Ποιο αεροβόλο να πάρω?

Μολις αγορασα αυτο. https://www.car.gr/xyma/view/324355029-aerovolo-bsa . Θα μου το στειλει αντικαταβολη αυριο με κουριερ. Τον ρωτησα αν εχει τζογο η καννη (ευαισθητα αυτα γιατι η καννη συνδεεται με πυρο και οχι βιδα) και μου ειπε οχι. Επισης ειπε οτι εχει ριξει 2 κουτια μονο. Μαλλον ειναι παραγωγης gamo με καννη bsa. Eλπιζω να μη βγει πατατα, να ειναι ευθυβολο και να μη θελει η σκανδαλη να εχεις φαει σπανακι πριν. Θα ακολουθησει ενημερωση.
Η τιμη παντως ειναι σουπερ. :)
Χτες παρελαβα το οπλακι. Πολυ καλοκατασκευασμενο. Καθολου τουαγκ και καλη σκανδάλη.
Το οπλο εχει λυθει τελειως και ανακατασκευαζεται. Και τωρα τα ασχημα:
1. Εχει τζογο η καννη (παραγγειλα shims απο weihrauch και ελπιζω να τακτοποιηθεί).
2. Εχει κλωτσησει το σπειρωμα στον κορμο που πιανει η μια βιδα που τον συγκρατεί στο κοντακι. Ο τυπος ανοιξε μεγαλυτερο σπειρωμα και εβαλε μεγαλυτερη βιδα, αλλα δεν εγινε κοθολου καλη δουλεια. Εδω θα παιξει Βαγγος, να δουμε τι μπορεί να γινει.
Μολις αποκατασταθεί το 2 θα ξεκινησουν οι λειανσεις, ελεγχοι στεγανοτητας και αντικατασταση τσιμουχων (αν χρειαζεται), λιπανση και δεσιμο.
Οταν ελυσα το οπλο ηταν τιγκα στο λαδι. Εσταζε κυριολεκτικα.
Συνεχιζεται....
 
Last edited:
Νίκο θέλουμε συγκριτικές φοτο από τα γκρουπακια των βολιδων στόμα στόχο. Αυτές τις crosman αλλά τις βαριές 10.5grains θέλω να παραγγείλω να δοκιμάσω και εγώ καθώς τα έχω βρει πλέον με τις jsb exact heavy (10.34grains) για να τις συγκρίνω.. Έχουν δυνατότητα επιλογής σε υποδιαμετρηματα οι crosman ή βγαίνουν μόνο στάνταρ 4.50?
 
Καλημέρα, αυτές τις crosman τις βαριές 10.5grains, που τις βρίσκεις;
Τις πάει πολύ το αεροβόλο μου Gamo cfx και πλησιάζουν να τελειώσουν, έμειναν καμμια 200αρια...
 
Νίκο θέλουμε συγκριτικές φοτο από τα γκρουπακια των βολιδων στόμα στόχο. Αυτές τις crosman αλλά τις βαριές 10.5grains θέλω να παραγγείλω να δοκιμάσω και εγώ καθώς τα έχω βρει πλέον με τις jsb exact heavy (10.34grains) για να τις συγκρίνω.. Έχουν δυνατότητα επιλογής σε υποδιαμετρηματα οι crosman ή βγαίνουν μόνο στάνταρ 4.50?
Μόνο 4.5 αλλά εμένα το 77αρι και το 30S τίς ρίχνει πολύ ωραία
 
Καλημέρα σε όλους.Μετά από αρκετό διάβασμα στο forum κατέληξα στο cometa fusion 4.5,το θέλω για σκοποβολή, μέχρι πόσα μέτρα να έχω προσδοκίες; και είδα ότι δεν διαθέτει σκοπευτικα, και εδώ θέλω τη συμβουλή σας τι διόπτρα να πάρω;
 
Καλημέρα σε όλους.Μετά από αρκετό διάβασμα στο forum κατέληξα στο cometa fusion 4.5,το θέλω για σκοποβολή, μέχρι πόσα μέτρα να έχω προσδοκίες; και είδα ότι δεν διαθέτει σκοπευτικα, και εδώ θέλω τη συμβουλή σας τι διόπτρα να πάρω;
Καλησπερα Πάνο. Το έχω εγώ λίγο καιρό και είμαι υπέρ ευχαριστημένος. Του έχω βάλει μια hawke vantage 3x9 με μια μονοκοματη βαση της hawke. Δεν το έχω δουλέψει όσο θα ήθελα λόγω έλλειψης χρόνου αλλά γκρουπαρει ωραία κατά τη γνώμη μου. Με τις κατάλληλες βολιδες (πάει πολύ καλά τις jsb heavy 10.34gr) μπορείς να πετύχεις γκρουπ σε μέγεθος μεγάλου καρυδιού στα 50 μετρα και πορτοκαλιού στα 70 μέτρα. Εννοείται με στηριγμένο όπλο και σχετική άπνοια
DSC_0415.JPGDSC_0561.JPG
 
Καλησπερα σε ολους.. ειμαι καινουριος στην εφαρμογη και δεν ξερω που μπορω να υποβαλω την ερωτηση μου οποτε θα ρωτησω εδω.. ξερει καποιος να μου πει ποια σφαιρακια ειναι τα καλυτερα για το GAMO BIG CAT 1000-E? Η κανη πανω γραφει 4.5 (177). Και εχω παρει κατι σφαιρακια με καπως σφαιρικη κεφαλη.. ποια η γνωμη σας? Βαζω κ φωτο το σφαιρακι απο κατω!
 

Attachments

  • 20230120_222933.jpg
    20230120_222933.jpg
    52,3 KB · Προβολές: 25
Καλησπερα σε ολους.. ειμαι καινουριος στην εφαρμογη και δεν ξερω που μπορω να υποβαλω την ερωτηση μου οποτε θα ρωτησω εδω.. ξερει καποιος να μου πει ποια σφαιρακια ειναι τα καλυτερα για το GAMO BIG CAT 1000-E? Η κανη πανω γραφει 4.5 (177). Και εχω παρει κατι σφαιρακια με καπως σφαιρικη κεφαλη.. ποια η γνωμη σας? Βαζω κ φωτο το σφαιρακι απο κατω!
Βαρος? τα σφαιρακια εννοω, τι γραφει στο κουτακι.
 
Back
Top