Βλητικές δοκιμές Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το φυσίγγιο με τα 36γρ νο 4 περιέχει 250 σκάγια.

Αυτο δεν ειναι Ν4,,,,,το Ν4 με διαμετρο 3,10 -στα 36 γραμμαρια εχει 208 σκαγια...
Αρα ειναι Ν5 με 255 σκαγια στα 36 γραμμαρια.
Τα 36γρ #4 Ιταλικό περιέχουν θεωρητικά 208 σκάγια.
Αυτό το #4 είναι πραγματικό #5.
Όπως και να είναι δεν μας ενδιαφέρει από την στιγμή που ξέρουμε τα σκάγια.

με το πάσο σου

View attachment 68066
Θα μετρήσω διάμετρο σκαγιού. Το κουτί τους έγραφε νο4.δεν μέτρησα ποτέ την διάμετρο γιατί δεν τα χρησιμοποιώ.
 
Θα μετρήσω διάμετρο σκαγιού. Το κουτί τους έγραφε νο4.δεν μέτρησα ποτέ την διάμετρο γιατί δεν τα χρησιμοποιώ.

Ισως να εκπλαγεις δυσαρεστα....ΜΠΟΡΕΙ....Να εχει και αχταρμα σκαγια...δλδ οτι νουμερο μπορεις να
φανταστεις....
Το ''εργο'' το εχω δει σε πολλα εμπορικα επωνυμα Ιταλικα και Ελληνικα !!! :confused:
 
Σόρρυ κιόλας, αλλά όλα τα ανωθι είναι μπούρδες....κ σου τα λέει αυτά αυλός 18.8....καμια υπέροχη χωρίς το ανάλογο φυσίγγιο για την κάθε κάνη....είτε σε λίγα γραμμάρια είτε σε πολλά.....αν δεν είναι στημένο σωστά δεν κάνεις τπτ....εξού κ το ψάξιμο στα εμπορικά καθως κ το ψάξιμο στην ιδιογομωση‼️
Και τα εμπροστογεμη με ένα καλά στημένο σεταπ το ίδιο ρίχνουν.........τρέλανε μας..... .
 
Ξεκινησα να παω για δοκιμες....δεν με ''ηθελε'' σημερα....απο το πρωι δεν ''ισιωνε'' τιποτα ....
Γυρισα πισω.....Εχουμε μερες μπροστα μας !!!

Μαζί με το ROOSTER στα 50μ ρίξε κι'αυτό που έστησες TECNA 2.00 X37 +1.5 με bior 14+ ποτήρι
Θώδη κι'άλλαξε το 686 σε CX2000

Φιλε Λαμπη ....το σεταπ το εκλεισα....και πηρα μαζι μου 2 φυσιγγια μηπως στο πρωτο αστοχησω ή δεν
γραψει ο ταχογραφος κτλ κτλ.
Αυτο που δεν καταλαβα ειναι...αυτο το σεταπ και φυσιγγιο να ριξω για να ''κοντραρω'' το Rooster ???
Εαν ειναι γι΄'αυτον τον λογο δεν εχει νοημα φιλε μου!!!
Να το ριξω για να δουμε τι βγαζει το καταλαβαινω.....αλλα να το ριξω για ''κοντρα'' στο Rooster δεν λεει...
Κατ'αρχην μιλαμε για εντελως διαφορετικα φυσιγγια....Τι να συγκρινουμε ανομοια πραγματα ???
Χωρις να υποτιμω το Rooster.....Ας μου βγαλει ενα 70- 75% στα 50 μετρα....και μετα οποιος θελει να
το κοντραρει ή ΄να το ξεπερασει....ας στησει φυσιγγιο...
Και 70 - 75% δεν το λεω τυχαια....Εχω τετοιο απλο σεταπ χωρις ριτινες στα σκαγια ωστε να τα κανουν
ενα σωμα μια ψυχη....
Μακαρι να ειναι τοσο καλό το Rooster ωστε να ξερουν οι φιλοι και οι συναδελφοι οτι υπαρχει ενα
φυσιγγιο που μπορει ανετα να τους καλυψει σε αυτα τα μετρα....και γι'αυτον τον λογο θα το δοκιμασω
φιλε !!!
 
Ξεκινησα να παω για δοκιμες....δεν με ''ηθελε'' σημερα....απο το πρωι δεν ''ισιωνε'' τιποτα ....
Γυρισα πισω.....Εχουμε μερες μπροστα μας !!!

