Βλητικές δοκιμές Αρχείο

Status
Not open for further replies.
μια παρατήρηση:
ΚΑΝΕΝΑΣ μας δεν λέει ότι: "Τα 36,5 μέτρα είναι τα όρια της βλητικής του λειοκαννου!"
Άλλωστε κι εγώ και πολύ πιο σαφέστερα ο φίλος μας ο @gvp9000 έχουμε γράψει για αποστάσεις "απίστευτες" (ακόμα ακούω το βρισίδι του θείου - Νίκου!)

πλην όμως ΕΓΩ λέω ότι τα "σκοπευτικά μας όρια" ίσως να μην φτάνουν αυτά τα έρμα τα 36,5 μ

* Πριν έναν αιώνα η εταιρεία ITHACA έλεγε:
μια βολή στις 40 γυάρδες (36,5 μ) είναι μια μακρινή βολή
μια βολή στις 50 γυάρδες (45,7 μ) είναι μια ΠΟΛΥ μακρινή βολή
και μια βολή στις 60 γυάρδες (54,8 μ) είναι μια βολή που δεν πρέπει να επιχειρήσουμε

τα ίδια ισχύουν και σήμερα για ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

* * η Ithaca δεν εννοούσε ότι στις 60 γυάρδες έχει "εξαντληθεί" το βεληνεκές του λειόκαννου! αλλά ότι θα προκύψουν πολλοί περισσότεροι τραυματισμοί παρά καταβολές!
Στα 36 μέτρα τα percorso και άλλα Ιταλικά δεν έχουν βγει ακόμα τα σκάγια από τον συγκεντρωτηρα
 
Τα φυσίγγια Winchester XX (με buffer φυσικά) βάραγαν 87% στα 36,5m και γίνονταν συχνά μετρήσεις για να το επιβεβαιώσουν.
... αλλά δεν έγιναν μετρήσεις διάτρησης στην αρχή ούτε και κατά την διάρκεια του πειράματος ... γιατί άραγε ???
Στιρίχτηκαν στην ταχύτητα και την συγκέντρωση με μηδενικό σκοπευτικό σφάλμα.
Έχετε δει κανένα video στο ΥΤ από κανέναν τρελλαμένο (και υπάρχουν πάρα πολλοί εκεί) που να μετράει διατρήσεις σε τζελ με το ίδιο φυσίγγι και διαφορετικά όπλα ?????????????????
Εγώ δεν έχω δει ούτε ένα ...
Η δική μου λογική λέει το εξής.
Αν η ταχύτητα στομίου είναι η ίδια ή παρόμοια η διάτρηση στα Χ μέτρα εξαρτάται από
1. παραμορφώσεις των σκαγιών (που επηρρεάζουν άμεσα την συγκέντρωση και τις μένουσες)
2. πόσο γρήγορα αποσπάστηκαν τα σκάγια από την αρχική σφιχτή δέσμη (που επηρρεάζει και αυτό άμεσα την συγκέντρωση και τις μένουσες)
3. θερμοκρασία, πίεση και υγρασία αλλά αυτά δεν μπορούν να αλλάξουν.
Σε χαμηλή θερμοκρασία μπορεί να κλάσει τελείως το φυσίγγι ... οκ δεκτό αλλά θα κλάσει σε όλα τα όπλα.
4. σκληρότητα σκαγιών

Οι παραμορφώσεις δημιουργούνται κυρίως στην εκπυρσοκρότηση (Pmax) και μέχρι περίπου στον κώνο.
Από εκεί και πέρα έχουμε κάποιες παραμορφώσεις στο τσοκ αλλά αυτό δεν το αποφεύγεις με αλλαγή κάνης και ίδια σύσφιξη.
Το στοιχείο που έχουμε είναι ότι ο κώνος σφίγγει την κατανομή κατά 10% (από τους πιο αισιόδοξους).
Να συμφωνήσω ακόμα και σε αυτό ... .pray to God.
Άρα ο κώνος επηρρεάζει το 10% των σκαγιών άρα το 10% των σκαγιών είναι ταχύτερα και έχουν μεγαλύτερες μένουσες.
Οκ συμφωνώ και σε αυτό.

Δείτε τώρα που φαλτσάρει η θεωρία αυτή ...
Κάποιοι κυνηγοί και κάποιοι σκοπευτές που είναι πιο κοντά στα κέντρα λένε ότι αυτό το όπλο σκοτώνει καλύτερα.
Μα το 10% μεγαλύτερη συγκέντρωση δεν οδηγεί ΠΟΤΕ σε 10% αύξηση στην κάρπωση και αυτό είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ.
Εγώ δέχομαι ότι οδηγεί σε μεγάλες αποστάσεις και υπό πολλές προυποθέσεις ... 10% σημαίνει 1 πουλί στα 10.
Θέλετε να πιστέψω ότι κρατάνε στατιστικά και έχουν δει αυτή την διαφορά και με 1 πουλί παραπάνω στα 10 βγάζουν συμπεράσματα για τις κάνες ?

