Ποιο αεροβόλο να πάρω?

Καλησπέρα σάς. Τελικά πήγα στο cometa fenix που είχε και σκοπευτικα. Τώρα το πρόβλημα είναι πως δεν ξέρω τι βάση να πάρω για την hawke 3-9 ×40 ώστε να μην κάνω λάθος, λόγο πού έχει σκοπευτικα.
Υπαρχουν βασεις μονοκομματες και δακτυλιδια, στα αεροβολα ελατηριου και ειδικα στα δυνατα ειναι πιο σταθερες οι μονοκομματες, αναλογα με το μεγεθος του οπτικου( μπροστα φακος και διαμετρος σωληνα), υπαρχουν βασεις low medium high, στη δικη σου περιπτωση μια βαση για παραδειγμα ειναι αυτη. Σε καθε περιπτωση αν την αγορασεις απο Ελληνικο καταστημα, τους λες ποιο οπτικο εχεις και σου λενε ποιες επιλογες υπαρχουν.
 
Το υψος της βασης που θα παρεις ειναι συνδεδεμενο με την διοπτρα που θα επιλεξεις
Θα πρεπει να παντρευτουν με τετοιο τροπο ωστε ο μπροστινος φακος ειναι οσο πιο κοντα στην ευθεια της καννης σου σου επιτρεπει η καρασκευη του αεροβολου που θα επιλεξεις (σκοπευτικα, σημειο γεμισματος κλπ)
Οσο πιο ψηλα ειναι ο μπροστινος φακος απο την ευθεια της καννης σου τοσο πιο πολυ εχεις να ρυθμισεις την καμπυλη της τροχιας της βολιδας σου οταν θα καθοριζεις τα ζερο σου
 
Αυτο που σκέφτομαι χωρίς να γνωρίζω είναι μήπως βάζοντας την medium βλέπω τα σκοπευτικα μέσα απ τι διόπτρα.
 
Αυτο που σκέφτομαι χωρίς να γνωρίζω είναι μήπως βάζοντας την medium βλέπω τα σκοπευτικα μέσα απ τι διόπτρα.
Ισως χρειαστει να βγαλεις τα σκοπευτικα, αν απο την αλλη πας σε high, μπορει να μη σε βολευει στην επωμιση γιατι η ευθεια του σκοπευτικου θα ειναι πιο ψηλα σε σχεση με το κοντακι.
 
Αυτο που σκέφτομαι χωρίς να γνωρίζω είναι μήπως βάζοντας την medium βλέπω τα σκοπευτικα μέσα απ τι διόπτρα.
Τα σκοπευτικά δεν θα σε ενοχλήσουν - θα φαίνονται ελάχιστα σαν σκιές στο άκρο της εικόνας (του ειδώλου) και δεν θα εμποδίζουν την σκόπευση.

Άν η διόπτρα έχει ρύθμιση παράλλαξης στον αντικειμενικό φακό (με δαχτυλίδι αποστάσεων) τότε με χρήση μονοκόμματης βάσης τύπου medium (μεσαίου ύψους) ίσως να έρχεται οριακά πολύ κοντά στον κύλινδρο του όπλου ή να τον αγγίζει (= ακατάλληλη = πάς για μέγεθος large).
Άν δεν έχει ρύθμιση παράλλαξης (χρησιμότατη ιδιότητα) τότε μάλλον θα χωράει και με μεσαίου ύψους.
 
Τα σκοπευτικά δεν θα σε ενοχλήσουν - θα φαίνονται ελάχιστα σαν σκιές στο άκρο της εικόνας (του ειδώλου) και δεν θα εμποδίζουν την σκόπευση.

Άν η διόπτρα έχει ρύθμιση παράλλαξης στον αντικειμενικό φακό (με δαχτυλίδι αποστάσεων) τότε με χρήση μονοκόμματης βάσης τύπου medium (μεσαίου ύψους) ίσως να έρχεται οριακά πολύ κοντά στον κύλινδρο του όπλου ή να τον αγγίζει (= ακατάλληλη = πάς για μέγεθος large).
Άν δεν έχει ρύθμιση παράλλαξης (χρησιμότατη ιδιότητα) τότε μάλλον θα χωράει και με μεσαίου ύψους.
θα βάλω την hawke 3-9×40
 
Παιδια, βλεπω στις οδηγιες και γραφει οταν οταν πιανουμε τις βολιδες του αεροβολου δεν πρεπει να ακουμπαμε το προσωπο μας και μετα να πλενουμε τα χερια μας.. μπορει καποιος να μου εξηγισει τον λογο και αν οντως αυτο ισχυει?
Μόλυβδος !
 
Ποιά από τις δύο;
Το μοντέλλο που γράφει ΑΟ στον τίτλο του και έχει ρύθμιση παράλλαξης ή αυτό χωρίς ρύθμιση παράλλαξης ;
Τώρα κατάλαβα τι είναι το AO. Παραλίγο να πάρω την άλλη στο airgunshop έχει την 3-9×50 AO, μπορώ ομως να την βρω από αλλού την 3-9×40 AO. Ποια είναι καλύτερη για την περίπτωση μου;
Ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες.
 
