαρούτι αδελφούλα της mb32 με παρεμφερείς σε ποσοστά νιτρογλυκερίνης για όλα στο εύρος γρ που της αναλογεί ποτέ δεν αντιμετώπισα θέμα με υγρασίας αλλά τη φόρτωνα στον άσχημο καιρό .

Ειπες την ''μαγικη φραση''...''Την φοτρωνα σε ασχημο καιρο''....Ξανα πες το...μηπως και το εμπεδωσουν καποιοι
που λενε και γραφουν οτι τους ''κατεβει'' !!!
 
https://barrier.norner.no/calculators/wvtr-calculator

Έκανα μερικούς υπολογισμούς ... για εμένα είναι μηδαμινό το ποσοστό υγρασίας που περνάει από το πλαστικό του κάλυκα είτε είναι LDPE ή HDPE.

Δεν νομίζω ότι έκανα λάθος ...
Κάντε τους δικούς σας υπολογισμούς.
Βάλτε πολλές ημέρες για να πάρετε κάτι μη μηδενικό.

Βρε Βασιλη μου....Εχει τοσο μεγαλη σημασια απο που τραβαει την υγρασια??
Σημασια εχει οτι υγρασια υπαρχει στον αερα...και επηρεαζει τα παντα... Αυτο δεν φτανει ??
 
Όντως φαντάζει απίθανο. Αν μου έλεγαν να υποθέσω, θα περίμενα από το καψούλι, αλλά μέσα από το πλαστικό...;
Καψούλι, πάφυλα-πλαστικό, και από το κλείσιμο.

Το φυσίγγι "αναπνέει".
Όταν το βάζεις κρύο μέσα σε ζεστό χώρο ή όταν υπάρχουν θερμοκρασιακές μεταβολές κατά την αποθήκευση ποσότητα ζεστού αέρα εισχωρεί πολύ αργά στο εσωτερικό του και αντίστροφα (ΔΡ).
Μιλάμε όμως για πολύ αργά φαινόμενα.

Αν ερμηνεύω σωστά τα αποτελέσματα του https://barrier.norner.no/calculators/wvtr-calculator
τότε αν το πάχος του πλαστικού του φυσιγγίου είναι 1,5mm το μήκος του 5cm και το πλάτος του 5cm σε 365 ημέρες αν υποθέσουμε ότι πάντα το εσωτερικό του φυσιγγίου έχει 0% υγρασία και έξω από το φυσίγγι υπάρχει 100% υγρασία στους 10οC θα περάσουν 0.017 g νερού σε έναν χρόνο = 365 ημέρες.

Αν έχω 1,5gr πυρίτιδα αυτό αντιστοιχεί σε 0,017/1,5 ~ 1% με μόνιμα το φυσίγγι σε αυτές τις συνθήκες.

Αν έχω κάνει λάθος μου λέτε ...
 
Ειπες την ''μαγικη φραση''...''Την φοτρωνα σε ασχημο καιρο''...
Δεν νομίζω να πιστεύει κανένας πως το ίδιο φυσίγγι με το ίδιο "καλοκαιρινό" νούμερο σκαγιών δουλεύει καλοκαίρι και καταχείμωνο.

Το πρόβλημα είναι πως γίνεται το "φόρτωμα" σε μονοβασικές στην περίπτωση
α) της χαμηλής θερμοκρασίας χωρίς "υγρασία",
β) της νορμάλ θερμοκρασίας με "υγρασία" και
γ) της χαμηλής θερμοκρασίας με "υγρασία".

1. αφαιρείς σκάγια ?
2. προσθέτεις πυρίτιδα ?
3. αλλάζεις καψούλι ?
4. "πατάς" περισσότερο το φυσίγγι ?
5. συνδιασμός των παραπάνω ?
τι κάνεις στην κάθε μια περίπτωση και γιατί ?

και ρωτάω ... αν με την ίδια συνταγή (χωρίς να αλλάξεις τίποτα) βάλεις ένα ή δύο νούμερα σκάγια χοντρότερα το φυσίγγι θα δουλέψει ή όχι ?
Καταλαβαίνω ότι θα αραιώσει η κατανομή, αλλά θα έχεις περίπου την ίδια διάτρηση ?
Αντί να ρίξεις #10 ή #9 στην τσίχλα θα ρίξεις #8 ή #7.
Αντί για #6 στην φάσσα θα ρίξεις #4.
Το έχει δοκιμάσει κάποιος και δεν δούλεψε ?

Ρωτάω γιατί οι μην ιδιογομωτές δεν μπορούμε να φορτώσουμε τα φυσίγγια και αναγκαστικά θα πρέπει να πάμε σε άλλα.

Βρε Βασιλη μου....Εχει τοσο μεγαλη σημασια απο που τραβαει την υγρασια??
Σημασια εχει οτι υγρασια υπαρχει στον αερα...και επηρεαζει τα παντα... Αυτο δεν φτανει ??
Άσε να κάνω κανέναν υπολογισμό ... μάλλον έβαλα μεγάλο πάχος πλαστικού κάλυκα ...
Πόσο πάχος έχουν οι ευρωπαϊκοί κάλυκες ?
 
