Beretta Team

Νικο μηλαμε για 50 μέτρα με ένα απλό φυσηγγι 31 γρ εμπορικό( gm3 1,60*31 jiovanni24 με 688 καψουλι)….εγώ οπλο που μπορι να βγάλει αυτή την κατανομή στα 50 μέτρα με εμπορικό φυσηγγι δεν έχω δει … δεν μίλησα για μπάλα ντουφέκια
Εγώ θα πω οτι για φυσίγγι εμπορίου και 50 μέτρα η τουφεκιά είναι εξαιρετική, αν ηταν στα 35 λογικά θα πήγαινε μπάλα...
Tα #9-10 καταρχήν δεν έχουν ταχύτητα στα 50m και αφού δεν έχουν ταχύτητα δεν εκτρέπονται από την πορεία τους εύκολα.
Θα κάνω και εγώ μια πάντως στα 40 και στα 50 με 9άρια για να δούμε.
Μπορεί να κάνω λάθος, μπορεί να έχω δίκιο.

Ας υπάρχουν αυτές εδώ πάντως, οι τουφεκιές από optima με εμπορικά είναι σπάνιες
Beretta optima 50m - Euromix 9/10 31gr

euromix-9-10-50m-full-optima.jpg

euromix-9-10-50m-ufo.jpg
 
Βασίλη το έχω το όπλο.....πες μου πως θέλεις να γίνει η δοκιμή....να μας φύγει και αυτή η απορία.
Ρίξε Γιώργο ότι εμπορικό σφιχτό φυσίγγι έχεις σε #4 ή #6 με full στα 36,5μ μετρημένα από το στόμιο.
Αν ρίξεις 2-3 ακόμα καλύτερα.
 
Μπορεί να πάω και εκεί
Πρόσεξε η πλάκα που γράφει 36μ είναι στα 35μ.

Έχω ρίξει με 9αρι σε 60μετρα με κορδέλα σε κουτάκι μπύρας μεγάλο κόντρα browning 2000 71. full με sl80 71 2* sporting από τις ελάχιστες που έχω δει με νικήτρια την browning και τα σκακιά διαμπερή
Βρε συ πλάκα κάνεις τώρα ?
Είναι δοκιμή αυτή ?
 
Ρε παιδιά έναν μικρό τζόγο έχουν σχεδόν όλα. Αν ήταν τόσο σφιχτές οι εφαρμογές για να μπει η κάννη στη βάση (να εφαρμόσει η προεξοχή της ουράς της κάννης στην υποδοχή της βάσης), θα ήθελες σφυρί.
Για να τη βγαλεις να δεις τι θελει αχαχααχ
 
Βασιλη δε βρέθηκε ακόμη κάποιος με αυτή την κάνη τις μπερετας για μια δοκιμή στον πίνακα κανένας δεν έχει τέτοιο όπλο
Απλός δε παρακολουθώ όλα τα μηνύματα αν την παρουσιάσατε σε ποια σελίδα
Αν ψάξεις λίγο πίσω έχω ανεβάσει πολλές δοκιμές......κάποιες είναι και συγκριτικές με benelli......... Συγκεκριμένα με την δική μου benelli και κάποιες φίλων μαζί με την δική μου επίσης Al 391 optima plus......
Κατηγορηματικά σε διαβεβαιώνω ότι στα 36,50 μέτρα από το στόμιο της κάνης με 3* τσοκ (συνήθως αυτό χρησιμοποιώ) και σκάγια Νούμερο 7 και 6 επί το πλείστον ,έχει στον κύκλο των 76 εκατοστών σταθερά 10++++ παραπάνω ποσοστό συγκέντρωσης επί τοις %........
 
ΟΚ...Μην εισαι απολυτος ομως....Εγω τουλαχιστον δεν εχω δοκιμασει...και δεν ξερω εαν εχει δοκιμασει
και καποιος αλλος με αλλο οπλο ωστε να εχουμε διαφορετικες εικονες και να συγκρινουμε.
Δεν ειπα οτι ειναι ασχημη τουφεκια....απλα δεν εχουμε αλλες δοκιμες ωστε να κανουμε συγκριση οπλων..
Αν και εγω πιστευω οτι ολα σχεδον ιδια ειναι...
Για μενα το φυσιγγιο κανει την διαφορα .

