Βλητικές δοκιμές Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Βασίλη αυτά τα δύο τσοκ (mod μαμά της 1187 και gemini lm της benelli) τα έχεις μετρήσει και είναι ίδια?
Δεν έχω μετρήσει αυλό στην Rem.
Μέτρησα όμως τώρα όλα τα τσοκ.
Με θεωρητικό αυλό 18,55 το mod μου βγαίνει στα 0,57mm και το full στο 1,05mm.

Στην Μ2 με μετρημένο αυλό, μου βγαίνει το LM 0,47mm, τα 3* 0,56mm και το gemini full στα 1,07mm.
Το μαμά full στα 1,03mm.
.tired.
 
Last edited:
Σημαίνει απλά οτι έχουν μεγαλύτερη αντίληψη των βολών από εμάς και έχει μεγαλύτερη βαρύτητα η άποψη τους για μένα ειδικά όταν είναι και κυνηγοί και έχω δει πως ρίχνουν τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο γιατί γιαυτον όταν λέει ότι με αυτό το ντουφέκι βλέπω τα παραπάνω δεν φταίνε κοντάκια ξύπνησα στραβά φυσίγγι κτλ φταίει ότι αποδίδει καλύτερα το όπλο.Προσωπικη πάντα άποψη και εκτίμηση .
Κράτα και καμιά πισινή.

Αυτοί ακούν την ουρά των σκαγιών στον πίνακα, βλέπουν ότι τα πουλιά πέφτουν σε τοίχο σκαγιών με τα φρενάτα και άλλες πικάντικες ιστορίες.

Δεν φταίνε κοντάκια στους σκοπευτές ;;;;;;;;
Άλλο πάλι και αυτό.

Είπαμε, πες τους να βαρέσουν ένα lambro #6 σε έναν πίνακα και έναν ντενεκέ σε σωστά ΜΕΤΡΗΜΕΝΗ απόσταση και μετά να μας εξηγήσουν πως κάποια όπλα σκοτώνουν και κάποια όχι.
 
Κράτα και καμιά πισινή.

Αυτοί ακούν την ουρά των σκαγιών στον πίνακα, βλέπουν ότι τα πουλιά πέφτουν σε τοίχο σκαγιών με τα φρενάτα και άλλες πικάντικες ιστορίες.

Δεν φταίνε κοντάκια στους σκοπευτές ;;;;;;;;
Άλλο πάλι και αυτό.

Είπαμε, πες τους να βαρέσουν ένα lambro #6 σε έναν πίνακα και έναν ντενεκέ σε σωστά ΜΕΤΡΗΜΕΝΗ απόσταση και μετά να μας εξηγήσουν πως κάποια όπλα σκοτώνουν και κάποια όχι.
Δεν είναι λογικό όταν έχουν ρίξει τόσα φυσίγγια που ο κάθε άλλος θέλει καμία 20 ζωές να τα ρίξει και αν .Είναι σαν να προσπαθείς να συγκριθεί ως οδηγός με οδηγό αγώνων. Που νιώθει και αν θέλει αέρα ένα λάστιχο και εσύ πας με σκασμενο και νομίζεις ότι ο δρόμος έχει γούβες.
 
Δεν είναι λογικό όταν έχουν ρίξει τόσα φυσίγγια που ο κάθε άλλος θέλει καμία 20 ζωές να τα ρίξει και αν .Είναι σαν να προσπαθείς να συγκριθεί ως οδηγός με οδηγό αγώνων. Που νιώθει και αν θέλει αέρα ένα λάστιχο και εσύ πας με σκασμενο και νομίζεις ότι ο δρόμος έχει γούβες.
Εξαρτάται τον σκοπευτή.
Τον Λεό πχ τον ακούω με πολύ προσοχή.
Καλημέρα
 
Last edited:
Φοβάμαι μη είναι χειρότερος από το Βασίλη θέλει μαθηματικό να ακολουθήσει εάν δεν Πολυτεχνείο.
γραφτον στο φορουμ μόλις ξεμπλέξει με το καλό
θα τον περιλάβουμε στα φροντιστήρια εγώ κι ο Βασίλης!

και μετά...... την ΕΒΑΨΕΣ Γιαννάκηηηηηηηη

χαρ χαρ χαρ (σατανικό γέλιο!)
.very funny. .very funny. .very funny. .very funny.
 
Στη σελίδα της Cheddite μπήκα Πάρη σιγά το πράμα. Θέλω πολλά ψωμιά για ιδιογόμωση δεν κατέχω πράμα που λένε και στην Κρήτη .sarcastic.
μη φοβού!
πάμπολλοι ιδιογομωτάδες της συμφοράς δεν κατέουν πράαααμμμμμμααααα
κι ας λένε το αντίθετοοοοοοοοο!
 