Last edited:
α) της χαμηλής θερμοκρασίας χωρίς "υγρασία",
β) της νορμάλ θερμοκρασίας με "υγρασία" και
γ) της χαμηλής θερμοκρασίας με "υγρασία".

1. αφαιρείς σκάγια ?
2. προσθέτεις πυρίτιδα ?
3. αλλάζεις καψούλι ?
4. συνδιασμός των παραπάνω ?
τι κάνεις στην κάθε μια περίπτωση και γιατί ?
Ο σωστός ιδιογομωτης κυνηγός πάει στο καρτέρι με τα εργαλεία του και αναλόγως τον καιρό γεμίζει και ρίχνει.
 
Η λογική του "φορτώματος" που για εμένα σημαίνει διατηρώ την ίδια περίπου Pmax σε χαμηλές θερμοκρασίες ή την αυξάνω λιγάκι αυξάνοντας λίγο και την αρχική, είναι σωστή αλλά πάλι δεν αρκεί νομίζω ... αντί να κατέβεις 2 νούμερα σκάγια θα κατέβεις 1, αλλά θα πρέπει να κατέβεις ... κάνω λάθος ?
Ουσιαστικά το φόρτωμα γίνεται για να αντισταθμίσει τον χαμηλό ρυθμό καύσης της πυρίτιδας λόγω χαμηλής θερμοκρασίας.
Σε συνθήκες υψηλής "υγρασίας" αυτό δεν φτάνει ... πας σε μεγαλύτερο μέγεθος σκαγιών ή γενναία αύξηση αρχικών.
 
Δεν νομίζω να πιστεύει κανένας πως το ίδιο φυσίγγι με το ίδιο "καλοκαιρινό" νούμερο σκαγιών δουλεύει καλοκαίρι και καταχείμωνο.

Το πρόβλημα είναι πως γίνεται το "φόρτωμα" σε μονοβασικές στην περίπτωση
α) της χαμηλής θερμοκρασίας χωρίς "υγρασία",
β) της νορμάλ θερμοκρασίας με "υγρασία" και
γ) της χαμηλής θερμοκρασίας με "υγρασία".

1. αφαιρείς σκάγια ?
2. προσθέτεις πυρίτιδα ?
3. αλλάζεις καψούλι ?
4. "πατάς" περισσότερο το φυσίγγι ?
5. συνδιασμός των παραπάνω ?
τι κάνεις στην κάθε μια περίπτωση και γιατί ?

και ρωτάω ... αν με την ίδια συνταγή (χωρίς να αλλάξεις τίποτα) βάλεις ένα ή δύο νούμερα σκάγια χοντρότερα το φυσίγγι θα δουλέψει ή όχι ?
Καταλαβαίνω ότι θα αραιώσει η κατανομή, αλλά θα έχεις περίπου την ίδια διάτρηση ?
Αντί να ρίξεις #10 ή #9 στην τσίχλα θα ρίξεις #8 ή #7.
Αντί για #6 στην φάσσα θα ρίξεις #4.
Το έχει δοκιμάσει κάποιος και δεν δούλεψε ?

Ρωτάω γιατί οι μην ιδιογομωτές δεν μπορούμε να φορτώσουμε τα φυσίγγια και αναγκαστικά θα πρέπει να πάμε σε άλλα.


Άσε να κάνω κανέναν υπολογισμό ... μάλλον έβαλα μεγάλο πάχος πλαστικού κάλυκα ...
Πόσο πάχος έχουν οι ευρωπαϊκοί κάλυκες ?
Οι κάλυκες είναι κάτι λιγότερο από 1mm 0,70-0,80.......... Οι fiocchi λίγο πιο χοντρό πλαστικό.......
Οι αλλαγές που κάνουν οι ιδιογομωτης στα φυσίγγια είναι λίγο πολύ αυτες που ανέφερες ,το θέμα είναι πότε τις χρειαζόμαστε πραγματικά.........
Πιστεύω μόνο στα υδρόβια θα συναντήσεις πλέον πραγματικά δυσμενείς συνθήκες κι αυτές σπάνια...... Έτσι όπως έγινε το κλίμα........ Βγάζουμε το χειμώνα χωρίς μπουφάν!!!
Η πέρδικα,η φασα κι ο λαγος ,η τσίχλα βολεύονται με ένα δύο νούμερα χοντροτερα σκάγια........
 
Ο σωστός ιδιογομωτης κυνηγός πάει στο καρτέρι με τα εργαλεία του και αναλόγως τον καιρό γεμίζει και ρίχνει.
ή πάει με την σακούλα τουρλού και ανάλογα επιλέγει

IMG_20230418_010949.jpg

Θα πέσει πολύ σκουριά σου λέω 🤣
Τα κουβάλησα από Καρδιστάν.
 
ή πάει με την σακούλα τουρλού και ανάλογα επιλέγει

View attachment 70773

Θα πέσει πολύ σκουριά σου λέω 🤣
Τα κουβάλησα από Καρδιστάν.

Να ένα Rio 32γρ!!
Αντε να πιστεψω ότι ήταν τυχαίο......

Μου το κράταγες για έκπληξη..😂
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top