Baikal Team

Γιατί ρε παιδιά; Έχει κανένα διαφορετικό σπείρωμα το τσοκ από το μπουλόνι του τροχού; Βιδώνει ξεβιδωνει με διαφορετικό τρόπο; Σκουριάζει με διαφορετικό τρόπο; Η μήπως τα μέταλλα στην κάννη είναι χαμηλότερης ποιότητας και χειρότερα από ότι το σίδερο που βάζουν στα μπουλόνια; Εγώ δεν έχω δει ποτέ να κόβονται βίδες με αεροκλειδο. Πάντα με το χέρι κόβονται. Το αεροκλειδο εφαρμόζει λιγότερη δύναμη-ροπη σε μικρά τακτικά χρονικά διαστήματα σε αντιθεση με το χέρι που λόγο μοχλού εφαρμόζεις πολύ περισσότερη δύναμη. Δεν εφαρμόζει περισσότερη δύναμη. Η κρούση είναι αυτή που ξεκολλάει το σπείρωμα . Και προφανώς δεν θα χρησιμοποιήσεις αεροκλειδο για φορτηγά.Εχει μικρο αεροκλειδο που εφαρμόζει λιγότερη ροπή.
Εχουν διαφορετικο σπειρωμα ...Τα τσοκ ειναι λεπτοπασα δεν εχω μετρησει αλλα φαινεται και με το ματι...Εχω δει να κοβονται βιδες οχι μονο με αεροκλειδα αλλα ακομη και με επαναφορτιζομενα μπουλονοκλειδα σαν ψωμι...Οντως η κρουση ειναι αυτη που που ξεκολλαει το σπειρωμα αλλα δεν ειναι κρουση παλινδρομικη ειναι κρουση περιστροφικη που σημαινει ροπη, αυτη η ροπη ειναι που κοβει τις βιδες...
 
Αν βάλεις καλά στο μυαλό σου ότι το τσοκ το σφίγγεις το πρωί που θα πας για κυνήγι και ξεσφιγγεις όταν επιστρέψεις την ίδια μέρα ,η σε πολυήμερο πρωί βράδυ η ίδια διαδικασία και στη νεκρή περίοδο πάντα ξεσφιγμενα ,ποτέ δεν θα σου κολλήσει τσοκ.
 
Στο βιντεο βλεπουμε μια εξαγωγη παγωμενου τσοκ με μια συγκεκριμενη τεχνικη.Το τσοκ στο βιντεο ειναι σε σχετικα καλυτερη κατασταση απο της δικης μου φωτο.Οταν εχουμε μια τετοια επισκευη και το τσοκ ειναι μεσα πολλα χρονια παγωμενο η εικονα που εχουμε ειναι μονο το εσωτ προφιλ του.τσοκ.Στην εξωτερικη μερια δεν εχουμε εικονα και ουτε ξερουμε ποσο σκουριασμενο ειναι .θα γραψω περιληπτικα τις ενεργειες που γινονται1) το μερος του τσοκ τοποθετειται σε ειδικο διεισδυτικο υγρο για περιπου 48 ωρες 2)στην συνεχεια η καννη θερμενεται πολυ ελαφρια με θερμοπιστολο 3) τοποθοτουμε στην κανη τον ανταπτορα με τον αξονα σταθεροποιησης κσι ευθυγραμμισης και ξεκιναμε με πολυ μαλακες κινησεις να ξεβιδωνουμε το τσοκ . Εαν.δεν βγει επαναλαμβανουμε τα βηματα 1.2.3 .Συνηθως με την.πρωτη φορα το τσοκ βγαινει . Μου εχουν τυχει τσοκ τα οποια ειχαν σταθεροποιηθει.στην καννη με τεφλον η ακομα με κολλα βαρεως τυπου διοτι λασκαριζαν ευκολα .Επισης τετοιες ομορφιες με τεφλον και κολλες σπειρωματος γινοντουσαν επειδη τα σπειρωμστσ της καννης η του τσοκ ειχαν καταστραφει κατα την εξαγωγη του παγωμενου τσοκ Προσοχη σε καννες που η ριγες ειναι κολλημενες με καλαι η καννες με ριγες καρμπον εκει θελεις αλλα εργαλεια που θα δειξω σε δευτερο χρονο
 
Last edited:
Το κολλημένο τσοκ είναι ξεκάθαρα μαλακια του κατόχου. Όπως είπε ο Παναγιώτης βγαλτο κάθε φορά και βάλε 2 κωλοσταγονες λάδι. Ένα μπουκαλάκι λάδι κάνει 3€ και κρατάει χρόνια. Αλλιώς πάρε ένα τουφέκι με σταθερά τσοκ. Άμα θες τσοκ καθάρισε τα και λαδωσε τα. Έτσι πάει.
Τα όπλα δεν είναι κασμαδες.
 
