Έκθεση Κυνηγεσία 2023

Με την ίδια λογική οι άλλοι τι παρουσίασαν ;

Κάλτσες και παπούτσια ; 🤪
Αν απαντήσω ρεαλιστικά θα στεναχωρηθεί πλήθος συναδέλφων … θα σηκώσω το γάντι και θα σου πω ότι σε μια χώρα με 200.000 κυνηγούς , σε μια χώρα με τα γνωστά οικονομικά προβλήματα , σε μια χώρα όπου κυνηγάμε τα πάντα με το ίδιο τουφέκι , ..,.., ( αν συνεχίσω θα γεμίσω πέντε σελίδες να γράφω ) ποια η ευκαιρία πωλήσεων για αυτούς τους κολοσσούς της όπλοβιομηχανίας ; Ούτε απέξω δεν περνάνε και δεν τους αδικώ . Εσυ ;
 
Last edited:
ποια η ευκαιρία πωλήσεων για αυτούς τους κολοσσούς της όπλοβιομηχανίας ; Ούτε απέξω δεν περνάνε και δεν τους αδικώ . Εσυ ;
Για τους αντιπροσώπους μιλάμε ...

Εγώ νομίζω ότι είναι απλά καρμίριδες.

Αν περίμεναν να πουλήσουν από την συμμετοχή σε μια έκθεση, σώθηκαν.

Το έχω ξαναγράψει ... Η πληροφορία σήμερα βρίσκεται εύκολα, άρα η έκθεση είναι περιττή.
Όταν όμως διοργανώνεται εεε καλό είναι να την τιμούν γιατί από αυτό ζουν και από εμάς τους 200.000.
 
Για τους αντιπροσώπους μιλάμε ...

Εγώ νομίζω ότι είναι απλά καρμίριδες.

Αν περίμεναν να πουλήσουν από την συμμετοχή σε μια έκθεση, σώθηκαν.

Το έχω ξαναγράψει ... Η πληροφορία σήμερα βρίσκεται εύκολα, άρα η έκθεση είναι περιττή.
Όταν όμως διοργανώνεται εεε καλό είναι να την τιμούν γιατί από αυτό ζουν και από εμάς τους 200.000.
Οι αντιπρόσωποι βρήκανε να πουλήσουν όπλα σε καινούργιο , φρέσκο κανάλι που άνοιξε / δώρο από το υπουργείο … οτι φάμε ότι πιούμε …( οι αντιπρόσωποι …. 😂😂😂)
 
Αν απαντήσω ρεαλιστικά θα στεναχωρηθεί πλήθος συναδέλφων … θα σηκώσω το γάντι και θα σου πω ότι σε μια χώρα με 200.000 κυνηγούς , σε μια χώρα με τα γνωστά οικονομικά προβλήματα , σε μια χώρα όπου κυνηγάμε τα πάντα με το ίδιο τουφέκι , ..,.., ( αν συνεχίσω θα γεμίσω πέντε σελίδες να γράφω ) ποια η ευκαιρία πωλήσεων για αυτούς τους κολοσσούς της όπλοβιομηχανίας ; Ούτε απέξω δεν περνάνε και δεν τους αδικώ . Εσυ ;
Βάλε και τις αγορές από το εξωτερικό.
 
Σε ποια αγορά να έρθουν όλοι αυτοί ; Να πληρώσουν προσωπικό να παρουσιάζει τι και σε ποιον ;
Δηλαδή ρε Γιώργο πριν 2 με 3 χρόνια μπορούσαν και τώρα δεν μπορούν ; απευθυνόταν σε άλλο κοινό τότε και σε άλλο σήμερα ; Δεν είναι εκεί το θέμα και δεν είναι μόνο οι αντιπρόσωποι με τα όπλα.
 
