Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Το τσοκ φρένου δουλεύει κι έχει τα αποτελέσματα που ΕΧΕΙ στα σκοτωματα,λόγω μεγαλύτερων μενουσων ταχυτήτων!
Η λειτουργία του στηρίζεται στην αδράνεια που συμβαίνει λόγω της επιβράδυνσης του κυαθιου.
Τα σκάγια αποχωρίζονται πιο άμεσα από το επιβραδυμενο κυαθιο,έχουν ΣΦΙΧΤΟΤΕΡΗ ΔΟΜΗ και κατά συνέπεια μικρότερη ατμοσφαιρική αντίσταση σε ΕΝΑ ΕΚΑΣΤΟ!!
Αυτό σημαίνει πιο απρόσκοπτη πορεία,πιο σφιχτή τουφέκια,μεγαλύτερο βεληνεκές,περισσότερες μενουσες ταχύτητες,πιο κοντή άτρακτο*,ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΚΟΤΩΜΑΤΑ!!!



*Η κοντύτερη άτρακτος,σε μολυβένια(μαλακά δηλ)σκάγια,έχει σαν αποτέλεσμα περισσότερα(σκάγια)προστατευμένα από τον ατμοσφαιρικό αέρα,άρα μεγαλύτερες μενουσες!
Γι'αυτό σκοτώνουν καλύτερα!
Όχι επειδή ,όπως ισχυρίζονται οι εταιρίες,χτυπούν ταυτόχρονα το θήραμα!
Οι διαφορές την ταχυτήτων,στην ίδια άτρακτο σκαγιων,είναι ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΕΣ!

Εκεί που υπερτερούν τα "σκληρά"τσοκ φρένου είναι ότι θα φρενάρουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το κυαθιο!
Άλλο περισσότερο,άλλο λιγότερο...
Είναι θέμα,βασικά,πολυαιθυλενίου.
Κατά πόσο έχει διάχυση και κατ'αναλογια, πόσο το "σφάζουν"οι ακμές από τις τρύπες.
 
Το τσοκ φρένου δουλεύει κι έχει τα αποτελέσματα που ΕΧΕΙ στα σκοτωματα,λόγω μεγαλύτερων μενουσων ταχυτήτων!
Φίλε θα διαφωνήσω αλλά δεν βάζω και το χέρι στην φωτιά γιατί δεν είχα ποτέ τέτοιο τσοκ.
Είμαι όμως 99,999% σίγουρος.
Με ένα βιβλίο μπορούμε εύκολα να δούμε διαφορά σε διατρήσεις σε σύγκριση πάντα με ένα απλό τσοκ που να βγάζει παρόμοια συγκέντρωση.
Μην μου πεις ότι κανένα απλό δεν βγάζει του kicks ... δεν χρειάζεται να βάλει όποιος κάνει την δοκιμή το γαλοπουλοτσόκ.
 
Φίλε θα διαφωνήσω αλλά δεν βάζω και το χέρι στην φωτιά γιατί δεν είχα ποτέ τέτοιο τσοκ.
Είμαι όμως 99,999% σίγουρος.
Με ένα βιβλίο μπορούμε εύκολα να δούμε διαφορά σε διατρήσεις σε σύγκριση πάντα με ένα απλό τσοκ που να βγάζει παρόμοια συγκέντρωση.
Μην μου πεις ότι κανένα απλό δεν βγάζει του kicks ... δεν χρειάζεται να βάλει όποιος κάνει την δοκιμή το γαλοπουλοτσόκ.
Δεν πειραζει ας διαφωνησεις, το εχω γραψει παρα πολλες φορες ας το γραψω ακομα μια...οποιος δεν εχει δοκιμασει και κυνηγησει με τσοκ φρενου δεν μπορει να καταλαβει τι αποδοση εχουν.

Ειδικα στο ΚΥΝΗΓΙ και το τονιζω αυτο, απο 5 τουφεκιες στο χαρτονι δεν θα καταλαβει και πολλα...οταν λεω τσοκ φρενου εννοω ολα τα τσοκ αυτου του στυλ οπως και αυτα που ειναι πατεντα, που τα πατανε κατω τα υπολοιπα.
 
Δεν πειραζει ας διαφωνησεις, το εχω γραψει παρα πολλες φορες ας το γραψω ακομα μια...οποιος δεν εχει δοκιμασει και κυνηγησει με τσοκ φρενου δεν μπορει να καταλαβει τι αποδοση εχουν.