Στο βιντεο βλεπουμε μια εξαγωγη παγωμενου τσοκ με μια συγκεκριμενη τεχνικη.Το τσοκ στο βιντεο ειναι σε σχετικα καλυτερη κατασταση απο της δικης μου φωτο.Οταν εχουμε μια τετοια επισκευη και το τσοκ ειναι μεσα πολλα χρονια παγωμενο η εικονα που εχουμε ειναι μονο το εσωτ προφιλ του.τσοκ.Στην εξωτερικη μερια δεν εχουμε εικονα και ουτε ξερουμε ποσο σκουριασμενο ειναι .θα γραψω περιληπτικα τις ενεργειες που γινονται1) το μερος του τσοκ τοποθετειται σε ειδικο διεισδυτικο υγρο για περιπου 48 ωρες 2)στην συνεχεια η καννη θερμενεται πολυ ελαφρια με θερμοπιστολο 3) τοποθοτουμε στην κανη τον ανταπτορα με τον αξονα σταθεροποιησης κσι ευθυγραμμισης και ξεκιναμε με πολυ μαλακες κινησεις να ξεβιδωνουμε το τσοκ . Εαν.δεν βγει επαναλαμβανουμε τα βηματα 1.2.3 .Συνηθως με την.πρωτη φορα το τσοκ βγαινει . Μου εχουν τυχει τσοκ τα οποια ειχαν σταθεροποιηθει.στην καννη με τεφλον η ακομα με κολλα βαρεως τυπου διοτι λασκαριζαν ευκολα .Επισης τετοιες ομορφιες με τεφλον και κολλες σπειρωματος γινοντουσαν επειδη τα σπειρωμστσ της καννης η του τσοκ ειχαν καταστραφει κατα την εξαγωγη του παγωμενου τσοκ Προσοχη σε καννες που η ριγες ειναι κολλημενες με καλαι η καννες με ριγες καρμπον εκει θελεις αλλα εργαλεια που θα δειξω σε δευτερο χρονο
Ευχαριστουμε για το σεμιναριο εκμαθησης αφαιρεσης τσιμενταρισμενου τσοκ αλλα και παλι ειναι νομιζω πιο σωφρων να το κανουμε πακετο και να στο στειλουμε..my man.
 
Το κολλημένο τσοκ είναι ξεκάθαρα μαλακια του κατόχου. Όπως είπε ο Παναγιώτης βγαλτο κάθε φορά και βάλε 2 κωλοσταγονες λάδι. Ένα μπουκαλάκι λάδι κάνει 3€ και κρατάει χρόνια. Αλλιώς πάρε ένα τουφέκι με σταθερά τσοκ. Άμα θες τσοκ καθάρισε τα και λαδωσε τα. Έτσι πάει.
Τα όπλα δεν είναι κασμαδες.
Κωστα οπως τα λες θελει λιγο λαδι η ειδικο γρασο για αυτην την.δουλεια.. .Να δωσει και 10 ε τι εγινε Εδω εχει σκασει 1500 λυπαται τα 10
 
Κωστα οπως τα λες θελει λιγο λαδι η ειδικο γρασο για αυτην την.δουλεια.. .Να δωσει και 10 ε τι εγινε Εδω εχει σκασει 1500 λυπαται τα 10
Άμα ο άλλος είναι σβαρνιαρης δεν καταλαβαίνει τίποτα. Δεν τίθεται θέμα χρηματων. Άμα ποναγε τα λεφτά του θα το προσεχε. Σκιστου λοιπόν το κορμί τώρα που θα πληρώσει να ισιωσει
 
Ευχαριστουμε για το σεμιναριο εκμαθησης αφαιρεσης τσιμενταρισμενου τσοκ αλλα και παλι ειναι νομιζω πιο σωφρων να το κανουμε πακετο και να στο στειλουμε..my man.
Απαντηση αυτες ειναι η ενεργειες που κανει καποιος τεχνιτης Ο κατοχος καθαριζει το τσοκακι τακτικα του βαζει λαδι γρασο η οτι εχει και δεν προκειται ποτε να εχει προβλημα
 
Παιδιά για να κολλήσει σε κάποιον το τσοκ πρέπει να είναι πολύ αδιάφορος για το όπλο του. Το πιο φτηνό λαδακι κατάλληλο για οπλα να βάζεις έστω και μια φορά τον χρονο δεν πρόκειται να σου κολλήσει ποτέ το τσοκ. Πόσο δύσκολο και πόσο χρονοβόρο είναι αυτό; Το καλύτερο πιστεύω είναι να βαζετε γράσο για σπειρώματα το λεγόμενο anti seize που είναι ειδικό για αυτό τον σκοπό.

