Προσφορές-Τιμές

αν ειναι να πληρωσω πανω απο 8 ευρω για 30-32 γρ καλυτερα να παρω 34 γρ να ξεμπερδευω για καρτερι ,για περπατητο οπως παμε ειναι μονοδρομος τα skeet-trap.

Το μόνο σίγουρο.. Τα τραποφυσιγγα, στα περπάτητα και τις μαυρες
 
Από το 2005 βαράω σε τσιχλοκοτσυφα 28αρια από επιλογή.Με τσοκ 3αρι και πιο σφιχτό. 32αρια σπάνια. Διαφορές ελάχιστες σε καταβολές ακόμη και σε χαμηλές θερμοκρασίες -3 ,-5. Με 28αρι σε νο 8 έχω πάρει μέχρι και αλεπού θηρίο με βολή στο κεφάλι σε απόσταση 20- 25 μέτρα. Το σωστό κοντάκι είναι πολύ πιο σημαντικό απο την διαφορά 28 με 32 γρ
24άρι τραπ 7,5 λάμπρο σιρις2...Μέτρα 15-20 και τσοκ 3άρι με 71κάννη τοζ34.Screenshot_20220826-105227_Gallery.jpg
 
Μακάρι να υπάρχουν ακόμα οι τιμές στα 32ρια που έβαλες , αλλά και πάλι αν τα φυσίγγια πού έχεις συνηθίσει ακριβηναν 1-1,5 € θα άλλαζες το κυνήγι σου για 100-150 € αυτο είναι ένα ερώτημα όταν το κόστος της καθημερινότητας έχει πάει στα ύψη.
 
Το μόνο σίγουρο.. Τα τραποφυσιγγα, στα περπάτητα και τις μαυρες
Σκιτοφύσιγγα θες να πεις, όπως και πριν που διάβασα άλλων συνάδελφων τα τραπ για περπατητό κτλ.Τα τραπ μόνο σε καρτεράκι που μπαίνουν ομαλά με κανονική προς μακρινουτσικη απόσταση και σημάδι καλό γιατί είναι πολύ συγκεντρωτικά.
 
Σκιτοφύσιγγα θες να πεις, όπως και πριν που διάβασα άλλων συνάδελφων τα τραπ για περπατητό κτλ.Τα τραπ μόνο σε καρτεράκι που μπαίνουν ομαλά με κανονική προς μακρινουτσικη απόσταση και σημάδι καλό γιατί είναι πολύ συγκεντρωτικά.

Δεν ήξερα αυτή την λεπτομέρεια, του διαχωρισμού σκητ, τραπ... Μόνο Σπόρτινγκ κατεχω
 
Εξηγήστε μου κάτι ... ένα 28άρι που βάζει 300 σκάγια στον κύκλο και ένα 32άρι που βάζει πάλι 300 σκάγια στην ίδια απόσταση, με την ίδια ταχύτητα και ποιότητα σκαγιών ... τι διαφορές μπορεί να έχουν για έναν νορμάλ σκοπευτή ??
 
Εξηγήστε μου κάτι ... ένα 28άρι που βάζει 300 σκάγια στον κύκλο και ένα 32άρι που βάζει πάλι 300 σκάγια στην ίδια απόσταση, με την ίδια ταχύτητα και ποιότητα σκαγιών ... τι διαφορές μπορεί να έχουν για έναν νορμάλ σκοπευτή ??
Και ποιός σου είπε ότι είμαστε νορμάλ; Γιατί βάζουν τα ίδια σκάγια ; Τα έξω από τον κύκλο δεν σκοτώνουν;
 
Και ποιός σου είπε ότι είμαστε νορμάλ;
Να και ένας στραβοτουφεκάω σαν εμένα αχαχαχα
Τα έξω από τον κύκλο δεν σκοτώνουν;
Σκοτώνουν με μικρότερες πιθανότητες γιατί η τσίχλα είναι μικρή και θέλει πυκνότητα.
Παναγιώτη και εγώ 32 χρησιμοποιούσα αλλά και τα 28 που τα δοκίμασα πέρσι μια χαρά πήγαν.
Πριν το 2000 έριχνα και τραποφύσιγγα αλλά είχα ζωντανά ... ίσως από διαμπερή δεν ξέρω.
Τα σταμάτησα.
Τα περσινά κένταυρος και ρουμελιώτης τα 28άρια ήταν φωτιά.
 
Εξηγήστε μου κάτι ... ένα 28άρι που βάζει 300 σκάγια στον κύκλο και ένα 32άρι που βάζει πάλι 300 σκάγια στην ίδια απόσταση, με την ίδια ταχύτητα και ποιότητα σκαγιών ... τι διαφορές μπορεί να έχουν για έναν νορμάλ σκοπευτή ??

Καμια διαφορά
Αλλά στην πράξη, ιδίως στο κυνήγι τις τσίχλας οι αποστάσεις που τουφεκαμε τα πουλιά κυμαίνονται από πολύ κοντινές έως πολύ μακρινές. Άρα έχεις και περισσότερα περιφερειακά σκάγια, για τυχόν σκοπευτικα λάθη, και πιο ανοιχτά τσοκ για πιο κοντινά πουλια
 
Καμια διαφορά
Αλλά στην πράξη, ιδίως στο κυνήγι τις τσίχλας οι αποστάσεις που τουφεκαμε τα πουλιά κυμαίνονται από πολύ κοντινές έως πολύ μακρινές. Άρα έχεις και περισσότερα περιφερειακά σκάγια, για τυχόν σκοπευτικα λάθη, και πιο ανοιχτά τσοκ για πιο κοντινά πουλια
Σε κοντινές-μέσες βολές ο κύλινδρος και το καθαρό 10 είναι θάνατος σε τσίχλες.
 
Back
Top