Ποιο αεροβόλο να πάρω?

Γνώμες για diana 48; Ποιότητα κατασκευής, ευθυβολία, σχέση ποιότητας τιμής. Επίσης τι είναι καλύτερο 4,5 mm ή 5,5 mm. Η χρήση του θα είναι για σκοποβολή. Η κάποια άλλη πρόταση σε αεροβόλο ελατηρίου σταθερής κάννης σε αυτή τη χρηματική κατηγορία.
Ενα απο τα καλιτερα και δυνατα αεροβολα της εταιριας και απο αυτα που αξιζει καποιος να επενδυσει..........
Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης....αρκετη δυναμη και με ασφαλεια στον λεβιε οπλισης........πολυ ομορφο αεροβολο αλλα βαρυ που επιδρα θετικα στην ανακρουση....
Δεν ειναι οπλο για βολες χωρις στηριξη λογω βαρους
Επιδει ακριβως διαθετει δυναμη η καλιτερη επιλογη ειναι το 5,5........με ενα εσωτερικο ''σινιαρισμα'' γινεται εξαιρετικο οπλο!!!!!!!
Αν εισαι και μερακλης τοτε μπορει να φτασεις σε πολυ ψηλα επιπεδα το 48αρι!!!!!!!!!!!!!!!

1666006891961.png
 
Ο μεγαλύτερος φόβος είναι ο τζόγος της κάννης. Αν εχει τζόγο είναι λίγο μανίκι η επισκευή.
Φτιαχτο πειρο απο βιδα που ισως χρειαστει μηχανουργιο, μικρο το κοστος, το θεμα ειναι να πετυχεις το ''μαστορα'' στις καλες του.
 
Φτιαχτο πειρο απο βιδα που ισως χρειαστει μηχανουργιο, μικρο το κοστος, το θεμα ειναι να πετυχεις το 'μαστορα'' στις καλες του.
Πολύ λίγα τα μαστοριά δυστυχώς Γιώργο , έως συλλεκτικά πλέον θα έλεγα , ειδικά αν δεν σε ξέρουν κιόλας .
 
Ενα απο τα καλιτερα και δυνατα αεροβολα της εταιριας και απο αυτα που αξιζει καποιος να επενδυσει..........
Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης....αρκετη δυναμη και με ασφαλεια στον λεβιε οπλισης........πολυ ομορφο αεροβολο αλλα βαρυ που επιδρα θετικα στην ανακρουση....
Δεν ειναι οπλο για βολες χωρις στηριξη λογω βαρους
Επιδει ακριβως διαθετει δυναμη η καλιτερη επιλογη ειναι το 5,5........με ενα εσωτερικο ''σινιαρισμα'' γινεται εξαιρετικο οπλο!!!!!!!
Αν εισαι και μερακλης τοτε μπορει να φτασεις σε πολυ ψηλα επιπεδα το 48αρι!!!!!!!!!!!!!!!

View attachment 58155
Το 5,5 που υπερτερεί σε σχέση με το 4,5; Και για τι αποστάσεις προορίζεται; Μιλάω πάντα χωρίς χρήση διόπτρας.
 
Πολύ λίγα τα μαστοριά δυστυχώς Γιώργο , έως συλλεκτικά πλέον θα έλεγα , ειδικά αν δεν σε ξέρουν κιόλας .
Εγω ειμαι τυχερος σ'αυτο το θεμα λογω της δουλειας μου, ασχετα αν εχω διαλυσει τα χερια μου, και ενδεχεται να το εφτιαχνα και μονος μου.
 
Εγω ειμαι τυχερος σ'αυτο το θεμα λογω της δουλειας μου, ασχετα αν εχω διαλυσει τα χερια μου, και ενδεχεται να το εφτιαχνα και μονος μου.
Γιώργο αν πιάνουν τα χέρια σου , και έχεις και κάποια εργαλεία , είναι ότι καλύτερο , πολλές η πατάτες που φάγαμε από μαστορια , που εκτός από το να ήθελαν να είναι μαστορια , θέλουν να σε βγάλουν και τρελό.. Άστα να πάνε , με πόσα χρήματα μπορεί να μετράει κάποιος την αξιοπρέπεια του , έχω πάθει πλάκα .
 
Εννοείται πως 300μ όχι. Δεν ήξερε πολλά ο άνθρωπος Ηρακλή. Τον ρώτησα μόνο αν έχει τζόγο η κάννη αλλά δεν είμαι και σίγουρος ότι κατάλαβε τι εννοούσα. Θα σας πω όταν παραλάβω τι παίζει και σε δεύτερο χρόνο μετά τα δέοντα (λύσιμο, έλεγχο, λίπανση κλπ).
Θα φέρω και το δικό μου στο Σχιστό μια μέρα να παίξουμε λίγο.
 
Μόνο να είναι καθημερινή Βασίλη γιατί το σ/κ έχει αρκετό κόσμο και δεν θα μπορέσουμε να κάτσουμε...
Δεν έχω άδεια ρε γαμώτο ... Μόνο 4 μέρες και την αφήνω για Χριστούγεννα :(

Αν ρίξω καμιά τριπλέτα με μονόβολα στον χώρο των αεροβολιστών νομίζω ότι θα την κάνουν με ελαφρά :) αχαχα

Πλάκα ...
 
