Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
παίδες έχετε βρει αξιόπιστο τρόπο μέτρησης διάτρησης σε δράμια ?
μην μου πείτε λαμαρίνες ή ξύλα-καδρόνια ... κάτι άλλο έχετε βρει ?
Ballistic gel.
Με ζελατίνη αγορασμένη από το σούπερ μάρκετ.
Κάποια στιγμή θα το φτιάξω.


 
10820 kg/m3 πυκνότητα για αυτό το σκληρό κράμα.
11100 kg/m3 η μέση πυκνότητα για το σύνηθες κράμα μολυβιού.
2,5% μικρότερη πυκνότητα ... δεν είναι κάτι σημαντικό.
Αν το 10,8 kg/l αφορά κράμα μολύβδου, αρσενικού 0,5% και αντιμονιο, χωρίς πολλές πρόσθετες ακαθαρσίες , τότε το ποσοστό αντιμονιου είναι πολύ ψηλό, πάνω από 5%.
 
Ballistic gel.
Με ζελατίνη αγορασμένη από το σούπερ μάρκετ.
Κάποια στιγμή θα το φτιάξω.


Αυτό μάλιστα !!!!!!!!!! αλλά περίμενα κάτι πιο εύκολο.
Μου άνοιξες δουλειές !!!!

Ακόμα και αν δεν μπορέσουμε να την καλιμπράρουμε αν την κρατήσουμε κρύα είναι πολύ χρήσιμη σε συγκριτικές δοκιμές με σκάγια.
Δράμια χρειάζεται πολύ μεγάλη ποσότητα.
000 με 400 αρχική στα 36m θες μισό μέτρο ζελατίνη 10% :) αν φυσικά πάει κανένα δράμι πάνω της :)

ps
Τα έχω δει τα video.
Την ζελατίνη πως την ζητάμε στο σουπερμάρκετ ???? :) Ζελατίνη για να φτιάξω βαλλιστικό τζελ ??? :)
 
Αυτό μάλιστα !!!!!!!!!! αλλά περίμενα κάτι πιο εύκολο.
Μου άνοιξες δουλειές !!!!

Ακόμα και αν δεν μπορέσουμε να την καλιμπράρουμε αν την κρατήσουμε κρύα είναι πολύ χρήσιμη σε συγκριτικές δοκιμές με σκάγια.
Δράμια χρειάζεται πολύ μεγάλη ποσότητα.
000 με 400 αρχική στα 36m θες μισό μέτρο ζελατίνη 10% :) αν φυσικά πάει κανένα δράμι πάνω της :)

ps
Τα έχω δει τα video.
Την ζελατίνη πως την ζητάμε στο σουπερμάρκετ ???? :) Ζελατίνη για να φτιάξω βαλλιστικό τζελ ??? :)
Μαγειρικη ειναι ρε μαστορα !!!
 
Τώρα που το ξανασκέφτομαι και επειδή οι μπίλιες είναι πολύ μεγάλες αν ξέρουμε μόνο αρχική ταχύτητα και μέγεθος μπορούμε εύκολα να βρούμε (με αρκετή ακρίβεια) διάτρηση.
Δεν παραμορφώνονται εύκολα κατά την εκπυρσοκρότηση.
Οπότε άκυρο το project βαλιστικού τζελ για δράμια :)

Ίσως μπορέσω να "διορθώσω" την διάτρηση βάζοντας στην εξίσωση και την σκληρότητα ... ουσιαστικά μόνο αυτή η παράμετρος μου λείπει.

Νίκο για βάρα με το μαγικό σφυρί μια σκληρή μπίλια και μια απλή (να έχουν όμως παραπλήσιες διαμέτρους) να δούμε διαφορά στην παραμόρφωση.
 
Τώρα που το ξανασκέφτομαι και επειδή οι μπίλιες είναι πολύ μεγάλες αν ξέρουμε μόνο αρχική ταχύτητα και μέγεθος μπορούμε εύκολα να βρούμε (με αρκετή ακρίβεια) διάτρηση.
Δεν παραμορφώνονται εύκολα κατά την εκπυρσοκρότηση.
Οπότε άκυρο το project βαλιστικού τζελ για δράμια :)

Ίσως μπορέσω να "διορθώσω" την διάτρηση βάζοντας στην εξίσωση και την σκληρότητα ... ουσιαστικά μόνο αυτή η παράμετρος μου λείπει.

Νίκο για βάρα με το μαγικό σφυρί μια σκληρή μπίλια και μια απλή (να έχουν όμως παραπλήσιες διαμέτρους) να δούμε διαφορά στην παραμόρφωση.

Θα το κανω σε λιγο...Θα κανω συγκριση με απλο βολι και επινικελεμενο...

Ψαξε λιγο...και πες μου....Υπαρχει ζελατινη για βιομηχανικη χρηση ???

Εαν δοκιμασω με τετοια....θα πεταξω λεφτα στον ''αερα''...??

εικόνα_Viber_2022-10-05_08-56-43-592.jpg
εικόνα_Viber_2022-10-05_08-57-37-666.jpg
Δεν ειναι εποχη....για να πεταμε λεφτα !!! Ριξε μια οποτε μπορεις....και απαντησε μου φιλε !!
 
Last edited:
Πες του ρε συ να κατεβάσει το μήκος 2 χιλιοστά.
67mm δεν θα έχει κανένας πρόβλημα.

66mm είναι το ιδανικό ...
Να κόψει λίγο από τις τάπες.

Κρίμα για τους Benellάκηδες 🤣
Το γαμησατε τον ανθρωπο ρε 2mm ποσα μπαρ ειναι ξερεις μετα εχει και το αλλο θεμα αν το πατισει θα πεταξει καρουμπαλα ο καλυκας απο τις μπιλιες και στα μπενελλια δε θα μπενει ελευθερα λογο του οτι το κλειστρο δεν κλεινει με την ιδια δυναμη οπως ενα ελλατιριου
 
Θα το κανω σε λιγο...Θα κανω συγκριση με απλο βολι και επινικελεμενο...

Ψαξε λιγο...και πες μου....Υπαρχει ζελατινη για βιομηχανικη χρηση ???

Εαν δοκιμασω με τετοια....θα πεταξω λεφτα στο ''αερα''...??

View attachment 57216
View attachment 57217
Δεν ειναι εποχη....για να πεταμε λεφτα !!! Ριξε μια οποτε μπορεις....και απαντησε μου φιλε !!
1664951805798.png

4 τεμάχια x https://www.skroutz.gr/s/37520547/NutsBox-Ζελατίνη-σκόνη-χοιρινού-100gr.html?from=featured&product_id=124198364

7,2+3 μεταφορικά = 10,2 ευρώπουλα
 

Attachments

  • Ζελατίνη.zip
    7,2 KB · Προβολές: 4
Το γαμησατε τον ανθρωπο ρε 2mm ποσα μπαρ ειναι ξερεις μετα εχει και το αλλο θεμα αν το πατισει θα πεταξει καρουμπαλα ο καλυκας απο τις μπιλιες και στα μπενελλια δε θα μπενει ελευθερα λογο του οτι το κλειστρο δεν κλεινει με την ιδια δυναμη οπως ενα ελλατιριου
Δεν είπα να το πατήσει ... να αφαιρέσει 2mm από την τάπα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top