Κάποιοι λένε ότι κάποιες κάνες έχουν μεγαλύτερη περιφερειακή διάτρηση παρόλο που βγάζουν τις ίδιες περίπου κατανομές με κάποιες άλλες.
Χμμμμ
Διάτρηση = μένουσες.
Γιατί 2 σκάγια που εκτοξεύονται με την ίδια αρχική ταχύτητα από 2 διαφορετικές κάνες και χτυπάνε και τα 2 μισό μέτρο δίπλα από το κέντρο να έχουν διαφορετικές ταχύτητες ???
Αν είχαν, θα είχαν και διαφορετικές παραμορφώσεις ... το πιο παραμορφωμένο θα έσκαγε στα 70cm όχι στα 50cm.
Αν συμβαίνει αυτό σε πολλά σκάγια η κατανομή θα ήταν διαφορετική ...

Μην με τρελένετε ρε σεις ...
Γιάννη τέτοια θα σου λέει το αγόρι σου 😍

Τέλος τα σοβαρά ποστ για σήμερα .... 🤣
Με κουράσατε ...

ps
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are.
If it doesn't agree with experiment, it's wrong.
Richard P. Feynman

Μετάφραση
Δεν έχει σημασία πόσο όμορφη είναι η θεωρία σου, επίσης δεν έχει σημασία το πόσο έξυπνος είσαι.
Αν δεν συμφωνεί με το πείραμα, ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.

Τον χρόνο που θα σπαταλήσετε για να μου απαντήσετε αφιερώστε τον στο να καταλάβετε τι λέω ή στο να κάνετε σωστές δοκιμές.
.bye.
 
Δεν ακούς όμως να πάρεις το καλύτερο βλητικα οπλο που σου έγραψε και λέγεται v3.
Θα έπεφτα πάλι σε προβληματική κάνη που θα βάραγε το ίδιο με την Μ2 και την 1187.
Είμαι γκαντέμης στα όπλα ... 🤣

Επίσης (το σημαντικότερο) θα ξεκόλλαγε καμιά αποθήκη σε μέρα που τα πρασίνια ήταν σαν τα σπουργίτια και θα το έσπαζα σίγουρα το όπλο.
Μου έχει τύχει ... άσε σου λέω ... είμαι γκαντέμης γενικά.
 
Δεν ακούς όμως να πάρεις το καλύτερο βλητικα οπλο που σου έγραψε και λέγεται v3.
Εγώ θα τον άκουγα ‼️αν δεν το πούλαγε κ αυτός κ ο Άρης κ καμιά τυχον δεκαριά άλλοι που μας ακούν κ κλαίνε την αγορά τους....
 
Επίσης (το σημαντικότερο) θα ξεκόλλαγε καμιά αποθήκη σε μέρα που τα πρασίνια ήταν σαν τα σπουργίτια και θα το έσπαζα σίγουρα το όπλο.
Μου έχει τύχει ... άσε σου λέω ... είμαι γκαντέμης γενικά.
Έχει τύχη σε φίλο στον Γκιαούρ Αντά σε μέρα που τα πράσινα όντως έπαιρναν καπέλα. Με κάθε μπαμ έφευγε κάννη, αποθήκη, πάπια και βίδα μέσα στα νερά! Συναρμολόγηση, κοπανημα με γκιλγκινι στην αποθήκη για να κουμπώσει και φτου κι απ' την αρχή!

Μια ομορφιά!!!
 
Είπαμε τέλος τα σοβαρά ποστ...

Τις περισσότερες βλητικές μαλακίες τις έχω ακούσει στο σκοπευτήριο του Σχιστού.
Κάθομαι στο τραπέζι και στήνω αυτί 🤣

Μερικές φορές γελάω μόνος μου και φοβάμαι μην με περάσουν για καθυστερημένο. 🤪

Το βουλώνω όμως γιατί το οποιοδήποτε βλητικό κύρος μου θα καταρρακωθεί αν με δουν να ρίχνω 🤣

Εκεί η ισχύς των λόγων σου είναι ευθέως ανάλογη με το πόσα πιάτα σπας, ασχέτως το μέγεθος της μ@λακίας που θα πετάξεις.
Αυτό έχω παρατηρήσει.
.sarcastic.
 
Εκεί που γέλασα πολύ ήταν μια φορά που ένας κύριος μιλούσε κανένα μισάωρο για το όπλο του, πόσο καλός σκοπευτής είναι, από πότε έβγαλε την σκοπευτική άδειά του κοκ
Δεν τον γνωρίζω ποιός είναι ...

