Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Όταν η στήλη των σκαγιων φτάνει κοντά στο στόμιο στην αρχή του κωνου του τσοκ, έχει περίπου την ταχύτητα που θα έχει και στην έξοδο. Εκει συμπιέζεται βίαια και αποκτά μεγαλύτερο μήκος και μικρότερη διάμετρο. Άρα λογικά, πέρα από την σύσφιξη, παίζει σημαντικό ρόλο και η γωνία του κωνου.
 
Να σας πω κάτι που έχω παρατηρήσει εγώ τα ποιο μακρινά πάπια τα έχω πάρει με ένα καλό 3* τσοκ με φυσίγγια ιδιογομωσης ν2 45 γρ με αλεύρι ούτε κικς ούτε Μίλερ τίποτα δεν φτάνει αυτόν το συνδυασμό και δεν μιλάμε για 50 μτ πολύ παραπάνω
Υπήρχαν ικανοί σκοπευτές,πριν τα κικς,μιξ κλπ.Ολα βοηθούν.Τσοκ,πυρομαχικά,μήκος κάνης,βάρος όπλου κλπ.Το μυστικό ,το μεγαλύτερο όμως,σ' αυτές τις αποστάσεις είναι η προσκοοοοοπευση(όπως λέμε φεεεετα).Η οποία αποκτάται,με επαναλαμβανόμενες εμπειρίες,γίνεται εικόνα ,αποθηκεύεται στον σκληρό,κι όποτε χρειαστεί τη χρησιμοποιούμε.Καπως έτσι...Οι πιο έμπειροι ας με διορθώσουν!
 
View attachment 60892View attachment 60893

Αυτοί είναι οι πυρήνες των τουφεκιών.
Το μονόκανο "κόβει" μακρύτερα. .very funny.
Αααα ρε Γιαννάρα ... δεν παίζεσαι.

Εμ ο Κυπρίδημος δεν λέει για "ίδιες" ντουφεκιές!!!! αλλά για το ΕΑΝ μπορεί να πει κάποιος ΠΟΙΑ είναι "καλύτερη"!


* Βασίλη λιγάκι αποπροσανατολιστικός ο πυρήνας των τουφεκιών, μπερδεύει κόσμοοοοοο peng


**το ένα έχει έντονο κέντρο το άλλο καλύτερη ΜΩΚ (κατά Leo) ποιά είναι "καλύτερη" ντουφεκιά ΟΕΟ;;;; .very funny.

*** και την απάντηση την δίνουν οι Oberfell & Thompson.... αλλά ξέχασα!!! κι αυτοί δεν "ξέρανε από τερρέν"..... .sarcastic.
 
τα πιο μακρινά πάπια
Παπί = μεγάλο σε μέγεθος η συγκέντρωση δεν παίζει και πολύ ρόλο
τα έχω πάρει με ένα καλό 3* τσοκ
Σχετικά ανοιχτή κατανομή, όχι η σφιχτότερη δυνατή, διορθώνει σφάλματα
με φυσίγγια ιδιογομωσης ν2 45 γρ με αλεύρι
Σφαιρικά σκάγια, μεγάλες μένουσες = διάτρηση
ούτε κικς ούτε Μίλερ τίποτα δεν φτάνει αυτόν το συνδυασμό και δεν μιλάμε για 50 μτ πολύ παραπάνω
👍

ps
Και μην ξεχάσεις να στείλεις τους μπλε κόκκους :)
 
Εμ ο Κυπρίδημος δεν λέει για "ίδιες" ντουφεκιές!!!! αλλά για το ΕΑΝ μπορεί να πει κάποιος ΠΟΙΑ είναι "καλύτερη"!


* Βασίλη λιγάκι αποπροσανατολιστικός ο πυρήνας των τουφεκιών, μπερδεύει κόσμοοοοοο peng


**το ένα έχει έντονο κέντρο το άλλο καλύτερη ΜΩΚ (κατά Leo) ποιά είναι "καλύτερη" ντουφεκιά ΟΕΟ;;;; .very funny.

*** και την απάντηση την δίνουν οι Oberfell & Thompson.... αλλά ξέχασα!!! κι αυτοί δεν "ξέρανε από τερρέν"..... .sarcastic.
Αν οι φωτογραφίες δεν έχουν τραβηχτεί με τον ίδιο φακό και την ίδια απόσταση δεν μας λένε απολύτως τίποτα ούτε μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.
Δεν υπάρχει κοινό σημείο αναφοράς.
 