Δεν είναι λογικό όταν έχουν ρίξει τόσα φυσίγγια που ο κάθε άλλος θέλει καμία 20 ζωές να τα ρίξει και αν .Είναι σαν να προσπαθείς να συγκριθεί ως οδηγός με οδηγό αγώνων. Που νιώθει και αν θέλει αέρα ένα λάστιχο και εσύ πας με σκασμενο και νομίζεις ότι ο δρόμος έχει γούβες.
Εμείς ...σε ένα φορτηγό πααααααλια (17εγω τότε)αν δεν άκουγε ο συγχωρεμενος Τζων τα μπουλόνια να ξεσφιγκουν κατά την κάθοδο μας ,νύχτα,από λουτρά Σμοκόβου‼️θα μας τρώγαν τα καβούρια‼️
 
μια παρατήρηση:
ΚΑΝΕΝΑΣ μας δεν λέει ότι: "Τα 36,5 μέτρα είναι τα όρια της βλητικής του λειοκαννου!"
Άλλωστε κι εγώ και πολύ πιο σαφέστερα ο φίλος μας ο @gvp9000 έχουμε γράψει για αποστάσεις "απίστευτες" (ακόμα ακούω το βρισίδι του θείου - Νίκου!)

πλην όμως ΕΓΩ λέω ότι τα "σκοπευτικά μας όρια" ίσως να μην φτάνουν αυτά τα έρμα τα 36,5 μ

* Πριν έναν αιώνα η εταιρεία ITHACA έλεγε:
μια βολή στις 40 γυάρδες (36,5 μ) είναι μια μακρινή βολή
μια βολή στις 50 γυάρδες (45,7 μ) είναι μια ΠΟΛΥ μακρινή βολή
και μια βολή στις 60 γυάρδες (54,8 μ) είναι μια βολή που δεν πρέπει να επιχειρήσουμε

τα ίδια ισχύουν και σήμερα για ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

* * η Ithaca δεν εννοούσε ότι στις 60 γυάρδες έχει "εξαντληθεί" το βεληνεκές του λειόκαννου! αλλά ότι θα προκύψουν πολλοί περισσότεροι τραυματισμοί παρά καταβολές!
 
Έχω συγκρίνει optima 71cm με διάφορες κάννες 302,303,390,benelli mobil, crio, fabarm tribore με φυσίγγι ιδιογομωσης με tekna στα 36γρ.
Η δοκιμή έγινε στα 40 μέτρα κ η optima σε κάθε περίπτωση έφερε καλύτερα ποσοστά συγκέντρωσης.
Σε κυνήγια πέρδικας έχω δει ότι η optima χτυπάει πολύ καλά.
Με ρεμι δεν έχω κάνει σύγκριση αλλά είμαι σίγουρος ότι η optima θα δώσει πολύ καλύτερα ποσοστά στο χαρτί.
Όμως έχω δει με τα μάτια μου κ το εξής τρελό-απιστευτο.
Ένας τύπος στο διπλανό καρτέρι με 1187 χτυπούσε τις τσίχλες με το ντεμι τσοκ σε τέτοιες αποστάσεις που σταμάτησα να τουφεκαω κ τον χάζευα.
Τα φυσίγγια που έριχνε ηταν Gm3 special σε νο8.
Αυτό έγινε σε μία καλή ημέρα περάσματος με άπνοια κ τα πουλιά περνούσαν πολύ ψηλά.
Εγω στημένος για μακρυνες τουφεκιες (έχω αρρώστια με τις μακρυνες τουφεκιες) κ κατέληξα θεατής.
Το οπλο απ ότι μου είπε μετά ήταν αγορασμενο από κατάστημα στην Αμερική, κ δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.
Συμπέρασμα;; Ίσως να υπάρχουν μερικά όπλα με καλύτερες κάννες, ίσως η συγκεκριμένη κάννη να πήγαινε πολύ πολύ καλά τα συγκεκριμένα φυσιγγια.
Το σίγουρο είναι ότι ζήλεψα κ από τότε μου έχει καρφωθεί να πάρω ρεμι.
Το έχω δει το έργο πολλές φορές.
Ή χρησιμοποιούσε άλλο φυσίγγι ή ήταν πιο κεντραρισμένος.
2 φορές έδωσα το όπλο μου σε άλλους.
Το ίδιο χτυπούσαν όπως με το δικό τους.
Ο ένας ήταν σκοπευτής και ο άλλος φαρμακοχέρης.
Μην ψάχνεις τόσο συγκεντρώσεις, όσο διατρήσεις.
Η πέρδικα είναι μεγάλο θήραμα, δεν είναι τσίχλα.
 