Ειδικα στο ΚΥΝΗΓΙ και το τονιζω αυτο, απο 5 τουφεκιες στο χαρτονι δεν θα καταλαβει και πολλα...οταν λεω τσοκ φρενου εννοω ολα τα τσοκ αυτου του στυλ οπως και αυτα που ειναι πατεντα, που τα πατανε κατω τα υπολοιπα.
Πόσο μεγαλύτερη συγκέντρωση σου βγάζει δηλαδή το kicks σε σχέση με το φουλ σου ή άλλο κλασικό με ίδιο στόμιο ;

Δεν είπα σε χαρτιά, σε βιβλίο είπα για να δούμε διάτρηση.
 
Βασίλη σε βλέπω να παίρνεις φρένου .
Το σκέφτηκα, για δοκιμές αλλά δεν δίνω 110€ τζάμπα.
Έχω βρει, θα δοκιμάσω και θα σας παρουσιάσω δεδομένα.
Εγώ Γιάννη δεν αλλάζω το LM ή το Mod.
Εσείς βάλτε ότι θέλετε.
 
Αλλά για να μην με περνάτε για κανέναν γεροξούρα που σηκώνει όπλο μόνο κάτω από τα 40μ θα σας πω ότι αν βγάλει πάνω από 10% σε σχέση με το gemini full με Rem express #6 35,5gr θα το πάρω να βρίσκεται.
 
Πόσο μεγαλύτερη συγκέντρωση σου βγάζει δηλαδή το kicks σε σχέση με το φουλ σου ή άλλο κλασικό με ίδιο στόμιο ;

Δεν είπα σε χαρτιά, σε βιβλίο είπα για να δούμε διάτρηση.
Οταν γραφω για συγκεντρωση δυναμη και μενουσες δεν το γραφω ετσι Βασιλη, ολα τα φουλ οπως καλα γνωριζεις ενω στα 36 μετρα πανε πολυ καλα, μετα συνηθως σκορπανε αρκετα γρηγορα.
Το δικο μου φουλ με το Kicks ειναι πανω κατω τα ιδια στα 36 μετρα αλλα στα 51 ειναι μπροστα το Kicks.

Τα φρενου κρατανε παρα πολλα μετρα, γι αυτο αλλωστε και στο βιντεο ο τυπος δεν εκανε δοκιμη πανω απο τα 36 μετρα, συν οτι δεν εριξε μολυβδινα σκαγια.

Επισης μιλαμε συνεχεια για 36 μετρα για ταχυτητες κλπ κλπ, μπορεσε να μετρησει κανεις τις ταχυτητες στα 40 50 60 μετρα; οχι και ουτε προκειται.

Οταν δοκιμασεις στα 50 μετρα φουλ μαμα και φουλ φρενου θα καταλαβεις τι εννοω, αλλα μαλλον δεν θελεις να καταλαβεις ουτε θελεις να πιστεψεις καποια πραγματα.

Και για να μη γραφω συνεχεια τα ιδια οσον αφορα το φρεναρισμα του συγκεντρωτηρα, τα παιδια που γεμιζουν μπορουν να κανουν ενα πειραμα.

Δύο πανομοιότυπα στησίματα με lb6....
Το ένα με μισό χάραγμα κατά μήκος του σώματος του κυαθιου,3 η 4 χαρακιες και το άλλο με χάραγμα μέχρι τον πυθμένα.
Ας τα ρίξουν ταυτόχρονα κι ας δουν τ'αποτελεσματα.
 
Το σκέφτηκα, για δοκιμές αλλά δεν δίνω 110€ τζάμπα.
Έχω βρει, θα δοκιμάσω και θα σας παρουσιάσω δεδομένα.
Εγώ Γιάννη δεν αλλάζω το LM ή το Mod.
Εσείς βάλτε ότι θέλετε.
Εγώ Βασίλη ρίχνω κατά 80%με κύλινδρο και 4* και τα πολλοί σφιχτά 1* και 2* τα μαμά σπάνια τα χρησιμοποιουσα όταν ήθελα μακρινές παρασφιγγω το όπλο περισσότερα από φουλ.Αλλα καλύτερο από όλα τα τσοκ θεωρώ το 4*.
 
Mε τα σφιξιματα και τα σκότωματα που έχω δει από τα briley δεν μπορώ να καταλάβω τι παραπάνω μπορούν να δώσουν τα βιξ και πως δικαιολόγητε η τιμή τους
Το βιξ είναι καλό για το κρύωμα‼️ενω το κιξ ‼️σε κουφαινει κ δεν ακούς την αλήθεια ....‼️
 
Back
Top