ΥΓ. Εχω ανεβασει φωτο στο θεμα Μπενελι 3 τουφεκιες στα 35 μετρα με 3* αστρα μαμα τσοκ και το
ποσοστο συγκεντρωσης ειναι 89,5% μεχρι 91,5%....δλδ εσυ τι πιστευεις...μια μπενελι με φουλ τσοκ δεν
θα βγαλει την ιδια τουφεκια με αυτην του Αρη ??
Να ξερεις Μπερετακιας ειμαι και εγω...απλα δεν εχω εμμονες με τα οπλα...
Εδω ο ''σιδεριάς'' το ΒΟΙΤΟ....βγαζει κατι τουφεκιες αστροπελεκια...η Μπενελι δεν θα βγαλει ??? :)
Βασίλη φιλαράκι μου το νουμ 9ειναι μαγικοτατο έχω ξαναγράψει έως δει κάνει σκοτωματα σε αποστάσεις τρελές και σε διάφορα θηράματα αυτό που του δεν σκοτώνει οφείλετε στον σκοπευτή όχι στο νουν σκαγιου σκοτώνει πολύ μακρύτερα από εκεί που μπορούμε γι'αυτό είναι το αποκλειστικό μου νουμ και μετά κατευθείαν στο δεύτερο μαγικό 6 τα υπόλοιπα μου είναι άχρηστα .Έχω ρίξει και δοκιμάσει από όλα ειδικά όταν γέμιζα και το τρομερό για πολλούς 7.5 .Αλλά το 9ειναι 9και το 6 είναι 6 για μένα .Το πιο άχρηστο σκάκι για μένα είναι το 8.
 
Δεν το ειπα για αντιπαραθεση...καθε αλλο....Απλα ειπα οτι αυτη τουφεκια δεν θεωρειται ''μπαλα''...
Αλλωστε δεν εκρινα ουτε τον Αρη...για ποιον λογο αλλωστε...Το φυσιγγιο και το αποτελεσμα εκρινα..
και αυτο που ειδα οσο ωραιο και εναι ...δεν ειναι τουφεκια ''μπαλα''....απλα πραγματα Ηλια !!!

ΥΓ. Εχω δει ( δικες του αριστες ) τουφεκιες του Αρη....και ξερω πολυ καλα ποιος ειναι !!!
Νικο να ξερεις οτι εμεις που δεν ειμαστε ιδιογομωτες παμε να παρουμε οτι καλυτερο μπορουμε σε αποτελεσμα απο την καννη και απο τα τσοκ γιατι η μονη μας επιλογη ειναι τα εμπορικα φυσιγγια...Εσυ στις συγκρισεις που κανεις χρησιμοποιεις ιδιογομωση και τα φυσιγγια σου να ειναι τοσο καλα που να δινουν καλα και αξιοπρεπη αποτελεσματα με ολες τις καννες...
Εμεις ομως που δεν εχουμε αυτην την "πολυτελεια" καλως ή κακως αναγκαστικα ψαχνομαστε αλλιως...
Προσωπικη μου αποψη παντα...
 
Καμιά άλλη με πιο αντρικό σκάγι δεν υπάρχει ;
Με 9/10 ρίξατε στα 50μ ;
Θα ρίξω και εγώ, .... ζήλεψα.

Την είχα ξεχάσει την δοκιμή, τις κράτησα τις φωτό τώρα.
Βασιλη ριξε και εσυ μια με την Μ2 με full στα 50μ. απο περιεργεια...
Αν βρω και εγω ενα κουτακι απο αυτα σε 9-10 θα παρω και εγω να ριξω αν και δεν το γουσταρω αυτο το φυσιγγι οσες φορες το δοκιμασα δεν...
 
Αν ψάξεις λίγο πίσω έχω ανεβάσει πολλές δοκιμές......κάποιες είναι και συγκριτικές με benelli......... Συγκεκριμένα με την δική μου benelli και κάποιες φίλων μαζί με την δική μου επίσης Al 391 optima plus......
Κατηγορηματικά σε διαβεβαιώνω ότι στα 36,50 μέτρα από το στόμιο της κάνης με 3* τσοκ (συνήθως αυτό χρησιμοποιώ) και σκάγια Νούμερο 7 και 6 επί το πλείστον ,έχει στον κύκλο των 76 εκατοστών σταθερά 10++++ παραπάνω ποσοστό συγκέντρωσης επί τοις %........
Άκυρες οι δοκιμες. . Είναι με 3αρι
 
Ρίξε Γιώργο ότι εμπορικό σφιχτό φυσίγγι έχεις σε #4 ή #6 με full στα 36,5μ μετρημένα από το στόμιο.
Αν ρίξεις 2-3 ακόμα καλύτερα.
Εμπορικά Βασίλη δεν έχω....σφιχτό αν είναι δεν θα είναι η δοκιμή αντικειμενική το ίδιο αν είναι γρήγορο.Ενα με MB32 χωρις αλευρι στα 1.75 χ 34 με DRAGO 20 πιστεύω θα βγει γύρω στα 400-410 m/s στο 1.5 μέτρο.
 