Το έχω δει το έργο πολλές φορές.
Ή χρησιμοποιούσε άλλο φυσίγγι ή ήταν πιο κεντραρισμένος.
2 φορές έδωσα το όπλο μου σε άλλους.
Το ίδιο χτυπούσαν όπως με το δικό τους.
Ο ένας ήταν σκοπευτής και ο άλλος φαρμακοχέρης.
Μην ψάχνεις τόσο συγκεντρώσεις, όσο διατρήσεις.
Η πέρδικα είναι μεγάλο θήραμα, δεν είναι τσίχλα.
Τσίχλες κ μπεκατσινια,,,,,προλαβαίνω να στρίψω τσιγάρο ρε εγώ‼️δε λέει απολύτως τπτ σε μια φαρμακερη κάνη😆
Στο παπί να σας δω ,με κάνα -10 αν παγώνει το δηλητήριο η οχι😆
 
Τσίχλες κ μπεκατσινια,,,,,προλαβαίνω να στρίψω τσιγάρο ρε εγώ‼️δε λέει απολύτως τπτ σε μια φαρμακερη κάνη😆
Στο παπί να σας δω ,με κάνα -10 αν παγώνει το δηλητήριο η οχι😆
Γιανναρα κ ελέφαντες να βρέξει, με - 10 το δρομολόγιο είναι κρεβάτι - καναπές φίλε.
 
Στο περίφημο πείραμα του Nilo με τα ζωντανά πρασίνια στις ΗΠΑ χρησιμοποίησαν "ηλεκτρονική" σκανδάλη και συρματόσχοινο για να έχουν τα παπιά συγκεκριμένη πορεία και το όπλο να τουφεκάει ΠΑΝΤΑ ΚΕΝΤΡΟ σε συγκεκριμένη απόσταση.
Το πείραμα σταματούσε όταν υπήρχε αέρας από μια ένταση και πάνω.
Τα φυσίγγια Winchester XX (με buffer φυσικά) βάραγαν 87% στα 36,5m και γίνονταν συχνά μετρήσεις για να το επιβεβαιώσουν.

Και η απλή ερώτηση είναι η εξής.
Δεν υπήρχαν δεινοί σκοπευτές υδροβίων στις ΗΠΑ ?
Δεν υπήρχαν ολυμπιονίκες σκοπευτές ?
Γιατί δεν χρησιμοποίησαν αυτούς για να βγάλουν συμπεράσματα ?
Ήταν τόσο δύσκολο να τουφεκάνε τα παπιά σε απόσταση που μπορούσε να μετρηθεί ?

Απλά δεν ήθελαν να αφήσουν τίποτα στην τύχη μιας και ήξεραν ότι τα 20-30-50cm φάλτσο μπορεί να κάνει την διαφορά μεταξύ επιστημονικής μελέτης και πανηγυριού στην Κωλοπετεινίτσα.

Επίσης άλλη μια χαζή ερώτηση ...
Έχετε δει κανένα video στο ΥΤ από κανέναν τρελλαμένο (και υπάρχουν πάρα πολλοί εκεί) που να μετράει διατρήσεις σε τζελ με το ίδιο φυσίγγι και διαφορετικά όπλα ?????????????????
Εγώ δεν έχω δει ούτε ένα ... γι αυτό έκανα τις δικές μου δοκιμές (είμαι πιο τρελλός από αυτούς) με τελικό αποτέλεσμα να χάσω τον χρόνο μου.
Αν το ανέβαζα στο YT νομίζω ότι θα έπαιρνα το βραβείο χαζομάρας 2022 🤣🤣🤣

Για τα γαλοπουλοφύσιγγα ανακάλυψα αυτό.
Shot that's as hard and round as copper-plated shot. In fact, Remington® Nitro Turkey™ Magnums will pattern just as well as other copper-plated, buffered loads. 1210 fps with 80% pattern densities. 10 rounds per box.
Θα μου πείτε διαφήμηση και marketing ... οκ ... αλλά περίπου 80% έβγαλαν.
Επίσης (σημαντική λεπτομέρεια) δεν αναφέρουν όπλα με τα οποία βγαίνει αυτό το 80%. 🤣

https://www.basspro.com/shop/en/remington-nitro-turkey-extended-range-magnum-shotshells

Καλημέρα σε όλους.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top