Προσφορές-Τιμές

Δεν θα έχουμε ρε φίλος 1και 2 άστρα μέσα!
Με 1-3 και στενό αυλό είπα για το μπαικαλ ιζη54 το παλιό.Από εκεί και πέρα στα άλλα βλέπεις.Αλλά δεν νομίζω και πάλι να έχεις θέμα...
Σκιτ με κανονικά τσοκ κοντά και με στενά και στενό αυλό θα δεις καλά καπνίσματα και μακριά.
 
Πόσοι κατεβαίνετε σε γραμμάρια στα φυσίγγια από επιλογή και πόσοι από ανάγκη;
Το εχω ξαναπει , εριχνα στις τσιχλες 36 και 34 γραμμαρια πυρκαλ καποτε. Αρχισα να πεφτω σταδιακα γιατι ηθελα να δοκιμασω τον ευτο μου. Τα 28αρια μου ταιριασαν γαντι. Τολμησα να ριξω τα πρασινα λαμπρο σε εναρξη στο τρυγονι και πηρα πουλια. Εκει που πειστηκα για τις δυνατοτητες τους ηταν οταν πηρα απο τον Κενταυρο οταν τα πουλαγε 500αδες χυμα! Και μετα με τα saga ειδα ωραια πραγματα και τωρα με του Ρουμε τα ιδια. Φετος θα δοκιμαστουν και τα 24αρια σκητ διεξοδικα. Δεν εχω απαρνηθει τα 30 και 32 ακομα και τα 34 αλλα τα πιο πολλα που ριχνω ειναι 28 απο επιλογη εδω και χρονια.
 
Πόσοι κατεβαίνετε σε γραμμάρια στα φυσίγγια από επιλογή και πόσοι από ανάγκη;
Εγω αποκλειστικα στην τσιχλα θα επεφτα στα 24gr skeet απο αναγκη...μηλαμε για περπατητο παντα που πεφτουν τουφεκιες...skeet εμπορικα λεω.
 
Πόσοι κατεβαίνετε σε γραμμάρια στα φυσίγγια από επιλογή και πόσοι από α

Πόσοι κατεβαίνετε σε γραμμάρια στα φυσίγγια από επιλογή και πόσοι από ανάγκη;
Εγω Βασιλη και απο τα δυο. Ποτε μου δεν εχω κυνηγισει τσιχλες με 28γρ και ελαχιστες με 30γρ. Φετος θα κυνηγησω και με τα δυο και κυριως στο περπατητο. Εαν δεν ειχαν παρει αυτην την αυξηση μπορει και να μην το επιχειρουσα.
Απο την αλλη μου την δινει οτι πρεπει να τους σκασω 8ευρω για ενα κουτι ειτε τα εχω ειτε οχι.
 
Μέχρι τώρα στην τσίχλα παίζω 32, μια φορά λόγο ατυχήματος σε σπονδυλο για να μην έχω ανακρουση, εριξα σκητ και απογοητευτηκα, σε καρτερι βέβαια, σκέφτομαι και εγώ τα 28αρια,αν και οι τιμές δεν εχουν και μεγάλη διαφορά... Πάντως οπωτε τα έριξα στο σκοπευτήριο, μου άφηναν την εντύπωση ότι στα μακρινά πιάτα υστερουν, τσοκ 3 άστρα, επίσης έχω ενδοιασμούς για τον χειμώνα...
 
32 γραμμάρια και ανοιχτά τσοκ πάντα,όταν δοκίμασα κάτι 28 Σπόρτιγκ δεν μπόρεσα να πάρω πουλί,έχουν περάσει κάποια χρόνια βέβαια και ψαχνομουν ακόμα σκοπευτικά.Ισως δω τα 30 γραμμάρια 10ρια ,αλλά λόγο στοκ θα περάσουν πάνω από δύο χρόνια , ελπίζω να έχει ομαλοποιηθεί η κατάσταση μέχρι τότε .
 