Δηλαδή ρε Γιώργο πριν 2 με 3 χρόνια μπορούσαν και τώρα δεν μπορούν ; απευθυνόταν σε άλλο κοινό τότε και σε άλλο σήμερα ; Δεν είναι εκεί το θέμα και δεν είναι μόνο οι αντιπρόσωποι με τα όπλα.
Ποια η αγοραστική δύναμη ( για κυνηγετικά είδη ) του μέσου κυνηγού τώρα σε σχέση με 5 χρόνια πριν ;
 
Ποια η αγοραστική δύναμη ( για κυνηγετικά είδη ) του μέσου κυνηγού τώρα σε σχέση με 5 χρόνια πριν ;
Το να είναι στην έκθεση η beretta η benelli , η winchester και οποιαδήποτε άλλη εταιρεία για μένα δεν έχει να κάνει τόσο με το θέμα αγοραστικής δύναμης είναι η παρουσία που δείχνουν και η δυναμική τους στην αγορά Αλλωστε ποτέ δεν περίμεναν οι εταιρείες αυτές ότι θα πουλούσαν όπλα στην Ελλάδα μόνο και μόνο επειδή παρίστανται στη συγκεκριμένη έκθεση .
Και επειδή όπως ανέφερα πιο πάνω δεν προβληματίζει μόνο η απουσία των αντιπροσώπων όπλων, δεν υπήρχαν οι εταιρείες με τα φυσίγγια δεν υπήρχαν εταιρείες με αρβυλα δεν υπήρχαν εταιρείες με οτιδήποτε άλλα αξεσουάρ, εταιρείες με δραστηριότητες outdoor.
Όσο για την αγοραστική δύναμη ούτε λογος να γινεται Δεν είναι λόγος μη συμμετοχής των εταιρειών στην έκθεση.
Δηλαδή το 2012 ,13 ,14 ,15 ,16 που η χώρα ζούσε μία μεγάλη οικονομική κρίση που πηδούσε κόσμος από μπαλκόνια ,που ήταν χρεωμένος με δάνεια, με μειωσεις μισθων και κόψιμο δώρων είχαμε μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη η καλύτερη ψυχολογία ;
 
Δηλαδή ρε Γιώργο πριν 2 με 3 χρόνια μπορούσαν και τώρα δεν μπορούν ; απευθυνόταν σε άλλο κοινό τότε και σε άλλο σήμερα ; Δεν είναι εκεί το θέμα και δεν είναι μόνο οι αντιπρόσωποι με τα όπλα.
Στο gun show του ´22 στο Τοροντο η IWI δεν έβαλε περίπτερο και άφησε την παρουσία της στον αντιπρόσωπο. Μιλάμε για μη συγκρίσιμα μεγέθη κι όμως το άφησαν στον αντιπρόσωπο …
 
Το να είναι στην έκθεση η beretta η benelli , η winchester και οποιαδήποτε άλλη εταιρεία για μένα δεν έχει να κάνει τόσο με το θέμα αγοραστικής δύναμης είναι η παρουσία που δείχνουν και η δυναμική τους στην αγορά Αλλωστε ποτέ δεν περίμεναν οι εταιρείες αυτές ότι θα πουλούσαν όπλα στην Ελλάδα μόνο και μόνο επειδή παρίστανται στη συγκεκριμένη έκθεση .
Και επειδή όπως ανέφερα πιο πάνω δεν προβληματίζει μόνο η απουσία των αντιπροσώπων όπλων, δεν υπήρχαν οι εταιρείες με τα φυσίγγια δεν υπήρχαν εταιρείες με αρβυλα δεν υπήρχαν εταιρείες με οτιδήποτε άλλα αξεσουάρ, εταιρείες με δραστηριότητες outdoor.
Όσο για την αγοραστική δύναμη ούτε λογος να γινεται Δεν είναι λόγος μη συμμετοχής των εταιρειών στην έκθεση.
Δηλαδή το 2012 ,13 ,14 ,15 ,16 που η χώρα ζούσε μία μεγάλη οικονομική κρίση που πηδούσε κόσμος από μπαλκόνια ,που ήταν χρεωμένος με δάνεια, με μειωσεις μισθων και κόψιμο δώρων είχαμε μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη η καλύτερη ψυχολογία ;
Ναι υπήρχαν ακόμη λεφτά στα σεντούκια … τώρα ζούμε εποχές κουπονιών … για ποιο λόγο οι ελληνικές εταιρίες παραγωγής φυσιγγίων δεν έκαναν αισθητή την παρουσία τους ; Τώρα για τις εταιρίες κατασκευής όπλων το έχω εξηγεί πολλάκις , δεν είναι ιδρύματα και δεν πετάνε τα λεφτά τους χωρίς λόγο .
 
