Σκέφτομαι να αγοράσω...

Συνεχίζω την σκέψη σου ... τα οποία έχουν ίχνη άκαυτης πυρίτιδας μιας και βρίσκονται αμέσως μετά την θαλάμη.
Ενίοτε και διβασικής !!!
Σε μέρα με βροχή αν δεν κρεμάς το όπλο ανάποδα πιθανόν να φτάσει νερό στις τρύπες που πιθανόν θα το απορροφήσουν λόγο τριχοειδούς φαινομένου.
Υγρασία και ίχνη νιτρογλυκερίνης δημιουργούν άριστο περιβάλλον για οξείδωση.

Τα πιστόνια δεν θα βουλώσουν ποτέ.
Οι λεπτές οπές θα βουλώσουν και το εσωτερικό των πιστονιών θα σκουριάσει αν δεν τα καθαρίζεις.

Στην εκπυρσοκρότηση με 500-1000bar στο σημείο των οπών τι γίνεται ???

Δεν μπορώ τις σοβαρές συζητήσεις ... με χαλάνε 🤣
Οι οπές σε τέτοιους μηχανισμούς αερίων είναι στη θαλάμη. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει νερό ποτέ στη θαλάμη μου. Που να φτάσει το νερό εκεί; Πέρα από αυτή τη διαπίστωση, δεν έχω ασχοληθεί περισσότερο με το σύστημα γιατί δεν με ενδιαφέρει, ούτε η Μ4 βγαίνει αριστερή ούτε η ρεμι ( νομίζω). Εσύ που είσαι ψαχουλιαρης :p μπορείς να βρεις πολύ περισσότερα στοιχεία γιατί ξέρεις τι να ψάξεις. Αν δεν καθαρίζεις το όπλο σου( γενικά μιλάω), θα πιάσει βρωμιά στη φωλιά του περιστροφικού κλείστρου, ότι όπλο και να έχεις και μετά θα φταίει το όπλο που " έκανε κλικ αντί για μπαμ". Τα ημιαυτόματα όπλα δεν είναι για σβαρνιαρηδες ( που λέει και ο φίλος Κόλλιας) Αν το όπλο θέλεις κάνεις να κάνει πάντα μπαμ, οφείλεις να το καθαρίσει προσεκτικά.
 
Με θες παρέα ; 😍
Θα έχω εκπρόσωπο τον Νίκο όταν βρεθείτε.
36,5μ gamebore #5 και ένα Lambro μπλε #6 με ότι ονομαστικό τσοκ θέλεις.
Πόσταρέ τα, θα τα φτιάξω εγώ.
Έχω κι απ'τα δύο. 36,5 μέτρα από το στόμιο θες; Και μέτρηση πλάτους πίνακα;
 
Με θες παρέα ; 😍
Θα έχω εκπρόσωπο τον Νίκο όταν βρεθείτε.
36,5μ gamebore #5 και ένα Lambro μπλε #6 με ότι ονομαστικό τσοκ θέλεις.
Πόσταρέ τα, θα τα φτιάξω εγώ.
Αν πάτε Σχιστό για δοκιμές μην σας δεί ο Μιμης και βγεί με τη remi κ αυτός γιατί θα βάλετε τα κλάματα...
 
Και μια άλλη ερώτηση ...
Εδώ καμιά φορά βουλώνουν τα μπουριά των αερίων στην κάνη.
Δεν θα βουλώσουν αναπόφευκτα και οι πολύ μικρές τρύπες αυτών των συστημάτων ?
Αυτές οι τρυπούλες πως ξεβουλώνουν ?
Πάλι δεν ξέρω .... ερώτηση κάνω. :rolleyes:
Στην μαξους που έχω δεν έχουν βούληση ποτέ και έχει ρίξει πολλές χιλιάδες ντουφεκες από 32 μεχρει 36 γρ και πολλά κιλά s4 ( της καλες εποχεσ)!!!!!!καθαρησμα μια φωρα τον μήνα
 
Η εταιρεία είναι κάθετη! Οι θερμοκρασίες και οι πιέσεις σε αυτό το σημείο της θαλάμης είναι τόσο μεγάλες που οι οπές καθαρίζουν τέλεια από τον ίδιο τον πυροβολισμό.

Προσωπικά δεν άντεξα αρκετό καιρό με αυτό το όπλο για να επιβεβαιώσω ή να διαψεύσω τον ισχυρισμό.
Συγνωμη κιολας για την ερωτηση αλλα τι ακριβως δεν αντεξες?
 
View attachment 62204
View attachment 62205

H απάντηση είναι ότι δεν μπορεί να τις καθαρίσει κανένας, γιατί απλά δεν υπάρχει πρόσβαση ή είναι εξαιρετικά δύσκολη και ίσως γίνεται με ειδικά εργαλεία.
Υπάρχουν κάτι βουρτσάκια που χρησμοποιούν οι χρήστες πίπας. Καθαρίζουν τον αυλό της πίπας από πίσες και κάπνα. Κάτι τέτοιο
https://www.skroutz.gr/s/39137981/Raw-Καθαριστικό-Πίπας-Σκληρή-Τρίχα.html
Τα πουλάνε ή μάλλον τα πουλούσανε σε ήδη καπνιστού. ( Ο ιστορικός χρόνος λόγω του ότι δεν πιστεύω ότι υπάρχουν ακόμα μαγαζιά με ήδη καπνιστού :) ) . Καθαρίζουν όλες οι οπές το έχω δοκιμάσει.
 
Τα έχω γράψει κάπου αναλυτικά. Δεν θυμάμαι σε ποιο θέμα.
Συνοπτικα μια απαντηση χωρις πολλες λεπτομεριες αν σου ειναι ευκολο εκτος και αν θυμηθεις το θεμα και ανεβασεις συνδεσμο.
Ευχαριστω για την απαντηση
 
Συγνωμη κιολας για την ερωτηση αλλα τι ακριβως δεν αντεξες?
Είχε τα καλύτερα σκοτωματα αλλά τον πέθανε στις εμπλοκές και κάποιες ζημιές αυτό είναι το ρεζουμε που είχε γράψει .
 
Back
Top