Πάει να ρίξει και χάνει ένα άχαστο.
Κοιτάζει τον διπλανό και του λέει, ... έκανα χθες κάποια αλλαγή στο κοντάκι.

Εκεί που πήγα να πνιγώ από τα γέλια ήταν όταν 2 διαφωνούσαν για το πόσο μακρυά σκοτώνουν τρυγόνια.
Λέει ο ένας, εγώ τα κατεβάζω όλα από τα 60μ.
Και απαντά ο δεύτερος, ... εεεε όχι και από τα 60 στα 55 έχω κατεβάσει πολλά και εγώ 🤣
 
Δεν έχω μετρήσει αυλό στην Rem.
Μέτρησα όμως τώρα όλα τα τσοκ.
Με θεωρητικό αυλό 18,55 το mod μου βγαίνει στα 0,57mm και το full στο 1,05mm.


Στην Μ2 με μετρημένο αυλό, μου βγαίνει το LM 0,47mm, τα 3* 0,56mm και το gemini full στα 1,07mm.
Το μαμά full στα 1,03mm.
.tired.
Βασίλη, αφού δεν έχεις μετρήσει τον αυλό, μην παίρνεις και όρκο ότι είναι 18,55 ... Το "θεωρητικό" δεν είναι απαραίτητα (πάντα) και το πραγματικό. Και ειλικρινά δεν ξέρω, το έχω ξαναγράψει και παλαιότερα, από πού έχει προκύψει αυτό το 18,55 !!! Εγώ δεν το έχω συναντήσει σε καμιά "επίσημη πηγή" ... Απεναντίας ξέρω κάποια άτομα που έχουν μετρήσει και το βρήκαν κοντά στο 18,4 (+- κάτι) προς μεγάλη τους έκπληξη ... Αλλά δεν βασίζομαι σε αυτούς, που μπορεί και να κακομέτρησαν ...
Πιστεύω περισσότερο την ίδια την Remington !!! Στο επίσημο site της, πριν μερικά χρόνια, είχε μια σελίδα με τις προδιαγραφές (διαστάσεις) των τσοκ της, και τα Rem-choke θυμάμαι πολύ καλά ότι ξεκινούσαν βάσει αυλού (κύλινδρος) το .727" (18,46 mm) !!! Ούτε καν από το .729" (18,52 mm), που είναι η ονομαστική διάμετρος αυλού του 12αριού, για τους αμερικανο-αγγλοσάξωνες !!!
Με αυτό το δεδομένο λοιπόν, είναι σύμφωνες και οι δικές σου μετρήσεις, οπότε το mod είναι μάλλον 0,5 mm ... (θεωρώ άκρως απίθανο σε αμερικάνικο όπλο το mod να είναι πιο σφιχτό από .020"=0,5 mm). Και το Full πρέπει νάναι γύρω στα 0,9 mm (.035"), σωστό δηλ. κι αυτό για αμερικανικό όπλο. Η σύσφιξη 1 mm (.040"), που για τους κεντροευρωπαίους είναι το Full, για τους αμερικάνους είναι το XFull ...
Υ.Γ. Επίσης βλέπουμε από τις μετρήσεις σου, ότι στη Μ2 όλα τα τσοκ είναι πιο σφιχτά από το θεωρητικό, έστω και λίγο - έως πολύ το LM ...
ΙΣΩΣ αυτό να δικαιολογεί (...σε κάποιο βαθμό...) το ότι η Μ2 φαίνεται στις δοκιμές σου να υπερτερεί της 11-87 ... !!! ???????
 
Εγώ θα τον άκουγα ‼️αν δεν το πούλαγε κ αυτός κ ο Άρης κ καμιά τυχον δεκαριά άλλοι που μας ακούν κ κλαίνε την αγορά τους....
Αν κοιτάξεις πανελαδικα πωλούνται περίπου στα 1500 όπλα αυτά που φαίνονται αν σου πω ότι τα 1200 είναι benelli και betreta τι θα πεις?
 
Εκεί που γέλασα πολύ ήταν μια φορά που ένας κύριος μιλούσε κανένα μισάωρο για το όπλο του, πόσο καλός σκοπευτής είναι, από πότε έβγαλε την σκοπευτική άδειά του κοκ
Δεν τον γνωρίζω ποιός είναι ...

Πάει να ρίξει και χάνει ένα άχαστο.
Κοιτάζει τον διπλανό και του λέει, ... έκανα χθες κάποια αλλαγή στο κοντάκι.