Το 5,5 που υπερτερεί σε σχέση με το 4,5; Και για τι αποστάσεις προορίζεται; Μιλάω πάντα χωρίς χρήση διόπτρας.
Το 5,5 υπερτερει σε δυνατα αεροβολα που εχουν την δυναμη να το δουλεψουν.........ειναι ποιο βαρυ και δεν επιρεαζεται απο πλευρικους ανεμους οπως το 4,5.....μεταφερει μεγαλυτερη κινητικη ενεργεια και χρησιμοποιειται για κυνηγι σε χωρες που επιτρεπεται.
Το 4,5 ειναι σκοπευτικο διαμετρημα και σε ενα τοσο δυνατο αεροβολο δεν εχει και τοσο νοημα η χρηση του.....θα πρεπει να ψαξεις καπως ποιο βαρυ σφαιρακι που θα ταιριαξει στην καννη του για να το δουλεψεις........
Για τις αποστασεις δεν σε καταλαβαινω.....τι θελεις να πεις?????
 
Το 5,5 υπερτερει σε δυνατα αεροβολα που εχουν την δυναμη να το δουλεψουν.........ειναι ποιο βαρυ και δεν επιρεαζεται απο πλευρικους ανεμους οπως το 4,5.....μεταφερει μεγαλυτερη κινητικη ενεργεια και χρησιμοποιειται για κυνηγι σε χωρες που επιτρεπεται.
Το 4,5 ειναι σκοπευτικο διαμετρημα και σε ενα τοσο δυνατο αεροβολο δεν εχει και τοσο νοημα η χρηση του.....θα πρεπει να ψαξεις καπως ποιο βαρυ σφαιρακι που θα ταιριαξει στην καννη του για να το δουλεψεις........
Για τις αποστασεις δεν σε καταλαβαινω.....τι θελεις να πεις?????
Είχα διαβάσει για πτώση στο σφαιράκι για το 5,5 διαμέτρημα. Στα ποσά μέτρα συμβαίνει αισθητά αυτό; Εννοώ σε βαθμό που να πρέπει να αλλάξεις σημείο σκόπευσης ή να ξαναρυθμισεις τα σκοπευτικά του όπλου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πληροφορίες.
 
Φτιαχτο πειρο απο βιδα που ισως χρειαστει μηχανουργιο, μικρο το κοστος, το θεμα ειναι να πετυχεις το ''μαστορα'' στις καλες του.
Αυτο ειναι λιγο μυστηριο. Θα ανεβασω φωτο και θα καταλαβεις. Γινεται και χωρις βιδα. Οταν κλεινει η πισω ακρη της καννης (εκει που μπαινει το σφαιρακι ερχεται και καθεται σε μια εσοχη ημικυκλιο στον κορμο, που υποτιθεται την σταθεροποιεί.
 
Αυτο ειναι λιγο μυστηριο. Θα ανεβασω φωτο και θα καταλαβεις. Γινεται και χωρις βιδα. Οταν κλεινει η πισω ακρη της καννης (εκει που μπαινει το σφαιρακι ερχεται και καθεται σε μια εσοχη ημικυκλιο στον κορμο, που υποτιθεται την σταθεροποιεί.
κυρο γραναζη εχω αντκα σου
 
κυρο γραναζη εχω αντκα σου
Είχα διαβάσει για πτώση στο σφαιράκι για το 5,5 διαμέτρημα. Στα ποσά μέτρα συμβαίνει αισθητά αυτό; Εννοώ σε βαθμό που να πρέπει να αλλάξεις σημείο σκόπευσης ή να ξαναρυθμισεις τα σκοπευτικά του όπλου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πληροφορίες.
Ολα εχουν πτωση αλλα εξαρταται απο την δυναμη του αεροβολου και το βαρος του βληματος ...δεν υπαρχει κατι στανταρ για να σου πω.....
Εδω ομως ερχεται το οπτικο να σου λυσει αυτο το προβλημα με τα mil dot (τελιτσες)που εχει ο φακος......εκτος του οτι εχεις μεγαλυτερη ευκολια και καθαροτερη εικονα για σκοποβολη μεγαλυτερων αποστασεων.
 
Ένα must have αεροβόλο είναι το weihrauch HW30s. Απόλαυση με ανοιχτά σκοπευτικά. Θα χαμογελάτε συνέχεια και δε θα το αφήνεται από τα χέρια σας. Σπιρτοξυλα, καλαμάκια του φραπε, αποτσιγαρα για στοχους, ποιοτικά σφαιρακια και ξεκινήστε.
 
Για ρωτά εμένα να σου πω τι κάνει και με ποια σφαιρακις
Εχω δοκιμασει jsb 8.44, air arms 8.44, h&n FTT, cometa 8.44, rws superdome. Επισης τα βαρυτερα των προηγουμενων και jsb rs. Τα καλυτερα για την καννη μου ειναι τα jsb exact 8.44 σε 4.52. Αυριο θα μου ερθουν και τα rws superfield.
Εσενα Νικο ποια σου αρεσουν?
 
Back
Top