Και ποτέ μην το αποθηκεύεται μετά το τέλος της σεζόν με σφικτά τα τσοκ.
Σπρει γρασο αυτο για τις αλυσιδες των μηχανων και δεν παθαινει τιποτα το τσοκ και το κραταει να μην ξεβηδωνει απο τις τουφεκιες ;)
 
Σπρει γρασο αυτο για τις αλυσιδες των μηχανων και δεν παθαινει τιποτα το τσοκ και το κραταει να μην ξεβηδωνει απο τις τουφεκιες ;)
Δεν χρειάζεται τίποτα φοβερή συντήρηση το τσοκ μια φορά τον μήνα να το βγάζεις να το καθαρίζεις δυο σταγόνες λάδι και το βιδώνεις και πρόβλημα δεν θα έχεις ποτέ. Και όταν τελειώνει το κυνήγι ένα απλό σφίξιμο με το χέρι.
 
Δεν χρειάζεται τίποτα φοβερή συντήρηση το τσοκ μια φορά τον μήνα να το βγάζεις να το καθαρίζεις δυο σταγόνες λάδι και το βιδώνεις και πρόβλημα δεν θα έχεις ποτέ. Και όταν τελειώνει το κυνήγι ένα απλό σφίξιμο με το χέρι.
Γρασο και τιποτα αλλο με το λαδι την επαθα δυο φορες απο τοτε μονο γρασο
 
Εγώ έβαζα γράσο αλλά θα δοκιμάσω λάδι. Το κάνω ήδη δηλαδή εδώ και καιρό. Πάντα βάζω όμως προϊόντα για όπλα. Έχω περισσότερη εμπιστοσύνη από τα κοινά προϊόντα . Ψυχολογικά .
Κι εγώ ενώ έχω καλά γρασα βάζω λίγο λάδι benelli και τα βιδωνω μισή στροφή λυτά και αποθήκευση πάντα οι κάννες προς τα κάτω ποτέ δεν κόλλησαν και κανένα ίχνος οξυδωσης.
 
Εμένα τα τσοκ στο Μπενέλλι μου όσο και να τα σφίγγω μετά από τουφεκίδι ξεσφίγγουν από μόνα τους και κάθε τόσο πρέπει να τα ξανασφίξω.
Δεν μπορώ να καταλάβω στους άλλους γιατί μαγγώνουν.
Εσύ βάλε γράσο. Δοκίμασε της hoppes'9 σε σωληνάριο σαν οδοντόκρεμα.
 
Εσύ βάλε γράσο. Δοκίμασε της hoppes'9 σε σωληνάριο σαν οδοντόκρεμα.
Αααααααααα, άρα με το γράσσο θα σταματήσει να ξεμαγκώνει λες. Άρα θα μένει σφιχτό και μαγκωμένο. Άρα των υπολοίπων που τους μαγκώνει και πάνε σε οπλουργό για να τους το ξεμαγκώσει είναι γιατί έβαλαν βρωμόλαδα στην κάννη και το τσοκ :cool:
Εμένα που έχω την κάννη κατάξερη γιατί δεν μου μαγκώνει ποτέ; :p
 
Και εγώ δεν τα αλλάζω συνέχεια αλλά στον μήνα θα το βγάλω να το συντηρήσω ποτέ δεν θα το αφήσω.
Παναγιώτη όπλο μπορεί να το σκουπίσω (=λιπάνω) μόνο εξωτερικά αλλά
1. αν έχω ρίξει έστω και 1 τουφεκιά το τσοκ θα βγει, θα καθαριστεί, θα λιπανθεί και θα τοποθετηθεί χωρίς να σφιχτεί.
2. αν δεν έχω ρίξει, απλά θα το χαλαρώσω.

Αυτό κάνω εγώ ...
 
Αααααααααα, άρα με το γράσσο θα σταματήσει να ξεμαγκώνει λες. Άρα θα μένει σφιχτό και μαγκωμένο. Άρα των υπολοίπων που τους μαγκώνει και πάνε σε οπλουργό για να τους το ξεμαγκώσει είναι γιατί έβαλαν βρωμόλαδα στην κάννη και το τσοκ :cool:
Εμένα που έχω την κάννη κατάξερη γιατί δεν μου μαγκώνει ποτέ; :p
Εσύ το καθαρίζεις μάλλον και δεν μένει πυρίτιδα και υγρασια. Το γρασο επειδή είναι πιο κολλώδες κρατάει το τσοκ καλύτερα από το λάδι. Αυτοί που τους κόλλησε απλά δεν έκαναν συντηρηση
 
Back
Top