Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το περκορσο είναι με τέκνα την πυρίτιδα που υποτίθεται ότι αντέχει στην υγρασία και τις καιρικές μεταβολές........
και τα λαμπρό τα μαύρα και πολλα αλλα που εκοινες τις μερες σερνόταν,ειχα και αλλα με μβ 36 μια απο τα ιδια,εχω καταλήξει πως το στήσιμο παιζει ρολο σε τετοιες περιπτώσεις και οχι το υλικό που δουλεύεις.
 
Ηλία σε νοτια με υγρασία μαζί μη ψάχνεις εμπορικό να δουλέψει.ολα κλάνουν μεντες.ειναι ο καιρός θάνατος του φυσιγγίου
Αυτό το έχω πετύχει και εγώ πολλές φορές σε τσιχλοκυνήγια. Ειδικά αν έχει πέσει και βροχή νωρίς το πρωί και μετά βγάλει ντάλα ήλιο με ζέστη και υγρασία είναι πολύ έντονο. Θεωρώ ότι οφείλεται καθαρά σε overkill.
Η λύση σε τέτοια περίπτωση πιστεύω βρίσκεται σε φυσίγγια με όσο πιο συγκρατημένες αρχικές και πιέσεις γίνεται.
 
Εγω εχω ριξει στον ταχογραφο σετ απ με την Α0 μεχρι τους -3 με υγρασια καργα σε καλο καιρο ( 10-12) βαθμους 390 στους μειων 385 !! Και φυσιγγια που τα παω και τα φερνω στον βαλτο και μενουν και μεσα στο αυτοκινητο σχεδον ολλο το χειμωνα
Καλά είναι πιστεύω ... πολύ καλά
 
Βασιλη μου ...Κανε μου την χαρη...υπολογισε σε παρακαλω την διατρηση σε αυτο το σεταπ...
Την εχω μετρησει μαλλον λαθος...12 χιλιοστα ηταν το βιβλιο πισω απο τον στοχο που το περασε
ακρη παντα...ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ βολιδας 4,40 χιλιοστα Βασιλη !!

View attachment 70729

View attachment 70730
View attachment 70731
16mm σε βιβλίο @ 50m
85mm σε 20% τζελ @ 50m

και η δοκιμή του @Johnny brow με Federal BB 3" στα 50m
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-δοκιμές.4204/page-49#post-750263
 
Last edited:
αφου υπαρχουν τα 60 και 100 metri γιατι ζοριζεστε?
Τότες δεν υπήρχαν βρε μάστορα ...
Και τώρα πάντως θα προτιμήσω bb παρά 100metri.
Δεν έχω χτυπήσει τίποτα με αυτά, τουλάχιστον με τα 60metri !!! είναι καταραμένα !!! 🤣
 
Όσο για το αν μπορεί να περάσει η υγρασία μέσα στον πλαστικό κάλυκα, αποδεδειγμένα μπορεί .
Λευτέρη, εννοείς αργή απορρόφηση με την διαπνοή του φυσιγγίου και τις κακές συνθήκες αποθήκευσης ... δεν εννοείς πιστεύω ότι η υγρασία μπορεί να διαπεράσει το πλαστικό του κάλυκα ...
 
Λευτέρη, εννοείς αργή απορρόφηση με την διαπνοή του φυσιγγίου και τις κακές συνθήκες αποθήκευσης ... δεν εννοείς πιστεύω ότι η υγρασία μπορεί να διαπεράσει το πλαστικό του κάλυκα ...
Δεν την λες και αργή, σε 100% υγρασία εκτεθειμένη πυρίτιδα σε λίγα λεπτά είναι άχρηστη. Όσο για εντός του φυσιγγιου, περνάει η υγρασία όχι μόνο από τις οπές, αλλά και ( και εμένα μου φάνηκε απίστευτο αλλά το διάβασα σε δύο βιβλία ένα του Granelli και ένα του Bordin), από το πλαστικό, έτσι είπε και ο Iaccobucci ιδρυτής της FIEM και χημικός ο ίδιος.
 
Άμα ήταν έτσι θα είχαμε πετάξει πολλά φυσίγγια, δεν γίνεται αυτό.

Ποτε μην λες ποτέ.....Εδω τραβηξαν υγρασια τα φυσιγγια της Ρεμικτον που ειχα με βολια...
Και οταν τα δοκιμασα επαθα την πλακα μου μεχρι να καταλαβω οτι εχουν τραβηξει υγρασια !!
Και δεν ειχαν ολα...απο εκει το καταλαβα...απο τις ταχυτητες που εβγαζαν !!
 
Δεν την λες και αργή, σε 100% υγρασία εκτεθειμένη πυρίτιδα σε λίγα λεπτά είναι άχρηστη. Όσο για εντός του φυσιγγιου, περνάει η υγρασία όχι μόνο από τις οπές, αλλά και ( και εμένα μου φάνηκε απίστευτο αλλά το διάβασα σε δύο βιβλία ένα του Granelli και ένα του Bordin), από το πλαστικό, έτσι είπε και ο Iaccobucci ιδρυτής της FIEM και χημικός ο ίδιος.

Ολοι έχει τυχει να ρίξουμε "αρπαγμενα" φυσίγγια που ήταν σε χώρο με υγρασία κ οι τσίχλες να πεφτουν ξερές..
(Όμως για άλλο θήραμα δεν θα το ρίσκαρα...)


Θα ξαναπω κ δυο "κουφά" περιστατικα..