Μαζί με το ROOSTER στα 50μ ρίξε κι'αυτό που έστησες TECNA 2.00 X37 +1.5 με bior 14+ ποτήρι
Θώδη κι'άλλαξε το 686 σε CX2000

Φιλε Λαμπη ....το σεταπ το εκλεισα....και πηρα μαζι μου 2 φυσιγγια μηπως στο πρωτο αστοχησω ή δεν
γραψει ο ταχογραφος κτλ κτλ.
Αυτο που δεν καταλαβα ειναι...αυτο το σεταπ και φυσιγγιο να ριξω για να ''κοντραρω'' το Rooster ???
Εαν ειναι γι΄'αυτον τον λογο δεν εχει νοημα φιλε μου!!!
Να το ριξω για να δουμε τι βγαζει το καταλαβαινω.....αλλα να το ριξω για ''κοντρα'' στο Rooster δεν λεει...
Κατ'αρχην μιλαμε για εντελως διαφορετικα φυσιγγια....Τι να συγκρινουμε ανομοια πραγματα ???
Χωρις να υποτιμω το Rooster.....Ας μου βγαλει ενα 70- 75% στα 50 μετρα....και μετα οποιος θελει να
το κοντραρει ή ΄να το ξεπερασει....ας στησει φυσιγγιο...
Και 70 - 75% δεν το λεω τυχαια....Εχω τετοιο απλο σεταπ χωρις ριτινες στα σκαγια ωστε να τα κανουν
ενα σωμα μια ψυχη....
Μακαρι να ειναι τοσο καλό το Rooster ωστε να ξερουν οι φιλοι και οι συναδελφοι οτι υπαρχει ενα
φυσιγγιο που μπορει ανετα να τους καλυψει σε αυτα τα μετρα....και γι'αυτον τον λογο θα το δοκιμασω
φιλε !!!
Απ'ότι κατάλαβα φοβάσαι ότι στα 50μ δέν θα πετύχεις o_O τον πίνακα ,κι'είναι λογικό .
Λοιπόν πιό σωστό ρίξτα στα 40 μ όποτε βολέψει καί μέτρα καί διάτρηση .
Επ'ουδενί κόντρα διότι κανόνας ζωής το ''γνώθι σαυτόν ''.
Εμείς συνεχίζουμε να μαθαίνουμε απο τις μεγάλες εταιρείες ,αντιγράφοντας μάλιστα πολλές
φορές .
Επ'ευκαιρία θα πώ ότι η μελέτη της σειράς NSI -TECNA -antigelo 36+ gr είναι απο μόνη της σεμινάριο
ιδιογόμωσης .
 
Απ'ότι κατάλαβα φοβάσαι ότι στα 50μ δέν θα πετύχεις o_O τον πίνακα ,κι'είναι λογικό .
Λοιπόν πιό σωστό ρίξτα στα 40 μ όποτε βολέψει καί μέτρα καί διάτρηση .
Επ'ουδενί κόντρα διότι κανόνας ζωής το ''γνώθι σαυτόν ''.
Εμείς συνεχίζουμε να μαθαίνουμε απο τις μεγάλες εταιρείες ,αντιγράφοντας μάλιστα πολλές
φορές .
Επ'ευκαιρία θα πώ ότι η μελέτη της σειράς NSI -TECNA -antigelo 36+ gr είναι απο μόνη της σεμινάριο
ιδιογόμωσης .


Μονο τον Θεο φοβαμαι Λαμπη μου....
Τωρα για τα υπολοιπα θα πω γηρασκω αει διδασκομενος μαθαινοντας μεσα απο τις δοκιμες και
οχι αντιγραφοντας εταιρειες....
Ισως να ακουγεται εγω'ι'στικο αυτο που γραφω....αλλα αυτη ειναι η αληθεια φιλε μου !!

ΥΓ, Την ειδα και την δοκιμασα την σειρα της NSI...σφαζοντας και δοκιμαζοντας το Percorso -antigelo...
Εμενα δεν μου ειπε τιποτα....αλλοι πινουν νερο στο ονομα του....οκ...γουστα ειναι αυτα ....και αλιμονο
εαν ειχαμε ολοι τα ιδια γουστα !!! :)
 
Ξεκινησα να παω για δοκιμες....δεν με ''ηθελε'' σημερα....απο το πρωι δεν ''ισιωνε'' τιποτα ....
Γυρισα πισω.....Εχουμε μερες μπροστα μας !!!

Μαζί με το ROOSTER στα 50μ ρίξε κι'αυτό που έστησες TECNA 2.00 X37 +1.5 με bior 14+ ποτήρι
Θώδη κι'άλλαξε το 686 σε CX2000

Φιλε Λαμπη ....το σεταπ το εκλεισα....και πηρα μαζι μου 2 φυσιγγια μηπως στο πρωτο αστοχησω ή δεν
γραψει ο ταχογραφος κτλ κτλ.
Αυτο που δεν καταλαβα ειναι...αυτο το σεταπ και φυσιγγιο να ριξω για να ''κοντραρω'' το Rooster ???
Εαν ειναι γι΄'αυτον τον λογο δεν εχει νοημα φιλε μου!!!
Να το ριξω για να δουμε τι βγαζει το καταλαβαινω.....αλλα να το ριξω για ''κοντρα'' στο Rooster δεν λεει...
Κατ'αρχην μιλαμε για εντελως διαφορετικα φυσιγγια....Τι να συγκρινουμε ανομοια πραγματα ???
Χωρις να υποτιμω το Rooster.....Ας μου βγαλει ενα 70- 75% στα 50 μετρα....και μετα οποιος θελει να
το κοντραρει ή ΄να το ξεπερασει....ας στησει φυσιγγιο...
Και 70 - 75% δεν το λεω τυχαια....Εχω τετοιο απλο σεταπ χωρις ριτινες στα σκαγια ωστε να τα κανουν
ενα σωμα μια ψυχη....
Μακαρι να ειναι τοσο καλό το Rooster ωστε να ξερουν οι φιλοι και οι συναδελφοι οτι υπαρχει ενα
φυσιγγιο που μπορει ανετα να τους καλυψει σε αυτα τα μετρα....και γι'αυτον τον λογο θα το δοκιμασω
φιλε !!!
Κ. Νίκο μιας που δεν καταφερες να πας, μήπως είναι εύκολο να κανεις και καμμια δοκιμή με κανένα βυσμα καρδαρα ή z2m; Στα 30 γραμμάρια. Μεχρι 57,0 καταφέρνω. Για την granular μιλώ.
 