Εκεί που πήγα να πνιγώ από τα γέλια ήταν όταν 2 διαφωνούσαν για το πόσο μακρυά σκοτώνουν τρυγόνια.
Λέει ο ένας, εγώ τα κατεβάζω όλα από τα 60μ.
Και απαντά ο δεύτερος, ... εεεε όχι και από τα 60 στα 55 έχω κατεβάσει πολλά και εγώ 🤣
Παραλία κ μλκς ,εκεί είναι να πίνεις φρέντο‼️
 
Αν κοιτάξεις πανελαδικα πωλούνται περίπου στα 1500 όπλα αυτά που φαίνονται αν σου πω ότι τα 1200 είναι benelli και betreta τι θα πεις?
Ότι η Μπένελι πουλάει περισσότερο κ αποδεδειγμένα από ρεμινγκτον ‼️ τι άλλο❓😆
 
Ασχέτως καλαμπουρι εννοείται ότι όσο αυξάνονται οι οικολόγοι που είναι και της μόδας τόσο θα αυξάνονται και οι πωλήσεις της μπενελι τίποτα δεν είναι τυχαίο κύριοι τίποτα .Όπλο διαχείρισης θηραματικου πληθυσμού όταν σφίγγουν τα καιρικά τα πουλιά ζοριζονται και αφού δε γίνεται να σου απαγορεύουν το κυνήγι οι έξυπνοι Ευρωπαίοι σου λέει πάρτε το τρομερό όπλο που θα τα φοβίζει για να κουνιούνται κιόλας να ξεμουδιαζουν μη παγώσουν δύο σε ένα η Ιταλίδα
 
Μήπως ξεπουλαει γιατί ήδη έχει πουλήσει μια φορά
1000 αγοράζουν Μπένελι κ οι 20 τις σπρώχνουν στο Καρ....100 αγοράζουν ρεμινγκτον Βε 3 κ τις σουταρουν οι 80 ,ερώτηση κρίσεως ....ποιος έχει καλά όπλα❓
 
Αν είχαν, θα είχαν και διαφορετικές παραμορφώσεις ... το πιο παραμορφωμένο θα έσκαγε στα 70cm όχι στα 50cm
εισαι ωραιος σε ολα τα σημερινα post σου , αλλα αυτο εδω δεν ισχυει . Μπορει ενα πληρως παραμορφωμενο να παει καρακεντρο , αφου διαγραψει τρελη πορεια S. Εξαιρεση βεβαια, ο κανονας ειναι αυτο που ειπες, αλλα το αναφερω για την ακριβεια της σκεψης.
ΥΓ Πολυ πολυ παλια :rolleyes: , μπηκα σε μια διαδικασια δοκιμων , γιατι υποψιαστηκα οτι τα διασπορας που εβρισκα στο εμποριο, δεν ειχαν καλη διατρηση. Ηταν η εποχη που ξεκιναγε να γινεται μοδα η μπεκατσα και δεν ειχε προσαρμοστει η βιομηχανια. Θα πω αλλη φορα για αυτα.
Εκανα τοτε και δοκιμες διατρησης κανονικου φυσιγγιου , με αρκετα οπλα φιλων γιατι νομιζα οτι φταιγαν τα δικα μου. Οι δοκιμες με το ιδιο φυσιγγι , το βυσσινι Αρτεμις πυρκαλ ν7, σε χαρτονια που φτιαχνανε τα ταβανια (Χαρμποτ τα λεγαμε ) . Τα εβαζα σε στρωσεις και τα ψιλοκαρφωνα. Σε εναν κυκλο 40 εκ κεντρικα , δεν υπηρχε καμμια διαφορα στη διατρηση μεταξυ των οπλων . Υπηρχαν μικρες διαφορες στην περιφερεια. Οπλα , οσα θυμαμαι, Βενελι 121 και 123, βερεττα 302 και 303, ρεμ 1100, παλια μπραουνιγκ δεν θυμαμαι μοντελο, Σκοντα πλαγιο, βαικαλ sp , δυο μονοκανα . Τσοκ διαφορα αλλα ολα απο 1 εως 3 :) . Στο χωριο μου δεν ηξερε κανενας οτι υπαρχει πιο ανοιχτο οπλο ή σκαγια πιο ψιλα απο ν7 :):)
 
1000 αγοράζουν Μπένελι κ οι 20 τις σπρώχνουν στο Καρ....100 αγοράζουν ρεμινγκτον Βε 3 κ τις σουταρουν οι 80 ,ερώτηση κρίσεως ....ποιος έχει καλά όπλα❓
Αυτός που δε βαριέται να καθαρίζει και έχει κριτική σκόπευση.Καθως και ούτε κοληματα προβλημάτων ότι ρίξει έριξε αν σταματήσει να ρίχνει και αύριο μέρα είναι χαχαχαχαχα .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top