1) Έχει τυχει να ανοιξω φυσίγγια 25+ ετών από το ίδιο κουτί τα οποία ήταν εξωτερικα ήταν άριστα κ τα καψουλια εσωτερικά να έχουν οξειδωθει!
Βέβαια σκέφτηκα μήπως συνέβαλε κ η πυριτιδα σε αυτό, αν κ το πιστευω....

2) κάποτε μιλώντας με έναν μπαρμπα για τα κυνηγια κ τα φυσίγγια μου λέει πως έχει πεταξει σε ένα αυλάκι με νερό(φοβηθηκε να τα ρίξει σε κάδο) αρκετά παλια φυσίγγια σε cal. 12 και cal. 20..
Tην ίδια μέρα πηγα εκεί που μου ειπε κ τα είδα βυθισμένα στο νερό..
Τα μαζεψα όλα κ τα πηγα σπιτι μπας κ διαλέξω τίποτα για συλλογή.....
Κράτησα μερικά που δεν είχαν σβήσει τα γράμματα....
Το είπα σε έναν φίλο που έχει cal.20 κ μου λέει τα θέλω όλα να τα ρίξω το Πασχα...
Τον απέτρεψα όσο μπορουσα, ώσπου στο τέλος του λέω θα στα φέρω αλλά η ευθυνη δική σου για ότι συμβεί.......
Αφου τα σκουπισα του τα πηγα σπιτι...
Περνει το 20αρι μονοκαννο κ παμε δίπλα στο χωράφι..
Ριχνουμε 2-3 κ σκάνε, κοιτάζω μέσα την κάννη κ είχε σταγονες νερου........

Τα υπολοιπα τα έριξε ολα....
Κάποια απο ότι μου ειπε έσκασαν κανονικα( μιλάμε ότι τα περισσοτερα ηταν κατασκουριασμενα) κ κάποια έκαναν αφλογιστιες.....

Δεν πιστευα ότι θα έσκαγε κανενα από αυτά δεδομένου πως ηταν για μέρες μέσα στο νερό....

ΥΓ
Εννοείται πως αυτό το παραδειγμα είναι προς αποφυγή κ ΔΕΝ συνίσταται επουδενί.....
 
Δεν την λες και αργή, σε 100% υγρασία εκτεθειμένη πυρίτιδα σε λίγα λεπτά είναι άχρηστη.
οκ λογικό
Όσο για εντός του φυσιγγιου, περνάει η υγρασία όχι μόνο από τις οπές, αλλά και ( και εμένα μου φάνηκε απίστευτο αλλά το διάβασα σε δύο βιβλία ένα του Granelli και ένα του Bordin), από το πλαστικό, έτσι είπε και ο Iaccobucci ιδρυτής της FIEM και χημικός ο ίδιος.
Έχεις τα αποσπάσματα ? ... μοιάζει απίστευτο.
Μήπως εννοούσε ανάμεσα από τα πλαστικά ?
 
Δεν λέω ότι όλα τα πλαστικά δεν επιτρέπουν την υγρασία να περάσει αλλά να επιλέγονται για φυσίγγια πλαστικά με αυξημένη τάση διείσδυσης υγρασίας είναι κάτι που με ξεπερνά ...
Σίγουρα πάντως δεν είναι γρήγορο φαινόμενο ... δώσε info.

Πολυαιθυλένιο δεν είναι το πλαστικό ? HDPE (high density polyethylene)
 
Last edited:
Πες μου ... και μετά πες μου με πόσα bar βγάζει η 800Χ μια ταχύτητα και με πόσα bar παρόμοια ταχύτητα σε χαμηλή θερμοκρασία.
Δεν μπορω να βρω τωρα τις δοκιμες σε κανονακι που εδειχνε τις πιεσεις τις Α0 ειμαι και στη δουλεια θα ψαξω και οταν τα βρω θα σου δειξω !! Ασε την 800χ αυτη ειναι μια κατηγορια μονη της ειναι η μονη !!! Που γεμηζεται απο 28 εως 50 γρ στο 12 αρι δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ αλλη πυριτηδα να το κανει αυτο !!
 
Δεν νομίζω πως το φαινόμενο της αυξημένης υγρασίας με θετική θερμοκρασία κατά πλειοψηφία ότι επηρεάζει την μπαρούτι μέσα στον κάλυκα ,το πρόβλημα βρίσκεται στην υγρή ατμόσφαιρα που είναι χειρότερο από το να βρέχει και αυτό ξεκινάει να επηρεάζει από την θαλάμη και μετά όχι όταν βγει η γόμωση από την κάνη.θελει φυσίγγι με αυξημένες αρχικές το οποίο δεν συνιστάται σε νορμάλ καιρό και ένας ιδιογομωτης μπορεί να το φτιάξει με οποιαδήποτε μπαρούτι.Η διαφορά της διβασικης είναι ότι έχει μεγαλύτερο ποσοστό νιτρογλυκερινης όχι ότι είναι αδιάβροχη που σημαίνει ότι με μικρότερη ποσότητα παράγει μεγαλύτερο έργο και παράγει τέτοιο έργο που όταν έχουμε νορμάλ καιρό δεν μας χρειάζεται.Προσωπικα όταν γέμιζα με g3000 αγαπημένη μου μπαρούτι αδελφούλα της mb32 με παρεμφερείς σε ποσοστά νιτρογλυκερίνης για όλα στο εύρος γρ που της αναλογεί ποτέ δεν αντιμετώπισα θέμα με υγρασίας αλλά τη φόρτωνα στον άσχημο καιρό .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top