Κ. Νίκο μιας που δεν καταφερες να πας, μήπως είναι εύκολο να κανεις και καμμια δοκιμή με κανένα βυσμα καρδαρα ή z2m; Στα 30 γραμμάρια. Μεχρι 57,0 καταφέρνω. Για την granular μιλώ.

Να ξερεις.....δεν χαλαω χατηρια εγω....Το εκλεισα CX2000 - 1,45Χ30 -Ζ2Μ24 - Ν8,5 -68,5 -57,5 -
Εδωσε Κ.Α.Χ. 11,5 χιλιοστα και αυτος ηταν ο λογος που το τελικο υψος ρελιασματος ειναι στα 57,5.
Δεν ηθελα να την ''στριμωξω'' την granular .
Καρδαρα εχω μονο 2 βυσματα το 21 και το 22....και εδιναν Κ.Α.Χ 13 -13,5 χιλιοστα...Επρεπε να κλεισω
στα 56,5....δεν το εκανα γιατι μου εγραψες μεχρι 57 χιλιοστα...
Οταν το ριξω θα αναβασω αποτυπωση και ταχυτητα...φιλε μου !!!
 
Last edited:
Για τον καλο μου φιλο τον vazelo....η αποτυπωση του φυσιγγιου που εριχνες εσυ στον λαγο και ο
φιλος στα αγριοπεριστερα....36 γραμμαρια με Ν5 σκαγια... με Μπενελι. :)

View attachment 68062
V1,5-429m/s δινει το ιδιο σεταπ με μολυβδινα σκαγια...Δεν θυμαμαι εαν σου εστειλα με Νικελ σκαγια
η με απλα μολυβδινα...
Το ποσοστο συγκεντρωσης δεν αλλαζει....και τα δυο εχουν αλευρι....Αυτο που αλλαζει ειναι μονο
η διατρηση...τα Νικελ εχουν μεγαλυτερη.
Το πιθανοτερο να εχω στειλει με Νικελ....δεν βαζω ομως το χερι μου στο ευαγγελιο φιλε .:)
Μπράβο ο θείος!!!!!!
Απλα .sex hard. κ δέρνει το φυσίγγι.
 
Βασίλη βγάλε ποσοστό, μπενελλι Κριό 3* το δικό της, 18.55αυλο, τέκνα 40γρ, ν4, χωρίς αλεύρι, κλείσιμο στα 58. 45 μέτρα .τα λέμε το βράδυ. Θερμοκρασία -2View attachment 68270
Το στεφανι, σε επαιρνε κι αλλο πιο πανω, για πιο σωστο αποτελεσμα συγκεντρωσης.
 
Βασίλη βγάλε ποσοστό, μπενελλι Κριό 3* το δικό της, 18.55αυλο, τέκνα 40γρ, ν4, χωρίς αλεύρι, κλείσιμο στα 58. 45 μέτρα .τα λέμε το βράδυ. Θερμοκρασία -2

Ααα....οκ

Αααα ρε πουτ@να Benellάρα τι φτιάνς ...
Ωραία τουφεκιά !!!

IMG_20230209_081800.jpg

Untitled 2.jpg
 
Βασίλη, σε ευχαριστώ πάρα πολύ, βρε πάλι τα ίδια θα λέμε, σας έχω πει για την κάνη, η κάνη είναι πειραγμενη μην λέω πάλι τα ίδια. Αυτά είναι τα μέτρα που έχω γράψει μετρημένα , και το τσοκ. Όποιος θέλει το πιστεύει, δεν έχω να αποδείξω κάτι. Ότι θέλω και με ευχαριστη από το όπλο μου το έχω, και μου φτάνει εμένα. Άλλωστε για αυτό και δεν ανεβάζω εύκολα δοκιμές από πίνακα δικό μου. Για άλλο λόγο την ανέβασα, η ερώτηση είναι το ατσάλι μπορεί να πιάσει την συγκέντρωση που έχει ο πίνακας ποιο πάνω ;; Και αν ναι θα έχει την δύναμη για να σκοτώσει ένα πράσινο, στα 45 μέτρα ;; και αν έχει την δύναμη, πόσο πρέπει να έχει ταχύτητα, πρέπει να ,500σαριζι. :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top