Η μόνη καραμπίνα από αυτές που ειχα που δεν κουνιέται τίποτα είναι η Βιτόρια.
Και να θέλεις να κουνήσεις κάτι στη Vitoria είναι εξαιρετικά δύσκολο λόγω κατασκευής!
Από τη στιγμή που κάνη-φοντερο,είναι μονοκόμματο σύνολο και το πίσω μέρος εδράζεται σε μεγάλο ποσοστό του μέσα στη βάση του όπλου....καταλαβαίνουμε...
 
Tα #9-10 καταρχήν δεν έχουν ταχύτητα στα 50m και αφού δεν έχουν ταχύτητα δεν εκτρέπονται από την πορεία τους εύκολα.
Έχουν μειωμένη ταχύτητα ,έχουν όμως και μεγάλες παραμορφώσεις επί της επιφανείας των.
 
Αν ψάξεις λίγο πίσω έχω ανεβάσει πολλές δοκιμές......κάποιες είναι και συγκριτικές με benelli......... Συγκεκριμένα με την δική μου benelli και κάποιες φίλων μαζί με την δική μου επίσης Al 391 optima plus......
Κατηγορηματικά σε διαβεβαιώνω ότι στα 36,50 μέτρα από το στόμιο της κάνης με 3* τσοκ (συνήθως αυτό χρησιμοποιώ) και σκάγια Νούμερο 7 και 6 επί το πλείστον ,έχει στον κύκλο των 76 εκατοστών σταθερά 10++++ παραπάνω ποσοστό συγκέντρωσης επί τοις %........
Αυτή λες ? γιατί δεν έχω βρει άλλη δική σου με εμπορικά.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές-Αρχείο.106/page-671#post-593250

Το πρόβλημα όπως καταλαβαίνεις είναι τα 3*.
Δοκίμασε πάλι με full και τα ξαναλέμε.

Διαφωνούμε στο εξής απλό πράγμα.
Εσύ θεωρείς βλητική υπεροχή να δοκιμάζεις με 3* και να βλέπεις ποιο όπλο έδωσε την πιο σφιχτή κατανομή, υποθέτοντας ότι με full θα πάει ακόμα πιο σφιχτά κατά πχ 1 τσοκ δηλαδή περίπου +10%..
Aυτή είναι η άποψή σου αλλά διαφωνώ πλήρως.

Η δική μου είναι να δοκιμάζω με full (να μην υποθέτω δηλαδή την σφιχτότερη τουφεκιά, αλλά να την βλέπω και να την μετράω) και να βλέπω ποιο όπλο έδωσε την πιο σφιχτή κατανομή στο συγκεκριμένο φυσίγγι.

Είναι τόσο απλή η διαφωνία μας.

Όπως έχω γράψει οι κώνοι (ή κάποιες κάνες) μπορεί να βαράνε σφιχτά τα ανοιχτά τσοκ, έτσι λέγεται τουλάχιστον γιατί εγώ δεν το έχω δει ακόμα live.
Δεν βαράνε όμως ακόμα πιο σφιχτά τα κλειστά τσοκ.
Δείξε μου την πιο σφιχτή σου τουφεκιά με οποιοδήποτε κοινό εμπορικό με οποιοδήποτε τσοκ στα 36,5m.
Εγώ δεν μπόρεσα να βρω καμία δική σου με εμπορικό εκτός από αυτές.

Δεν κάνουμε αγώνες ... προσπαθούμε να καταλάβουμε τι συμβαίνει.

Δες τις δοκιμές του Λεωνίδα
A300 Gamebore Full Briley 68%
A300 Gamebore Mod Gemini 75%

A300 Lambro μπλε Full Briley 72%
A300 Lambro μπλε Mod Gemini 70%

Mod και Full βαράνε Full (4 φυσίγγια πάνω από 68%) ... εγώ δεν το θέλω αυτό ούτε το θεωρώ βλητική υπεροχή.
Είναι εύκολο να καταλάβετε γιατί.
Κάποιοι το θεωρούν ... οκ καλά κάνουν.
Ας μας δείξουν όμως και την μέγιστη συγκέντρωση που βγάζει η κάνη τους με σφιχτά τσοκ γιατί με αυτά βαράνε τα παπιά στα 60+μ με εμπορικά, ... μην την υποθέτουμε.
Επίσης την τουφεκιά με IC ... αν βαράει 60+% σου φαίνεται φυσιολογικό ?

Γι αυτό έχουν ξεσκιστεί να πουλάνε ανάστροφα τσοκ για να ανοίξουν τις τουφεκιές από τέτοιες κάνες.
 
Τα ανάστροφα τσοκ πωλούνται σε αυτούς που ρίχνουν Βασίλη έως το πολύ 20 μέτρα και έχουν απαιτήσεις κυρίως στις πολύ γρήγορες ντουφεκιες (μαύρες,και μπεκάτσα) κυρίως που εμείς ότι κανη και αν έχεις μάτσο βγαίνει.
 