Υπήρχαν ικανοί σκοπευτές,πριν τα κικς,μιξ κλπ.Ολα βοηθούν.Τσοκ,πυρομαχικά,μήκος κάνης,βάρος όπλου κλπ.Το μυστικό ,το μεγαλύτερο όμως,σ' αυτές τις αποστάσεις είναι η προσκοοοοοπευση(όπως λέμε φεεεετα).Η οποία αποκτάται,με επαναλαμβανόμενες εμπειρίες,γίνεται εικόνα ,αποθηκεύεται στον σκληρό,κι όποτε χρειαστεί τη χρησιμοποιούμε.Καπως έτσι...Οι πιο έμπειροι ας με διορθώσουν!
Θα σου έβαζα ένα διάγραμμα για να δείξω πόσο δίκιο έχεις αλλά θα σου πω απλά ότι αν έχω φυσίγγι και βαράω κέντρα χέστηκα για το όπλο και το σούπερ ντούπερ τσοκ.

Επίσης δεν είναι τυχαίο ότι ξεκίνησα σκοπευτήριο πάλι στα γεράματα από ...
1669198733138.png

ps
Και δεν είμαι έμπειρος 🤪
 
Αν οι φωτογραφίες δεν έχουν τραβηχτεί με τον ίδιο φακό και την ίδια απόσταση δεν μας λένε απολύτως τίποτα ούτε μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.
Δεν υπάρχει κοινό σημείο αναφοράς.
όντως
 
Θα σου έβαζα ένα διάγραμμα για να δείξω πόσο δίκιο έχεις αλλά θα σου πω απλά ότι αν έχω φυσίγγι και βαράω κέντρα χέστηκα για το όπλο και το σούπερ ντούπερ τσοκ.

Επίσης δεν είναι τυχαίο ότι ξεκίνησα σκοπευτήριο πάλι στα γεράματα από ...
View attachment 60896

ps
Και δεν είμαι έμπειρος 🤪
Εσύ είσαι πιο παππούς κι από εμένα!
 

Attachments

  • IMG_20221123_123533.jpg
    IMG_20221123_123533.jpg
    165,9 KB · Προβολές: 29
Παπί = μεγάλο σε μέγεθος η συγκέντρωση δεν παίζει και πολύ ρόλο

Σχετικά ανοιχτή κατανομή, όχι η σφιχτότερη δυνατή, διορθώνει σφάλματα

Σφαιρικά σκάγια, μεγάλες μένουσες = διάτρηση

👍

ps
Και μην ξεχάσεις να στείλεις τους μπλε κόκκους :)
Μην ανησυχείς
Έτσι ακριβώς είναι όπως το ανελυσες το θέμα έχω σταματήσει να αγοράζω τα εξωτικά τσοκ
 
Μόλις έφτασαν στα χερια μου τα Billman από μεριά ποιότητας είναι αριστα με αψογο γυάλισμα, η ονομαστική σύσφιξη αντιστοιχεί σε αυλο 18,4 με μια πρόχειρη μέτρηση που εκανα, η φουστα ειναι στα 18,7. το μόνο που μένει είναι η δόκιμες, πρώτα ο θεος μέσα στο ΣΚ, Φρενατα και στα 120 ευρώ τα 5 τζάμπα τα πηρα..exciting.

εικόνα_Viber_2022-12-05_12-11-59-239.jpg
 
Μόλις έφτασαν στα χερια μου τα Billman από μεριά ποιότητας είναι αριστα με αψογο γυάλισμα, η ονομαστική σύσφιξη αντιστοιχεί σε αυλο 18,4 με μια πρόχειρη μέτρηση που εκανα, η φουστα ειναι στα 18,7. το μόνο που μένει είναι η δόκιμες, πρώτα ο θεος μέσα στο ΣΚ, Φρενατα και στα 120 ευρώ τα 5 τζάμπα τα πηρα..exciting.

View attachment 62023
Μέτρα όλα τα στόμια αν δεν βαριέσαι ...
 
Μόλις έφτασαν στα χερια μου τα Billman από μεριά ποιότητας είναι αριστα με αψογο γυάλισμα, η ονομαστική σύσφιξη αντιστοιχεί σε αυλο 18,4 με μια πρόχειρη μέτρηση που εκανα, η φουστα ειναι στα 18,7. το μόνο που μένει είναι η δόκιμες, πρώτα ο θεος μέσα στο ΣΚ, Φρενατα και στα 120 ευρώ τα 5 τζάμπα τα πηρα..exciting.

View attachment 62023
Καλες τουφεκιες να εχεις
 

Attachments

  • εικόνα_Viber_2022-12-05_13-41-26-760.jpg
    εικόνα_Viber_2022-12-05_13-41-26-760.jpg
    84,9 KB · Προβολές: 21
  • εικόνα_Viber_2022-12-05_13-41-26-869.jpg
    εικόνα_Viber_2022-12-05_13-41-26-869.jpg
    89,1 KB · Προβολές: 20
  • εικόνα_Viber_2022-12-05_13-41-27-224.jpg
    εικόνα_Viber_2022-12-05_13-41-27-224.jpg
    83,3 KB · Προβολές: 21
  • εικόνα_Viber_2022-12-05_13-41-27-369.jpg
    εικόνα_Viber_2022-12-05_13-41-27-369.jpg
    78,2 KB · Προβολές: 19
Back
Top