Τώρα κατάλαβα τι είναι το AO. Παραλίγο να πάρω την άλλη στο airgunshop έχει την 3-9×50 AO, μπορώ ομως να την βρω από αλλού την 3-9×40 AO. Ποια είναι καλύτερη για την περίπτωση μου;
Ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες.
Η ΑΟ είναι καλύτερη για χρήση σε αεροβόλα.
Άν υπάρχει διαθέσιμο ικανό ποσό για να ξοδευτεί η αμέσως καλύτερη λύση είναι με ρύθμιση παράλλαξης στο πλάϊ.

https://www.hawkeoptics.com/vantage-side-focus-3-12x44-mil-dot.html

Η πρώτη ιδιότητα που ψάχνουμε σε διόπτρα που θα μπεί σε αεροβόλο ελατηρίου και μάλιστα ισχυρό είναι η πιστοποίηση ότι αντέχει σε όπλα ελατηρίου (spring gun rated)
 
Η ΑΟ είναι καλύτερη για χρήση σε αεροβόλα.
Άν υπάρχει διαθέσιμο ικανό ποσό για να ξοδευτεί η αμέσως καλύτερη λύση είναι με ρύθμιση παράλλαξης στο πλάϊ.

https://www.hawkeoptics.com/vantage-side-focus-3-12x44-mil-dot.html

Η πρώτη ιδιότητα που ψάχνουμε σε διόπτρα που θα μπεί σε αεροβόλο ελατηρίου και μάλιστα ισχυρό είναι η πιστοποίηση ότι αντέχει σε όπλα ελατηρίου (spring gun rated)
Τα 150€ πιστεύω ότι είναι ok για αρχή και για το αεροβολο που έχω (cometa fenix 400), που παρεμπιπτόντως είναι πολύ ευθυβολο, και πολύ τίμιο για τα χρήματα του.
Και επιστρέφω πάλι στην ερώτηση να πάρω την 3-9×40 ao ή την 3-9×50 ao
Ρωτάω γιατί προσπαθώ να αποφύγω λάθη

Και πάλι ευχαριστώ.
 
Τα 150€ πιστεύω ότι είναι ok για αρχή και για το αεροβολο που έχω (cometa fenix 400), που παρεμπιπτόντως είναι πολύ ευθυβολο, και πολύ τίμιο για τα χρήματα του.
Και επιστρέφω πάλι στην ερώτηση να πάρω την 3-9×40 ao ή την 3-9×50 ao
Ρωτάω γιατί προσπαθώ να αποφύγω λάθη

Και πάλι ευχαριστώ.
Ανάμεσα σ' αυτές τις δύο;
Αυτή με το ΑΟ.
 
Και οι δύο είναι AO
Άν είναι έτσι δεν υπάρχει θέμα σφάλματος - θα αποδίδουν σχεδόν τα ίδια.
Η 50άρα (50 mm διάμετρος αντικειμενικού φακού) θα είναι πιό ογκώδης, λίγο βαρύτερη και θα έχει κάπως καλύτερη φωτεινότητα σε όλες τις μεγεθύνσεις. Εκεί θα χρειαστεί ψηλή βάση στήριξης οπωσδήποτε αλλά και η σκοπευτική γραμμή θα είναι κάπως ψηλότερη (πιό μακριά από την ράχη του κοντακιού).

Άν ήταν να διαλέξω θα έπαιρνα την 40άρα και τέλος.
 
Άν είναι έτσι δεν υπάρχει θέμα σφάλματος - θα αποδίδουν σχεδόν τα ίδια.
Η 50άρα (50 mm διάμετρος αντικειμενικού φακού) θα είναι πιό ογκώδης, λίγο βαρύτερη και θα έχει κάπως καλύτερη φωτεινότητα σε όλες τις μεγεθύνσεις. Εκεί θα χρειαστεί ψηλή βάση στήριξης οπωσδήποτε αλλά και η σκοπευτική γραμμή θα είναι κάπως ψηλότερη (πιό μακριά από την ράχη του κοντακιού).

Άν ήταν να διαλέξω θα έπαιρνα την 40άρα και τέλος.
Ευχαριστώ πολύ
 
Τα 150€ πιστεύω ότι είναι ok για αρχή και για το αεροβολο που έχω (cometa fenix 400), που παρεμπιπτόντως είναι πολύ ευθυβολο, και πολύ τίμιο για τα χρήματα του.
Και επιστρέφω πάλι στην ερώτηση να πάρω την 3-9×40 ao ή την 3-9×50 ao
Ρωτάω γιατί προσπαθώ να αποφύγω λάθη

Και πάλι ευχαριστώ.
Πανο εγώ στο ίδιο όπλο έχω πάρει την 40αρα ΑΟ και είμαι μια χαρά.. Ήδη είναι ογκώδης για αυτό το όπλο. Η 50αρα θα είναι too much πιστευω. Οριακά Δεν βρίσκει το κάτω μέρος του μπροστινού φακού στο όπλο με την medium μονοκοματη βαση της hawke. Απλά το μπροστά προστατευτικο του φακού της διοπτρας δεν κάθεται γλυκά όπως του πίσω γιατί βρίσκει..
 
Πανο εγώ στο ίδιο όπλο έχω πάρει την 40αρα ΑΟ και είμαι μια χαρά.. Ήδη είναι ογκώδης για αυτό το όπλο. Η 50αρα θα είναι too much πιστευω. Οριακά Δεν βρίσκει το κάτω μέρος του μπροστινού φακού στο όπλο με την medium μονοκοματη βαση της hawke. Απλά το μπροστά προστατευτικο του φακού της διοπτρας δεν κάθεται γλυκά όπως του πίσω γιατί βρίσκει..
Aρα η high θα κάθεται καλύτερα πιστεύεις μιας κ εχεις το ιδιο οπλο;
Tωρα σχετικά με της βολιδες λόγο που έχουμε το ίδιο όπλο, είδα καλύτερα αποτελέσματα με της cometa exact πάρα με της heavy.
 
Last edited:
Back
Top