Αυτή λες ? γιατί δεν έχω βρει άλλη δική σου με εμπορικά.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές-Αρχείο.106/page-671#post-593250

Το πρόβλημα όπως καταλαβαίνεις είναι τα 3*.
Δοκίμασε πάλι με full και τα ξαναλέμε.

Διαφωνούμε στο εξής απλό πράγμα.
Εσύ θεωρείς βλητική υπεροχή να δοκιμάζεις με 3* και να βλέπεις ποιο όπλο έδωσε την πιο σφιχτή κατανομή, υποθέτοντας ότι με full θα πάει ακόμα πιο σφιχτά κατά πχ 1 τσοκ δηλαδή περίπου +10%..
Aυτή είναι η άποψή σου αλλά διαφωνώ πλήρως.

Η δική μου είναι να δοκιμάζω με full (να μην υποθέτω δηλαδή την σφιχτότερη τουφεκιά, αλλά να την βλέπω και να την μετράω) και να βλέπω ποιο όπλο έδωσε την πιο σφιχτή κατανομή στο συγκεκριμένο φυσίγγι.

Είναι τόσο απλή η διαφωνία μας.

Όπως έχω γράψει οι κώνοι (ή κάποιες κάνες) μπορεί να βαράνε σφιχτά τα ανοιχτά τσοκ, έτσι λέγεται τουλάχιστον γιατί εγώ δεν το έχω δει ακόμα live.
Δεν βαράνε όμως ακόμα πιο σφιχτά τα κλειστά τσοκ.
Δείξε μου την πιο σφιχτή σου τουφεκιά με οποιοδήποτε κοινό εμπορικό με οποιοδήποτε τσοκ στα 36,5m.
Εγώ δεν μπόρεσα να βρω καμία δική σου με εμπορικό εκτός από αυτές.

Δεν κάνουμε αγώνες ... προσπαθούμε να καταλάβουμε τι συμβαίνει.

Δες τις δοκιμές του Λεωνίδα
A300 Gamebore Full Briley 68%
A300 Gamebore Mod Gemini 75%

A300 Lambro μπλε Full Briley 72%
A300 Lambro μπλε Mod Gemini 70%

Mod και Full βαράνε Full (4 φυσίγγια πάνω από 68%) ... εγώ δεν το θέλω αυτό ούτε το θεωρώ βλητική υπεροχή.
Είναι εύκολο να καταλάβετε γιατί.
Κάποιοι το θεωρούν ... οκ καλά κάνουν.
Ας μας δείξουν όμως και την μέγιστη συγκέντρωση που βγάζει η κάνη τους με σφιχτά τσοκ γιατί με αυτά βαράνε τα παπιά στα 60+μ με εμπορικά, ... μην την υποθέτουμε.
Επίσης την τουφεκιά με IC ... αν βαράει 60+% σου φαίνεται φυσιολογικό ?

Γι αυτό έχουν ξεσκιστεί να πουλάνε ανάστροφα τσοκ για να ανοίξουν τις τουφεκιές από τέτοιες κάνες.
Προσεχώς θα έχεις αποτελέσματα με το Φουλ τσοκ........
Τις δοκιμές μου τις κάνω με 3* τσοκ για τον απλούστατο λόγο ότι με αυτό το τσοκ κυνηγάω πέρδικα,φασα,παπί,τσίχλα ,λαγό,γουρούνι........ Με όλα τα όπλα μου..... Όταν είδα πόσο σφιχτές είναι οι ντουφέκιες της beretta,στην τσίχλα και στην Πέρδικα πήγα στα 4*....... Διαπίστωσα στο κυνήγι και στο σκοπευτήριο ότι με τα τέσσερα άστρα τσοκ στη beretta έχω καλύτερα αποτελέσματα από ότι είχα με τα τρία άστρα στη benelli....... Τώρα το 1* και τα 2* μάλλον δεν θα τα χρησιμοποιήσω ποτέ αλλά έτσι για την ιστορία θα τα δοκιμάσω και θα επανέλθω.........
 
Δεν υπάρχουν φωτό Σταύρο.
Λογικά έχεις πέσει σε κάνη περίπτωση διαβάζοντας τα παρακάτω.
Εγώ το πιστεύω πάντως γιατί έχω ακούσει τα ίδια πολλές φορές.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-δοκιμές.4204/page-148#post-805618

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Σκέφτομαι-να-αγοράσω.4538/page-110#post-810779


Χαλάνε τα κινητά όταν πας να αντιγράψεις τις φωτογραφίες.

Εγώ θα προτιμούσα να είμαι παρών στην δοκιμή και να δώσω εγώ το φυσίγγι.
Μακάρι να υπάρχουν τέτοια όπλα αλλά χλωμό το βλέπω.
Όσες έχουμε εδώ τα ίδια κάνουν φίλε και είναι καμία εικοσαριά
 
Back
Top