Όταν οι εποχές ήταν ΠΑΣΟΚ έριχνα 32 και κάποιες φορές 34 γρ στις τσίχλες. Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ 28 και 32 . Δεν είχα παρατηρήσει διαφορές μεγάλες στα 28αρια.. ήμουν ικανοποιημένος. Έχω καμία δεκαριά κουτιά διάφορα από πέρσι(32-30-28) αυτά θα ρίξω και αν έχει πολλά πουλιά και αξίζει θα πάρω να δοκιμάσω 24αρια...8-9-10 ευρώ για τσίχλες δεν δίνω
 
Μέχρι τώρα στην τσίχλα παίζω 32, μια φορά λόγο ατυχήματος σε σπονδυλο για να μην έχω ανακρουση, εριξα σκητ και απογοητευτηκα, σε καρτερι βέβαια, σκέφτομαι και εγώ τα 28αρια,αν και οι τιμές δεν εχουν και μεγάλη διαφορά... Πάντως οπωτε τα έριξα στο σκοπευτήριο, μου άφηναν την εντύπωση ότι στα μακρινά πιάτα υστερουν, τσοκ 3 άστρα, επίσης έχω ενδοιασμούς για τον χειμώνα...
Για καλυτερα αποτελεσματα σφιξε τσοκ...μη μαθαινετε ολοι στα 3* με τα λιγα γραμμαρια...σφηξτε κ λιγο το τσοκ...(2*)..δεν ειναι ντροπη.. ;)
 
Χαζευα στον καλκατζακο της τιμές στα φυσίγγια εντάξει όλα στον Θεό. αλήθεια τώρα πιστεύει ο Δορκάς ότι εφέτος θα πουλήσει φυσίγγια? 33και 34 γρ 12.90 και 13.50 ευρώ μιλάμε για ξεφτίλα.
Σε λίγο καιρό θα κλείσει και η Δορκάς οποίος δεν έχει μυαλό έχει φαλημεντο
 
Πόσοι κατεβαίνετε σε γραμμάρια στα φυσίγγια από επιλογή και πόσοι από ανάγκη;
Από το 2005 βαράω σε τσιχλοκοτσυφα 28αρια από επιλογή.Με τσοκ 3αρι και πιο σφιχτό. 32αρια σπάνια. Διαφορές ελάχιστες σε καταβολές ακόμη και σε χαμηλές θερμοκρασίες -3 ,-5. Με 28αρι σε νο 8 έχω πάρει μέχρι και αλεπού θηρίο με βολή στο κεφάλι σε απόσταση 20- 25 μέτρα. Το σωστό κοντάκι είναι πολύ πιο σημαντικό απο την διαφορά 28 με 32 γρ
 
Για καλυτερα αποτελεσματα σφιξε τσοκ...μη μαθαινετε ολοι στα 3* με τα λιγα γραμμαρια...σφηξτε κ λιγο το τσοκ...(2*)..δεν ειναι ντροπη.. ;)
2αρι τσοκ για κάτω από τα 30 μέτρα; Και όλα αυτά επειδή ακριβηναν τα φυσίγγια γ@μω το κέρατο μου;
 
2αρι τσοκ για κάτω από τα 30 μέτρα; Και όλα αυτά επειδή ακριβηναν τα φυσίγγια γ@μω το κέρατο μου;
αν ειναι να πληρωσω πανω απο 8 ευρω για 30-32 γρ καλυτερα να παρω 34 γρ να ξεμπερδευω για καρτερι ,για περπατητο οπως παμε ειναι μονοδρομος τα skeet-trap.
 
Εδώ τις τσοκαρισμενες κάννες τις κόβουνε ,ανοίγουν τα τσοκ ,τοποθετούν λεπτού τοιχώματος θα γυρίσουμε στα στενά τσοκ; Και τι νούμερο σκαγιων όταν στενό τσοκ και ψιλά σκάγια δεν είναι ο καλύτερος συνδυασμός;
 
Last edited:
Κα

Καπου χάνεις, κάπου κερδιζεις... Ο καθένας τα βάζει κάτω και αποφασιζει
Αυτό είναι σίγουρο ,αν είναι επιλογή πετυχαίνει όπως λένε αρκετοί συνάδελφοι,αν είναι εξαναγκασμός θα ακούγονται πολλά μπινελικια στον κυνηγοτοπο.
 
Back
Top