Τα πρώτα χρόνια της κρίσης υπήρχε ακόμα λίπος και κανείς δεν φανταζόταν ότι θα φτάναμε εδώ που φτάσαμε .Οι επιλογές αντί για νοικοκυρεμα ήταν η υψηλή φορολογία .Εμείς μπορεί να έχουμε απαίτηση με τα 6 € του εισιτηρίου να τους δούμε όλους παραταγμενους,αλλά όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος .Ποιος περίμενε η Σταδίου με εμπόρους παλιούς έμπειρους στη δεκαετία της κρίσης να μείνει με 1-2 ανοιχτά καταστήματα.
 
Σε ποια αγορά να έρθουν όλοι αυτοί ; Να πληρώσουν προσωπικό να παρουσιάζει τι και σε ποιον ;
Να παρουσιάσουν ότι προσφέρουν στην ελληνική αγορά, όσο μικρή και αν είναι αυτή
Φοβήθηκαν μήπως πέσουν έξω από μια έκθεση;
Ότι είμαστε μικρή αγορά(που είναι και σε παρατεταμένη κρίση)είναι γνωστό, αλλά εάν θεωρούν ότι είμαστε τόσο μικρή που δεν χρειάζεται να μπούνε στον κόπο να εμφανιστούν σε μία ριμαδο-έκθεση που γίνεται μην τυχόν και πέσουν έξω στα έσοδα-έξοδα ας αποσυρθούν τελείως
 
Ακόμη και σήμερα που έχει συρρικνωθεί ο αριθμός των κυνηγών στην Ελλάδα, για τα αυτογεμη λειοκανα είμαστε μία από τις σημαντικοτερες αγορές στον κόσμο. Νομίζω το γκρουπ beretta- benelli- franchi, μάς κατατάσσει στην δεύτερη ή τριτη θέση στην Ευρώπη.
 
Ακόμη και σήμερα που έχει συρρικνωθεί ο αριθμός των κυνηγών στην Ελλάδα, για τα αυτογεμη λειοκανα είμαστε μία από τις σημαντικοτερες αγορές στον κόσμο. Νομίζω το γκρουπ beretta- benelli- franchi, μάς κατατάσσει στην δεύτερη ή τριτη θέση στην Ευρώπη.
Μάλλον έχει να κάνει με την κυνηγετική κουλτούρα ,η καί νομοθεσία των άλλων Ευρωπαϊκών χωρών σχετικά με τις καραμπίνες.
 
Μάλλον έχει να κάνει με την κυνηγετική κουλτούρα ,η καί νομοθεσία των άλλων Ευρωπαϊκών χωρών σχετικά με τις καραμπίνες.
Ακριβώς, μόνο στις χώρες του μπαιντεν, του πουτιν και του μητσοτακη τέτοια καραμπινολατρεια.
 
Ακόμη και σήμερα που έχει συρρικνωθεί ο αριθμός των κυνηγών στην Ελλάδα, για τα αυτογεμη λειοκανα είμαστε μία από τις σημαντικοτερες αγορές στον κόσμο. Νομίζω το γκρουπ beretta- benelli- franchi, μάς κατατάσσει στην δεύτερη ή τριτη θέση στην Ευρώπη.
Πολύ σωστά.
 
Ακόμη και σήμερα που έχει συρρικνωθεί ο αριθμός των κυνηγών στην Ελλάδα, για τα αυτογεμη λειοκανα είμαστε μία από τις σημαντικοτερες αγορές στον κόσμο. Νομίζω το γκρουπ beretta- benelli- franchi, μάς κατατάσσει στην δεύτερη ή τριτη θέση στην Ευρώπη.
Αν ήταν η γραφειοκρατία ποιο εύκολη για την αγορά όπλου θα διπλασιαζότανε η αγωρα παρά πολοι δεν περνουν κάτι καινούργιο για αυτόν τον λόγο.. κατευθείαν με την ταυτότητα σου στο οπλοπωλείο και αυτός μπενη στο σύστημα και ξέρει και τι φάρμακα πέρνεις και αν μπορείς να έχεις άδεια τόσο εύκολα ( δεν θυμάμαι σε ποια χώρα υσχιει αυτό) εδώ σε λίγο θα μας ζητούν και προκτολογο
 
Back
Top