"Κοντακίαση"

Δωκιμασε ξεβιδωνοντας το κοντακι και βαλε ενα χαρτονακι απ την αριστερη μερια που εφαπτετε το κοντακι με τη βαση και ξανασφιξε να δεις προσορινα ποσο θες
Ευχαριστώ για την απάντηση το είχα δοκιμάσει παλιότερα αλλά δεν με άφηνε λόγο τον δύο υποδοχέων στήριξης που έχει η es 100 επίσης το σωλήνα δεν αφήνει να το στραβώσει γιατί μπαίνει μέχρι μέσα η ουρά από το κλειστρο.Οπβς και να έχει σε καμία εβδομάδα θα το κάνω πάλι τεστ που θα εχω χρόνο και στο χαρτόνι και στην μπεκατσα😊
 
Εγω πιστευω οτι στο ξυλινο κοντακι της βιτορια αν θες καστ πρεπει να παιξει ρασπα στο χτενι και μετα φινιρισμα. Δεν εχει καθολου ανοχες. Η τρυπα του επανατατικου ελατηριου ειναι τσιτα. Εχει και δυο εμβολακια ο κορμος που μπαινουν σε αντιστοιχες εσοχες στο κοντακι. Ειναι τοσο τεζα που και χωρις το παξιμαδι που βιδωνεται δεν κουνιεται καθολου.
 
Δεν ειμαι εκπαιδευτης ουτε κοντακας, αλλα πιστευω οτι οσοι θελουν υπερβολικο καστ, δεν επωμιζουν σωστα ή εχουν αρκετα περιεργο σωμα
Το πιο σημαντικό είναι η διακορική απόσταση, η απόσταση των οφθαλμών μεταξύ τους. Έχω δει χοντρούς με τα μάτια στις άκρες του προσώπου σαν μπεκάτσα, να θέλουν μηδενικό καστ και φυσιολογικούς σωματότυπους με τα μάτια κολλητά στη μύτη να θέλουν κοντάκια σαν μπαστούνια του χόκεϊ.
 
Το πιο σημαντικό είναι η διακορική απόσταση, η απόσταση των οφθαλμών μεταξύ τους. Έχω δει χοντρούς με τα μάτια στις άκρες του προσώπου σαν μπεκάτσα, να θέλουν μηδενικό καστ και φυσιολογικούς σωματότυπους με τα μάτια κολλητά στη μύτη να θέλουν κοντάκια σαν μπαστούνια του χόκεϊ.
Δεν το ηξερα αυτο (να ηταν και το μονο). Και παλι ομως κατι "οχι συνηθες" εχουν.
 
Δεν το ηξερα αυτο (να ηταν και το μονο). Και παλι ομως κατι "οχι συνηθες" εχουν.
Ναι, απλά δεν είναι στον σωματότυπο. Είναι ένα χαρακτηριστικό που αν δεν το ξέρεις δεν το προσέχεις και σίγουρα δεν το συνδυάσεις με μέτρα κοντακιού.
 
Εγώ τι από τα δύο να έχω άραγε?
Εσυ εισαι ειδικη περιπτωση. Υπερβολικο ειπα ρε παιδι. Το δικο σου εχει ενα τσικ παραπανω. Εισαι αδυνατουλης.
Και αριστερο να παρεις στα χερια σου θα κανεις 24/25 με εξτρα φουλ τσοκ.
 
Last edited:
Το πιο σημαντικό είναι η διακορική απόσταση, η απόσταση των οφθαλμών μεταξύ τους. Έχω δει χοντρούς με τα μάτια στις άκρες του προσώπου σαν μπεκάτσα, να θέλουν μηδενικό καστ και φυσιολογικούς σωματότυπους με τα μάτια κολλητά στη μύτη να θέλουν κοντάκια σαν μπαστούνια του χόκεϊ.
Λεωνίδα Καλημέρα!:)...

Είναι πολύ χρήσιμα και διαφωτιστικά αυτά που γραφείς, ειλικρινά...

Με την ευκαιρία ήθελα να σε ρωτήσω δυο πράγματα, οι δε γνώσεις μου για κλίσεις και κοντάκια είναι λιγοστές...

Όταν έγινα κάτοχος του όπλου της φωτογραφίας(16αρι είναι), όταν το δοκίμαζα στου Xαντζιώτη, μου έκανε εντύπωση ποσό εύκολα «έρχονταν» στον ωμό και πως «κούμπωνε» αυτόματα στο ζυγωματικό, ήταν «σαν» να ήταν φτιαγμένο στα μέτρα μου...

Verney Carron PIONNIER-Cal.16-68 cm - 2,720 kg..jpg

Αργότερα στο κυνήγι ενώ δεν είχα κανένα πρόβλημα τουφεκώντας θηράματα, το αντίθετο μάλιστα , το ευχαριστιόμουν, μου δημιουργήθηκε η «εντύπωση» ότι το κοντάκι ήταν λίγο «κοντύτερο» από όσο έπρεπε, διότι ήθελε κάποια προσπάθεια ( όχι ιδιαίτερη, δεν ήταν δυσκολία έντονη δηλαδή... ) να πάω από την πρώτη στην δεύτερη σκανδάλη , χωρίς να έχω χτυπήματα στα δάκτυλα η αλλά συναφή προβλήματα που ακούω καμία φορά, στα δισκάνδαλα...

Ίσως βεβαία να γίνεται αυτό λόγο της λαβής που είναι ντεμί - πιστολέ, αλλά δεν θέλω να το χαλάσω το τουφέκι, και αισθητικά μ' αρέσει πολύ...

Πως μπορώ να δω αν όντως το μήκος του κοντακίου είναι το σωστό, «πρακτικά» μονός μου?

Ίσως, αν χρειάζεται, μια μορφή λεπτού επιθέματος κάτω από το πέλμα να το φέρει εκεί που πρέπει...

Θα χαρώ την συμβουλή σου...

Υ.Γ...ούτε καν έχω μετρήσει μήκος κοντακίου , lengh of pull και συναφείς διαστάσεις...1,70 ύψος είμαι...
 
Το έψαξα λίγο... :)

To ύψος μου 1,70 cm= 67 inches

…με γραμμική εισαγωγή στον πίνακα έχουμε :

Hight & LOP Plot - Line Fit.jpg

L.O.P 14 ¼ inches = 36 cm

Μέτρησα και το L.O.P και από τις δυο σκανδάλες , νομίζω ότι αφού από την 2η έχουμε 36 εκατοστά είναι Ο.Κ…

L.O.P - από την πρώτη & δέυτερη σκανδάλη.jpg
 
Στις φωτο θα διαπιστωσετε τις μηδενικες ανοχες του κοντακιου της βιτωρια. Δεν παιρνει καμια πατεντα κατα τη γνωμη μου. Δεν ειναι ισιο οποτε αν το μακρυνεις ισως παρει και λιγο παραπανω καστ. Θα το δοκιμασω και θα σας πω. Τα εμβολακια που εχει η βαση και μπαινουν στις εσοχες του κοντακιου πρεπει να βγαινουν. Δε το δοκιμασα και τωρα μονταρισα
 

Attachments

  • IMG_20221106_110628334.jpg
    IMG_20221106_110628334.jpg
    222,3 KB · Προβολές: 22
  • IMG_20221106_110536210.jpg
    IMG_20221106_110536210.jpg
    180,5 KB · Προβολές: 22
Last edited:
Στις φωτο θα διαπιστωσετε τις μηδενικες ανοχες του κοντακιου της βιτωρια. Δεν παιρνει καμια πατεντα κατα τη γνωμη μου. Δεν ειναι ισιο οποτε αν το μακρυνεις ισως παρει και λιγο παραπανω καστ. Θα το δοκιμασω και θα σας πω. Τα εμβολακια που εχει η βαση και μπαινουν στις εσοχες του κοντακιου πρεπει να βγαινουν. Δε το δοκιμασα και τωρα μονταρισα
Μην βγαλεις τα πειρακια, ειναι για να μην γυριζει το κοντακι.Θελει ανοιγμα η τρυπα για το επανατατικο ελατηριο και λιγο ισως οι τρυπες που μπαινουν τα πειρακια.
 
Μην βγαλεις τα πειρακια, ειναι για να μην γυριζει το κοντακι.Θελει ανοιγμα η τρυπα για το επανατατικο ελατηριο και λιγο ισως οι τρυπες που μπαινουν τα πειρακια.

Update: Αφου το κοντακι απο 36,5 πηγε ενα τσικ πριν το 38, πηρε και επιπλεον καστ οφ. Τοτε καταλαβε. Χρησιμοποιησα το beartooth recoil pad kit, που το ειχα προχειρο απ οταν πειραματιζόμουν με τη μοντεφελτρο.
Γιωργο δεν υπαρχει περιπτωση να κανω παρεμβασεις τετοιου ειδους, γιατι θα καταληξει ντιζαστερ. Το χω ξαναδει το εργο. Αυτο που εκανα ηταν τελειως αναιμακτο Με την πρωτη ευκαιρια θα το δοκιμασω. Αν δουλεψει θα αλλαξω πελμα για μονιμα.
 
Back
Top